آمار بانک مرکزی از کاهش ۱۵ درصدی تعداد و هفت درصدی چک‌های برگشتی در بهمن ماه سال گذشته نسبت به ماه پیش از آن حکایت دارد. براساس آمار ارائه‌شده از سوی بانک مرکزی از چک‌های بهمن ماه سال گذشته، بالغ بر شش میلیون و ۶۰۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٧٤١ هزار میلیارد ریال در این ماه در کل کشور مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۸.۵ درصد و از نظر مبلغ ۰.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بر همین اساس، در ماه مورد گزارش در استان تهران بالغ بر دو میلیون و ۳۰۰ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٤٠٢ هزار میلیارد ریال مبادله شد.

همچنین در بهمن‌ماه سال گذشته، ۵۲.۷ درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده است که به ترتیب با ۳۵.۱ درصد، ۹.۷ درصد و ۷.۹ درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.

از سوی دیگر ۶۵.۴ درصد از ارزش چک‌های فوق در سه استان تهران (۵۴.۳ درصد)، خراسان رضوی (۵.۶ درصد) و اصفهان (۵.۵ درصد) مبادله شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها داشته‌اند.

چک‌های وصولی

حدود شش میلیون فقره چک به ارزشی حدود ٦٥٩ هزار میلیارد ریال در بهمن ماه ١٣٩٧ در کل کشور وصول شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۷.۷ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۰.۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، در کل کشور ۹۰.۳ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۸۸.۹ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شد و در بهمن ماه ١٣٩٧، در استان تهران بالغ بر ۲.۱ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ٣٥٨ هزار میلیارد ریال وصول شد.

در ماه مورد گزارش در استان تهران از نظر تعداد ۹۰.۷ درصد و از نظر ارزش ۸۹.۱ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شده است.

در این ماه در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان، به ترتیب به استان‌های گیلان (۹۲.۶ درصد)، البرز و خوزستان هر کدام (۹۱.۹ درصد) و یزد (۹۱.۶ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (۸۴.۷ درصد)، کرمان (۸۵.۷ درصد) و کردستان (۸۵.۹ درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

در ماه مورد گزارش، در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت ارزش چک‌های وصولی به کل ارزش چک‌های مبادله‌ای در استان به ترتیب به استان‌های خراسان شمالی (۹۲.۶ درصد)، کرمانشاه و خوزستان هر یک (۹۲.۵ درصد) و گیلان (۹۱.۴ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های سمنان (۸۵.۲ درصد)، اصفهان و خراسان جنوبی هر یک (۸۵.۷ درصد) و مرکزی (۸۶.۵ درصد) کمترین نسبت ارزش چک‌های وصولی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

چک‌های برگشتی

معادل ٦٤٢ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٨٢ هزار میلیارد ریال در بهمن ماه ١٣٩٧ در کل کشور برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱۵.۷ درصد و هفت درصد کاهش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، در استان تهران حدود ٢١٥ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٤٤ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد و در همین ماه در کل کشور ۹.۷ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۱.۱ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

در بهمن ماه سال گذشته، در استان تهران ۹.۳ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۰.۹ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده و در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان به ترتیب به استان‌های سمنان (۱۴.۸ درصد)، اصفهان و خراسان جنوبی هر یک (۱۴.۳ درصد) و مرکزی (۱۳.۵ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های خراسان شمالی (۷.۴ درصد)، کرمانشاه و خوزستان هر یک (۷.۵ درصد) و گیلان (۸.۶ درصد) کمترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.

چک‌های برگشتی به تفکیک علل

حدود ٦١٦ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٧٦ هزار میلیارد ریال در بهمن ماه ١٣٩٧ در کل کشور به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است؛ در واقع در کل کشور از نظر تعداد ۹۵.۹ درصد و از نظر ارزش ۹۲.۸ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

در ماه مورد گزارش، در استان تهران حدود ٢٠٣ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٤٠ هزار میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است و به این ترتیب در استان تهران از نظر تعداد ۹۴.۴ درصد و از نظر ارزش ۹۰.۲ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است./ایسنا

 

منبع: ایران آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

افزایش تعداد مقالات مشترک بین‌المللی سیاست اصولی وزارت علوم است

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، حسین سالارآملی، قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی با حضور در برنامه «روی خط خبر» شبکه خبر با موضوع «توسعه همکاری‌های بین دانشگاهی با دانشگاه‌های خارجی» در خصوص برنامه‌های این وزارت در سال ۹۸ و گزارش اقدامات سال ۹۷ سخن گفت.

سالارآملی در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه علم و دانش در ذات خود بین‌المللی است و هیچ‌وقت در یک محیطی اسیر نمی‌شود، گفت: امروزه در دنیا چرخه دانش، همچون چرخه دیگر حوزه‌ها وجود دارد، بده بستان و خریدوفروش دانش وجود دارد. ما نیز ناگزیریم که در چرخه دانش جهانی مانند چرخه اقتصادی یا چرخه ورزشی حضور پیدا کنیم و توانمندی‌هایمان را نشان دهیم.

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در ادامه افزود: کشور ما توانایی تولید حدود ۲ درصد از علم جهان را داراست. نکته‌ای که وجود دارد این است که آیا ما باید از ۹۸ درصد باقی‌مانده علم صرف‌نظر کنیم؟ باید بستری مناسب برای بده‌ بستان علمی ایجاد کنیم تا بتوانیم از این ۹۸ درصد استفاده کنیم. دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی عصاره کارهای عملیاتی در این مسیر هستند تا بتوانیم در چرخه علمی جهانی قرار بگیریم.

رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی در خصوص جایگاه تولید علم ایران در منطقه اظهار داشت: در بخش صرفاً علم در منطقه و در جهان اسلام از نظر تولید علم بر مبنای نمایه‌های آی.اس.آی و اسکوپوس مقام اول را داریم اما لازم به توضیح است که وقتی علم را به‌ طور عام مطرح کنیم شامل تولید مقالات علمی، نوآوری، به نتیجه رسیدن نوآوری و تولید فناوری که تولید محصول است را شامل می‌شود. در سال ۲۰۱۸، ۲۹ دانشگاه کشور ما جزو دانشگاه‌های برتر دنیا بر اساس رتبه‌‌بندی (تایمزهای‌کیشن) قرار گرفتند. از نظر تعداد دانشگاه‌هایی که در رتبه جهانی قرار دارند، کشور ما در منطقه و در میان کشورهای اسلامی رتبه اول را دارد. بر اساس این رتبه‌بندی کشور ترکیه با ۲۳ دانشگاه در رتبه دوم و مصر در رتبه سوم قرار دارد.

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در ادامه افزود: اما از جنبه کیفی، باید گفت در میان دانشگاه‌های جهان اسلام، کشور عربستان در رتبه نخست است که دانشگاه ملک فیصل بالاترین رتبه را دارد و بعد کشور ترکیه و در مرتبه سوم کشور ما قرار دارد.

وی در خصوص ارتباط با دانشگاه‌های بین‌المللی اظهار داشت: عمدتاً نگاه ما این است که دانشگاه‌های برتر دنیا مدنظر قرار گیرد و رشته‌هایی مدنظر باشد که این رشته‌ها در داخل کشور کمتر رشد داشته‌اند، لذا کشورهای هدف ما در این رابطه با راه‌اندازی دوره‌های آموزشی مشترک عمدتاً کشورهای صاحب علم مانند آلمان، ایتالیا، فرانسه، چین و روسیه هستند. بر این اساس سال گذشته ۵۰ دوره مشترک با دانشگاه‌های خارجی برگزار شده است. این ۵۰ دوره هرکدام برای یک رشته خاص در یک مقطع خاص در نظر گرفته شده که ۸۰ درصد این دوره‌ها در مقطع دکتری و ۲۰ درصد آن در مقطع کارشناسی ارشد بوده است. این دوره‌ها در سال ۱۳۹۷ مصوب شده و از آن زمان تاکنون یک سری از دوره‌ها اجرایی شده و یک سری را در سال ۱۳۹۸ باید اجرایی کنیم.

سالارآملی در خصوص سازوکار انتخاب دانشجو و استادان برای این دوره‌ها اظهار داشت: این دانشجویان عمدتاً توسط دانشگاه‌ها و خارج از سیستم متداول کنکور انتخاب می‌شوند یعنی دانشگاه بر اساس سوابق، مصاحبه و برنامه‌های علمی که خودش در برنامه کار دارد این دانشجویان را انتخاب می‌کند و بعد به سازمان سنجش اعلام کرده و مجوز می‌گیرد که دوره مورد تأیید باشد و پس‌ از اینکه این مجوز به دانشگاه داده شد دانشگاه تعداد محدودی دانشجو را انتخاب می‌کند. در خصوص استادان نیز چون استادهای ما در رشته‌های خاصی به دانشگاه‌های خاصی می‌روند انتخابشان در همان گروه علمی صورت می‌گیرد و گروه علمی مشخص می‌کند که چه استادانی می‌توانند این دوره‌ها را تدریس کنند و در هر صورت بر عهده گروه علمی دانشگاه است.

رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی در خصوص رشته‌های این دوره‌ها گفت: ما مسیر را به دو گونه باز کردیم مسیر اول این است که رشته‌هایی باشد که ما در داخل کشور کمتر توانسته‌ایم به آن‌ها بپردازیم به‌ عنوان‌مثال رشته کارشناسی ارشد یا دکتری مهندسی فرهنگی، لذا دانشگاه خواجه نصیر طوسی با دانشگاهی از کشور کره جنوبی آمد و این دوره را معرفی کرد و کار پیش رفت و اجرایی شد و یا دوره مدیریت انرژی دوره‌ای است که برای کشور ما حائز اهمیت است که دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه دلف هلند برنامه‌ریزی کرد و دوره در حال جلو رفتن است و یک سری از این رشته‌ها، رشته‌هایی هستند که اگرچه ما در داخل کشور داریم ولی علاقه‌مند هستیم علم جهانی و آخرین پیشرفت‌های جهانی را در این زمینه داشته باشیم مثلاً رشته مکانیک که ممکن است مکانیک سیالاتی باشد که در علم جهانی پیشرفت بیشتری کرده است.

وی درباره برنامه‌های سال ۹۸ و برنامه‌ریزی جهت تولید مقالات علمی مشترک اظهار داشت: شاخص‌هایی در سطح بین‌المللی وجود دارد که شاخص‌هایی بسیار کلیدی هستند. به‌عنوان‌مثال می‌توان شاخص رانندگی را شاخصی در نظر گرفت برای محاسبه میزان صبر یک جامعه یا شاخص بهداشت از طول عمر و سلامت یک جامعه خبر می‌دهد. در ارتباطات بین‌المللی یکی از شاخص‌های بسیار کلیدی میزان مقالات مشترک است، چراکه مقاله مشترک زمانی به چاپ می‌رسد که پشتوانه آن‌ یک کار عظیم گروهی است.

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: پروژه تحقیقاتی، استاد راهنمای مشترک، فرصت مطالعاتی چه برای استادان و چه دانشجویان ازجمله این اقدامات پیشینی است. در پنج سال گذشته همواره تعداد مقالات مشترک ایران که به‌عنوان خروجی علمی مسلم شناخته می‌شود رو به افزایش بوده و در سال ۲۰۱۸ تعداد مقالات مشترک ما به حدود ۱۳۴۰۰ مقاله مشترک بین‌المللی رسیده است. به‌ عبارت‌ دیگر بین ۱۳۴۰۰ دانشمند ایرانی و خارجی تحقیقاتی انجام شده و مقالاتی به چاپ رسیده و همکاری‌هایی صورت گرفته است.

سالارآملی با تأکید بر اینکه این روند باید توسعه پیدا کند گفت: در این روند اولاً هزینه‌های تحقیقاتی به میزان ۵۰ درصد کاهش پیدا می‌کند و دوم اینکه از علم دیگران هم استفاده می‌کنیم و این برای روند توسعه علمی و کیفی کشور ما خوب است. یکی از سیاست‌های اصولی در سال ۹۸ افزایش تعداد مقالات مشترک است.

وی در پایان سخنان خود و در جواب به سؤالی در خصوص برنامه‌های آموزش عالی برای اعزام دانشجو به خارج از کشور در سال ۹۸ اظهار داشت: در سال ۹۸ برای اعزام دانشجو با بورس دولتی برنامه‌ای نداریم. درواقع بورس طولانی‌مدت برای دو سال فوق‌لیسانس یا چهار سال دکتری به خارج کشور وجود ندارد. دلیل این موضوع نیز این بوده که سطح توانمندی دانشگاه‌های داخلی مناسب است. برنامه‌ریزی ما بر روی فرصت مطالعاتی ۶ تا ۹ ماهه برای دانشجوی دکتری است. در سال گذشته بیش از ۱۳۰۰ دانشجو در همین قالب از فرصت مطالعاتی استفاده کردند و ان‌شاءالله امسال هم این روند در ابعاد گسترده‌تری ادامه خواهد داشت. از مسئولان هم می‌خواهیم به ما یاری دهند تا بتوانیم از لحاظ ارزی نیز توانمندی آن را داشته باشیم که این اهداف را به مرحله عمل برسانیم.

انتهای پیام/

188 / 167 قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل حسین سالارآملی مقالات مشترک بین‌المللی سال ۹۸

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

منبع این خبر، وبسایت www.ion.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۶۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • در اسفندماه ۹۷؛ ۶۷۱ هزار فقره چک برگشت خورد
 • برگشت خوردن ۶۷۱ هزار فقره چک در اسفند ماه
 • پایان پرداخت سود سهام عدالت تا آخر هفته/برگشت ٦٧١ هزار فقره چک در اسفند ۹۷
 • ۶۷۱ هزار فقره چک در اسفند ۹۷ برگشت خورد!
 • ۶۷۱ هزار فقره چک برگشت خورد/ افزایش ۱۶.۵ درصدی چک‌های وصولی
 • افزایش ۴.۶ درصدی چک‌های برگشتی در اسفند ۹۷
 • 671 هزار فقره چک برگشت خورد
 • ۶۷۱ هزار فقره چک برگشت خورد/ مبادله ۲.۷ میلیون چک در استان تهران
 • برگشت ٦٧١ هزار فقره چک به ارزش ٩٧ هزار میلیارد ریال
 • ۹۴ میلیون و ۹۶۵ هزار سهم در بورس همدان مبادله شد
 • تک‌رقمی شدن نسبت مبلغ چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌شده
 • تک‌رقمی شدن نسبت مبلغ چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌شده برای اولین بار
 • کاهش تعداد چک‌های برگشتی طی ۶ ماه گذشته
 • کاهش تعداد چک های برگشتی
 • تک‌رقمی شدن مبلغ چک‌های برگشتی نسبت به چک‌های مبادله‌شده برای اولین بار
 • تک رقمی شدن مبلغ چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده
 • 119 میلیون و 173 هزار سهم در بورس خوزستان مبادله شد
 • سفر نخست وزیر پاکستان، گامی در توسعه روابط تجاری با ایران
 • آمار چک‌های برگشتی به مبادله‌ای در کردستان ۴.۴ درصد بیشتر از میانگین کشوری است