به گزارش خبرگزاری برنا از یزد، «محمدرضا حداد» در جمع مسئولان قضایی و اعضای شوراهای حل اختلاف استان یزد افزود: در همین مدت نیز 69 هزار و 590 فقره پرونده نیز مختومه شده و مانده پرونده‌ها در پایان سال گذشته پنج هزار و 654 فقره بوده است.

وی با اشاره به آمار وارده به شعب اجرای احکام شوراهای حل اختلاف استان، اظهار کرد: در سال 97 تعداد 29 هزار و 807 فقره پرونده به واحد اجرای احکام شورا وارد و تعداد 30 هزار و 840 فقره مختومه شده است و در حال حاضر موجودی واحدهای اجرای احکام تعداد 8 هزار و 414 فقره است.

این مقام قضایی، کیفیت آراء صادره در مجموعه شوراهای حل اختلاف استان را خوب ارزیابی و بیان کرد: از مجموع بالغ بر 69 هزار پرونده رسیدگی شده تنها تعداد دو هزار و 758  فقره پرونده مورد اعتراض قرار گرفته که از این تعداد تنها 242 فقره از آراء نقض شده و دو هزار و 19 فقره تأیید شده است.

حداد از میزان صلح و سازش در پرونده‌های شورای حل اختلاف خبر داد و گفت: از مجموع پرونده‌های وارده به شوراهای حل اختلاف تنها 47  هزار و 373 فقره از پرونده‌ها قابلیت صلح و سازش داشته که با تلاش مجموعه کارکنان شورا تعداد 13 هزار و 152 فقره از پرونده‌ها به صلح و سازش منتهی شده است.

وی با اشاره به اخذ رضایت در هفت فقره پرونده قصاص نفس در طول یک سال، اظهار کرد: جلوگیری از اجرای حکم قصاص نفس در هفت فقره پرونده و تلاش در جهت صلح و سازش در این پرونده‌ها را می‌توان از شاخص‌ترین پرونده‌های منتهی به سازش شده شوراهای حل اختلاف در استان در سال 97 ذکر کرد.

رییس شوراهای حل اختلاف استان، یزد را از استان‌های پیشرو در مکانیزه کردن شوراها اعلام و ابراز کرد:  استان یزد با حمایت معاونت آمار و فناوری اطلاعات دادگستری، تمام شعب شوراهای حل اختلاف به سیستم‌های رایانه ای تجهیز و بستر‌های استفاده از تکنولوژی‌های روز را فراهم آورده است و اکنون استان یزد از معدود استان‌هایی است که تمام دعاوی در صلاحیت شوراهای حل اختلاف آن از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت و پذیرش می‌شود.

معاون رییس کل دادگستری استان در امور شوراهای حل اختلاف، به راه‌اندازی و تقویت شعب شوراهای حل اختلاف مستقر در زندان‌های یزد اشاره کرد و گفت: در گذشته تنها یک شعبه در مجموعه زندان‌های استان فعالیت می‌کرد که اکنون یک شعبه به زندان مرکزی یزد اضافه و یک شعبه نیز در زندان اردکان افتتاح شده است که ماحصل تلاش یک ساله این سه شعبه، رسیدگی و مختومه کردن تعداد یک هزار و 224 فقره پرونده و فراهم نمودن موجبات آزادی 427 نفر زندانی بوده است.

حداد در پایان نیز تعداد کل پرونده‌های حقوقی وارده به محاکم و شورای حل اختلاف شهرستان های استان یزد در طول سال 97 را 113 هزار و 362 فقره ذکر و اعلام کرد: از این تعداد پرونده، تعداد 46 هزار و 620 فقره به شعب محاکم و تعداد 66 هزار و742  فقره به شعب شوراهای حل اختلاف استان وارد شده که حکایت از ورود قریب 59 درصد از پرونده‌های حقوقی به شعب شوراهای حل اختلاف و قریب 41 درصد به شعب حقوقی محاکم دادگستری دارد که این امر نشانگر است که شوراهای حل اختلاف در استان یزد توانسته است بار بزرگی را از دوش محاکم بردارد.

 

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گزارش ویژه|‌ رمزگشایی از ریشه‌های اختلاف دیرینه رسول خادم و علیرضا دبیر

اهالی کشتی می‌دانند رسول خادم و علیرضا دبیر دل خوشی از هم ندارند، اما خیلی‌ها نمی‌دانند این اختلاف از کجا آغاز شده است. ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵ ورزشی کشتی و وزنه برداری نظرات - اخبار ورزشی -

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، ریشه خیلی از کدورت‌های دیرینه در ورزش را می‌توان در «رقابت» و همچنین عنصری به اسم «زمان» جستجو کرد، یک احساس بد که شاید حتی بعد از پایان دوره قهرمانی هم برای همیشه در افراد و روابط فی‌مابین بماند،‌ چیزی که در تاریخ کشتی‌مان مثال‌های زیادی از آن داریم. رقبای مدعی در یک وزن که سال‌ها و در یک مقطع زمانی برای رسیدن به دوبنده تیم ملی با هم رقابت داشتند، اما ماجرای کدورت دو بزرگ کشتی چیزی فراتر از رقابت و زمان است.

با این حال شاید به دلیل بازگشت‌های رسول خادم به دنیای قهرمانی، عنصر زمان را تا حدودی در ریشه‌یابی اختلاف دبیر و خادم موثر دانست اما هیچ‌گاه رقابتی بین آنها وجود نداشت چراکه ورود علیرضا دبیر به تیم ملی کشتی آزاد در وزن 58 کیلوگرم بود در حالی که رسول خادم در سال‌های پایانی قهرمانی‌اش در اوزان سنگین کشتی می‌گرفت. پس دلیل اختلاف این دو چیست؟

از انتخابی پرحاشیه تا دوتکه شدن تیم ٩٨

برای ریشه‌یابی این موضوع باید به سال 1998 بازگردیم، زمانی که علیرضا دبیر بعد از قهرمانی در مسابقات جوانان جهان در هلسینکی فنلاند، برای رسیدن به دوبنده تیم ملی بزرگسالان، قهرمانی را مقابل خود می‌دید که سال گذشته یکی از بهترین‌های تیم ملی ایران در مسابقات جهانی 1997 کراسنویارسک بود؛ محمد طلایی.

طلایی و دبیر هر دو در 58 کیلوگرم کشتی می‌گرفتند و هر دو نیز در لیگ، تیم راه‌آهن را همراهی می‌کردند، هر زمان که محمد طلایی به عنوان صاحب وزن قصد کشتی گرفتن نداشت، محسن کاوه از علیرضا دبیر استفاده می‌کرد.

در آن سال مسئولیت کشتی را محمدرضا طالقانی برعهده داشت و امیررضا خادم سرمربی تیم ملی بود. از بین مدال‌آوران مسابقات جهانی سال گذشته، علیرضا حیدری و عباس حاج‌کناری در مسابقات 22 بهمن کشتی نگرفتند اما کادرفنی از طلایی خواست که در این میدان روی تشک برود. او در حالیکه صاحب وزن ٥٨ کیلوگرم محسوب می شد با نتیجه 6-5 به علیرضا دبیر باخت و همین برد کافی بود که کادرفنی علیرضا دبیر را به جام‌جهانی آمریکا ببرد. دبیر همه کشتی‌هایش در جام‌جهانی آمریکا را برد و ستاره مسابقات شد. بعد از آن کادرفنی تیم ملی این کشتی‌گیر را روانه مسابقات دانشجویان جهان کرد، در حالی که این مسابقه فاصله بسیار کمی تا مسابقه انتخابی بعدی دبیر و طلایی داشت. کشتی‌گیر جوان در دانشجویان جهان هم مدال طلا گرفت و چند روز بعد از آن در سالن هفت‌تیر رودرروی طلایی قرار گرفت.

دبیر که در چندین مسابقه پیاپی و در فاصله‌ای کم، سر وزن قانونی کشتی گرفته و وزن کم کرده بود،‌ در بازگشت از دانشجویان جهان، در حین تمرین سرش شکافت و 7 بخیه خورد، اما فدراسیون اعلام کرد باید حتما در مسابقات انتخابی تیم ملی شرکت کند و او با همین وضعیت بار دیگر روی تشک رفت و دو بر یک پیروز شد.

یکی از حاضران در سالن مسابقه، رسول خادم بود، کسی که سال‌ها با محمد طلایی رفاقت داشت و طبیعتا در این جدال می‌خواست رفیق دیرینه و هم‌اتاقی همیشگی‌اش برنده باشد. تقی اکبرنژاد، محمد طلایی را کُچ می‌کرد و ماجرا از همین جا شروع شد، از جایی که اطرافیان دبیر می‌گویند همه دستورات فنی نبرد طلایی با دبیر با تلفن همراه به کٌچ طلایی منتقل می‌شد و در آن سوی خط کسی نبود جز رسول خادم.

گفته می‌شود در آن سال تیم ملی، دو گروه شده بود، چیزهایی که البته در روز پایانی مسابقات جهانی 98 هم علنی شد و کدورت از همان تماس‌ها و مصاحبه‌های بعدی شکل گرفت.نقش آفرینی تمرینات سالن صنایع دفاع و امجدیه در پرونده کدورت؛ کار به شورای شهر هم کشید

کشتی بعدی علیرضا دبیر و محمد طلایی، بعد از جهانی ١٩٩٨ در تنکابن بود، جایی که باز هم اطرافیان دبیر معتقدند رسول خادم بعد از تمریناتی که با طلایی در سالن صنایع دفاع داشت، درحین کشتی نیز از طریق تلفن همراه، کشتی را کُچ می‌کرد.

گفته می‌شود در سال 2002 هم اختلافاتی در تیم پیش آمد و باز هم نام این دو مطرح بود، ریشه اختلاف هم تمریناتی بود که در امجدیه برگزار می‌شد و بار دیگر تیم دوتکه شد، آن هم در مقطعی که رسول و امیر رضا خادم برای آخرین بار به صورت همزمان با هم در کشتی مسئولیت داشتند.

رسول خادم در سال 1996 یعنی 28 سال بعد از طلای عبدالله موحد، برای کشتی ایران مدال طلا گرفته بود، 4 سال بعد از او، علیرضا دبیر در سیدنی کشتی ایران را صاحب پنجمین مدال طلای المپیکش کرد اما اختلافات آنها علاوه بر کشتی، به سیاست هم رسید، درست در انتخابات شورای شهر.

زمانی که سه لیست خود را مهیای شرکت در انتخابات می‌کردند: احمدی‌نژادی‌ها با رایحه خوش خدمت، اصلاح‌طلب‌ها و اصولگرایان - اصلاح‌طلبان با چمران و قالیباف. دبیر قرار بود در لیست سوم باشد اما افراد سیاسی به گوش دبیر رساندند که رسول خادم باعث شد او در لیست اصولگرایان قرار نگیرد و وی به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرد و رای هم آورد.

زمانی که رسول خادم به همراه قالیباف برای شهردار شدن کاندیدا شده بود، با رای علیرضا دبیر، در حالی که گفته می‌شود برخی از دوستان خادم انتظار داشتند رای یک گوش شکسته به گوش شکسته دیگر باشد و البته در این رابطه احمدی‌نژاد نیز جلسه‌ای با دبیر داشت، اما رای قهرمان المپیک 2000 سیدنی در سبد قهرمان المپیک 1996 آتلانتا نرفت و قالیباف شهردار تهران شد.

تلاشِ مرد شماره یک سیدنی برای رسیدن به صندلی ستاره آتلانتا

اختلافی که از کشتی آغاز و در مسیر خود وارد حوزه سیاست شد بار دیگر به کشتی ختم شده است. امروز دبیر برای جانشینی خادم وارد انتخابات شده است، درحالیکه اعتقاد عده‌ای بر این است که همچنان رئیس مستعفی در انتخاب رئیس بعدی فدراسیون کشتی نقش دارد.

نکته‌ای که باید حتما مد نظر داشت، این است که آنها گرچه در این سال‌ها با هم دچار اختلاف بوده و به تعبیری هنوز کدورت‌های زیادی از هم دارند اما دعوای آنها هیچ‌وقت از قاعده خارج نشد و به بی‌احترامی نرسید.

بازیِ بین آنها همچنان ادامه خواهد داشت، اما دبیر که منتقد جدی فدراسیون خادم بود هیچ‌وقت علیه مدیریتش مصاحبه نکرد، در عین حال نیز رسول خادم در حالیکه می‌دانست دبیر یکی از مخالفان فدراسیونش هست، علیه او صحبتی مطرح نکرد.

آنها علاوه بر اینکه خوب کشتی را می‌شناسند، قاعده بازی را هم خوب بلدند. از 1998 تا 2019 کدورت آنها همچنان پابرجاست اما آنها مصاحبه‌ای علیه یکدیگر نداشته‌اند.

امروز انتخابات فدراسیون کشتی میدان رقابتی دیگری پیش روی خادم و دبیر است. امیر برادر بزرگتر رسول یکی از جدی‌ترین کاندیداهای ریاست فدراسیون است و دبیر هم از مدت‌ها قبل به صراحت از حضورش در انتخابات صحبت کرده و باید دید برنده این دوئل چه کسی خواهد بود.

 نامزدهای بی‌شمار در انتظار تایید صلاحیت‌های سرنوشت‌ساز!دستور عدم شرکت در انتخابات برای سرپرست فدراسیون کشتی صادر نشده استاکبر فلاح: کاندیداهای ریاست فدراسیون کشتی باندبازی و رفیق‌بازی نکنند

 

انتهای پیام/

R1435/P1015135/S3,29/CT7 واژه های کاربردی مرتبط کشتی آزاد کشتی

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

تعطیلی مدارس شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ صحت دارد؟

کلیدواژه: الکترونیک زندان فناوری اطلاعات معاون یزد

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۶۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آزادی ۲ هزار و ۱۶۹ نفر زندانی با تلاش شورا‌های حل اختلاف استان فارس در یکسال گذشته
 • ۵۴ هزار سند مالکیت در مناطق شهری و روستایی یزد صادر شد
 • اقبال مردم یزد به زندگی در روستا افزایش یافته است
 • اقبال مردم یزد به حضور و زندگی در روستاها افزایش یافته است
 • ریشه اختلاف میان رسول خادم و علیرضا دبیر چیست؟
 • رتبه برتر آران و بیدگل در بین شوراهای ۲۲ گانه فرهنگ عمومی استان اصفهان
 • پایان چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده چند موسسه مالی
 • آزادی بیش از ۲ هزار زندانی به همت شورا‌های حل اختلاف فارس
 • رسیدگی به 70 هزار پرونده در سال گذشته 47 هزار پرونده به صلح و سازش ختم شد
 • برگزاری چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان موسسات مالی
 • آغاز چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده مؤسسات اعتباری
 • چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده مؤسسات اعتباری شروع شد
 • آغاز چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده چند موسسه مالی در دادگاه انقلاب
 • آغاز چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده تعاونی‌های البرز ایرانیان و ولیعصر
 • بیش از ۱۴۰ شهر و روستای استان یزد از بارندگی‌های اخیر خسارت دیده‌اند
 • تصویب مطالعات طرح هادی ۴۱۱ روستا در استان یزد
 • مجتمع خانواده شورای حل اختلاف اهواز زیر ذره بین رئیس شورای حل اختلاف خوزستان
 • یزد | مطالعات اجرای طرح هادی ۴۱۱ روستا در استان یزد تصویب شد
 • خسارت سیل به ۱۴۱ روستا و شهر استان یزد