تهران- ایرنا- سیل آمد و رفت. حالا انبوهی از گل، آلودگی و بیماری های مختلف واگیردار پوستی، عفونی و گوارشی سیل زدگان را تهدید می کند. مانده اند با درد بی خانمانی و خطر بیماری هایی که احتمال بروز آنها هر روز بیشتر می شود.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، سیل خانه برانداز حالا که فروکش کرده، آن روی دیگر خود را نشان می دهد. رویی که نشان از بیماری، درد و رنج دارد. سیل به دلیل ویرانی هایی که به بار آورده، حیوانات خزنده را هم از خانه هایشان بیرون کشیده و هر آن سیل زدگان در معرض گزش آنها قرار دارند.
کمترین بیماری که ممکن است گریبان سیل زدگان را بگیرد، حشره زدگی ناشی از روان شدن فاضلاب در میان سیل و گل و لای باقیمانده است، بر این اساس نیاز است تا سیل زدگان را دریابیم و از بروز اتفاقی ناگوارتر از سیل و همه گیر شدن بیماری های واگیر ناشی از آلودگی های سیل جلوگیری کنیم.
یکی دیگر از فجایعی که سیل‌ها با خود به همراه می‌آورند، بیماری‌هایی است که معمولا جان انسان ها را به خطر می‌اندازد. زیرا معمولا انواع بیماری‌ها از طریق آبی که مانند رودخانه‌ای در شهر جریان یافته است، به راحتی منتقل می شوند و به همین شیوع بیماری ها در هنگام سیل بسیار بیشتر از سایر مواقع می کند.

* بیماری های روده ای ارمغان سیل
ایرج خسرونیا رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: مشکلات سیل زدگان به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شوند، در هنگام وقوع سیل بیماری های روده ای به دلیل مصرف آب آلوده ممکن است در میان مردم مناطقی که سیل ایجاد شده است، شیوع فراوانی یابد.
وی می افزاید: وبا یکی از بیماری های خطرناک روده ای است که این بیماری سبب بروز اسهال شدید و کم‌آبی بدن شده و حتی می‌تواند موجب مرگ فرد شود.
خسرونیا، ادامه می دهد: تهوع، سردرد و دردهای شکمی از علایم بیمای وبا است؛ به همین دلیل باید آب های بسته بندی سالم آشامیدنی در اختیار سیل زدگان قرار گیرد تا آنها دچار وبا نشوند.
این پزشک با بیان اینکه اسهال بر اثر عفونت‌های روده‌ای ناشی از مسمومیت غذایی یا نوشیدن آب آلوده با فاضلاب‌های انسانی و حیوانی به وجود می‌آید، می گوید: اسهال توسط باکتری‌ها و ویروس‌ها به بدن انسان منتقل شده و یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ناشی از مصرف آب آلوده است و سبب از دست دادن آب بدن و کاهش الکترولیت‌های آن شده و می‌تواند سبب مرگ افراد سیل زده به ویژه کودکان شود.

* تیفوئید یک عفونت خطرناک
خسرونیا، تیفوئید را یک عفونت خطرناک باکتریایی می داند که موجب زخم‌های شدید روده‌ای می‌شود و می گوید: ممکن است افراد سیل زده بر اثر شست‌وشو یا مصرف آب آلوده به این بیماری مبتلا شوند و تهوع، کاهش اشتها و سردرد از علایم آن است که در اثر آشامیدن آب آلوده بروز می یابد.
رئیس انجمن متخصصان داخلی اضافه می کند: سرماخوردگی و آنفلوآنزا نیز از دیگر بیماری های واگیردار شایع در مناطق سیل زده است که مسئولان بهداشت و درمان باید به این بیماری ها توجه اساسی کنند.
خسرونیا اظهار می دارد: برخی از بیماری های واگیردار نیز بعد از ماه ها در مناطق سیل زده بروز می یابد؛ به عنوان مثال بیماری مالاریا به وسیله پشه ای به نام آنوفل ناشی از آب سیل باقی مانده که به گنداب تبدیل شده است، به افراد منتقل و شیوع می یابد.

* انتقال بیماری های انگلی از طریق آب آلوده
وی می گوید:‌ بیماری های انگلی و اسهال خونی نیز از طریق آب آلوده که ممکن است به چاه های زیرزمینی نفوذ کرده باشد، افراد سیل زده را مبتلا کند. از این رو، مسئولان و سازمان هایی که در این مناطق در حال کمک رسانی هستند باید به مسایل بهداشتی، آب آشامیدنی و تغذیه مردم بسیار توجه کنند و با کمک کردن در مدت کوتاه، آنها را به حال خود رها نکنند زیرا برخی از این بیماری ها بعدها بروز می یابند و ممکن است جان مردم سیل زده را به خطر بیاندازد.

* رعایت بهداشت فردی
عباس مرادی متخصص بیماری های عفونی نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: بیماری های عفونی در مناطق سیل زده یا زلزله زده بسیار شیوع می یابد، مهمترین نکته اساسی برای مقابله با این بیماری ها رعایت بهداشت فردی است.
وی ادامه می دهد: این روزها مردم مناطق سیل زده گلستان، لرستان و خوزستان با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می کنند، نبود امکانات برای زندگی و تغذیه ای از مهمترین دغدغه های آنها است البته مردم و مسئولان از زمان وقوع سیل در این مناطق تاکنون از لحاظ وسایل و مایحتاج زندگی، آب آشامیدنی سالم و مواد غذایی کمک های بسیار فراوانی کرده اند و هنوز هم در حال کمک رسانی هستند، اما شرایط آنان سخت است و نباید از شیوع بیماری های واگیردار در این مناطق غافل شد.
این متخصص بیماری های عفونی اظهار می دارد: دسترسی مردم سیل زده به آب آشامیدنی و مواد غذایی سالم مهمترین اصل در پیشگیری از بیماری های واگیردار به ویژه عفونی مانند وبا، اسهال های خونی و روده ای است، اما نباید از شیوع بیماری های ناشی از حیوان گزیدگی مانند مالاریا و سالک نیز غافل شد.

* ضرورت بسیج مردم برای جلوگیری از بیماری های واگیردار
مرادی می گوید: شپش نیز ممکن است در میان مردم مناطق سیل زده شیوع یابد. لازم است همه تیم های بهداشتی و پزشکی برای جلوگیری از خطر شیوع بیماری های عفونی و واگیردار در این مناطق بسیج شوند و مردم سیل زده را تا مدت ها به حال خود رها نکنند زیرا آنان نیاز به حمایت زیاد دارند.
این پزشک خاطرنشان می کند: لازم است آب های بطری سالم برای آشامیدن در اختیار همه مردم سیل زده قرار گیرد تا آنها مجبور نباشند آب های دیگری بنوشند. همچنین باید به طور مرتب دست های خود را با آب و صابون شستشو دهند.
مرادی اظهار می دارد: حتما آب را قبل از مصرف بجوشانند و پس از سرد شدن برای آشامیدن و پخت و پز مصرف کنند.
وی ادامه می دهد: کاهش سطح بهداشت محیط می‌تواند سبب افزایش حشرات، افزایش بیماری و سرعت انتقال آنها ‌شود و لازم است بلافاصله مناطقی مانند محل‌های دفع فاضلاب، کارخانجات و انبارهای غذا، محل نگهداری حیوانات و اجساد که محل ازدیاد حشرات و جانواران موذی است، مورد نظارت و کنترل سریع قرار گیرند.

* پیشگیری بهتر از درمان
محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به خبرنگار ایرنا در این زمینه می گوید: بیشترین نگرانی ما شیوع بیماری های واگیردار از طریق آب و غذای آلوده است که باید با همکاری مردم سیل زده اجازه ندهیم این بیماری ها افزایش یابد.
وی اظهار می دارد: کمک و همکاری مردم سیل زده با تیم های بهداشتی و درمانی مستقر در این مناطق برای جلوگیری از شیوع بیماری های واگیردار بسیار مهم است. البته آب هایی که بین مردم توزیع می شود، از طریق همکاران آب و فاضلاب شهری و روستایی مراکز بهداشتی و درمانی کنترل می شود و این کار به صورت مداوم باید ادامه یابد.
گویا تصریح می کند: لازم است آب سالم تضمین شده به دست مردم برسد. اگر سیل زدگان از سلامت آب آشامیدنی مطمئن نبودند، آن را استفاده نکنند یا بجوشانند و سپس مصرف کنند.
وی ادامه می دهد: شستشوی میوه و سبزیجات نیز با آب سالم بسیار اهمیت دارد زیرا بیماری های عفونی مانند وبا از این طریق منتقل می شود و مردم باید کاملا مسایل بهداشتی را رعایت کنند.

* شیوع بیماری های واگیردار تاکنون نداشته ایم
گویا تاکید می کند: مواردی از شیوع بیماری های واگیردار از طریق آب و غذا در مناطق سیل زده گلستان، لرستان و خوزستان نداریم اما با گرم شدن هوا ممکن است این بیماری ها شیوع یابد که همکاران ما تلاش می کنند آب مصرفی سالم را به دست مردم برسانند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت خاطرنشان می کند: شیوع بیماری های ناشی از حشرات که به انسان ها منتقل می شود، با گرم شدن هوا در مناطق سیل زده وجود دارد و ما باید مراقب افزایش سالک و حشرات جونده باشیم.

* ضرورت آموزش مردم برای پیشگیری
گویا می گوید: ضرورت دارد مردم این مناطق برای پیشگیری از بیماری هایی مانند سالک، مالاریا و دیگر مواردی که ناشی از حیوان گزیدگی بروز می یابد، آموزش ببینند و مراکز بهداشتی باید نکات مهم را در این زمینه به مردم اطلاع دهند.
گزارش از رقیه نوری
اجتمام*9022*1834

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سایه شوم قاتل خاموش در کلاردشت/سرنوشت غم انگیز یک خانواده

به گزارش خبرنگار ایلنا،زکریا اشکپور با اعلام این خبر گفت: در ساعت ۱:۰۶بامداد امروز یکشنبه ۱ اردیبهشت به دنبال اعلام مسمومیت با مونوکسید کربن در کلاردشت به مرکز پیام اورژانس غرب‌ استان مازندران بلافاصله تیم اورژانس کلاردشت به محل حادثه واقع درمنطقه حسن کیف اعزام شد.

وی افزود: تیم اورژانس پس ورود به صحنه و ارزیابی وضعیت دریافتند آقای ۳۰ ساله و خانم ۲۸ساله جان باختند و مدتی از فوت آنها گذشته بود و دو کودک ،پسر ۲۵ روزه و دختر ۴ ساله دچار علائم مسمومیت با مونوکسید کربن شدند که توسط تیم اورژانس پس از انجام اقدامات اولیه پیش بیمارستانی به بیمارستان قائم کلاردشت منتقل شدند.

سخنگوی مرکز فوریت های پزشکی مازندران به خطرات گاز مونوکسیدکربن اشاره کرد و گفت: برای جلوگیری از خطر مسمومیت با مونوکسید کربن قبل از روشن کردن بخاری از باز بودن خروجی دودکش اطمینان حاصل کنید.

وی افزود: سرد بودن لوله بخاری روشن نشانه عدم خروج گاز مونوکسید کربن میباشد واز بخاریهای دارای دودکش در منزل استفاده کنید.

اشکپور همچنین تاکید کرد: از روشن کردن پیک نیک داخل چادر و ماشین خودداری کنیدضمن اینکه روشن کردن زغال داخل چادر برای گرمایش باعث مسمومیت با مونوکسید کربن و مرگ میشود.

وی با بیان اینکه هرگز از وسایل خوراک پزی برای گرمایش استفاده نکنید ادامه داد:خودروی روشن در پارکینگ بسته باعث مسمومیت با مونوکسید و نقص فنی در وسایل گرمازا و نیم سوز بودن ذغال چوب باعث مسمومیت با گاز مونوکسید کربن میشود.

اشکپور علائم مسمومیت با مونوکسید کربن را در ابتدا سردرد،تهوع،سرگیجه،تنگی نفس،افتادن و درنهایت از دست رفتن هوشیاری و مرگ اعلام کرد.

 

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: اجتماعي سواد سلامت بيماري هاي واگيردار سيل 98

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۶۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • التهابات روده در کمین ۳۰ ساله‌ها/ مبتلایان مصرف دارو را قطع نکنند
 • شیوع بیماری واگیردار در کهگیلویه کذب است
 • پذیرش FATF دعوت از آمریکا برای اعمال فشار بیشتر است/سایه جنگ ترفندی برای امتیاز گیری است
 • سایه جادوی دلار بر اقتصاد ایران
 • رایزنی های نتانیاهو برای تشکیل کابینه جدید در سایه اختلافات سیاسی
 • تغییراتی که شاعران آیینی در شعرشان دادند
 • التهابات روده در کمین30ساله‌ها
 • لزوم ارائه آموزش‌های پیشگیرانه از بیماری‌های واگیر در مناطق سیل زده/ همکاران ما در وزارت بهداشت تجارب و اقدامات خود در سیل اخیر را ثبت کنند
 • یک مسئول خراسان شمالی به شیوع برخی آفت های کشاورزی هشدار داد
 • احتمال شیوع بیماری در مناطق سیل‌زده با گرم شدن هوا/ اقدامات مدیریت بحران باید مستندسازی شود
 • لزوم ارائه آموزش های پیشگیرانه از بیماری های واگیر در مناطق سیل زده
 • هشدار جهانیِ شیوعِ دوباره وبا در یمن
 • با سایه چشم شکسته خط چشم رنگی درست کنید!
 • کنگره سراسری بیماری‌های التهابی روده در رشت برگزار شد
 • موج جدید وبا در یمن به دلیل محاصره سعودی
 • هشدار جهانی درباره موج دوم شیوع گسترده وبا در یمن
 • مسئولیت شیوع وبا در یمن به عهده کیست؟
 • التهابات روده در کمین ۳۰ ساله‌ها/ مبتلایان به هیچ وجه نباید مصرف دارو‌ را متوقف کنند
 • سایه سنگین تجملات بر آیین سنتی «برات»/ وقتی آرامستان‌ها میدان رقابت می‌شود