کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به این که به دلایل مختلف از جمله کاهش منابع درآمدی و بودجه‌ای، دولت توان دادن وام‌های بالا با بهره کم را به سازندگان ندارند، بازار سرمایه می تواند محل مناسبی برای تامین مالی سازندگان مسکن باشد. ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰ اقتصادی راه و مسکن بازار سهام | بورس نظرات - اخبار اقتصادی -

ابراهیم فرخ‌نژاد در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به رشد اخیر شاخص بورس و قیمت‌ها در بازار سرمایه گفت: یکی از دلایل رکوردشکنی شاخص بورس و قیمت‌ها در تالار شیشه‌ای رکود حاکم بر سایر بازارها از جمله بازار مسکن، ارز، طلا و خودرو است و به دلیل این که نقدینگی میل به سمت بازارهایی دارد که سود بیشتری را نصیب سرمایه‌گذاران کند، از این رو شاهد ورود نقدینگی جدید به بازار سهام هستیم.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که جدای از این که رشد شاخص بورس و قیمت‌ها در بازار سهام تحت تاثیر وضعیت کلان اقتصادی و سایر بازارها است، افزود: هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه می‌تواند علاوه بر تامین مالی مناسب و ارزان شرکت‌ها و صنایع، از واسطه‌گری و دلالی در سایر بازارها بکاهد و به بهبود شرایط اقتصادی کشور کمک کند
وی تصریح کرد: در این زمینه بازار مسکن به عنوان یکی از نیازهای اساسی کشور ، همواره یکی از بازارهایی بوده است که تحت تاثیر شرایط اقتصادی و تورم دچار تغییرات قیمتی بوده و به نوعی شرایط زندگی اقشار جامعه را تحت تاثیر خود قرار داده است
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی نظام مهندسی ایران افزود: علاوه بر این با توجه به افزایش چشمگیر قیمتها که سال گذشته در این بازار اتفاق افتاد شرایط خانه‌دار شدن مردم سخت تر شده است. از این رو بررسی تجربه کشورهای جهان نشان می‌دهد در چنین شرایطی که افزایش چشمگیر قیمتها دراقتصاد رخ می‌دهد و قیمت مسکن افزایش پیدا می‌کند، به طور معمول متولیان امر روی به دادن وام‌های ارزان و کم‌بهره به سازندگان و فعالان ساخت‌وساز مسکن می‌آوردند تا با این کار هزینه تمام شده ساخت مسکن را کاهش دهند.
وی ادامه داد: بر این اساس با توجه به این که به دلایل مختلف از جمله کاهش منابع درآمدی و بودجه‌ای، دولت توان دادن وام‌های بالا با بهره کم را به سازندگان ندارند، بازار سرمایه می‌توان محل مناسبی برای تامین مالی سازندگان مسکن باشد.
فرخ‌نژاد افزود: از سوی دیگر برخی از شرکت‌های فعال در بازار سرمایه نیز مربوط به صنایع ساختمانی هستند که سرمایه‌گذاران می‌توانند با خرید سهام این شرکت‌ها به‌صورت غیرمستقیم به تامین مالی مسکن در کشور کمک کنند و خود نیز از این رهگذر با افزایش قیمت سهام کسب سود کنند.
وی اضافه کرد: همچنین نگاهی به شرایط بازار مسکن در کشور نشان می‌دهد در حال حاضر مسکن لوکس در مناطق مختلف تهران ساخته شده و این مسکن‌ها خریداران خاص خود را دارد.
وی افزود: از سوی دیگر برای بخش دیگری از اقشار جامعه که کم‌درآمد هستند نیز مسکنی تحت عنوان مسکن مهر ساخته شده که این واحدها در حاشیه شهر بوده و بخشی از آنها نیز بدون سکنه هستند.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی نظام مهندسی ایران اضافه کرد: در این میان عده‌ای از افراد هستند که درآمد آنها از اقشار کم‌درآمد بیشتر بوده و از سوی دیگر نیزتوان مالی لازم برای خرید مسکن‌های لوکس را ندارند که می‌توان از این افراد به عنوان اقشار متوسط نام برد که بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و بخش زیادی از افراد بدون خانه و مسکن نیز از این قشر هستند. بر این اساس ما نیز به عنوان یکی از شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه برنامه ویژه‌ای را برای خانه‌دار شدن این قشر از جمعیت کشور داریم.
وی افزود: تامین مالی صنایع مختلف از طریق بازار سرمایه علاوه بر این که به کاهش هزنیه تمام شده تولیدات شرکتها و بنگاه‌ها منجر می‌شود، هدایت نقدینگی به سمت بازار سهام را به دنبال دارد که این امر علاوه بر کاهش دلالی و جولان نقدینگی در سایر بازارها و تورم ناشی از آن، موجب تعمیق بازارسرمایه در کشور می‌شود.

تکمیل مسکن مهر پرند به آخر سال موکول شدمسکن امید چه تفاوتی با مسکن مهر دارد؟مخالفت بانک مرکزی با وام 280میلیونی مسکن/ افزایش وام ساخت به 170میلیون تومان


انتهای پیام/

R32365/P1012122/S7,81,84/CT15 واژه های کاربردی مرتبط سازمان بورس بازار مسکن

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۳ برنامه عملیاتی بورس برای کمک به رونق تولید

به گزارش تسنیم، شاپور محمدی در مصاحبه با رادیو افزود: بطورکلی در حوزه بازار سرمایه برنامه های مختلفی وجود دارد که هدف برخی از این برنامه ها شفافیت و نظارت بر نهادهای مالی است اما در خصوص شعار سال و رونق تولید سه برنامه مرتبط تر از سایر برنامه هاست.

وی همچنین اظهارداشت: برنامه اول مربوط به پذیرش شرکت های جدید در بازار سرمایه است که این اقدام کمک می کند به برخی از شرکت هایی که اکنون در خارج از بورس حضور دارند با فروش بخشی از سهام در بورس تهران یا فرابورس قسمتی از منابع مورد نیاز جهت توسعه فعالیت های خود را در این بازار تامین کنند.

رئیس سازمان بورس گفت: این اقدام طی سال جاری با قوت بیشتری دنبال خواهد شد که یکی از اقدامات مرتبط اصلاح ساختار هیئت های پذیرش است. وی در ادامه افزود: دومین کاری که باید برای بخش خصوصی انجام شود انتشار انواع اوراق مالی- اسلامی است.

محمدی اظهارداشت: طی سال های گذشته حجم بازار بدهی از 10 هزار میلیارد تومان به 90 هزار میلیارد تومان رسیده ولی دولت بیشتر از این بازار استفاده کرده است.

وی گفت: برنامه بازار سرمایه برای سال جاری اینکه بخش خصوصی بتواند از انواع اوراق مالی - اسلامی از جمله اوراق وکالت، منفعت، صکوک اجاره، استصناع، اوراق جعاله و امثال این ها بتواند تامین مالی انجام دهد.

رئیس سازمان بورس افزود: دو مسئله مهم را باید در حوزه تامین مالی دنبال کرد اول دسترسی و میزان دسترسی به منابع مالی و دوم نرخ تامین مالی است.

وی اظهارداشت: بعضی وقت ها امکان دارد منابع وجود داشته باشد اما نرخ این منابع بسیار بالا و برای تولید کننده به صرفه نباشد در هر دو حوزه سازمان بورس تلاش خواهد کرد امسال از سال های قبل جدی تر ورود پیدا کند.

محمدی با بیان اینکه برنامه سوم مربوط به انتشار اوراق برای ایجاد سرمایه در گردش است، گفت: بعضی از اوراق های که وجود دارد مبتنی بر فروش کالاهای شرکت هاست که بدهی برای آنها ایجاد نمی کند مثل اوراق سلف موازی استاندارد که در بورس کالا و انرژی دنبال می شود.

وی در ادامه افزود: امسال از طریق این سه ابزار مهم در کنار سایر ابزارها در جهت تامین مالی بخش خصوصی تلاش وافری انجام خواهد شد.

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: سازمان بورس بازار مسکن سازمان بورس بازار مسکن

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۷۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چشم‌انداز رکودی و فرار سرمایه از بازار مسکن
 • نخستین انتقال عضو پیوندی کشور از طریق اورژانس هوایی در رشت
 • سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز یکم کم شد/مخالف افزایش وام مسکن نیستیم
 • مهار نوسان های نرخ ارز با راه اندازی بازار متشکل ارزی
 • افزایش آمار پولشویی و تامین مالی تروریسم در "افغانستان"
 • نوید تحول در روابط دیرینه ایران و پاکستان
 • بازنگری در صندوق پس انداز مسکن یکم
 • نقدینگی علت اصلی تورم در اقتصاد ایران نیست
 • معاون وزیر راه از بازنگری صندوق پس انداز یکم خبر داد
 • فقط ۵ درصد واحدهای مسکونی بیمه حوادث طبیعی دارند
 • صندوق پس انداز مسکن یکم بازنگری می‌شود
 • سیل تاکنون ۳۳۰ میلیارد تومان به واحد‌های مسکونی خسارت زده است
 • وقتی که معاون وزیر راه از شرایط وام مسکن بی خبر است
 • طرح پارلمان برای ایجاد رونق اقتصادی و تولید +جزئیات
 • بی اطلاعی معاون وزیر راه از شرایط پرداخت وام مسکن
 • وزارت راه به بازار اجاره ورود کند/ دغدغه‌های گوجه پیازی دوازدهم/خودروسازان در مسیر فروش اموال
 • مسکن اولی‌ها منتظر اخبار خوش باشند
 • فولادگر: روش حمایت دولت از تولید «رانت‌پرور»است
 • روش حمایت دولت از تولید «رانت‌پرور»است/امیدی به دوپینگ اروپا نیست