آمار بانک مرکزی از کاهش ۱۵ درصدی تعداد و هفت درصدی چک‌های برگشتی در بهمن ماه سال گذشته نسبت به ماه پیش از آن حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، براساس آمار ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی از چک‌های بهمن ماه سال گذشته، بالغ بر شش میلیون و ۶۰۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٧٤١ هزار میلیارد ریال در این ماه در کل کشور مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۸.

۵ درصد و از نظر مبلغ ۰.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بر همین اساس، در ماه مورد گزارش در استان تهران بالغ بر دو میلیون و ۳۰۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٤٠٢ هزار میلیارد ریال مبادله شد.

همچنین در بهمن‌ماه سال گذشته، ۵۲.۷ درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده است که به ترتیب با ۳۵.۱ درصد، ۹.۷ درصد و ۷.۹ درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.

از سوی دیگر ۶۵.۴ درصد از ارزش چک‌های فوق در سه استان تهران (۵۴.۳ درصد)، خراسان رضوی (۵.۶ درصد) و اصفهان (۵.۵ درصد) مبادله شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها داشته‌اند.

چک‌های وصولی

حدود شش میلیون فقره چک به ارزشی حدود ٦٥٩ هزار میلیارد ریال در بهمن ماه ١٣٩٧ در کل کشور وصول شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۷.۷ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۰.۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، در کل کشور ۹۰.۳ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۸۸.۹ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شد و در بهمن ماه ١٣٩٧، در استان تهران بالغ بر ۲.۱ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ٣٥٨ هزار میلیارد ریال وصول شد.

در ماه مورد گزارش در استان تهران از نظر تعداد ۹۰.۷ درصد و از نظر ارزش ۸۹.۱ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شده است.

در این ماه در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان، به ترتیب به استان‌های گیلان (۹۲.۶ درصد)، البرز و خوزستان هر کدام (۹۱.۹ درصد) و یزد (۹۱.۶ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (۸۴.۷ درصد)، کرمان (۸۵.۷ درصد) و کردستان (۸۵.۹ درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

در ماه مورد گزارش، در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت ارزش چک‌های وصولی به کل ارزش چک‌های مبادله‌ای در استان به ترتیب به استان‌های خراسان شمالی (۹۲.۶ درصد)، کرمانشاه و خوزستان هر یک (۹۲.۵ درصد) و گیلان (۹۱.۴ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های سمنان (۸۵.۲ درصد)، اصفهان و خراسان جنوبی هر یک (۸۵.۷ درصد) و مرکزی (۸۶.۵ درصد) کمترین نسبت ارزش چک‌های وصولی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

چک‌های برگشتی

معادل ٦٤٢ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٨٢ هزار میلیارد ریال در بهمن ماه ١٣٩٧ در کل کشور برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۵.۷ درصد و هفت درصد کاهش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، در استان تهران حدود ٢١٥ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٤٤ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد و در همین ماه در کل کشور ۹.۷ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۱.۱ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

در بهمن ماه سال گذشته، در استان تهران ۹.۳ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۰.۹ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده و در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان به ترتیب به استان‌های سمنان (۱۴.۸ درصد)، اصفهان و خراسان جنوبی هر یک (۱۴.۳ درصد) و مرکزی (۱۳.۵ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های خراسان شمالی (۷.۴ درصد)، کرمانشاه و خوزستان هر یک (۷.۵ درصد) و گیلان (۸.۶ درصد) کمترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

چک‌های برگشتی به تفکیک علل

حدود ٦١٦ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٧٦ هزار میلیارد ریال در بهمن ماه ١٣٩٧ در کل کشور به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است؛ در واقع در کل کشور از نظر تعداد ۹۵.۹ درصد و از نظر ارزش ۹۲.۸ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

در ماه مورد گزارش، در استان تهران حدود ٢٠٣ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٤٠ هزار میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است و به این ترتیب در استان تهران از نظر تعداد ۹۴.۴ درصد و از نظر ارزش ۹۰.۲ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: بانك مركزي چك برگشتي دلایل کسری یا فقدان موجودی چک های مبادله شده در استان تعداد چک های مبادله ای هزار میلیارد ریال بهمن ماه سال گذشته برگشت داده شده چک های مبادله ای ماه مورد گزارش چک های برگشتی نسبت ارزش چک بهمن ماه ١٣٩٧ استان تهران برگشت داده شد درصد و از نظر نظر تعداد نسبت به ماه سایر استان کل کشور وصول شد ۷ درصد ۳ درصد ۹ درصد ۶ درصد ۵ درصد ۴ درصد

روایت ظریف از دلایل عدم انهدام مرکز "فردو" از سوی آمریکا| چه دلیلی دارد که با منطق نظامی با دنیا رو به رو شویم؟

نماینده کهنوج: هر کس ترامپ را بکشد، به نیابت از مردم کرمان ۳ میلیون دلار جایزه می‌گیرد/باید موشک‌هایی با بُرد زیاد و حمل کلاهک‌های نامتعارف بسازیم

موج ردصلاحيت‌ها و آینده یک انتخابات مهم| مهره‌چینی اصولگرایانه برای مجلس

مداح مشهور: انتقام سخت شامل داخل کشور هم بشود

چینی‌ها ۴ روزه بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی می‌سازند

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۲۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

پایبندی به ارزش ها رمز بقای انقلاب است

حجت الاسلام محمدی با تأکید براینکه تا زمانی که بر ارزش های انقلاب اسلامی پایبند باشیم هیچ قدرتی قادر به ضربه زدن به انقلاب نخواهد بود، گفت: رهبری(حفظ الله) سال هاست به پایندی بر ارزش های انقلاب تأکید دارند و حرکت در این مسیر رمز بقای انقلاب است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از ساری، حجت الاسلام والمسلمین «محمدباقر محمدی لائینی» امروز (۴ بهمن) در خطبه‌های این هفته نماز جمعه ساری، اظهار کرد: شرافت و عزتی که در پرتو اطاعت خدا به دست می‌آید حقیقی است و از راه‌های دیگر پوشالی و سراب است.

نماینده ولی فقیه در مازندران با اشاره به سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) در فاطمیه دوم، افزود: ایشان پرورشگاه ذبدگان اولاد امت هستند، ائمه اطهار (علیهم السلام) در دامن این مادر پرورش یافتند و مردم محب اهل بیت در فاطمیه اول تا دوم، مجالسی داشتند و در راستای عزاداری فاطمی شعائر مکتب فاطمی را ترویج کردند.

 

محمدی لائینی گفت: همایش ششم بهمن شهرستان آمل ویژه بزرگداشت حماسه مردم جنگل در سال ۶۰ بسیار باشکوه برگزار شده این حماسه برای همه ملت ایران است حماسه جنگل بیانگر این که مردم شمال ایران چگونه از آرمانشان در مقابل فتنه‌ها حمایت کردند.

 

وی ضمن قدردانی از مردم برای حضور حداکثری در مراسم تشییع شهدای سانحه هوایی، یادآور شد: در هم کوبیده شدن پایگاه هوایی عین الاسد منجر به خلق یوم الله شد، ملت ایران مکرر یوم الله خلق می‌کنند که نشان‌دهنده ظرفیت بالا و برجستگی والای مردم ولایی ماست.

امام جمعه ساری خاطرنشان کرد: مکتب فاطمه الزهرا (سلام الله علیها) مکتب مقاومت است، انقلاب اسلامی همچون پدیده زنده همواره در حال تصحیح خطاهای خویش است و به نقدها عکس‌العمل مثبت نشان می‌دهد، ویژگی انقلاب اسلامی است که عقب‌نشینی نمی کند و از ارزش‌ها فاصله نمی‌گیرد.

 

وی با تأکید براینکه تا زمانی که بر اصول و ارزش های انقلاب اسلامی پایبند باشیم هیچ قدرتی قادر به ضربه زدن به انقلاب اسلامی نخواهد بود، افزود: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) سال ها است در منویاتشان پایندی به ارزش های انقلاب تأکید دارند و اگر در مسیر این منویات حرکت کنیم توطئه های دشمنان انقلاب خنثی می شود.

 

محمدی لائینی عنوان کرد: ادامه مکتب انبیا و اولیا همین مکتب مقاومت با وجود تحمل سختی‌ها است. مقاومت نیاز به قوت دارد، علت عصبانیت آمریکا از ملت ایران از جذابیت ناشی از ایستادگی یک نظام مستقل در برابر یک  زورگو است.

 

نماینده ولی فقیه در مازندران با اشاره به سخنان اخیر مقام رهبری، گفت: تنها راه برای ملت ما قوی شدن در همه حوزه‌ها است، که همین هزینه‌ها تبدیل به قدرت می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز شهید سلیمانی از قاسم سلیمانی خطرناکتر است، افزود: دشمن بداند ایران و ایرانی قوی است و یوم‌الله سقوط فرعونیان زمان هم نزدیک خواهد بود.

 

امام جمعه ساری یکی از مهمترین توصیه های بین ادیانی را  تقوا دانست و افزود: همه شما برادران و خواهران ایمانی ام و خودم رو به تقوا، پاکی و پاکدامنی شفارش و توصیه می کنم.

 

محمدی لائینی با سفارش به تقوی الهی گفت: تقوا را جدی بگیرید چرا که انسان با تقوا حق مردم را ضایع نمی کند و حرام نمی گوید و نمی شنود و جنگ و دعوا راه نمی اندازد و پاک و پاکیزه است.

پایان پیام/286

دیگر خبرها

 • رمز ارزهای با ارزش جهان را بشناسید
 • ارزش کل بازار فرابورس ۱۷ درصد رشد کرد
 • رشد حجم و ارزش معاملات فرابورس
 • رشد حجم و ارزش معاملات فرابورس در دی ماه امسال
 • بهبود صفات تعداد غلاف چه نتیجه‌ای به همراه دارد
 • پیش‌بینی کاهش قیمت طلای سیاه با شیوع ویروس مرگبار در چین/ تورم سالانه فرانسه با رسیدن به ۱.۵ درصد رکورد زد/ دلیل ترغیب مردم به بورس/ اختلاف قیمت ۲۰ میلیونی خودرو‌های دوگانه‌سوز و معمولی
 • مسئولان ارزش‌های دینی را فدای توسعه گردشگری نکنند
 • خراسان رضوی در تعداد مدیران زن، رتبه ۲۷ کشوری را دارد
 • ارزش بازار فرابورس از مرز ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار میلیارد ریال عبور کرد
 • ارزش اقتصادی ۴۹ هزار و ۲۴۹ میلیارد ریالی محصولات کشاورزی خراسان شمالی
 • ۶۶ میلیون دلار ارزش صادرات کالاهای ایران به اتحادیه اوراسیا
 • افزایش ۴۱ درصدی ارزش صادرات در آذرماه
 • ارزش بازار فرابورس از مرز ۵ میلیون و ۵۸۰ هزار میلیارد ریالی گذشت
 • جدال سخت استیضاح ادامه دارد/پاسخ منفی قاطعانه دموکرات‌ها به پیشنهاد جمهوری‌خواهان سنا
 • سعیدی: در مجمع کمیته همیشه تعداد اعضای المپیکی‌ها بیشتر از غیرالمپیکی‌ها است/ از منشور المپیک تخطی نکردیم
 • دموکرات‌ها مبادله شاهد با جمهوری‌خواهان در جریان محاکمه را رد کردند
 • چه کسی بر سازمان مالیاتی نظارت می‌کند؟/ مبلغ جرایم واحدهای صنفی متخلف خنده‌دار است/ تولید خودرو بالا رفت، قیمت‌ها بالاتر
 • استیضاح ترامپ؛ دموکرات‌ها مبادله شاهد در جریان محاکمه را رد کردند
 • جهش ۳۵درصدی ارزش معاملات بورس مازندران