با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسکناس و مسکوک در دستور کار دولت قرار گرفته است.

گروه بورس،بانک و بیمه بازارنیوز: با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسکناس و مسکوک در دستور کار دولت قرار گرفته است.

براساس این طرح که در حال بررسی در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت است، واحد پولی ملی جدید تحت عنوان "تومان" تعریف می‌شود که هر "تومان" معادل ده هزار (۱۰۰۰۰) ریال فعلی و یکصد (۱۰۰) "ریال جدید" خواهد بود.

از سوی بانک مرکزی طول "دوره گذار" از "ریال" به "تومان" ۲۴ ماه پیشنهاد شده است و در این مدت اسکناس‌ها و سکه‌های قدیمی جمع‌آوری و جایگزین می‌شود.

از تاریخ رواج قانونی "تومان" در کلیه قوانین خاص و عام، "تومان" جاگزین "ریال" به عنوان واحد رسمی پول جهموری اسلامی ایران خواهد شد، "تومان" بر مبنای نرخ برابری جاگزین می شود. همچنین مبالغ مندرج در کلیه تعهدات و اسناد و دفاتر و قراردادها از تاریخ رواج قانونی "تومان" باید به این پول تقویم و ثبت و مطالبه گردد و هرجا که در تعهدات و اسناد و دفاتر تجاری و قراردادها تا قبل از تاریخ رواج "تومان" از واحد "ریال" استفاده شده است، تقویم این مبالغ براساس نرخ برابری به تومان الزامی خواهد بود.

چگونگی عملیات حسابداری، مالی، مالیاتی، محاسباتی، آماری، تهیه و تنظیم صورت‌های مالی، داده‌های تاریخی، ثبت اطلاعات، اصلاح دفاتر و حساب‌ها و گرد کردن اعداد، در دستگاه‌های اجرایی و همچنین توسط اشخاص حقیقی و حقوقی که طبق مقررات قانونی مربوط مکلف به نگهداری دفاتر تجاری می‌باشند، در فرآیند تغییر واحد پول قانونی کشور، بر طبق آیین نامه‌ای خواهد بود که طرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون مشترکان "توسط وزارت امور اقتصادی و داریی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران" تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت در تشریح دلایل ارائه این طرح توسط بانک مرکزی و مزایای آن توضیح داده است: وجود تورم مزمن و کاهش قدرت خرید واحد پول ملی مشکلاتی از قبیل افزایش قابل توجه حجم اسکناس در گردش، استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره و مسائل محاسباتی ناشی از آن،‌ خارج شدن مسکوکات از چرخه مبادلات اقتصادی، افت حیثیت ظاهری پول ملی در مقایسه با سایر اسعار بین‌المللی، عدم کاربرد اضعاف پول ملی (دینار) و نیز عدم استفاده از نام واحد پول رسمی (ریال) و جایگزینی آن با واژه غیررسمی "تومان" را به دنبال داشته است. علاوه‌براین، بالا بودن استهلاک اسکناس به دلیل نگهداری آن در حجم بالا، هزینه بالای چاپ و امحای اسکناس و همچنین استهلاک بالای دستگاه‌های خودپرداز و پول‌شمار از دیگر پیامدهای منفی کاهش ارزش واحد پول ملی به حساب می‌آید.

با توجه به تحولات اقتصادی پیش‌آمده طی دهه‌های اخیر، ضرورت اصلاح نظام پولی کشور و بازآرایی جایگاه اسکناس و مسکوک در مبادلات نقدی آحاد جامعه به‌شدت احساس می‌شود.شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی (۱۰۰=۱۳۹۵) از ۰.۰۵۶ در سال ۱۳۵۰ به ۱۵۳.۶ در آبان سال ۱۳۹۷ (۲۷۴۳ برابر) رسیده است؛ این در حالی است که بزرگ‌ترین قطع اسکناس با احتساب ایران‌چک بانک مرکزی در این مدت متناسب با نرخ تورم تعدیل نشده و تنها ۵۰‌ برابر (از ۱۰ هزار به ۵۰۰ هزار ریال) افزایش یافته است که در مجموع کاهش کارایی پول ملی در تسویه مبادلات جاری فعالین اقتصادی کشور را به همراه داشته است.

با اجرای طرح حذف ۴ صفر از پول ملی ضمن تسهیل و بازیابی نقش ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی و کاهش هزینه‌های چاپ و نشر اسکناس و مسکوک، کارٱمدی نظام پولی جدید طی سال‌های آتی استمرار یافته و نرخ برابری واحد پول ملی با ارزهای جهان روا در کوتاه‌مدت آثار روانی مثبتی به همراه خواهد داشت.

لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000DRb برچسب ها: بانک مرکزی ، نظام پولی ، بازارنیوز

منبع: بازار نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حذف صفرها از پول ملی؛ طرح بلاتکلیف 25 ساله

پول‌نیوز - حذف 4 صفر از پول ملی و تبدیل آن به "تومان" مجددا با پیشنهاد بانک مرکزی در دستور کار دولت قرار گرفت.

بر اساس این طرح هر "تومان" معادل ده هزار (10000) ریال فعلی و صد (100)  "ریال جدید" خواهد بود.

"دوره گذار" از ریال به تومان 24 ماه پیشنهاد شده است و طی این مدت سکه ها و اسکناس های موجود جمع آوری و جایگزین می شوند. ناگفته نماند که این طرح برای اجرایی شدن باید در مجلس و شورای نگهبان به تایید برسد.

دولت 2 دلیل برای اجرای این طرح عنوان کرده است: "وجود تورم مزمن" و " کاهش قدرت خرید واحد پول ملی"

در ادامه این طرح 8 مشکل ایجاد شده به دلیل ضعیف شدن پول ملی عنوان شده است: 1 - افزایش قابل توجه حجم اسکناس در گردش 2 - استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره 3 - ‌ خارج شدن مسکوکات از چرخه مبادلات اقتصادی 4 - افت حیثیت ظاهری پول ملی در مقایسه با سایر ارزهای بین‌المللی 5 - عدم کاربرد نام واحد پول رسمی (ریال) و جایگزینی آن با واژه غیررسمی "تومان" 6 -  بالا بودن استهلاک اسکناس به دلیل نگهداری آن در حجم بالا 7 - هزینه بالای چاپ و امحای اسکناس 8 - استهلاک بالای دستگاه‌های خودپرداز.

این اولین باری نیست که پیشنهاد حذف صفر از پول ملی مطرح می شود. در دولت های مختلف این طرح مورد بررسی قرار می گرفت ولی بدون حصول نتیجه ای پایان می یافت. سال 95 هیات دولت لایحه پیشنهادی بانک مرکزی برای حذف صفر از پول ملی را به تصویب رساند.

نخستین بار در سال 1372 یعنی 25 سال قبل بانک مرکزی ایران حذف 3 صفر از خواحد پول ملی را مورد بررسی قرار داد ولی بدون هیچ نتیجه ای این طرح متوقف شد.

تغییر واحد پول ملی و حذف صفرهای های آن در سال 1386 و در دولت اول مهر و مهرورزی محمود احمدی نژاد نیز مطرح شد. حتی در آن سال برای نام جدید واحد پول ملی و طرح اسکناس های جدید سایت " طرح اصلاح پول ملی" راه اندازی شد و از مردم دراین خصوص نظرخواهی کردند اما این طرح نیز آغاز نشده پایان یافت.
تعدادی از کشورهای جهان در گذشته تجربه‌های موفق و ناموفق در حذف صفر از پول ملی شان داشته‌اند.
زیمبابوه جزء تجربه‌های ناموفق این طرح است. تورم بسیار بالای این کشور باعث شد از سال 2006 در سه مقطع 25 صفر از واحد پول این کشور حذف شود.
ترکیه در همسایگی کشور ما در لیست کشورهای موفق طرح حذف صفر از پول ملی قرار دارد. در آغاز اجرایی شدن این طرح در سال 2005 نرخ تورم 80 درصد اعلام شد و پس از حدود 2 سال این عدد به 7 درصد کاهش پیدا کرد.

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

تعطیلی مدارس شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ صحت دارد؟

کلیدواژه: بانک مرکزی نظام پولی بازارنیوز

منبع این خبر، وبسایت bazarnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۷۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • معاون دانشکده اقتصاد سمنان: حذف صفر در ارزش پول اثر ندارد
 • روایتی از حذف چهار صفر پول ملی و رفع تبعیض برای نمایندگان مجلس
 • دستاور حذف چهار صفر از پول ملی برای اقتصاد چیست؟
 • دستاورد حذف چهار صفر از پول ملی برای اقتصاد چیست؟
 • حذف صفر از پول ملی در راستای افزایش قدرت خرید کارساز نیست/ حذف صفر باید در شرایط ثبات انجام شود/ دولت باید برای حذف چهار صفر، نظر مجلس را جلب کند
 • از ایده تا عمل طرح گذار از ریال به تومان
 • تابش: حذف ۴ صفر باعث تقویت پول ملی نمی شود
 • حذف ۴ صفر از پول ملی به جریان افتاد
 • حذف ۴ صفر اثر تعیین‌کننده‌ای بر تقویت پول ملی ندارد
 • محمدرضا تابش: حذف 4 صفر اثر تعیین‌کننده‌ای بر تقویت پول ملی ندارد
 • تابش: حذف ۴ صفر اثر چندانی بر تقویت پول ملی ندارد
 • اصلاح نظام پولی با حذف ۴ صفر استراتژی بی ثمر است
 • تابش: حذف ۴ صفر اثر تعیین‌کننده‌ای بر تقویت پول ملی ندارد
 • دلایل حذف چهار صفر از پول ملی چیست؟
 • حذف 4 صفر به جریان افتاد
 • حذف چهار صفر به جریان افتاد
 • تعجب انتقادآمیز کیهان از نامگذاری بلواری به اسم استاد شجریان/چگونه می‌شود از مشکلات بی سابقه فعلی عبور کرد؟ /طرح حذف ۴ صفر از پول ملی چه آثاری خواهد داشت؟
 • حذف ۴ صفر از پول ملی در دستور کار دولت
 • بررسی حذف چهار صفر از پول ملی در دولت