آمار بانک مرکزی از کاهش ۱۵ درصدی تعداد و هفت درصدی چک‌های برگشتی در بهمن ماه سال گذشته نسبت به ماه پیش از آن حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، براساس آمار ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی از چک‌های بهمن ماه سال گذشته، بالغ بر شش میلیون و ۶۰۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٧٤١ هزار میلیارد ریال در این ماه در کل کشور مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۸.۵ درصد و از نظر مبلغ ۰.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بر همین اساس، در ماه مورد گزارش در استان تهران بالغ بر دو میلیون و ۳۰۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٤٠٢ هزار میلیارد ریال مبادله شد.

همچنین در بهمن‌ماه سال گذشته، ۵۲.۷ درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده است که به ترتیب با ۳۵.۱ درصد، ۹.۷ درصد و ۷.۹ درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.

از سوی دیگر ۶۵.۴ درصد از ارزش چک‌های فوق در سه استان تهران (۵۴.۳ درصد)، خراسان رضوی (۵.۶ درصد) و اصفهان (۵.۵ درصد) مبادله شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها داشته‌اند.

چک‌های وصولی

حدود شش میلیون فقره چک به ارزشی حدود ٦٥٩ هزار میلیارد ریال در بهمن ماه ١٣٩٧ در کل کشور وصول شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۷.۷ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۰.۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، در کل کشور ۹۰.۳ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۸۸.۹ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شد و در بهمن ماه ١٣٩٧، در استان تهران بالغ بر ۲.۱ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ٣٥٨ هزار میلیارد ریال وصول شد.

در ماه مورد گزارش در استان تهران از نظر تعداد ۹۰.۷ درصد و از نظر ارزش ۸۹.۱ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شده است.

در این ماه در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان، به ترتیب به استان‌های گیلان (۹۲.۶ درصد)، البرز و خوزستان هر کدام (۹۱.۹ درصد) و یزد (۹۱.۶ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (۸۴.۷ درصد)، کرمان (۸۵.۷ درصد) و کردستان (۸۵.۹ درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

در ماه مورد گزارش، در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت ارزش چک‌های وصولی به کل ارزش چک‌های مبادله‌ای در استان به ترتیب به استان‌های خراسان شمالی (۹۲.۶ درصد)، کرمانشاه و خوزستان هر یک (۹۲.۵ درصد) و گیلان (۹۱.۴ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های سمنان (۸۵.۲ درصد)، اصفهان و خراسان جنوبی هر یک (۸۵.۷ درصد) و مرکزی (۸۶.۵ درصد) کمترین نسبت ارزش چک‌های وصولی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

چک‌های برگشتی

معادل ٦٤٢ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٨٢ هزار میلیارد ریال در بهمن ماه ١٣٩٧ در کل کشور برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۵.۷ درصد و هفت درصد کاهش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، در استان تهران حدود ٢١٥ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٤٤ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد و در همین ماه در کل کشور ۹.۷ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۱.۱ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

در بهمن ماه سال گذشته، در استان تهران ۹.۳ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۰.۹ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده و در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان به ترتیب به استان‌های سمنان (۱۴.۸ درصد)، اصفهان و خراسان جنوبی هر یک (۱۴.۳ درصد) و مرکزی (۱۳.۵ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های خراسان شمالی (۷.۴ درصد)، کرمانشاه و خوزستان هر یک (۷.۵ درصد) و گیلان (۸.۶ درصد) کمترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

چک‌های برگشتی به تفکیک علل

حدود ٦١٦ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٧٦ هزار میلیارد ریال در بهمن ماه ١٣٩٧ در کل کشور به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است؛ در واقع در کل کشور از نظر تعداد ۹۵.۹ درصد و از نظر ارزش ۹۲.۸ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

در ماه مورد گزارش، در استان تهران حدود ٢٠٣ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٤٠ هزار میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است و به این ترتیب در استان تهران از نظر تعداد ۹۴.۴ درصد و از نظر ارزش ۹۰.۲ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جزئیات برنامه‌های بورس برای سال ۹۸/ پذیرش ۱۰ شرکت جدید در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران پذیرش ۱۰ شرکت، عرضه اولیه ۸ شرکت، انتقال ۴ شرکت از فرابورس، پذیرش ۶ اوراق بدهی شامل انواع صکوک و پذیرش ۴ عدد صندوق‌های قابل معامله در بورس را از برنامه‌های بورس برای سال ۹۸ عنوان کرد. ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶ اقتصادی بازار سهام | بورس نظرات - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی صحرائی در اولین نشست مطبوعاتی سال 98 خود در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در جمع خبرنگاران حاضر شد و ضمن بیان عملکرد سال 97، از عملکرد بورس در فروردین ماه و اعلام برنامه های آتی، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

مدیرعامل بورس تهران با اشاره به عملکرد بورس تهران در سال گذشته گفت: یکی از نماگر های مهم بورس شاخص کل و شاخص هم وزن است. در ابتدای سال 97 شاخص کل 96290 واحد بود که در پایان سال 97 به عدد  178659  واحد رسید و بیانگر 86 درصد افزایش است.

وی افزود: شاخص کل هم وزن نیز در ابتدای سال گذشته برابر با  17271 واحد بود که  در پایان سال 97 به 32968  واحد رسید که با 91 درصد افزایش همراه شد که نشان دهنده اقبال بازار سرمایه به بیشتر صنایع و ناشران پذیرفته شده در بورس تهران است.

صحرائی به آمار منتشر شده توسط فدراسیون جهانی بورس‌ها تا پایان فوریه 2018 اشاره کرد و افزود: براساس آمار فدراسیون جهانی بورس‌ها تا پایان فوریه 2018، بورس تهران از  نظر رشد یک ساله شاخص، رتبه دوم در بین اعضای این فدراسیون بین المللی را با 69 درصد افزایش در اختیار دارد. همچنین طی این دوره در مقایسه رشد ارزش بازار نیز رتبه دوم فدراسیون را با 63 درصد رشد را کسب کرده است.

مدیرعامل بورس تهران، ارزش بازار سهام در سال گذشته را بررسی کرد و گفت: ارزش بازار سهام در سال قبل از 382 هزار میلیارد تومان به بیش از 680  هزار میلیارد تومان افزایش یافت که این رقم نسبت به ابتدای سال با افزایش 78 درصدی همراه شد.

به گفته این مقام مسئول، همچنین ارزش اسمی بازار از 150 هزار میلیاردتومان به 173 هزار میلیارد تومان رسید و رشد 15 درصدی را نشان می دهد. نسبت ارزش بازار به ارزش اسمی برابر با 3.9 می باشد و ارزش بازار 30 شرکت بزرگ برابر 428 هزار میلیارد تومان و معادل 63 درصد ارزش کل بازار است.

وی با اشاره به تنوع اوراق در بازار بدهی گفت: سال گذشته ارزش اسمی بازار بدهی با 27 اوراق مختلف مشارکت، صکوک و گواهی سپرده، بیش از 77 هزار میلیارد ریال است. همچنین ارزش صندوق های قابل معامله با 11 صندوق، به بیش از 9 هزار میلیارد ریال رسیده است.

مدیرعامل بورس تهران به تعداد ناشران بورسی اشاره کرد و اظهار داشت: در سال 96 تعداد 6 شرکت به بورس تهران اضافه و عرضه اولیه شدند که ارزش بازار این شرکت بیش از 199 هزار میلیارد ریال است. در سال 97 سهام 2 شرکت پتروشیمی خراسان و بورس کالا به بورس تهران منتقل شدند.  تعداد 7 شرکت نیز حذف و به بازار فرابورس منتقل شدند و تعداد کل شرکت های حاضر در بورس در سال گذشته 327 شرکت بود که تعداد 138 شرکت در بازار اول و تعداد 189 شرکت در  بازار دوم  حضور داشتند.

وی گفت: در بازار اوراق بدهی 7 ورقه درج و معامله شده است که ارزش اسمی آنها برابر با 30400 میلیارد ریال می باشد. سال گذشته یک صندوق های قابل معامله به بورس تهران اضافه شد که ارزش اسمی آن برابر  500 میلیارد ریال است.

مدیر عامل بورس تهران تامین مالی را یکی از اصلی‌ترین کارکردهای بورس تهران برشمرد و خاطرنشان کرد: تامین مالی در سال 1397 از روش های مختلف شامل عرضه اولیه (12 هزار میلیارد ریال)، اوراق تبعی(13 هزار میلیارد ریال)، اوراق بدهی( 30 هزار میلیارد ریال) و افزایش سرمایه ها (217 هزار میلیارد ریال) و در کل، تامین مالی انجام شده که میزان آن برابر با 271 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به  153 میلیارد ریال در سال 96 معادل 77 درصد افزایش داشته است.

وی نقدشوندگی در بازار سهام را مهم دانست و عنوان کرد: در سال گذشته ارزش کل معاملات از 643 هزار میلیارد ریال به 1606 هزار میلیارد ریال رسید و افزایش 150 درصدی را نشان می دهد. حجم معاملات 520 میلیارد انواع اوراق بهادار بوده که نسبت به سال قبل 98 درصد افزایش نشان می دهد.

مدیرعامل بورس تهران ابزار آتی سبد سهام را در دنیا پرطرفدار عنوان کرد و اظهار داشت: معاملات آتی سبد سهام به عنوان یک ابزار جدید در تاریخ 25 آذر ماه 97 با حضور مدیران ارشد بازار سرمایه آغاز شد. در این بازار 7 نماد معاملاتی شامل شاخص30شرکت بزرگ و شاخص های صنایع بانک ها، خودرو و قطعات، شیمیایی، فرآورده های نفتی، فلزات اساسی و کانه های فلزی قابل معامله هستند. در این بازار برابر 6327 قرارداد به ارزش 434 میلیارد ریال مورد داد و ستد قرار گرفته است.

وی به میزان سهم معاملات برخط اشاره کرد و گفت: سهم خرید و فروش برخط از معاملات نرمال به 46 درصد رسید، این نسبت در سال قبل برابر 29 درصد بوده است. همچنین نسبت قیمت به درآمد 12 ماه سال 97 به 6.88 مرتبه رسید، این نسبت در ابتدای سال برابر 6.44 مرتبه بوده است.

صحرائی ترکیب معاملات به تفکیک حقیقی و حقوقی را یکی از معیار های مهم بازار عنوان کرد و گفت: اشخاص حقیقی 50 درصد خرید ها و 50 درصد فروش ها را پوشش داده اند. در خالص جابجایی ها بیش از 40 هزار میلیارد ریال از حقوقی به سمت حقیقی بوده است.

وی گفت: همچنین در سال 97 بیش از 327 هزار کد جدید معاملاتی در بورس تهران ایجاد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل (143 هزار کد)  افزایش 128 درصدی را نشان می دهد.

صحرائی به درآمد واقعی شرکت ها بر اساس مجامع ناشران اشاره کرد و افزود: درآمد واقعی شرکت ها به رقم 627 هزار میلیارد ریال رسید و 419 هزار میلیارد ریال تقسیم شد. در مدت مشابه سال قبل از 410 هزار میلیارد ریال درآمد واقعی، 288 هزار میلیارد ریال تقسیم شده بود. که درآمد واقعی 53 درصد افزایش و سود نقدی 45 درصد افزایش نشان می دهد.

مدیرعامل بورس تهران گفت: بازار در فروردین ماه به دلیل ویژگی های چند گانه مانند شفافیت بیشتر، در دسترس بودن بازار برای همگان توسط 1800 ایستگاه معاملاتی و 21 تالار منطقه ای مورد استقبال قرار گرفت. تسهیل دسترسی مردم با معاملات برخط، نقدشوندگی بازار را افزایش داده است و نشان می دهد مردم به اهمیت بازار سرمایه بیش از پیش پی برده اند. هدایت درست نقدینگی موجود در جامعه به بورس می تواند سپر تورم بوده و منجر به خلق ثروت و افزایش تولید ملی شود.

صحرائی به عملکرد بورس تهران در فروردین ماه 98 اشاره کرد و گفت: شاخص کل در ابتدای سال، 178659 واحد بود که به 204376  واحد رسید و بیانگر 14 درصد افزایش است.

وی گفت: شاخص کل هم وزن که برای فعالان بازار حائز اهمیت است و نشانگر اقبال مردم به بیشتر صنایع و شرکت های بورسی است  در ابتدای سال 32968 واحد بود که به 40653  واحد رسید و بیانگر 23 درصد افزایش است.

وی ادامه داد: ارزش بازار سهام از 680 هزار میلیارد تومان به بیش از 784  هزار میلیارد تومان رسید که این رقم نسبت به ابتدای سال با افزایش 15 درصدی همراه است. این در حالی است که ارزش اسمی بازار از 173 هزار میلیاردتومان به 194 هزار میلیارد تومان رسید و رشد 12 درصدی را نشان می دهد. نسبت ارزش بازار به ارزش اسمی برابر با 3.9 می‌باشد و ارزش بازار 30 شرکت بزرگ برابر 491 هزار میلیارد تومان و معادل 63 درصد ارزش کل بازار است.

این مقام مسئول افزود: ارزش اسمی بازار بدهی با 27 اوراق مختلف مشارکت، صکوک و گواهی سپرده، بیش از 76 هزار میلیارد ریال است. همچنین ارزش صندوق های قابل معامله با 11 صندوق، بیش از 9 هزار میلیارد ریال است.

وی با اشاره به این که در فروردین ماه یک شرکت حذف و به فرابورس منتقل شد، ادامه داد:  این در حالی است که تعداد کل شرکت های حاضر در بورس  326 شرکت  می باشد و 138 شرکت دربازار اول و 188 شرکت در بازار دوم  حضور دارند.

وی به تامین مالی از طریق بورس در فروردین ماه اشاره کرد و گفت: 213 هزار میلیارد ریال تامین مالی در فروردین 98 از روش افزایش سرمایه  صورت رفته که نسبت به دوره مشابه سال قبل (10 هزار میلیارد ریال) 2040 درصد افزایش داشته است.

صحرائی تصریح کرد: ارزش کل معاملات از 21 هزار میلیارد ریال به 160 هزار میلیارد ریال رسید و افزایش 662 درصدی را نشان می دهد. حجم معاملات 64 میلیارد انواع اوراق بهادار بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 560 درصد افزایش نشان می دهد. همچنین متوسط روزانه کل معاملات بیش از 4 میلیارد انواع اوراق بهادار به ارزش 10000 میلیارد ریال به ازای هر روز بوده است.

وی گفت: بازار سهام از نظر حجم معاملات 64 میلیارد سهم و حق تقدم و ارزش معاملات برابر با 150 هزار میلیارد ریال است، که نسبت به سال قبل 563 درصد افزایش در حجم و 799 درصد افزایش در ارزش معاملات داشته است.

صحرائی به اهداف و برنامه های بورس تهران در سال 98 اشاره کرد و گفت: پذیرش 10 شرکت، عرضه اولیه 8 شرکت، انتقال 4 شرکت از فرابورس، پذیرش 6 اوراق بدهی  شامل انواع صکوک(استصناع،مرابحه)،گواهی سپرده، مشارکت، و...) ، پذیرش 4 عدد صندوق های قابل معامله در بورس، صندوق های زمین و ساختمان و پروژه در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل بورس تهران خاطرنشان کرد: برگزاری 2 میز صنعت به منظور  آسیب شناسی دو صنعت در سال جاری انجام می شود و در راستای وظایف نظارتی 540 مورد بازدید از کارگزاری­ها صورت می گیرد و  نشست با اصحاب رسانه برگزار خواهد شد.

مدیرعامل بورس تهران به تنوع سازی ابزار های نوین مالی به  ابزار فروش استقراضی اشاره کرد و گفت: ابزار فروش استقراضی یک ابزار کلاسیک در بازار سرمایه است که مقررات ان تصویب و به تایید کمیته فقهی  سازمان بورس رسیده است. تلاش می کنیم در 3 ماهه ابتدای سال جاری با آماده سازی زیر ساخت ها و مشارکت شرکت های OMS  با روش های بومی سازی راه اندازی می شود.همچنین در سال جاری تقویت زیر ساخت های فنی جزو برنامه های اصلی بورس تهران است.

بورس و انجمن بین‌المللی روابط عمومی‌ تفاهم‌نامه امضا کردندرشد مناسب در انتظار شرکت‌های دانش بنیان بورسی و فرابورسیبورس تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله دارد

انتهای پیام/

R32365/P/S7,84/CT12 واژه های کاربردی مرتبط بورس تهران

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: بانك مركزي چك برگشتي

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۲۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وزارت امور خارجه: پیشنهاد مبادله زندانیان «جدی» و «مسبوق به سابقه» است
 • وزارت خارجه: پیشنهاد مبادله زندانیان «مسبوق به سابقه» است
 • پیشنهاد مبادله زندانیان باآمریکا «جدی» و «مسبوق به سابقه» است
 • پیشنهاد «جدی» ظریف برای مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی‌
 • پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی جدی است
 • دانشگاه اصفهان از مبادله استاد استقبال می‌کند/ آمادگی همکاری با گروه‌های عربی دانشگاه‌های ایران و جهان
 • سراج: چین و ایران در زمینه مبادله مجرمان همکاری خوبی دارند
 • برنامه‌های بورس برای سال ۹۸ چیست؟
 • بانک‌ها مکلف به پرداخت وجه چک برگشتي از ساير حساب‌هاي اشخاص هستند
 • بیش از 236 میلیون سهم در بورس همدان مبادله شد
 • ارزش دلار افزایش یافت
 • دلار در برابر همه ارزها به صعود ادامه می‌دهد
 • جزئیات برنامه‌های بورس برای سال 98
 • تعداد ۲۴ میلیون سهم در بورس قزوین مبادله شد
 • نقد شدن چک برگشتی در کمتر از ۲۰ روز
 • مبادله ۲۳۶ میلیون و ۶۷۱ هزار سهم در بورس همدان
 • مبادله دستگیرشدگان در سوریه با میانجی‌گری گروه آستانه
 • ربا در «عملیات بازار باز» چگونه اتفاق می‌افتد/ معضلات افزایش نقدینگی‌ سرگردان
 • ۲۳۶ میلیون و ۶۷۱ هزار سهم در بورس همدان مبادله شد