به گزارش خبرگزاری برنا از یزد، محمد محامدی فرماندار شهرستان تفت، گفت: قرار است اهالی روستا‌ها با مزایای بیمه حوادث ساختمان آشنا شوند تا با بیمه کردن منازل مسکونی خود در مواقع بحرانی با دغدغه کمتری روبرو باشند.

وی افزود: در زمان بحران، کلیه ماشین‌آلات راه‌سازی و کشاورزی در اختیار مدیریت بحران قرار دارد و نیاز است دهیاران نسبت به شناسایی این نوع ماشین‌آلات در مناطق روستایی خود اقدام کنند تا در صورت ضرورت از آن‌ها استفاده بهینه شود.

محمد محامدی با بیان اینکه گاهی مشاهده‌ شده است بعضی از دهیاران بر روی تخلف بعضی از ساخت‌ و ساز‌های غیرمجاز چشم‌پوشی کرده‌اند، گفت: با دهیاران صحبت شده است تا بادقت بیشتری بر روی ساخت‌ و ساز‌های غیرمجاز در حریم رودخانه، جاده و باغات نظارت شود و تخلفات مربوطه نیز سریعاً به دستگاه‌های نظارتی اعلام کنند و در این زمینه هیچ عذر و کوتاهی پذیرفتنی نیست.

وی به سرعت اعلام خسارت از سوی دهیاران تاکید کرد و افزود: دهیاران موظف شدند خسارت وارده به روستا‌های خود را در اسرع وقت به دستگاه‌های مربوطه اعلام کنند.

 

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اقدام ضربتی برای جلوگیری از بحران جدید در خوزستان / سد سیمره چطور نجات‌بخش شد؟

روستاییانی که در دولت یازدهم به دلیل عدم مشخص شدن تکلیف‌شان از سوی دولت، خانه‌های خود در انتهای مخزن سد سیمره را ترک نکرده بودند، با ورود یکباره دولت دوازدهم و تعیین تکلیف نحوه خریداری زمین‌ها و منازل این روستاییان، آماده جابه‌جایی شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سد سیمره در حد فاصل دو استان ایلام و لرستان و 40 کیلومتری شمال غربی شهرستان دره شهر بر روی رودخانه سیمره احداث شده و از آنجایی که حوضه آبریز رودخانه سیمره بالادست رودخانه کرخه است، این سد در سیلاب‌های فروردین 98 غرب کشور نقش موثری در کاهش خسارات لرستان و کاهش بحران خوزستان داشت.

* مدیریت مخزن سد برای آمادگی سیلاب‌های 98

با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته در خصوص بارش‌های سیل‌آسا در فروردین 1398، تراز مخزن سد سیمره در اواخر سال گذشته در یک نوبت به میزان 7.6 متر و به حجم 273 میلیون مترمکعب و در نوبت دوم به میزان حدود 2.5 متر و به حجم تقریبی 130 میلیون مترمکعب کاهش یافت.

در روزهای 4 تا 7 فروردین 1398 بارشی برابر با 93.5 میلی‌متر در ایستگاه باران‌سنجی سد سیمره ثبت شد که در روز 5 فروردین و در زمان بارندگی، دبی پیک ورودی به مخزن سد سیمره به میزان 831 مترمکعب بر ثانیه بود.

استمرار ورود سیلاب به مخزن سد سیمره موجب شد تا در مجموع تراز مخزن سد سیمره در بازه زمانی 4 تا 7 فروردین ماه برابر با 2.4 متر افزایش یابد که با توجه به کاهش ترازی که قبلاً انجام شده بود، به‌خوبی آورد رودخانه سیمره در سیلاب، کنترل و باعث شد سیلابی با مجموع آورد 128 میلیون مترمکعب (تقریبا 1.5 برابر حجم مخزن سد لتیان) در مخزن این سد آرام گیرد.

* مهار سیلابی بزرگ در مخزن سد سیمره

همچنین در روزهای میانه فروردین، سیلابی با دبی 3080 مترمکعب در ثانیه توسط سد سیمره مهار شد که اگر این سیلاب در مخزن این سد مهار نمی‌شد، به حجم آوردهای سرازیر به مخزن سد کرخه اضافه شده و اوضاع این سد را بیش از پیش حساس و بحرانی می کرد.

به گزارش تسنیم؛ بهروز مرادی مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در این خصوص، با بیان اینکه "وجود مخزن سد سیمره در یکی از سرشاخه‌های اصلی رودخانه کرخه، کمک بی‌بدیلی در مهار سیلاب جاری در این حوضه آبریز است"، گفت: با توجه به بارش‌های کم‌سابقه اخیر در غرب کشور، سد سیمره در استان ایلام توانست حجم بالایی از سیلاب‌های بالادست حوضه آبریز این سد را کنترل و از ورود سیلاب‌های مخرب به استان‌های لرستان و خوزستان جلوگیری کند.

وی افزود: با دستور وزیر نیرو در ایام ابتدایی سال، با حضور کلیه عوامل اجرایی در محل سد سیمره و بررسی تمامی جوانب امر، موفق به کنترل دبی 3080 مترمکعبی ورودی به این سد شدیم.

وی با اشاره به آورد رودخانه سیمره عنوان کرد: چنانچه حجم آورد آب در سد سیمره مهار نمی‌شد، با ورود آن به پایین‌دست و سد کرخه که آخرین سد پایین‌دست آن به شمار می‌رود، مشکلات و روزهای سختی برای مردم خوزستان در تعطیلات ایام نوروز رقم می‌خورد.

مرادی به ایجاد ظرفیت در مخزن سد سیمره قبل از وقوع سیلاب اشاره کرد و گفت: با توجه به پیش‌بینی بارش‌های اخیر، در اسفندماه سال گذشته به میزان 10 متر تراز مخزن را پایین آوردیم که با این اقدام، حدود 400 میلیون مترمکعب ظرفیت برای مهار سیلاب در مخزن ایجاد شد.

* راهکار ضربتی برای کمک‌رسانی بیشتر به وضعیت خوزستان

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران بیست و یک فروردین ماه (حدود 10 روز پیش) اظهار داشت: در حوضه کرخه می‌توان با اعمال تمهیدات فنی و افزایش تراز مخزن سد سیمره (از تراز فعلی 708 تا تراز 716) به میزان 400 میلیون مترمکعب دیگر ذخیره موقت ایجاد کرد که پس از فروکش کردن سیلاب این حجم متناسب با کاهش ورودی به سد سیمره، در فرصت مناسب تخلیه شود.

بیستم فروردین ماه بود که رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خوزستان از تصمیم این وزارتخانه برای افزایش حجم نگهداری آب در سد سیمره به منظور کاهش فشار بر سد کرخه خبر داد.

در واقع به علت عدم تملک زمین‌ها و خانه‌های روستاهای واقع شده در انتهای دریاچه مخزن سد سیمره، وجود این روستاها و زندگی جاری در آن موجب شده بود که سد سیمره به اندازه 400 میلیون مترمکعب (حدودا دو برابر ظرفیت مخزن سد کرج) کمتر از ظرفیت خود آبگیری شود، تا آب به این روستاها و روستاییان لطمه نزند.

روستاییانی که در دولت یازدهم به دلیل عدم مشخص شدن تکلیف‌شان از سوی دولت، خانه‌های خود در انتهای مخزن سد سیمره را ترک نکرده بودند، با ورود یکباره دولت دوازدهم و تعیین تکلیف نحوه خریداری زمین‌ها و منازل این روستاییان، آماده جابه‌جایی شدند و به این صورت 400 میلیون مترمکعب ظرفیت ذخیره بیشتر با آبگیری انتهای دریاچه مخزن سد سیمره میسر شد.

با این حجم آبگیری، از ورودی آب به مخزن سد کرخه در پایین دست کاسته شده و این کار، به‌منظور جلوگیری از بروز بحران جدید در خوزستان بسیار موثر بود.

نکته مهم اینجاست که دولت دوازدهم که در شرایط سیلابی با محاسبه و تعیین تکلیف خرید منازل و زمین‌های روستاییان، آنها را مجاب به جابه‌جایی از انتهای دریاچه مخزن سد سیمره کرده، هرچه زودتر تعهدات مالی خود نسبت به این روستاییان را انجام دهد تا با فروکش کردن سیلاب‌ها و اتمام روزهای پرالتهاب سیل‌خیزی کشور، این روستاییان و مطالباتشان در چرخه بروکراسی اداری کشور، به فراموشی سپرده نشوند.

انتهای پیام/

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: جاده فرماندار شهرستان کشاورزی مدیریت بحران یزد

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۹۷۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انشعاب برق روستاییان ورامین اقساطی شد
 • دپوی زباله مجاورت منازل مسکونی در چابهار + فیلم
 • بندرعباس میزبان اختتامیه دوره آموزشی کارآفرینی روستاییان جنوب
 • بازسازی منازل آسیب دیده از سیل خرم آباد ادامه دارد+تصاویر
 • تمام منازل مسکونی درگیر سیل پاکسازی شدند
 • بازسازی منازل سیل زدگان درپی تثبیت شرایط آغاز می شود/ ۷ روستا همچنان بدون برق هستند
 • تقدیر از سرباز وظیفه "ابوالفضل فلاح تفتی"
 • آغاز بازسازی منازل سیل زدگان، بلافاصله پس از تثبیت شرایط
 • فرماندار خداآفرین: «لاریجان» و «عاشقلو» به شهر ارتقا یافتند
 • دپو ۲۰۰ تخته چادر سبب بازداشت یکی از دهیاران دشت آزادگان شد
 • بازگشت روستاییان سیل زده دزفول به محل سکونت خود
 • خسارت بارندگی به ۸۰ منزل مددجویان بسطام/ عمق فاجعه منعکس شود
 • 97 هزار روستایی همدان زیر چتر حمایتی بیمه اجتماعی هستند
 • برگزاری کارگاه آموزشی فنون و تکنیک‌های تسهیلگری
 • منازل مناطق سیل زده لرستان سم پاشی می شوند
 • کشف بیش از ۲۰۰ تخته چادر در منزل یکی از دهیاران دشت آزادگان/دهیار بازداشت شد
 • بزرگ آقا دیوان سالار با «برادر جان» می آید
 • نصب و راه اندازی برق و تاسیسات منازل و بازسازی اولیه منازل آسیب دیده لرستان
 • ضرورت بهسازی جاده دره گاهان تفت -محمدحسین فلاح تفتی*