به گزارش خبرگزاری برنا از قم، نود و یکمین جلسه رسمی و علنی شورای شهر ‌به ریاست عبدالله جلالی و با حضور سید مرتضی سقائیان نژاد شهردار در سالن جلسات ساختمان شهید باکری برگزار شد.

رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای شهر قم در این جلسه با اشاره به لایحه اخذ مجوز کاهش بخشی از عوارض، جرائم و هزینه‌های حفاری ابنیه، و ساختمان‌های راه‌آهن تا پایان سال 97 ابراز کرد: حریم ریل آهن در محدوده بلوار امام رضا(ع) و در بین خط متروکه و خط فعال پاک‌سازی و آماده واگذاری است، با این عمل اراضی موجود در خط متروکه قابلیت ساخت‌وساز و فروش را پیدا کند.

مجید اخوان ادامه داد: با این اقدام محرومیت تا حدودی از این منطقه محروم زدوده شده و سرانه‌های شهری و اجتماعی نیز توسعه پیدا می‌کند. تا یک میلیارد تومان نیز عوارض نوسازی و صدور پروانه و غیره نیز شهرداری برای متقاضیان در نظر گرفته است.

رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و عمران شورای قم نیز در بخشی از این جلسه، با تأکید بر لایحه اخذ مجوز کاهش بخشی از عوارض، جرائم و هزینه‌های حفاری ابنیه، و ساختمان‌های راه‌آهن تا پایان سال 97 ابراز گفت: متأسفانه در  حوزه راه‌آهن قم فضای گروکشی حاکم بوده و امکان توسعه شهری را از مدیریت شهری گرفته است.

روح‌الله امراللهی ادامه داد: خط آهن قم در محدوده بعد از مصلی قم به هیچ جایگاه حمل‌ونقلی نداشته و از محدوده کلی راه‌آهن کشور نیز خارج‌شده اما راه‌آهن قم در این زمینه همکاری‌های لازم را در آزادسازی اراضی شهرداری ندارد.

وی با اشاره به نرخ پیشنهادی کرایه انواع خودروهای فعال در حوزه حمل‌ونقل بار و مسافر درون‌شهری سال 98 گفت: افزایش تاکسی‌های درون‌شهری تا 25 درصد بوده و نرخ وانت‌بارها و دربستی‌ها نیز نسبت به سال گذشته تا 30 درصد کاهش پیداکرده است.

عضو شورای شهر قم تأکید کرد: در بهترین خطوط تاکسی قم میانگین درآمد تاکسی‌دارها 2 میلیون تومان بوده که با این افزایش 25 درصدی سقف درآمدی تاکسی‌داران شهر به 2 و نیم میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر قم نیز تأکید کرد: افزایش هزینه‌های خودرویی تاکسی نسبت به سال گذشته 68  افزایش پیداکرده درحالی‌که افزایش حقوق انسانی فقط 25 درصد بیشتر شده است، در حال منطقی باید 49 درصد افزایش نرخ کرایه در شهر قم اتفاق می‌افتاد.

سید مجید سبحانی ثابت خاطرنشان کرد: هفته‌ای 20 میلیون تومان پول خرد از کمیته امداد برای توزیع در بین تاکسی‌ها دریافت می‌شود. مقدمات راه‌اندازی پرداخت الکترونیکی در قم در دست پیگیری است.

نایب‌رئیس شورای شهر قم نیز با اشاره به لایحه اخذ مجوز کاهش بخشی از عوارض، جرائم و هزینه‌های حفاری ابنیه، و ساختمان‌های راه‌آهن تا پایان سال 97 تأکید کرد: در این مورد خاص توافق مناسبی بین شهرداری و راه‌آهن اتفاق افتاده که سود نهایی آن برای شهروندان نصیب می‌شود.

حسن بختیاری با تأکید بر لایحه اخذ مجوز کاهش بخشی از عوارض، جرائم و هزینه‌های حفاری ابنیه، و ساختمان‌های راه‌آهن تا پایان سال 97 را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح امکان توسعه و پیشرفت منطقه دو که از مناطق محروم قم بوده فراهم می‌شود.

وی با اشاره به نرخ پیشنهادی کرایه انواع خودروهای فعال در حوزه حمل‌ونقل بار و مسافر درون‌شهری سال 98 گفت: هزینه‌های تاکسی نسبت به سال‌های قبل بسیار افزایش پیداکرده و افزایش 25 درصدی نرخ تاکسی‌ها در سال جاری غیرمنطقی نیست.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمد آتش زر عضو شورای قم نیز با اشاره به نرخ پیشنهادی کرایه انواع خودروهای فعال در حوزه حمل‌ونقل بار و مسافر درون‌شهری سال 98 گفت: فعال شدن پرداخت الکترونیکی در تاکسی‌های درون‌شهری قم امری بوده که برای جلوگیری از حرام و حلال شدن مابقی کرایه‌ها مردم و شهروندان از آن استقبال می‌کنند.

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بهره مندی دارندگان کارت بلیت اتوبوس از تخفیف ویژه

پیمان سنندجی درباره خرید اتوبوس در سال جدید اظهار کرد: ما برابر برنامه و مصوبات امسال باید هزار دستگاه اتوبوس را نوسازی کنیم و راهکار آن هم مشخص شده است؛ تأمین منابع مالی این اقدام مهم است. دولت مصوبه‌ای دارد و قرار است از محل صرفه‌جویی سوخت، 50 درصد هزینه اتوبوس را به صورت رایگان پرداخت کند. ما هم در حال پیگیری آن مصوبه هستیم و هم باید اوراق مشارکت را پیگیری کنیم. در بودجه 98 هم یک ردیف اعتباری برای خرید اتوبوس وجود دارد. 

سنندجی ادامه داد: ما باید سال گذشته 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت توزیع می‌کردیم. در این زمینه پیگیری بسیاری شد اما ادامه کار به امسال موکول شد. فکر می‌کنم امسال با آن 500 میلیارد تومان سال گذشته در مجموع بیش از هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت توزیع کنیم. 

وی افزود: تمام اتوبوس‌های شرکت واحد اتوبوسرانی از کارخانجات اتوبوس‌ساز داخلی خریداری شده است. متاسفانه قیمت‌ها خیلی افزایش یافته و در حال حاضر اتوبوس گازسوز را با مبلغی کمتر از دو میلیارد تومان نمی‌توان خرید. همچنین اتوبوس دوکابین را نیز با قیمتی کمتر از 3 میلیارد تومان نمی‌توان خرید؛ به همین دلیل با مشکل مواجه شده‌ایم. 

سنندجی یادآوری کرد: حتی اگر بخواهیم اتوبوس وارد کنیم، باید یک خودروساز داخلی این کار را انجام دهد؛ چون بحث‌های گارانتی و پشتیبانی قطعات یدکی وجود دارد. به هر حال در هزینه‌ها تفاوت زیادی ایجاد نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی در پاسخ به پرسشی درباره واردات اتوبوس دست دوم گفت: بحثی در این رابطه وجود داشت که به آن بد پرداخته و منعکس شد. ما گفتیم در حوزه راه، مجوزی وجود دارد که به‌وسیله آن می‌توان کامیون‌های دست دوم وارد کرد. پیشنهاد ما این بود که به ما هم مجوزی مثل وزارت راه داده شود تا اگر اتوبوس دست دوم مطابق با استانداردهای کشور خودمان با عمر زیر 5 سال و قیمت مناسب وجود داشته باشد وارد کنیم؛ چراکه بهتر از اتوبوس‌های فرسوده فعلی است. قیمت چنین اتوبوس‌هایی از 60 هزار یورو به بالاست و بستگی به شرایط و ظرفیت آنها دارد. پیشنهاد ما این بود که برای واردات چنین اتوبوس‌هایی قانون و دستورالعمل نوشته شود؛ نه اینکه همین فردا برویم و این اتوبوس‌ها را بخریم. 

وی با بیان اینکه واردات چنین اتوبوس‌هایی به ضرر تولیدکنندگان داخل نبود و نیست، گفت: همین اتوبوس‌های دست دوم را هم باید خودروساز داخلی وارد می‌کرد؛ چراکه باید خدمات پس از فروش آنها را ارائه می‌کند و خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی ایجاد اشتغال می‌کند. اما به موضوع واردات اتوبوس‌های دست دوم بد پرداخته شد و متأسفانه در همان حد پیشنهاد باقی ماند. 

سنندجی در پاسخ به این پرسش که چطور اتوبوس‌های فرسوده در معاینه فنی قبول می‌شوند، گفت: از آنجا که کمبود اتوبوس داریم، نمی‌توان به یکباره 4 هزار اتوبوس را از ناوگان خارج کرد. بنابراین باید اتوبوس‌ها آنقدر خوب تعمیر و اورهال شوند تا بتوانند در معاینه فنی قبول شوند. خوشبختانه اورهال و تعمیرات اتوبوس‌های فرسوده آنقدر خوب انجام شده که می‌توانند معاینه فنی اخذ کنند. 

وی با بیان اینکه معاینه فنی اتوبوس‌ها 3 ماه یک بار است، گفت: در این بازه زمانی، حتما برای اتوبوس‌های فرسوده مشکل پیش می‌آید و در راستای حل این مشکلات هزینه پرداخت می‌کنیم. هزینه اتوبوس‌های بخش خصوصی هم با بخش خصوصی است. 

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی در پاسخ به این پرسش که با وجود معاینه فنی چرا باز هم در سطح شهر بعضا شاهد اتوبوس‌های دودزا هستیم، بیان کرد: دودزایی در ذات اتوبوس دیزل است. این به معنای معیوب و صرفاً دودزا بودن اتوبوس نیست. بر اثر گاز ابتدایی که به اتوبوس داده می‌شود، دود می‌کند اما نشانه معیوب بودن اتوبوس نیست. 

وی افزود: با این وجود از مردم خواهش کرده‌ایم تا در صورت مشاهده هر نوع دودی با سامانه 1888 تماس حاصل کرده و گزارش دهند. ما حتما این اتوبوس‌ها را چک خواهیم کرد و در صورت نیاز معاینه فنی مجدداً حتماً تعمیر می‌کنیم؛ ضمن اینکه پاسخ فرد اطلاع دهنده را هم به صورت مکتوب یا تلفنی خواهیم داد.

سنندجی یادآوری کرد: گاهی اتوبوس‌ها معاینه فنی می‌گیرند و یک ساعت بعد دودزا می‌شوند. اتوبوس یک سیستم مکانیکی دارد و به هر حال ممکن است ایراد پیدا کند. هر سیستم مکانیکی و الکتریکی چنین ماهیتی دارد و ممکن است عیب کند. ما نیروهایی داریم که صبح به صبح ساعت 5 و نیم و قبل از اعزام اتوبوس‌ها را چک می‌کنند اما ممکن است با گیر کردن سوزن انژکتور، اتوبوس دود کند. 

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی در پاسخ به این پرسش که چرا برخی راننده‌های اتوبوس خطوط عادی تمایل دارند کرایه به صورت نقد به آنها پرداخت شود و به نحوه پرداخت حقوق خود از سوی شرکت شان اعتراض دارند، گفت: پرداخت نقدی به جای ارائه بلیت ممنوع است. ضمنا تراکنش‌ها با اتوبوسرانی نیست. تمام تراکنش‌ها در حسابی در بانک شهر جمع می‌شود و سازمان فناوری شهرداری براساس آنها پول بلیت‌ها را توزیع می‌کند.

وی اضافه کرد: ممکن است برخی راننده‌ها حساب و کتابی با شرکت‌هایشان داشته باشند و مثلا وام یا مساعده‌ای گرفته باشند و به همین دلیل پول بلیت به طور کامل پرداخت نشود. به هر حال ما مدافع حق و حقوق رانندگان اتوبوس‌ها هستیم؛ چراکه بیشترین هزینه و فشار کار روی این افراد است. 

سنندجی در ادامه گفت: ما روی بلیت الکترونیکی تخفیفی در نظر گرفته‌ایم و به همین دلیل ممکن است رانندگان اتوبوس به دریافت نقدی کرایه بیشتر تمایل داشته باشند. ضمنا وقتی دستگاه کارتخوان اتوبوس‌ها روی یک خط با مسافت مشخص تنظیم می‌شود، رانندگان نمی‌توانند در خطوط دیگر کار کنند؛ چراکه سیستمی مشخص می‌شود. 

وی با بیان اینکه در سال گذشته هیچ اتوبوس نویی وارد ناوگان نشد، اظهار کرد:  نرخ بلیت اتوبوس برای سال 98 هنوز ابلاغ نشده است، گفت: ما بر اساس مسافت تعریف شده 9 بازه خط داریم و برای هر خط براساس مسافت آن، کرایه مشخص تعیین و محاسبه شده است. اگر مسافران بخواهند پرداخت نقدی داشته باشند، ممکن است به جای 500 تومان از آنها هزار تومان دریافت شود؛ بنابراین بهتر است از کارت بلیت استفاده کنند. 

به گفته سنندجی، در سال 97 نرخ بلیت اتوبوس‌های بخش خصوصی برای خطوط با مسافت تا 2.5 کیلومتر 550 تومان، برای مسافت2.5 تا 5 کیلومتر 700 تومان، 5 تا 7.5 کیلومتر 800 تومان و ...بود. حداقل کرایه در اتوبوس‌های بخش خصوصی 550 و حداقل کرایه 1250 تومان همچنین حداقل کرایه در اتوبوس‌های بخش عمومی‌ 500 و حداکثر کرایه هزار تومان بود. فعلا تا زمان ابلاغ کرایه‌های جدید نرخ همان نرخ سال 97 است. ضمن اینکه کسانی که از کارت بلیت استفاده می‌کنند، 20 درصد تخفیف سیستمی می‌گیرند.

 

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

احد پازاج داغدار فرزندش شد

کلیدواژه: تاکسی حقوق شورای شهر شهرداری قم

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۶۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تاکسی‌های دوبی مجهز به دستگاه کارتخوان شدند
 • پرداخت کرایه تاکسی در دوبی دیجیتالی شد
 • ‌‌برخورد با اختلاس‌گران و اخلال‌گران نظام اقتصادی اعتماد مردم را بازمی‌گرداند‌
 • کرایه حمل و نقل عمومی کرج اردیبهشت ماه افزایش می یابد
 • پیشنهاد ثبت شرکت تسهیل گران خراسان شمالی عملیاتی شود
 • بیمه تکمیلی رایگان رانندگان تاکسی تهران
 • بیمه تکمیلی رایگان رانندگان تاکسی پایتخت
 • نرخ کرایه‌ها از اوایل اردیبهشت تا 20 درصد افزایش می‌یابد
 • نان آزادپزها گران نیست
 • تاکسی اینترنتی سونی در توکیو به راه افتاد
 • توسعه حمل‌ونقل عمومی دغدغه همه اعضای شهرداری نیست
 • سونی سرویس تاکسی آنلاین خود را در توکیو راه‌ اندازی کرد
 • جشن سینمایی تلویزیون در نیمه شعبان/شیوه عجیب اعتراف گیری یک پلیس از مجرمان در «تاکسی ۵»
 • عضو شورای تهران: شهرداری متولی تاکسیرانی نیست
 • رئال مادرید آماده شکستن رکورد گران‌ترین انتقال بازیکن
 • توسعه حمل و نقل عمومی‌ دغدغه تمام سیستم شهرداری نیست/احداث مترو پرند در گرو هماهنگی شهردار با وزیر راه است
 • راه‌آهن تهران-همدان باوجود گذشت ۲سال از افتتاح هنوز تکمیل نیست
 • پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی در دوبی
 • راه‌آهن تهران-همدان باوجود گذشت ۲سال از افتتاح آن هنوز تکمیل نیست