به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی ظهر سه شنبه وارد گلستان می شود.

هدف از این سفر بازدید از مناطق سیل زده و بررسی آخرین روند امداد رسانی به سیل زدگان استان گلستان است.

حجت الاسلام مروی پس از ورود به فرودگاه بین المللی گرگان با آیت الله نورمفیدی دیدار خواهد کرد.

کد خبر 4592366

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مروی بر رویدادی مزین به شعار 'خواندن توانستن است'

تهران-ایرنا- سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با شعار 'خواندن توانستن است' روز گذشته (3 اردیبهشت) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، وزیر فرهنگ چین و سفرا و نمایندگان فرهنگی این کشور در مجموعه چهل سرای مصلای امام خمینی (ره) افتتاح شد.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و رئیس سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران در این مراسم گفت: نمایشگاه کتاب گامی برای تحکیم دوستی پایدار ایران با ملت های جهان است و با شعار «خواندن توانستن است» امسال به استقبال بزرگترین رویداد فرهنگی کشور می رویم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: اگر بدخواهانی می‌کوشند که دیوارهای ارتباطی ما و جهان را بلندتر کنند، این دیپلماسی فرهنگی است که دیوارها را فرو می‌پاشد، دیوار بی اعتمادی و تکفیر و تحریم با کتاب فرومی‌ریزد و نابود می‌شود.
قرار بود مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری و در محل کتابخانه ملی برگزار شود که این حضور به دلیل پیشامد برنامه ای پیش‌بینی نشده برای وی، لغو شد.
به گزارش گروه نشریات خبری؛ این رویداد فرهنگی از همان آغاز کار در فضای رسانه ای کشور بازتاب گسترده ای داشته است. رسانه های کشور علاوه بر پوشش خبری نمایشگاه، به حواشی آن نیز توجه داشته اند.
'تسهیلات ارزی برای خرید کتاب های خارجی و همچنین تمهیدات شهرداری در بخش خدمات حمل و نقلی واسکان بازدیدکنندگان، تبلیغات، اعلام برگزاری برخی مراسم ها در نمایشگاه و... نکاتی است که امروز در رسانه های مورد بررسی به چشم می خورد.
در این میان رسانه های اصلاح طلب علاوه بر گزارش های خبری که تیتر اغلب آن ها نیز سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد در مراسم افتتاحیه مبنی بر 'دیوار بی اعتمادی و تکفیر و تحریم با کتاب فرومی‌ریزد' بود، در تحلیل ها و یادداشت هایی به موضوع هایی چون 'کتاب در عصر دیجیتال'، 'مشکلات صنعت نشر و کاستی های نمایشگاه'، 'توصیه به بازدیدکردن از نمایشگاه و نکاتی که باید به آن توجه کرد' پرداختند.
در مقابل رسانه های اصولگرا بیشتر به عدم حضور رئیس جمهوری در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه توجه نشان دادند. 'مشکلات ناشران'، 'مراسم های حاشیه ای نمایشگاه' دیگر موضوع های مطرح شده در این رسانه ها است.
رسانه های اصلاح طلب
...............................
** کتاب در عصر دیجیتال
روزنامه ایران به مناسبت گشایش نمایشگاه کتاب در خصوص تاثیر فرآیند دیجیتالیزده شدن بر حوزه کتاب با مسعود کوثری، استاد ارتباطات گفتگو کرده است. به اعتقاد وی در شکل کتاب سنتی تمرکز بر واژه‌ها و عبارت‌ها بیشتر است و کنار هم دیدن واژه‌ها و مقایسه محتوا با صفحات دیگر، بسرعت امکانپذیر است و این عوامل فرآیند «اندیشیدن» یا به تعبیر شما «فکر فلسفی» را میسرتر می‌کند. به نظر می‌رسد اندیشیدن یا به تعبیری گفت‌وگو با متن از طریق کتاب چاپی در مقایسه با ابزارهای الکترونیک متصورتر است.
اما واقعیت این است که اگر از منظر نگهداری، آرشیو کردن و دسترس‌پذیری، دو فضای کتاب چاپی و الکترونیک را با هم مقایسه کنیم، در خواهیم یافت که فیش‌برداری کتاب‌های دیجیتال به مراتب از کتاب‌های چاپی راحت‌تر است چراکه قابل جست‌وجو، نگهداری و دسته‌بندی است و می‌توان به کمک آنها زودتر مقالات را نوشت و داده‌ها را جمع‌آوری کرد. اینها همه از مزایای کتاب‌های الکترونیکی است اما در مجموع در هنگام مطالعه، تعمقی که کتاب دیجیتال ایجاد می‌کند، ضعیف‌تر است.
«دیجیتالی شدن کتاب» به خودی خود سبب سطحی شدن نمی‌شود، اما «دیجیتالی شدن ما» باعث می‌شود تا بیشتر به مطالب سطحی که در اطراف‌مان هست، توجه کنیم و از مطالب جدی دور شویم.

اما به نظر مدیر انتشارات پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی آنچه باید فرهنگ‌سازی شود توسعه گرایش مردم به هر نوع شکل و رسانه ثبت و انتقال تجربه‌ها و ایده‌های بزرگ هر جامعه است. این ایده‌ها و تجربه‌های بزرگ می‌تواند در قالب کتاب، هنر، معماری، شعر و ادبیات و... باشد. خطر اصلی هر جامعه‌ای در آن نیست که ایده‌ها و تجربه‌های ناب آن جامعه صرفاً در کتاب منعکس نشود، یا مردم صرفاً کتاب نخوانند، بلکه خطر دقیقاً آنجا است که اعضای جامعه ضرورتی برای مراجعه به این تجربه‌ها و ایده‌های بزرگ حس نکنند و نظام‌های تعلیم و تربیت نیز اعضای جامعه را در این راستا تربیت نکنند.
وی در بخشی دیگر از یادداشتی که روزنامه ایران منتشر کرده افزود: جدای از حس نوستالژیکی که کتاب به‌عنوان یک فرم چندهزار ساله ثبت و انتقال تجربه‌ها و اندیشه‌های بشری برای ما دارد، این فرم لزوماً برتری ذاتی به اشکال جدید (کتاب الکترونیک، کتاب صوتی و...) ندارد. لذا آنچه مهم است تحولی بنیادین در نهادهای آموزشی ما برای ارتقای میل و انگیزه مردمان در رجوع به اندیشه‌ها و تجربه‌های غنی است.

** مشکلات صنعت نشر و کاستی های نمایشگاه
روزنامه اعتماد در گزارشی با آغاز نمایشگاه کتاب را فرصتی استثنایی برای کسانی دانسته است که با کتاب زندگی می‌کنند و زیر تیتر 'دنیا به کام کتاب‌بازها' می نویسد: این رویداد فرهنگی با تمام نارسایی‌هایی که دارد، محلی برای گردهمایی کتابخوانان و کتاب‌دوستان حرفه‌ای هم هست.
این روزنامه به همین مناسب به سراغ چهره‌هایی از اهل قلم کشور رفتیم تا از زبان آنها با کتاب‌هایی که باید خوانده شوند را به مخاطبان خود معرفی کند. به اعتقاد یکی از این اهالی قلم
همه کتاب‌ها برای خواندن نوشته می‌شوند و باید همه آنها به شکلی خوانده شوند.
وی می افزاید: مشکل اصلی نمایشگاه کتاب تهران نداشتن ویترین‌است. در همه نمایشگاه‌های بیرون از کشور شما مجبور نیستید همه نیازهای کتابی خود را در ایام برگزاری نمایشگاه برطرف کنید. عصر، عصر دیجیتال است و شما فقط باید سفارش بدهید و کتاب‌تان را به هر شکل در محل تحویل بگیرید. جالب اینجاست که حتی شما به عنوان خریدار می‌توانید طرح مورد نظر خودتان را به عنوان طرح روی جلد پیشنهاد کنید. هم‌اکنون در سطح دنیا کمتر نمایشگاهی پیدا می‌شود که برای امثال شما دغدغه معرفی کتابی خاص را پدید بیاورد چون اطلاع‌رسانی آنقدر دقیق است که مخاطب با هر سطح سلیقه و سواد می‌تواند به راحتی کتاب مورد نظر خود را تقاضا و دریافت کند.

همدلی در گزارشی با تیتر 'سلامِ ایران به کتاب' نوشت: امروز سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به صورت رسمی میزبان دوستداران کتاب است و علاقه‌مندان به یارِ مهربان به مدت 10 روز می توانند از غرفه های متعدد و رنگارنگ انتشارات مختلف بازدید کنند. هر چند تحریم ها، کتاب را هم بی نصیب نگذاشته و گرانی کاغذ، صفرهای مقابل قیمت کتاب ها را به شکل چشمگیری افزایش داده است.

یک نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت ادبیات کودک و نوجوان در سال 1397 اظهار کرد: اتفاق منفی‌ای که سال گذشته رخ داد و امتداد آن را امسال می‌بینیم مسئله کاغذ است. این مسئله باعث شده مولفان و مترجمان دچار نگرانی شوند. ناشران هم محتاط‌تر عمل کردند. با افزایش چهاربرابری قیمت کاغذ، ناشران در نرخ‌گذاری کتاب‌های‌شان مانده‌اند، همچنین این موضوع باعث شد چاپ برخی کتاب‌ها متوقف شود. این اتفاق ناشران، نویسنده‌ها و مترجمان را دچار نوعی دلشوره و اضطراب کرد که تأثیر منفی داشت. از طرفی هر چیزی که در صنعت چاپ و نشر وقفه بیندازد می‌تواند جریان ادبیات را مختل کند.
وی با اشاره به کاهش شمارگان کتاب، خاطرنشان کرد: این‌که کتاب‌ها تیراژ پایینی دارند، اتفاق خوبی برای کشوری که 14 میلیون دانش‌آموز دارد، نیست. با وجود 80 میلیون جمعیت 500 نسخه چاپ می‌شود که خیلی نگران‌کننده است.

** توصیه به بازدیدکردن از نمایشگاه و نکاتی که باید به آن توجه کرد
'کتاب و جامعه دانایی' عنوان یادداشتی است که در صفحه آخر روزنامه اعتماد به چشم می خورد که در بخشی از آن می خوانیم: عشق به کتاب و کتاب‌دوستی از معدود عشق‏هایی است که کسانی شیرینی آن را چشیده و مزه آن را در بن دندان خود احساس می‏کنند. کسانی که چنین تجربه‌ای از سر گذرانده باشند، همه جا سر در پی کتاب می‌گذارند و می‌کوشند آن را هر جا هست بیابند. عشق به کتاب، زمان و مکان را در می‏نوردد و بر فراز اعصار می‏ایستد و عاشق خود را جاودانه می‌کند...سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فرصت خوبی است تا عشق خود را به کتاب محک بزنیم. هر یک از ما با خریدن کتاب، افزون بر لذتی که از داشتن و خواندن آنها خواهیم برد، به رونق صنعت نشر کمک خواهیم کرد و به نویسندگان و مترجمان خواهیم گفت که همچنان مخاطب دارند و کارشان را ادامه دهند. در واقع، این کار ما یاری رساندن به نهال فرهنگ مدنی و جامعه دانایی است که در حال شکل‌گیری است ولی همچنان نیازمند حمایت یکایک ما.

در یادداشتی از روزنامه ایران از مراجعه کنندگان به نمایشگاه کتاب خواسته شده است: از موج‌سواری و اعتماد کورکورانه به نام ناشر و یا مؤلف اثر بپرهیزید. خواننده حرفه‌ای باید و باید و باید تنها با متن و کیفیت آن روبه‌رو شود. اصالت متن گوهری‌ست که ارزش خود را از هیچ‌کدام از عواملی که ذکر شد نمی‌گیرد. لازم نیست یادآوری کنم از کتابهایی که در اوایل انتشار بابت ناشر کوچک و گمنام و یا جوانی و ناشناسی مؤلف سالها گذشت تا ارزش اصلی و واقعی خود را بین ادب‌شناسان و خوانندگان اصیل و نخبه یافتند و تا امروز مانا شده‌اند. پس تا فرصت هست با تأمل و جست‌و‌جو و آگاهی لیست کتابهایی که قرار است خریداری شود، تهیه کنید. برای وقت و پولتان ارزش بگذارید و آن خریدار ناآگاهی نباشید که به جای خرید کتاب به سوا کردن گوجه و خیار می‌رود و این میان چندتایی پلاسیده و نارس هم قرار است به او قالب شود. در انتخاب کتاب آگاه‌تر و زیرک‌تر از هر زمانی باشید.

روزنامه اعتماد و شرق امروز طی گزارش هایی به معرفی تعدادی از تازه های نشر در حوزه داخلی و ترجمه پرداخته اند.
شرق در صفحه آخر خود طرحی به بهانه افتتاح سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 'پائولو دالپونته' منتشر کرده است.

تارنمای عصر ایران بخش 90 دقیقه گفت‌وگوی خود را به موضوع نمایشگاه کتاب اختصاص داده و از به طرح پرسش های ذیل از مخاطبان خود پرداخته است: به نمایشگاه کتاب می‌روید؟
از مکان برگزاری نمایشگاه ( مصلی تهران) راضی هستید؟ در نمایشگاه کتاب بیشتر چه کتاب‌های می‌خرید؟ درسی با متفرقه؟ در طول سال چقدر کتاب می‌خرید و در نمایشگاه چقدر؟ به نظر شما برگزاری نمایشگاه کتاب چقدر در رشد کتاب‌خوانی ایرانی‌ها کمک کند؟

** مراسم حاشیه ای که در نمایشگاه برگزار خواهد شد
به گزارش خبرگزاری ایلنا همزمان با سومین دهه فعالیت جایزه مهرگان، این جایزه خصوصی و مستقل امسال برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب تهران شرکت می‌کند و در بخش فرهنگی (غیرتجاری) نمایشگاه غرفه دارد.

** تسهیلات برای بازدیدکنندگان
به گزارش ایلنا، خرید یارانه ای کتاب برای نهادها و سازمان‌ها از بخش «تازه‌های کتاب» ناشران خارجی از چهارمین روز نمایشگاه کتاب تهران امکان‌پذیر خواهد بود.
کتاب‌های عرضه شده در سالن تازه‌های کتاب بر مبنای ارز نیمایی قیمت‌گذاری خواهند شد و این دسته کتاب‌ها با تخفیف 25 درصد به فروش خواهند رسید.

رسانه های اصولگرا
...........................
** عدم حضور رئیس جمهوری در مراسم افتتاحیه
تارنمای مشرق نیوز در گزارشی با تیتر 'چرا کتاب برای روحانی مهم نیست؟' به نقل از روزنامه فرهیختگان نوشت: 6 دوره نمایشگاه کتاب برگزار شده و رئیس‌جمهور فقط در سه دوره آن حضور داشته است، نتیجه این عدم حضورها یعنی آگاهی نداشتن از اتفاقاتی که در حوزه نشر و کتاب می‌گذرد که مطمئنا به‌نفع حوزه نشر نخواهد بود.
به حرف که باشد همه عاشق کتاب هستند و برایش تبلیغ می‌کنند، اما به عمل که می‌رسد چنین چیزی را نمی‌بینیم. یک نوع دیگر هم وجود دارد، حرف‌های برخی مسئولان اگر درحد همان حرف هم که باشد برای کتاب می‌تواند تبلیغ خوبی باشد. وقتی مردم ببینند در اوضاع گرانی باز هم رئیس‌جمهورشان برای افتتاح بزرگ‌ترین اتفاق فرهنگی کتاب حاضر می‌شود، آنها هم امیدوار می‌شوند؛ اما قضیه این‌طور هم نیست.

کیهان می نویسد: افتتاحیه سی ودومین نمایشگاه کتاب تهران با حاشیه‌هایی همراه بود. ازجمله اینکه برخلاف اطلاع‌رسانی قبلی مبنی بر حضور و سخنرانی رئیس‌جمهور در این مراسم، در آخرین لحظات مشخص شد که حسن روحانی در آئین گشایش نمایشگاه کتاب امسال حاضر نمی‌شود. «برنامه پیش‌بینی نشده» علت عدم حضور رئیس‌جمهور اعلام شده است.
همچنین بنا بود مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب در کتابخانه ملی برگزار شود. اما کمتر از 24 ساعت مانده به برگزاری مراسم، این محل به مصلی، یعنی مکان برپایی نمایشگاه کتاب تغییر پیدا کرد.

صبح نو نیز در گزارشی نوشت: سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران روز گذشته افتتاح شود در شرایطی که قرار بود مراسم افتتاحیه در کتابخانه ملی برپا شود و بعد از انتشار خبر و ابراز نارضایتی ناشران با تاکید رییس‌جمهوری (بنا به اعلام روابط عمومی نمایشگاه) مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب به مصلی منتقل شد ولی درآخرین ساعات شب قبل از مراسم اعلام شد که‌به‌دلیل برنامه پیش‌بینی‌نشده، حضور رییس‌جمهوری لغو شده است؛ همانند سال قبل که رییس‌جمهوری به مراسم افتتاحیه و اختتامیه نمایشگاه کتاب نیامد.
به نوشته این روزنامه نکته مطلب اینجاست که رییس‌جمهوری در ایام نمایشگاه کتاب هم معمولاً سری به نمایشگاه نمی‌زند و حضورش در افتتاحیه از آن جهت مهم بود که بعد از مراسم هم بازدیدی انجام می‌شد و حداقل با ناشران گپ و گفتی صورت می‌گرفت و تورق کتابی بود که خب پیش‌بینی می‌شد حضور رییس‌جمهوری در میان ناشران باعث بازشدن باب گلایه‌مندی آنان از وضعیت کاغذ و نشر و سایر قضایا شود که خب این برنامه پیش‌بینی‌نشده کلاً همه پیش‌بینی‌های بعدی را هم از بین برد.

** مشکلات ناشران
به گزارش وطن امروز حال ناخوش صنعت نشر و بازار پر تب و تاب کاغذ، بسیاری از ناشران را با چالش‌‌هایی بزرگ مواجه کرد؛ از این رو می‌شد پیش‌بینی کرد شاهد تغییرات مهمی در نمایشگاه کتاب امسال باشیم. در این میان عمده انتشاراتی‌ها تلاش کرده‌اند رمان‌ها و مجموعه‌‌های داستانی خود را به عنوان یکی از پرمخاطب‌‌‌‌‌ترین گونه‌‌های نشر به نمایشگاه امسال برسانند. وطن امروز در ادامه 4 کتاب از میان 'مهم‌ترین مجموعه‌‌های داستانی است که بناست در نمایشگاه کتاب امسال ارائه شوند' را معرفی می کند.

** سخنان نماینده چین در نمایشگاه
جوان در گزارشی به سخنان نماینده کشور چین در مراسم افتتاحیه سی‌ودومین نمایشگاه کتاب تهران پرداخت و به نقل از وی نوشت:
ما با پیام دوستی مردم چین به ایران آمده‌ایم. چین و ایران کشور‌هایی با تمدن دیرین هستند که از 2 هزار سال قبل با جاده ابریشم به هم پیوند خورده‌اند. 48سال پس از برقراری رسمی روابط دیپلماتیک میان دو کشور روابط فرهنگی میان دو ملت دستاورد‌های فراوانی داشته است. بسیاری از آثار کلاسیک ایرانی به چینی و بسیاری از آثار چینی نیز به فارسی ترجمه شده‌اند. این مسیر ارتباط میان دو ملت را مستحکم‌تر خواهد کرد.

** مراسم های حاشیه ای نمایشگاه
تسنیم به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا خبر داد: دهمین فرهنگ‌سرای کتاب با بیش از بیست برنامه متنوع و در فضایی بالغ بر هزار متر مربع، همزمان با سی‌ و دومین نمایشگاه کتاب تهران آغاز به کار می‌کند.

خبرگزاری فارس در گزارشی به تیراژ یکصدهزار جلدی یک کتاب با عنوان «سرباز کوچک امام» پرداخت و خبر داد قرار است جشن یکصدهزارتایی این کتاب با حضور چهره‌های برجستۀ فرهنگی و هنری، در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شود.
پژوهشم**9026**1732

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: گرگان استانداری گلستان آستان قدس رضوی حجت الاسلام احمد مروی

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۲۳۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دیدار تولیت آستان‌قدس‌رضوی با «سرهنگ فداکار ارتش»
 • دیدار تولیت آستان قدس رضوی با سرهنگ ارتشی فداکار
 • نیروهای مسلح نشان دادند همواره کنار مردم هستند
 • مراسم بزرگداشت حجت الاسلام علی ابراهیمی در دلفان برگزار شد
 • آستان قدس رضوی مشارکت های مردم را برای سیل زدگان جذب می کند
 • خدمت رسانی خادمیاران حرم رضوی کرمان در مناطق سیل زده
 • خدمت رسانی خادمیاران حرم رضوی کرمان در مناطق سیل زده/ سامانه #۸* جهت واریز کمک های نقدی
 • رونمایی از دو اثر شیخ بهایی و تعدادی از اسناد کهن آستان قدس رضوی
 • اعزام نخستین کاروان خادم یاران آستان قدس رضوی به مناطق سیل زده خوزستان
 • حجت‌الاسلام مرتضوی‌مقدم، رئیس دیوان عالی کشور شد
 • در ۴ غرفه آستان قدس رضوی چه خبر است؟
 • حجت‌الاسلام مرتضوی مقدم رییس دیوان عالی کشور شد
 • وقف هنر هنرمندان نمایش«باغ خونی»
 • حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور شد
 • اعزام ۴۰۰ نیرو به مناطق سیل‌زده آق‌قلا توسط آستان قدس رضوی
 • ارسال بیش از یک میلیارد ریال تجهیزات و دارو به مناطق سیل‌زده توسط آستان قدس
 • کتابخانه آستان قدس رضوی میراثدار شیخ بهایی
 • حضور آستان قدس با ۲ هزار و ۴۰۰ عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب تهران
 • نگاه تولیت جدید مبتنی بر دوجانبه‌گرایی بین دولت و آستان باشد