به گزارش خبرنگار مهر، آبان ماه سال ۹۷ بود که فاطمه مهاجرانی رئیس مرکز ملی استعدادهای درخشان از آغاز به کار آزمایشی طرح سمپاد مهارتی در استان البرز، اشاره کرد و گفت: با توجه به نیاز صنایع کشور به نیروی کار متخصص اولویت کنونی مرکز ترویج مهارت آموزی و حرفه آموزی از طریق اجرای طرح سمپاد مهارتی در کشور است. با رایزنی‌های صورت گرفته به دنبال اجرایی شدن امکان اخذ دو دیپلم توسط دانش‌آموزان سمپاد هستیم‌. در این طرح دانش آموزان علاوه بر اخذ دیپلم نظری می‌توانند یک دیپلم مهارتی نیز دریافت کنند.

مهاجرانی در عین حال با اظهار اینکه رویکردهای نوینی در حوزه مدارس متوسطه سمپاد در حال پیگیری است، ادامه داد: در دوره متوسطه اول مهارت‌های دست ورزی، ارتباط اجتماعی، توجه به محیط زیست آموزش و تقویت می‌شود. همچنین در دوره متوسطه دوم مهارت همدلی، گفتگو و تفکر نقادانه آموزش داده می‌شود.

هر چند در تیرماه سال ۹۷ نیز در گردهمایی شورای معاونین آموزش و پرورش خبر اولیه مربوط به کلید خوردن طرح سمپاد مهارتی مطرح شد و مهاجرانی در آن نشست بیان کرد: سمپاد مهارتی با همکاری معاونت آموزش متوسطه و استان البرز در سال تحصیلی آینده در استان البرز انجام خواهد شد که به دنبال بازخورد آن هستیم و در صورت موفقیت در استان‌های دیگر اجرا خواهیم کرد. در حال حاضر تنها در یک مدرسه، سمپاد مهارتی را خواهیم داشت.

حال به نظر می‌رسد این بازخوردها خوب بوده است که قرار است در آزمون ورودی پایه دهم مدارس سمپاد که تابستان برگزار می‌شود و ثبت نام آن آغاز شده است، در هفت استان از طریق آزمون ۲۶۰ دانش‌آموز برای رشته‌های مهارتی سمپاد پذیرش شوند.

حمید رحمانی معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره گفت: امسال در دفترچه آزمون ورودی دهم سمپاد مهارتی در استان‌های یزد، خراسان رضوی، سمنان، زنجان، البرز، همدان و خوزستان در رشته‌هایی که در همین دفترچه اعلام شده شامل خیاطی و چهره سازی مخصوص دخترها، شبکه و نرم افزار، کامپیوتر، فتوگرافیک، گرافیک ۲۶۰ دانش‌آموز را جذب می‌کنیم که بر اساس نیازسنجی استان‌ها این رشته‌ها تعیین شده است.

وی ادامه داد: یکی از طرح‌های دکتر مهاجرانی نیز برگزاری کلاس‌های تیزهوشان در هنرستان‌هاست به این معنا که در برخی مناطق ظرفیت مدارس تیزهوشان کم است یا متقاضی بالا نیست و کلاس‌های تیزهوشان در هنرستان‌های عادی برگزار می‌شود و دانش آموزانی که برای این رشته‌ها از طریق آزمون تیزهوشان جذب شده‌اند، در این کلاس‌ها حضور خواهند داشت.

وی اضافه کرد: ما امسال استقبال جامعه و دانش آموزان را مورد سنجش قرار می‌دهیم و در عین حال معتقد هستیم دانش آموزان باید با مهارت تربیت شوند و به ابعاد فنی و حرفه‌ای روی بیاورند. هنرستان‌های مهارتی آغاز این مسیر است. در حال حاضر قرار است در مدارس سمپاد این رشته‌ها به صورت ضمیمه تشکیل شود و یا به صورت کلاس‌های تیزهوشان در هنرستان‌های عادی چون هنوز این ظرفیت دانش آموزی را در رشته‌های مهارتی نداریم که یه مدرسه مستقل مهارتی تیزهوشان داشته باشیم.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در ادامه در پاسخ به این پرسش که شاید همچنان در ذهن افراد جامعه این موضوع که یک فرد تیزهوش لزوماً باید در دروس ریاضی و علوم سرآمد باشد و چگونه می‌توان یک فرد تیزهوش در رشته خیاطی را پذیرفت، محل بحث باشد، بیان کرد: ما اتفاقاً می‌خواهیم همین مبنا را بشکنیم. نباید تنها به حافظه محوری آن هم در برخی دروس تکیه کنیم و باید استعدادهای مهارتی را به رسمیت بشناسیم. دست ورزی و خلاقیت در رشته‌ای مانند دوخت لباس توسط یک فرد تیزهوش است که در نهایت به این می‌انجامد که ما شاهد طراحی لباس‌های متناسب با فرهنگ ایرانی و خلاقانه باشیم.

رحمانی در ادامه با بیان اینکه روش سنجش تمام پذیرفته شدگان سمپاد چه در رشته‌های مهارتی و چه در رشته‌های دیگر از طریق یک آزمون خواهد بود، گفت: ما روش سنجش را نمی‌توانیم متنوع کنیم چرا که مثلاً دروس اختصاصی هنر و… در دوره متوسطه اول نداشته‌ایم که آن را مبنای سنجش قرار دهیم. نکته دیگر این است که با این روش در واقع تشویقی است برای خانواده‌هایی که در عین حال نمی‌خواهند فرزندانشان از مدارس سمپاد جدا شود اما استعداد فرزند خود را در رشته مهارتی خاصی نیز مشاهده می‌کنند.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که طرح شهاب قرار بوده در این سال‌ها به سمت شناسایی استعداد دانش آموزان برود که دیگر لازم نباشد بار دیگر در پایه دهم دست به سنجش برای استعداد بزنیم و این طرح چه میزان موفق بوده است، گفت: طرح شهاب طبق برنامه و جمعیت آماری دانش آموزی از سال ۹۴ شروع شد و طبق برنامه پیش می‌رود. سال تحصیلی ۹۸-۹۹، تمام دانش آموزان پایه چهارم در کل کشور تحت پوشش این طرح قرار می‌گیرند و ما حتی از این برنامه هم جلو هستیم و می‌توانیم تمام دانش آموزان پایه هفتم و هشتم را نیز تحت پوشش بگیریم و به معنای دیگر طبق آیتم‌های مشاوره‌ای در مدارس ما سال تحصیلی آینده می‌توانیم تا ۹۰ درصد کشور را تحت پوشش این طرح قرار دهیم.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان ادامه داد: اما اینکه کیفیت اجرای طرح شهاب و اصل موضوع استعدادیابی چگونه است نیاز به کار کارشناسی دارد و باید بنیاد ملی نخبگان نظارت کند که چه میزان این استعدادیابی‌ها دارای روایی و پایایی است. اما اصل طرح شهاب هدفش همین است که از ابتدا استعداد یک دانش‌آموز تعقیب شود. موضوعی که برای ما اهمیت دارد این است که می‌خواهیم درصدی از پذیرش مدارس سمپاد را از طریق همین طرح شهاب انجام دهیم و شاید طی ۷ سال آتی اگر این طرح به خوبی پیش برود نیازی به برگزاری آزمون نباشد و از همین طریق بتوان ورودی‌های مدارس سمپاد را پذیرش کرد و آزمون به طور کامل حذف شود.

رحمانی در پاسخ به این پرسش که در بحث طرح شهاب نقش خانواده‌ها در شناسایی استعداد فرزندانشان چه میزان است و چقدر روی پذیرش خانواده درباره استعدادهای مهارتی دانش آموزان کار شده است، گفت: اول اینکه وقتی خانواده‌ای ببیند فرزندش از طریق استعدادیابی به مدرسه سمپاد می‌رود و در یک رشته مهارتی تحصیل می‌کند حتماً استقبال می‌کند. در طرح شهاب ما تنها نظر معلم را نمی‌سنجیم بلکه هم خود سنجشی دانش آموزان را داریم و هم سوالات خاص از والدین. اتفاقاً تحقیقی که شده نشان می‌دهد اولیا و خود دانش آموزان بهتر می‌توانند استعداد دانش‌آموز را شناسایی کنند تا مدرسه و معلم و اعتبار نظر آنها بالاتر است و به واقعیت هم نزدیک تر است.

کد خبر 4592350 آزاده سهرابی

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ماجرای ۵۰۰۰ ساعت اضافه آموزش دانش‌آموزان در ایران چیست؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، زمان آموزش در مدارس ایران و حجم کتاب‌های درسی چند وقتی است که از سوی مسئولان آموزش‌وپرورش مورد توجه قرار گرفته و هر کدام نظرات مختلفی دارند که گاه در تضاد با یکدیگر است البته نبود وحدت‌نظر و تقابل دیدگاه‌ها در بخش‌های مختلف وزارت آموزش‌وپرورش، جزیره‌ای عمل کردن معاونت‌ها و تبعات منفی آن در تصمیم‌گیری برای نظام آموزش‌وپرورش کشور به بحث و بررسی بیشتری نیاز دارد.

در بحث ساعات آموزش و حجم کتاب‌های درسی در ایران، علی الهیار ترکمن، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش، بار برنامه درسی را سنگین می‌داند و آن را به عنوان عاملی موثر در افزایش نرخ نیاز به نیروی انسانی و تحمیل هزینه تلقی می‌کند؛ او در این رابطه به آمار ساعات آموزش در ایران و جهان استناد کرد و گفت: دانش‌آموزان در ایران ۱۳ هزار و ۹۰۰ ساعت درس می‌گذرانند در حالی که این عدد در جهان کمتر از ۹ هزار ساعت (یعنی حدود ۵ هزار ساعت کمتر از ایران) است.

در نقطه مقابل، حجت‌الاسلام علی ذوعلم، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی است که مانند معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش وپرورش فکر نمی‌کند، او در جدیدترین اظهارنظر خود گفته است: واقعا حجم کتاب‌های درسی ما سنگین نیست و این مطالبی که گفته می‌شود غالباً کلی‌گویی است باید توضیح بدهند که کدام کتاب در کدام پایه و در کدام بخش حجم زیادی دارد و علت آن چیست.

با وجود این اظهارنظر، شاید بررسی یکی از نظرات قدیمی‌تر ذوعلم که از تدوین برنامه عمل برای بررسی حجم کتاب‌های درسی و تناسب آن با زمان اجرا خبر داده بود، جالب باشد؛ او به تسنیم گفته بود: اینکه حجم کدام کتاب‌ها زیاد و تناسب آن با زمان اجرا چگونه است نیاز دارد در پژوهش‌های عمیق به جمع‌بندی برسیم؛ در تلاشیم برای این فرآیند برنامه عمل تدوین و آن را شروع کنیم البته باید با متخصصان و کارشناسان رایزنی بسیاری کنیم و حتماً به سمت کاربردی‌تر کردن برنامه درسی دانش‌آموزان حرکت کنیم، اسناد تحولی نیز بر این موضوع تأکید دارد، اما اینکه کاربردی‌تر شدن محتوای کتاب‌های درسی چگونه و بر چه اساس باید باشد، نیاز به بررسی بیشتر دارد.

دیدگاه دیگر نیز مربوط است به مسعود کبیری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و مدیر داده‌پردازی مطالعات تیمز و پرلز که قدری دقیق‌تر به موضوع نگاه کرده و گفته است: زمان آموزش در ایران نه تنها بیشتر از سایر کشور‌ها نیست بلکه کمتر هم است البته او به سیاست‌گذاری‌هایی هم اشاره می‌کند که در مسیر کیفیت تحصیل تدوین نمی‌شود.

شاید بتوان علت این دیدگاه‌های مختلف را در نوع نگاه هر یک از مسئولان به مقوله آموزش تلقی کرد؛ معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع با نگاهی که تأمین نیروی انسانی و حساب و کتاب مالی بر آن غلبه دارد، ساعات آموزش در ایران را زیاد می‌داند و همین مسئله را در میزان افزایش نیاز به نیروی انسانی موثر، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، محتوا و تعداد صفحات کتاب‌های درسی و عضو پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش نیز کیفیت تحصیل و میزان یادگیری بچه‌ها از کتاب‌های درسی را مهمتر می‌داند.

البته به نظر می‌رسد حجیم بودن بخش آموزش عمومی به لحاظ هزینه‌های جاری، موجب شده است در سال‌های اخیر پرداختن به مسائل مهم و کلان آموزش‌وپرورش تحت‌الشعاع مسائلی همچون تأمین حقوق معلمان و کسری بودجه آموزش‌وپرورش قرار گیرد.

برای بررسی دقیقتر این موضوع و پاسخ به پرسش‌هایی از این دست که "‌ساعات آموزش در ایران به نسبت سایر کشور‌ها چگونه است" و "سیاست‌گذاری‌ها در حوزه آموزش‌وپرورش تا چه میزان در مسیر کیفیت تحصیل است" با حیدر تورانی عضو پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش که پیش از این به عنوان سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی فعالیت داشت، گفتگو کردیم.

زمان آموزش در ایران بیشتر از سایر کشور‌ها نیست

حیدر تورانی با اشاره به اینکه چند سالی است حجم کتاب‌های درسی و زمان آموزش، دغدغه ذهنی بسیاری از افراد شده و همین که متوجه می‌شوند بنده در آموزش‌وپرورش هستم، می‌پرسند چرا حجم کتاب‌ها زیاد است و کاهش حجم کتاب‌های درسی به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است، اظهار کرد: تاکنون به این مسئله جواب درستی داده نشده است البته معتقدم حجم کتاب‌ها را باید از ابعاد مختلف سنجید و بعد برایند آن را نتیجه‌گیری کنیم تا مشخص شود حجم کتاب‌های درسی زیاد است یا کم.

وی افزود: اگر بخواهیم بدانیم حجم کتاب درسی ادبیات فارسی، کم است یا زیاد باید چند مولفه را کنار هم قرار دهیم مثلا ساعت آموزش در ایران برای این درس چقدر است و با سایر کشور‌ها چقدر تفاوت دارد؟ به نظر می‌رسد زمان آموزش ما در برنامه درسی ملی مناسب است و تقریبا با بیشتر کشور‌ها همخوانی دارد در حقیقت زمان آموزش در ایران بیشتر از سایر کشور‌ها نیست.

عضو پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش گفت: آنچه اتفاق می‌افتد این است که در دوره دبیرستان، معلم باید هر جلسه ۵۰ دقیقه سر کلاس درس باشد، اما این موضوع رعایت نمی‌شود و در بیشتر مواقع کلاس درس را با ۴۰ دقیقه جمع می‌کنند.

تورانی با اشاره به روش تدریس معلمان بیان کرد: معلمانی که به کار خود مسلط هستند، نمی‌گویند حجم کتاب درسی زیاد است از سوی دیگر معلمان ضعیف‌تر یا سرباز معلمان هم نمی‌گویند حجم کتاب درسی زیاد است، چون آن‌ها صفحه‌ای درس می‌دهند و با پداگوژی تعلیم و تربیت و روش تدریس آشنایی ندارند، در این میان معلمانی که در حد وسط هستند به دلیل اینکه آموزش کافی ندیده‌اند و روش تدریس قابل قبولی ندارند نسبت به حجم کتاب‌های درسی گلایه دارند.

عضو پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش گفت: معمولاً با تألیف کتاب‌های جدید، در سال نخست معلمان نسبت به سنگین بودن حجم آن گلایه داشتند، چون مطالب جدید بود و دوره‌های آموزشی لازم برای آن‌ها برگزار نشده بود، اما بعد از گذشت سال نخست و در سال‌های بعد وقتی به مطالب کتاب مسلط می‌شدند، می‌گفتند که حجم آن سنگین نیست.

عوامل موثر در افت کیفیت تحصیل

وی ادامه داد: کیفیت آموزش به مسائل مختلفی از جمله توان معلم در تدریس و تعداد دانش‌آموزان در کلاس درس بستگی دارد، استاندارد جهانی تعداد دانش‌آموزان در کلاس درس بین ۱۵ تا ۲۰ نفر است، اما در کلاس‌های درس ما ۳۵ تا ۴۰ دانش‌آموز حضور دارند و معلم در چنین فضایی برای پیشبرد امور آموزشی دچار مشکل می‌شود.

عضو پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش گفت: وسایل کمک آموزشی و کالبد فیزیکی کلاس درس نیز از سایر عوامل موثر در کیفیت تحصیل است در برخی مواقع ۲۵ دانش‌آموز در یک کلاس درس کوچک که شبیه فضای انبار است، درس می‌خوانند همچنین مطالبات والدین از مدرسه نیز مهم است، آن‌ها از مدرسه فقط نمره می‌خواهند.

وی تأکید کرد: اگر ساعاتی که برای زمان تحصیل در نظر گرفته شده است به خوبی رعایت شود همچنین روش تدریس معلمان مناسب‌تر باشد، حجم کتاب‌های درسی کافی است.

تورانی با اشاره به اینکه مشکلی که در آموزش‌وپرورش وجود دارد این است که همه درباره آن نظر می‌دهند، تصریح کرد: اظهار‌نظر‌های غیرکارشناسی باعث می‌شود تا بدفهمی و چندگانه فهمی‌ها درباره مسائل آموزش‌وپرورش ایجاد شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

عوامل موثر در افت کیفیت تحصیل

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: حمید رحمانی سمپاد مهارتی سمپاد استعدادهای درخشان

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۲۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رشته‌های متناسب با ظرفیت هر شهرستان در هنرستان‌ها ایجاد شود
 • سمپاد استقلال سابق خود را ندارد
 • رشته‌های متناسب با نیاز شهرستان گناوه در هنرستان‌ها ایجاد شود
 • ارائه بیش از 221 هزار نفر ساعت آموزش های مهارتی فنی و حرفه ای در بخش بنگاههای اقتصادی آذربایجان غربی
 • کلاس زبان تضمینی در آموزشگاه زبان سخن برتر
 • ضرورت ایجاد زیرساخت طرح ملی ایران مهارت برای دانش آموزان
 • فرماندار: رشته کشاورزی در هنرستان های خداآفرین ایجاد شود
 • داستان ۵۰۰۰ ساعت اضافه آموزش دانش‌آموزان در ایران چیست؟
 • 39 هزار نفر دربوشهر آموزش های مهارتی را فراگرفتند
 • حدود 3000 کارگر در آذربایجان غربی آموزش مهارتی فراگرفتند
 • تنبیه دانش آموزان از خط قرمز گذشته است
 • راه‌اندازی رشته سمپاد مهارتی در دبیرستان‌های فرزانگان 2 آموزش و پرورش ناحیه دو همدان
 • جزییات تنبیه دانش آموز تهرانی در هنرستان
 • پاسخ آموزش و پرورش به درگیری در یک هنرستان پایتخت
 • آخرین وضعیت دانش‌آموزی که با ضربه مربی راهی بیمارستان شد/ممنوعیت ورود مربی خاطی به هنرستان
 • ضربه به چشم دانش‌آموز در یک هنرستان/فرد خاطی از حضور در مدارس ممنوع شد
 • گسترش برنامه‌های مهارتی و بازی‌ها در مدارس ابتدایی استان بوشهر
 • نمایشگاهی ازهنرهای مهندسی دانش آموزان کرمانی
 • نامه جمعی از دانش آموختگان سمپاد به مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری