خبرگزاري آريا - شيوه‌نامه تاسيس انجمن‌هاي فرهنگي و هنري کيش با هدف ارتقاي سطح پويايي هنر و فرهنگ در جزيره کيش تدوين و ابلاغ شد.
به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان منطقه آزاد کيش، جلسه‌اي با حضور مديران امور فرهنگي، هنري و آموزشي معاونت اجتماعي، جمعي از خبرنگاران و نمايندگان فرهنگ و هنر، 25 فروردين ماه جاري در سالن اجتماعات سازمان برگزار و شيوه‌نامه انجمن‌هاي فرهنگي، هنري خانه هنرمندان کيش معرفي شد.
مسعود رهبري، مدير امور فرهنگي معاونت اجتماعي با بيان اين‌که تدوين شيوه‌نامه انجمن‌هاي فرهنگي هنري و نهادسازي براي آنها با هدف سوق دادن فعاليت‌هاي فردي به سمت فعاليت‌هاي تشکل يافته، جمعي و شناسنامه‌دار در راس برنامه‌هاي معاونت فرهنگي سازمان بوده است گفت: اين موضوع موجب هويت‌سازي حقوقي مي‌شود تا با هم‌افزايي اين فرايند، رخدادها و برنامه‌هاي مختلف فرهنگي، هنري و اجتماعي با کاميابي بيشتري مواجه و موجب ارتقاي سطح پويايي فرهنگ و هنر در جزيره کيش شود.
رهبري مهم‌ترين دليل تدوين شيوه ‌نامه جديد را وجود برخي تناقضات در آيين نامه‌هاي مناطق آزاد نسبت به سرزمين اصلي دانست و گفت: تدوين نشدن شيوه‌نامه و نبود بستر حقوقي روشن براي ايجاد تشکل‌هاي فرهنگي هنري، نقص بزرگي در مسير اين برنامه‌ها بود و بلاتکليفي در اجراي ضوابط و قوانين مربوط به مناطق آزاد موجب سردرگمي فعالان هنري و فرهنگي مي‌شد. از اين رو از ابتداي سال 97 فرايند تدوين شيوه‌نامه مستقل در سازمان و در حوزه انجمن‌هاي فرهنگي هنري آغاز و با برگزاري جلسات متعدد کارشناسي با صاحب‌نظران در کيش و با مسئولان مربوطه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي سرزمين اصلي به تاييد دکتر مظفري مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش رسيد و ابلاغ شد تا مبنايي براي تاسيس تشکل‌ها و انجمن‌هاي فرهنگي هنري باشد.
مدير امور فرهنگي معاونت اجتماعي سازمان افزود: با تدوين اين شيوه‌نامه از اين پس بررسي تقاضاي تاسيس انجمن‌ها در کمسيون صدور مجوز و نظارت بر انجمن‌هاي فرهنگي هنري انجام و درصورت موافقت تاييد مي‌شود.
رهبري همچنين به تشريح وظايف کمسيون صدور مجوز و نظارت بر انجمن‌هاي فرهنگي هنري پرداخت و گفت: رسيدگي به درخواست صدور مجوز تاسيس انجمن‌هاي فرهنگي هنري، بررسي صلاحيت‌هاي علمي عمومي فرهنگي هنري اعضاي هيئت موسس و هيئت مديره، تصويب اساسنامه انجمن و هرگونه تغيير در آن، تصويب آئين‌نامه انضباطي انجمن‌هاي فرهنگي هنري، رسيدگي به تخلفات انجمن، تصويب آئين‌نامه داخلي کميسيون و نظارت بر فعاليت‌هاي انجمن فرهنگي هنري از جهت انطباق با شيوه‌نامه و قوانين موضوعي کشور 7 وظيفه محول به اين کمسيون است.
اعضاي کمسيون صدور مجوز و نظارت بر انجمن‌هاي فرهنگي هنري به‌عنوان شخصيت‌هاي حقوقي و حقيقي به شرح ذيل معرفي شدند:
ـ معاون فرهنگي سازمان به‌عنوان رئيس کمسيون
ـ مدير امور هنري به‌عنوان دبير کمسيون
ـ مدير امور فرهنگي و آموزشي
ـ مدير امور حقوقي و امور قراردادها و املاک سازمان يا نماينده ايشان
ـ نماينده حراست سازمان
ـ دو نفر شخصيت حقيقي از فعالان و صاحب‌نظران بخش‌هاي فرهنگي و هنري
سعيد يکه دهقان مدير امور آموزشي معاونت اجتماعي نيز ابلاغ اين شيوه‌نامه را اتفاق مبارکي در فضاي فرهنگي هنري کيش دانست و گفت: اين اتفاق از برکات تغيير نگاه جديد مديريتي است و بسيار خرسنديم که از اين پس تصميم‌گيري‌ها در مسيري منسجم و هماهنگ صورت مي‌گيرد و ما با همکاري اصحاب هنر و فرهنگ مي‌توانيم در ارتقاي سطح برنامه‌هاي فرهنگي جزيره کيش گام بلندي برداريم.

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ضرورت استفاده از ابزار هنر برای انتقال ارزش‌ها/ تمام قد از حوزه هنر حمایت می کنیم

استاندار خراسان شمالی، با تاکید بر استفاده از ابزار هنر برای انتقال ارزش‌ها، از مسئولان و هنرمندان خواست برای معرفی داشته‌های خراسان شمالی و بزرگان استان در بخش های مختلف هنر، فرهنگ و دفاع مقدس تلاش کنند تا ماندگار شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بجنورد؛ محمدعلی شجاعی، استاندار خراسان شمالی شب گذشته (28 فروردین) در جشن تجلیل از هنرمندان و معرفی هنرمند برتر انقلاب اسلامی استان که در محل سالن گلشن بجنورد برگزار شد، اظهار داشت: منحصر به فرد بودن ارزش های انقلاب اسلامی در فرمایشات مقام معظم رهبری تحت عنوان گام دوم انقلاب به خوبی بیان شده است چرا که انقلاب اسلامی تنها یک تحول سیاسی و اجتماعی و تغییر حاکمیت نبود و بلکه تحول بنیادین در نگاه، دیدگاه و ارزش ها را به دنبال داشت.


وی افزود: معرفی این انقلاب بنیادین و ایجاد راه و مسیر جدید برای نگاه های ارزشی مستلزم توجه به حوزه هنر، ادبیات و دیگر حوزه های مربوط هنری بود، هر چند که شاید در اوایل انقلاب نگاه خوب و شایسته ای به حوزه هنری نداشتیم اما در ادامه مسیر متوجه نقش هنر و هنرمند برای ثبت آثار و ارزش های ماندگار انقلاب اسلامی شدیم و این به معنای استفاده از هنر جهت تعالی بخشی به مفاهیم ارزشمند انقلاب بود.


شجاعی با بیان اینکه هنرمندان توانستند ارزش های انقلاب و رشادت های هشت سال دفاع مقدس را در قالب شعر، ادبیات، تئاتر، هنرهای تجسمی و موسیقی به نمایش بگذارند، خطاب به هنرمندان حاضر در مراسم گفت: انصافا در چهل سال گذشته به خوبی وظیفه خود نسبت به انقلاب و ارزش هایش ایفا کردید.


وی خاطر نشان کرد: نگاه ویژه مقام معظم رهبری به حوزه هنری موجب رشد این حوزه در پیکره سازمان تبلیغات اسلامی شد و فضایی بسیار باز برای فعالیت در تمامی رشته های هنری با هدف ثبت آنچه انقلاب به آن نیاز داشت، برای هنرمندان ایجاد شد.


دکتر شجاعی با اعلام حمایت تمام قد خود از حوزه هنر استان، تصریح کرد: از حوزه هنر به ویژه هنر انقلاب اسلامی که داشته های کشور در حوزه های مختلف را برای نسل آینده ماندگار و جاودان می کند، حمایت خواهیم کرد و از هنرمندان استان می خواهم در قالب یک طرح و برنامه به سراغ داشته ها و بزرگان استان در حوزه های مختلف با هدف معرفی در سطح ملی و استانی بروند.


وی مطرح کرد: حوزه هنر استان می تواند فرهنگ دفاع مقدس استان را با دیدار با خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران به نمایش بگذارد و رشادت ها و جانفشانی های آنان را ثبت و ماندگار کند.


دکتر شجاعی گفت: وظیفه ما به عنوان مسئول کمک به حل مشکلات جامعه هنری می باشد و مسئولیت هنرمند انقلابی، نمایش و پاسداری از داشته های کشور است بنابراین به سراغ جانبازان استان بروید و به عنوان یک هنرمند متعهد بزرگی آنان را به خوبی به جامعه نشان دهید.

 

در این مراسم عباس ناصری هنرمند برگزیده خراسان شمالی در حوزه کارتون و برگزیده جشنواره‌های مختلف بین المللی به عنوان هنرمند برتر انقلابی استان معرفی شد و جایزه خود را از دست استاندار خراسان شمالی دریافت کرد.


همچنین از امید شکری هنرمند عکاس، مهرداد صدقی در داستان، سید مصطفی مرتضوی در مستند، مهدی الهی‌فرد و عاطفه طالب پور در ادبیات انقلاب، حسین ولی‌نژاد در موسیقی، حامد عالمی‌پور در نمایش و سیدتقی رضایی در بخش تجسمی به عنوان دیگر هنرمندان انقلابی استان در حضور استاندار تجلیل شد.

پایان پیام/71

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

فیلم برنده صد میلیونی برنده باش امشب

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۰۰۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وزارت اطلاعات براساس قانون شرع تاسیس شده است
 • تفاهم‌نامه همکاری میان میراث فرهنگی و ارشاد اسلامی به امضا رسید
 • امسال ۲۲۰سمن جدید در آذربایجان غربی تاسیس می‌شود
 • اولین نمایشگاه سازهای بازیافتی در کیش آغاز شد
 • نبود اعتبار، مانع ایجاد شهرداری در شهرهای تازه تاسیس رازوجرگلان
 • بررسی تاسیس مجدد نهاد مستقل برای ساماندهی امور جوانان در مجلس
 • عرضه گوشت به نرخ دولتی در کیش آغاز شد
 • تاسیس نهاد مستقل برای ساماندهی امور جوانان در مجلس بررسی می شود
 • سونی سرویس تاکسیرانی آنلاین تاسیس کرد
 • بازديد مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش از نيروگاه آب وبرق شمال جزيره
 • کيش بايد محل اجراي پروژه هاي خاص باشد
 • عرضه گوشت تنظيم بازار در کيش
 • مدیرعامل جدید انجمن حمایت زندانیان تبریز معرفی شد
 • مرکز مستند و رسانه کانون تاسیس می شود/رونمایی از مستند جستجوگر
 • آشنایی با دیدنی‌های کیش در تور کیش
 • شیوه‌نامه پشتیبانی از فعالیت‌های علمی دانشجویان مستعد تحصیلی منتشر شد
 • آیین تجلیل از هنرمندان انقلاب اسلامی استان هرمزگان
 • انقلاب اسلامی فضای جدیدی برای هنرمندان ایجاد کرد
 • اجرای طرح «۴۰مسجد ۴۰نمایش» در کانون های فرهنگی هنری مساجد مازندران