عصر ایران؛ جعفر محمدی - درباره سیلی که سرزمین مان را در نوردیده، سخن ها بسیار گفته اند و در این میان می توان چند نکته زیر را نیز بدان ها افزود:

1 - سیل اخیر، همبستگی ملی را تقویت کرد. کسانی که در یک ماه اخیر بین مردم سیل زده بوده اند می گویند که در روزهای نخست سیل، مردم آسیب دیده از سیل، احساس تنهایی و ناامیدی می کردند ولی وقتی دیدند مردم ایران از همه نقاط کشور به کمک شان آمدند، گرمای امید به دل هایشان بازگشت.

دیدن مردمی که از جای جای کشور به مناطق سیل زده رفته بودند و بی هیچ مزد و منتی به هموطنان سیل زده شان خدمت می کردند، برای هر ایرانی مسرت بخش و امید آفرین بود و نوید می داد که ایرانی ها در روزهای سخت آینده نیز در کنار هم خواهند بود.
این که مردم ایران در حوادث ناگوار با یکدیگر نه فقط همدلی که همراهی می کنند، سرمایه ارزشمندی است که باید آن را قدر دانست و نگهبانی کرد.


2 - سیل، همگرایی مردم مناطق سیل زده را نیز تقویت کرد.
تمرکزگرایی دولتی که ده ها سال است مردم ایران را وابسته به حکومت بار آورده، باعث شده است که ایرانی ها حتی برای کوچک ترین مسائل نیز چشم انتظار دولت باشند، حال آن که در طول قرن ها و هزاره ها، کارهای هر منطقه بر عهده مردم همان منطقه بوده است و از این رو، مردم و نهادهای مدنی بسیار قدرتمند بودند.

در سیل اخیر بعد از سال ها مردم هر منطقه برای انجام کارهای مشترکی مانند ایجاد سیل بند، کنار یکدیگر قرار گرفتند و مستقلاً کار کردند.

اگر سیاست کلان حکومت عدم مداخله در امور مردم باشد، این توانایی در جامعه وجود دارد که بتواند با ظرفیت های درونی اش کارهای بزرگ انجام دهد؛ حکومت باید بیش از پیش به مردم اعتماد کند.

3 - برخی افراد و جریان ها را باید مردودین اخلاقی سیل دانست؛ آنان که کوشیدند از آب گل آلود سیل ماهی های سیاسی بگیرند. مانند کسانی که کوشیدند حضور سپاه و ارتش در عملیات امداد را تخطئه کنند یا درباره تخریب سدها، هدایت سیلاب ها و ... شایعه ساختند و بر زخم مردم نمک پاشیدند.

4 - یکی از مسؤولان هلال احمر می گفت که برغم وجود اقلام کافی برای توزیع بین سیل زدگان با مشکلی به نام "صف نایستادن مردم" مواجه اند و همین امر باعث ایجاد مشکلات جدی در رساندن مواد غذایی و امدادی به مردم می شود.
او از خاطره امدادرسانی به مسلمانان روهینگیایی در میانمار یاد می کرد و می گفت که هنگام توزیع غذا بین آنها، مردم مصیبت زده میانمار، در یک صف واحد می ایستادند و کمک ها را می گرفتند. ولی در ایران با هجوم برخی مردم به کامیون ها و حتی هلی کوپترها، اختلالات جدی در امر امدادرسانی شکل می گیرد.
به نظر می رسد مشکلات فرهنگی همچنان در ایران ریشه دار است و نظام آموزشی و رسانه ای کشور در این میان متهم اند.

5 - از بین نهادهای مختلفی که برای سیل زدگان کمک جمع می کنند، مردم ایران بیشترین کمک ها را از طریق هلال احمر انجام می دهند به گونه ای که تا کنون 130 میلیارد تومان به حساب آن ریخته اند. هلال احمر در زلزله کرمانشاه نیمی از این مبلغ را جمع کرد و بعد از زلزله گزارش دقیقی از نحوه هزینه کرد آن، حتی از سودی که به حساب بانکی اش تعلق گرفته بود ارائه کرد. آن شفافیت در سیل اخیر ثمر داد و مردم ظرف یک ماه حدود دو برابر کل ماجرای زلزله کرمانشاه به حساب هلال احمر پول واریز کردند.

امروز نیز گزارشگران بی طرف و شاهدان عینی از تلاش همه جانبه و امدادرسانی بی وقفه نیروهای هلال احمر حتی در دور افتاده ترین روستاها خبر می دهند و وقتی مردم می بینند نهادی کمک های آنان را در جایی که نیت کرده اند هزینه و شفاف سازی می کند، با طیب خاطر کمک می کنند.
هلال احمر باید از این اعتماد ملی پاسداری ویژه کند.

6 - بعضاً پرسیده می شود پول بدهیم یا کالا بخریم و به سیل زده ها بفرستیم؟

به نظر می رسد واریز پول به حساب هلال احمر* می تواند کمک بیشتری به سیل زده ها کند، به چند دلیل:
- بسیاری از اقلامی که ما می فرستیم دیگر مورد نیاز نیست. به عنوان مثال آب معدنی، تن ماهی، نان، پتو و ... در مناطق سیل زده در حد اشباع وجود دارد. با این حال در پایگاه های جمع آوری کمک ها می بینیم که این اقلام همچنان از طرف مردم اهدا می شود.


- وقتی ما مثلاً یک کیسه برنج یا 5 قوطی شیر خشک می خریم و کمک می کنیم، چون از خرده فروش می خریم با قیمت بالاتری تهیه می کنیم ولی هلال احمر این اقلام را از کارخانه های اصلی با قیمت تمام شده و بسیار پایین تر می خرد. به همین دلیل با پول کمتر می تواند به افراد بیشتری کمک کرد.

- تهیه برخی اقلام نوعاً از عهده بسیاری از شهروندان خارج است. مثلاً کمتر کسی می تواند هزینه میلیونی برای تجهیزات سرد کننده اردوگاه های اقامتی سیل زدگان را تقبل کند ولی هلال احمر می تواند با پول های تجمیع شده، این هزینه های بزرگ که اتفاقاً دیده هم نمی شوند را هم بپردازد.

- هزینه جمع آوری و حمل و نقل کالاها را باید لحاظ کرد. مثلاً اگر قرار باشد یک تن مواد غذایی از آذربایجان غربی به خوزستان برود و زمان و هزینه به آن تعلق گیرد به صرفه تر است یا این که هلال احمر از نزدیک ترین نقطه خرید کند و به دست نیازمندان برساند؟

  ________________________________________

* حساب های هلال احمر:

- شماره حساب ۹۹۹۹۹ نزد همه بانک ها به نام هلال احمر

- از طریق موبایل: کد دستوری# ۱۱۲*۷۸۰*

- شماره کارت:
۶۱۰۴۳۳۷۹۹۹۹۹۹۹۹۶ بانک ملت
۵۸۹۴۶۳۱۸۵۰۲۵۹۷۳۰ بانک رفاه

منبع: عصر ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سفر دبیرکل جمعیت هلال احمر به مناطق سیل زده خوزستان

دبیرکل جمعیت هلال احمر با هدف بازدید از مناطق سیل زده و ارزیابی روند امداد رسانی به مردم آسیب دیده به استان خوزستان سفر کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، محمود رضا پیروی پس از رسیدن به خوزستان بلافاصله از اردوگاه های اسکان اضطراری واقع در شهر الهایی اهواز و روستای مگرن شهرستان شوش بازدید نمود.

با حضور دبیرکل جمعیت هلال احمر نشست بررسی روند امداد رسانی از آغاز سیل تاکنون در پایگاه امداد و نجات بین شهری دارخوین برگزار شد.

همچنین دستورات جدیدی توسط دبیرکل جمعیت هلال احمر در خصوص تداوم و استمرار امداد رسانی در مناطق سیل زده و اردوگاه های اسکان اضطراری صادر گردید.

در ادامه از تلاش های شبانه روزی عوامل جمعیت هلال احمر و سایر دستگاه های امدادی در این مدت در استان خوزستان نیز تقدیر شد.

بازدیدها و برنامه های تا این لحظه سفر دبیرکل جمعیت هلال احمر شامل، بازدید از پایگاه امداد و نجات بین شهری دارخوین _شادگان، بازدید از اردوگاه اسکان اضطراری حضرت رسول اکرم(ص) در دارخوین و گفتگو با مردم آسیب دیده مستقر در آن، بازدید از اردوگاه اسکان اضطراری نجف اشرف مستقر در دبستان ایمان دارخوین، بازدید از اردوگاه راهیان نور پیامبر اعظم(ص) آبادان و بررسی وضعیت اسکان آسیب دیدگان ناشی از سیل اخیر در روستاهای شادگان بوده است.

لازم به ذکر است، امدادگران، داوطلبان، جوانان و کارکنان جمعیت هلال احمر تا پایان امدادرسانی در مناطق سیل زده حضور خواهند داشت.

انتهای پیام

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: سیل همبستگی ملی نهادهای مدنی هلال احمر سپاه ارتش کمک های مردمی

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۳۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خدمت رسانی هلال احمر قوچان در مناطق سیل زده گلستان
 • نمایندگان هلال احمر قطر از مناطق سیل زده خوزستان دیدن کردند
 • حضور 8300 امدادگر مازندرانی در مناطق سیل زده/ مازندران پایلوت شبکه های داوطلبی هلال احمر کشور شد
 • هلال‌احمر به دنبال خرید «۱۰ هزار پرچم» +سند
 • الگوی پیشرفت؛ الگویی از جنس رسیدن و نه از جنس نوشتن
 • کمک هلال احمر گیلان درپی آسیب دیدگی لوله گاز در سپیدرورد رشت
 • نکته های مهم در عکاسی از نوزاد
 • مردم لرستان گرفتار سیل و هلال احمر به دنبال خرید «10 هزار پرچم»/ سفارش سرویس آرکوپال به جای پشه بند برای کودکان! +سند
 • نشست مشترک کارکنان ایرانسل و رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر ایران برگزار شد
 • نگاه مجلس به هلال احمر مثبت است
 • جمعیت هلال احمر مورد احترام مردم است/ ضرورت توجه به فرماندهی واحد در بحران‌ها
 • لاریجانی: نگاه مجلس به هلال احمر مثبت است
 • برگزاری نشست مشترک کارکنان ایرانسل و رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر ایران
 • رشد 300 درصدی ارائه خدمات هلال احمر خراسان‌جنوبی نسبت به سال گذشته
 • ارسال محموله کمک‌های مردمی جمعیت هلال احمر به سیل زدگان
 • کمک نقدی سازمان نظام پزشکی استان اردبیل به سیل زدگان کشور
 • کمک ۱۷ کشور به مناطق سیل‌زده/ تعیین وکلایی از سوی فدراسیون صلیب سرخ برای بازگشایی حساب‌های مسدود ایران و ارسال کمک‌های نقدی
 • رشد ۳۰۰ درصدی مراجعه کنندگان به پست های نوروزی هلال احمر
 • بهره مندی تیم های سحر هلال احمر خوزستان از ظرفیت سمن ها در کمک به سیل زدگان/خدمات رسانی تیم های سحر ۵ استان در خوزستان