گاهی می توان با کمترین امکانات بزرگترین گام را برای گره گشایی از کار خلق الله باز کرد و امروز زنان شهرستان لنده د راقدامی قابل تحسین کمر همت را بسته و آستن خدمت را بالا زده و اقدام به پخت نان برای مردم سیلزده استان های لرستان و خوزستان کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خبرلنده، سیل یکی از عوامل مهم در پیوند قلوب ملت ایران با مردم سیل زده شد چرا که سیر کمک های مردمی از سراسر ایران اسلامی فوج فوج به این مردم افزوده می شود و همانگونه که شاهد هستیم یکی با بیل، دیگری با فرغون و آن یکی نیز با لودر و تراکتور شخصی اش از جای جای ایران اسلامی حضور پیدا کنند تا دوباره بسازند مناطقی را که خسارت دیده اند.

 

اما زیبایی این سیل محبت مردم چنان بر سیلاب ویرانگر احاطه پیدا کرده است که شاهد خلق حماسه های از جنس همدلی و همزبانی را در جای جای ایران و سایر بلاد اسلامی به خوبی می بینیم.

 

زنان لنده ای نیز هم صدا با سایر خادمان ایران اسلامی با پخت نان محلی از این سیل محبت بیکران ملت عقب نماند و در اقدامی زیبا در دو مسجد حضرت رسول اکرم(ص) شهرک شهید رجایی لنده و مسجد امیرالمومنین(ع) روستای ایدنک بودیم که همه از پیرو جوان تا سالخورده و ناتوان امده بودند تا بلکه سهمی حتی با یک صلوات در این کار خدا پسندانه داشته باشند.

 

تصاویر زیر گوشه از همدلی زنان لنده ای خلق حماسه مهربانی است که تقدیم نگاه مهربانتان می شود.

 

--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---   انتهای پیام/

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

وقتی نقاش ارومیه ای اثرش را به سیل می سپارد

ارومیه - ایرنا - «علیرضا قوجاری» نقاش صاحب تکنیک ارومیه ای با هدف ابراز همدردی با سیل زدگان لرستان و همزمان با نوای موسیقی «لری» اثر خود را به سیل سپرد تا طبیعت قهر خود را به مهر تبدیل کند.

به گزارش ایرنا این بار قلم موی این نقاش برجسته برای فرونشاندن خشم طبیعت چرخید تا در دیاری که سیل خنده ها را به گریه تبدیل کرده بود، هنرش مایه تسکین طبیعت شود.
این حقیقتی است که از گذشته های دور آنجا که خشم طبیعت فرو نمی نشیند، آسمان و زمین قهر می کند تا چرخ زندگی آهسته تر بچرخد؛ اینجاست که هنرمند متعهد برای نشاندن گل لبخند بر لبان سیل زدگان آستین همت بالا می زند و هنر خود را با شور و اشتیاق تمام در مناطق آسیب دیده به خدمت می گیرد.
اثر نقاشی «قوجاری» همگام با اجرای «چمی نوازی لری» یا همان موسیقی سوگ و عزا به اتفاق 2 نفر سرنانواز و دهل زن شکل گرفت؛ این تابلوی چشم نواز در انتها و به شکل آیینی به امواج خروشان سیل سپرده شد و به مانند رفتار انسان ها در دوران اساطیری هدیه به خدای آب ها شد تا خشم و خروش آن فروکش کند.
این هنرمند پس از بازگشت از این سفر و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه شاید اثر من قیمت بالایی داشت ولی در برابر رنج و عذاب هموطنانم اندک بود، افزود: بشر با وجود پیشرفت های امروزی همچنان در مقابل قهر طبیعت ناتوان است و برای آشتی با او باید سخاوتمندانه رفتار کند.
وی افزود: از چهار سال گذشته با همراهی موسیقی، نقاشی می کنم و طی 2 سال سپری شده به استان های مختلف و حتی چندین کشور سفر کرده ام تا با همگامی موسیقی آن نواحی تابلوهای نقاشی خود را خلق کنم.
وی ادامه داد: موسیقی نواحی مختلف روح و آیین مردم آن نواحی را منعکس می کند و من نیز همراه با موسیقی نقاشی می کنم.
این هنرمند برجسته آذربایجان غربی ادامه داد: سفر به استان ها، کشورها و مناطق مختلف و خلق آثار همراه با موسیقی محلی همان مناطق، زمینه ساز وحدت و همدلی و صلح و دوستی بین اقوام و ادیان و مذاهب مختلف می شود.
قوجاری اظهار داشت: از آنجا که بنده در موسسه خیریه کودک فعالیت داشتم در ماجرای سیل لرستان هنگامی که 17 کامیون حامل هدایای مردم و اصحاب فرهنگ و رسانه و اکیپی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی به لرستان اعزام می شد من نیز به نیابت از جامعه هنری استان به لرستان رفتم تا پیام صلح و دوستی را به هموطنان برسانم.
نقاش برجسته آذربایجان غربی با بیان اینکه مردم لرستان از مردم آذربایجان غربی قدردانی کردند، گفت: این حرکت موجب خوشحالی مردم مصیبت زده لرستان شد زیرا هم حامل پیام صلح و دوستی و مهربانی و هم حامل هدایا بودم.
وی ادامه داد: در این سفر به توزیع کمک های مردمی نظارت شد تا به دست سیل زدگان برسد زیرا یکی از دغدغه های مردم رساندن به موقع کمک ها به دست مردم بود.
قوجاری بیان کرد: در لرستان جشنواره موسیقی طی فرودین سال جاری با هدف کمک به سیل زدگان برگزار شد و بنده نیز در این جشنواره حضور یافتم و همراه با موسیقی بختیاری اثری را خلق کردم که بالای 10 میلیون تومان قیمت داشت و این اثر را به هموطنان لرستانی اهدا کردم.
وی ادامه داد: همچنین در منطقه «افرینه» پلدختر محلی برای اجرای «موسیقی سوگ و عزا» انتخاب کردیم و همراه با موسیقی «سوگ لری» نقاشی دیگری کشیدم و به رسم دیرینان و به نشان قربانی کردن برای پایان یافتن بلا به آب سپردمش.
به گزارش ایرنا، 17 کامیون حامل کمک های مردمی و اصحاب فرهنگ و رسانه آذربایجان غربی طی هفته های اخیر راهی لرستان شد که 250 بسته شامل لوازم ضروری زندگی برای اصحاب فرهنگ و رسانه آسیب دیده از سیل بود.
همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی به همراه کاروان اعزامی نیز در منطقه سیل زده لرستان حضور یافت.
براساس این گزارش این کاروان علاوه بر کمک های مردمی حامل پیام وحدت و همدلی و صلح و دوستی بود.
«علیرضا قوجاری» متولد 1347 شمسی در نقده، کارشناس ارشد تاریخ و هنر بوده و از سال 1385 شمسی در ارومیه زندگی کرده و در موسسه آموزش عالی علمی - کاربردی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در رشته های نقاشی و گرافیک تدریس می کند؛ وی در حال حاضر کارشناس موسیقی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی است.
وی بیش از 80 تابلو با تکنیکی که آن را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسانده، خلق کرده است؛ تابلوهایی که حاصل شهود و الهام او از هستی، طبیعت و دنیای درونش بوده و مشق نام خداست.
آثار اخیر وی به سبک اکسپرسیونیسم با موتیف های نقاشی، هنر ایرانی و شرق دور خلق شده و با نقوش فراکتالی و فراکتال آرت مرتبط است و در قالب آن هنرمند برای خلق آثارش در محیط عمومی حضور پیدا کرده و با گوش فرادادن به موسیقی زنده احساسی که از فضای موجود دریافت کرده را در قالب هنر نقاشی بر روی بوم خلق می کند.
به گفته قوجاری این تکنیک هیچ سابقه ای در گذشته نداشته و اصالت خاص خود را داراست زیرا حافظه دیداری هنرمندان به عنوان سنگ محکی برای اثبات بکر بودن تکنیک هنری است.
حضور غالب نقش های گیاهی و تکرار شونده، فرم های خط نستعلیق و خطوط مختلف از ویژگی های تکنیک این هنرمند برجسته بین المللی محسوب می شود؛ این نقش ها در تکنیک وی حرف اول را می زند و به تعبیری امضای آثار اوست.
وی در حوزه مجسمه سازی نیز فعال بوده و سوررئالیسم (فرا واقع گرایی)، مینیمالیسم (ساده گرایی) و پست مدرنیسم (پسامدرنیسم) از سبک هایی است که در آنها به خلق آثار مجسمه پرداخته است و سردیس های مشاهیری چون دکتر حسابی و دهخدا که در کتابخانه مرکزی ارومیه نصب شده از جمله آثار اوست.
8135/3072

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۲۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دانستنی‌های جالب از اقوام ایرانی و لباس‌های محلی آن‌ها/کدام لباس برای کدام قوم است؟
 • امام زمان(عج) هم با گل می‎آیند هم شمشیر/ نیاز به مجاهدت منتظرانه داریم
 • تحلیل رحیم‌پور ازغدی از «جامعه مهدوی»/ نیاز به مجاهدت منتظرانه داریم
 • بسیجی در صف اول خدمت و مجاهدت/ سیل نوع دوستی در خراسان جنوبی به راه افتاد/ مردم در وسط میدان هستند
 • بسیجی در صف اول خدمت و مجاهدت/ حادثه ای که سیل نوع دوستی را در خراسان جنوبی نیز به راه انداخت
 • اجرای طرح تاب‌آوری زنان جوامع محلی در مناطق سیل‌زده لرستان
 • طرز تهیه نان تنگ زونگ با مغز کرمفیل / مواد لازم برای تهیه نان تنگ زونگ با مغز کرمفیل
 • گام اول «ایل بانگ» با اجرای موسیقی محلی/ تبادل فرهنگ اقوام زمینه‌ساز همبستگی ملی است
 • واکنش مدیرکل غله به بی کیفتی نان در مرکز استان/۸۰ درصد کیفیت نان در دست نانوا داران است
 • پخت 500 هزار قرص نان در مناطق سیل زده
 • حضور چشم گیر کارمندان بسیجی در مناطق سیل زده
 • ارسال 20 هزار قرص نان به مناطق سیل‌زده سیمرغ و آق‌قلا
 • تجلیل از مجاهدت‌های سبزپوشان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
 • گزارشی از طرح های عمرانی شهرستان کهگیلویه
 • حرکات موزون آقای بازیگر با لباس محلی/ عکس
 • ۲ جهادگر در مناطق سیل زده به دیدار حق شتافتند
 • اشتغال‌آفرینی، مجاهدت در جنگ اقتصادی امروز است
 • 300 هزار قرص نان برای سیلزدگان لرستان در بروجرد پخت شد
 • پخت غذا برای سیل‌زدگان خوزستانی توسط مواکب خمینی‌شهر