رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده بخشنامه‌ای دارد که افزایش نرخ تاکسی‌ها تنها باید با موافقت دولت و فرمانداری باشد، گفت: شهردار تهران این مسئله را باید در هیأت دولت مطرح کند.

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در حاشیه یکصد و سی و ششمین جلسه شورای شهر تهران در ارتباط با نرخ کرایه‌های تاکسی، اظهار داشت: سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده این موضوع را بخشنامه کرده که نباید نرخی افزایش یابد مگر دولت و فرمانداری موافق باشند.

وی افزود: سال گذشته افزایش نرخ مترو صورت گرفت و سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده شکایتی به سازمان تعزیرات فرستاد و چون ما بدون مجوز دولت این اقدام را انجام دادیم اکنون در این زمینه پرونده داریم.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: در حال حاضر به دلیل این مسئله محافظه‌کارانه عمل کرده تا  تکلیف مشخص شود و شهردار در دولت باید این موضوع را مطرح کند تا مسئله از بلاتکلیفی درآید و حضور شهردار در دولت به همین مسئله است. 

هاشمی گفت: بلاتکلیفی در نرخ کرایه‌های تاکسی سبب شده که برخی از تاکسی‌ها به صورت سرخود نسبت به افزایش قیمت‌ها اقدام کنند که این مسئله بی‌نظمی در شهر را به همراه خواهد داشت و باید از آقای حناچی سوال کنید که در دولت این مسئله را حل کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا نمایشگاه کتاب در مصلی تهران برگزار می‌شود، گفت: نمایشگاه کتاب زمانی که در شهر آفتاب برگزار شد مخاطبان آن کاهش یافت از طرفی هم مصلی هم تمایل به برگزاری این نمایشگاه دارد و مصوب ممنوعیت برگزاری نمایشگاه در تهران برای مکان‌هایی است که ایستگاه مترو نباشد ولی اگر این موضوع مورد توجه باشد می‌توان در این زمینه فعالیت کرد البته برای حضور خودروها باید ممنوعیت ایجاد شود و افراد با وسایل حمل و نقل عمومی به محل نمایشگاه بیایند.

هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اقدام شورای شهر در عدم واگذاری ملک 100 نفر از کارکنان شهرداری، گفت: موضع عمل به قانون است و روش تخلیه نیز به صورت قانونی مشخص است و همه این 100 نفر باید املاک شهرداری را بازگردانند.

رئیس شورای شهر تهران در مورد تذکرات اعضای شورای شهر و اینکه شهردار تهران گفته بود که این تذکرات باید با دقت بیشتر پاسخ داده شود و شاخص آن نیز مشخص باشد،‌گفت: در زمینه تذکرات در آئین‌نامه‌ها تکلیف روشن است و ماده 83 قانون نیز برای همین مسئله تعریف شده ولی متأسفانه تذکرات از دوره‌های گذشته به بروز نظرات تبدیل شده که باید برخی به نطق نیز تبدیل شود.

وی گفت:‌ تا به حال در این زمینه مشکلی نبوده و جلوگیری از آن نشده است ولی اگر بخواهیم قانونی عمل کنیم تذکرات باید رویه دیگری داشته باشند و امیدواریم اعضای شورای شهر به نحو احسن بر اساس قانون در زمینه ارائه تذکر اقدام کنند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

منبع: قدس آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تب و تاب بازار اجاره گرم شد/رشد 50 درصدی قیمت ها

تب و تاب بازار اجاره امسال نسبت به سال‌های گذشته زودتر آغاز شده و همین امر نگرانی‌های بسیاری را برای مستأجران ایجاد کرده است. بر اساس گزارشات میدانی، قیمت‌های اجاره مسکن در برخی از مناطق کشور به ویژه در تهران افزایش یافته که برای اقشار ضعیف جامعه غیرقابل تحمل است؛ بنابر این از سال گذشته مهاجرت مستأجران به حومه شهر‌ها آغاز شده که این امر به دلیل نبود زیرساخت های لازم مشکلاتی برای بازار مسکن و دولت به وجود می آورد.

بازار اجاره مسکن امسال زودتر از سال های گذشته به راه افتاده است در حالیکه قیمت ها در این بازار روند صعودی دارد.
دبه کردن مالکان، شیوه جدید اجاره‌داری شد/ رشد ۵۰ درصدی اجاره در دومین ماه سال ۹۸به گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، 

بازار مسکن در سال گذشته با افزایش قیمت ۱۱۰ درصدی روبرو شد و بسیاری از خریداران مسکن را ناامید کرد. از سوی دیگر  مخالفت دولت با افزایش تسهیلات باعث شد که بسیاری از خریداران مسکن به سمت بازار اجاره بروند و میزان تقاضا در بازار اجاره با رشد ۸۰ درصدی مواجه شود و با توجه به عدم عرضه مسکن مشکلات بسیار زیادی گریبانگیر مستأجران شد.

دبه کردن به بازار اجاره رسید


به گفته بسیاری از مستأجران، امسال بازار اجاره با مشکل تازه‌ای به نام دبه کردن مالکان روبرو شده است. یکی از مستأجران در این خصوص گفت: هفته گذشته یک آگهی برای اجاره واحد مسکونی منتشر شد و طی تماسی که با مالک گرفته شد مقرر گردید که ۵۰ میلیون تومان ودیعه و ماهانه یک میلیون تومان برای یک واحد ۶۰ متری در منطقه جنوب تهران پرداخت کنم، اما زمانی که به مشاور املاک مراجعه کردیم مالک زیر بار قیمت تعیین شده نرفت و اعلام کرد که در طول یک هفته قیمت‌ها تغییر کرده و من کمتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار میلیون تومان اجاره دریافت نمی‌کنم.

مستاجران مجبور به انعقاد قراردادهای نجومی هستند

یکی دیگر از مستأجران هم در محدوده شرق تهران اعلام کرد که چنین مشکلی برای بنده هم ایجاد شده و مالک در زمان تنظیم قرارداد اجاره، دبه کرده و حتی تا دو برابر قیمت تعیین شده درخواست می‌کند. با توجه به آنکه مستأجران زمان چندانی برای پیدا کردن ملک دیگری ندارند مجبور می‌شوند که چنین قیمت‌هایی را قبول کنند.

همچنین یکی از مشاوران املاک در محدوده مرکز تهران در باره این موضوع گفت: متأسفانه امسال علاوه بر آنکه مالکان چشم و هم‌چشمی برای تعیین نرخ اجاره دارند، دبه کردن را هم به مشکلات خود اضافه کرده‌اند و همین موضوع باعث شده که مستأجران به مشاوران املاک هم بدبین شوند به طوری که طی چند هفته گذشته میزان مراجعات به مشاوران املاک برای اجاره کردن ملک بسیار کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش یکی دیگر از مشاوران املاک اعلام کرد که فصل بازار اجاره امسال بسیار زودتر آغاز شده و مستأجران بدلیل آنکه در ماه رمضان جابجا نشوند زودتر به دنبال ملک خود می‌گردند.

وی گفت: امسال قیمت‌های اجاره بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته و دلیل اصلی این افزایش قیمت هم رشد ۱۱۰ درصدی قیمت خرید و فروش ملک است.

این مشاور املاک با اشاره به اینکه بازار اجاره نشأت گرفته از خرید و فروش مسکن است، گفت: بدلیل آنکه قیمت ها در بازار خرید و فروش افزایش یافته، بسیاری از متقاضیان خرید بدنبال اجاره‌نشینی می‌روند و همین موضوع باعث شده که طمع مالکان زیاد شود و قیمت‌های نجومی را برای این بازار تعیین کنند.

وی افزود: اگر سال گذشته یک واحد ۵۰ متری در محدوده جیحون متری یک میلیون تومان برای اجاره بود امسال به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده و این در حالیست که برخی از مالکان در زمان انعقاد قرارداد دبه می‌کنند.

سایت های اینترنتی بازار اجاره مسکن را به هم ریخته است


یکی دیگر از مشاوران املاک، اعلام کرد که دبه کردن مالکان در زمان تنظیم قرارداد بدلیل آن است که تخفیف ندهند.

وی تاکید کرد: در سال‌های گذشته چنین روشی تنها برای بازار خرید و فروش بود، اما امسال این موضوع به بازار اجاره هم رسیده و باعث شده که مستأجران با مشکلات بسیار زیادی روبرو شوند از سوی دیگر ایجاد سایت‌های اینترنتی و ارائه آگهی‌ها با قیمت‌های نجومی باعث شده که این بازار بصورت کامل بهم بریزد.

در همین رابطه حسام عقبایی نایب رییس اول اتحادیه املاک استان تهران در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه امسال بسیار نگران بازار اجاره هستم، گفت: به نظر می‌رسد که قیمت‌های اجاره امسال حداقل ۳۰ درصد افزایش داشته باشد .

وی اظهار کرد: باید قیمت اجاره در بازار مسکن منطقی و معقول باشد، ولی متاسفانه امسال به نظر می‌رسد که این بازار دچار تورم شدید باشد.

عقبایی با بیان اینکه امسال بیش از سال گذشته مالکان تمایل به دریافت اجاره دارند افزود: به طور معمول هر سال مالکان به جای رهن کامل اقدام به دریافت اجاره می‌کردند، اما با توجه به افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت ملک میزان دریافت اجاره حداقل به یک میلیون تومان می‌رسد.

نایب رئیس اتحادیه املاک استان تهران افزود: همزمان با افزایش قیمت اجاره و ملک، میزان مهاجرت متقاضیان مسکن و هم چنین مستاجران به حومه شهر‌ها افزایش یافته است.

اجرای بازار مسکن استیجاری امسال ضروری است


مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس ، با بیان اینکه دولت باید طرح مسکن اجاره‌ای را به مرحله اجرایی برساند، گفت: بازار اجاره هیچ راهی برای کاهش قیمت ندارد و تنها سیاست حمایتی و تولید مسکن اجاره‌ای در سبد‌های مختلف باعث می‌شود که این بازار به ساماندهی برسد.

وی گفت: در گذشته خوابگاه‌های خصوصی و یا مسکن‌های اجاره‌ای وجود داشت و مالکان با اجرای طرح‌های تشویقی دولت واحد‌هایی را تنها برای اجاره‌ دادن می‌ساختند و ۱۰ تا ۱۵ سال این واحد‌ها را به اشخاص متأهل اجاره می‌دادند همین امر باعث شده که در دهه‌های گذشته بازار اجاره ساماندهی داشته باشد.

کیانپور با اشاره به اینکه دولت می‌تواند با ارائه طرح‌های تشویقی از جمله عدم دریافت مالیات و یا عوارض ساختمان، مالکان را به ساخت واحد‌های اجاره‌ای تشویق کند و با کاهش قیمت تمام شده نگرانی مستأجران را از بین ببرد، گفت: بازار اجاره متأثر از بازار خرید مسکن است و با کاهش نرخ پایه پولی کشور متأسفانه طی یک سال گذشته تمامی فشار‌ها به مستأجران و یا خریداران خرد مسکن وارد شده است بنابر این دولت باید طرح مسکن استیجاری را هرچه سریعتر به مرحله اجرا برساند.

در ادامه هادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس ، با بیان اینکه متأسفانه دولت هیچ برنامه‌ای برای بازار اجاره ندارد و عملاً بازار مسکن به دست مردم و به ویژه دلالان افتاده است، گفت: مردم در این بازار، خود قیمت را تعیین می‌کنند و دولت هیچ نقشی در تعیین قیمت‌ها ندارد.

وی افزود: از سوی دیگر متأسفانه نگاه اسلامی و انصاف در بازار مسکن از بین رفته و هیچ کدام از افراد و به ویژه مالکان، مستأجران را درک نمی‌کنند و به دلیل طمع زیاد در این بازار شاهد افزایش نجومی قیمت‌ها هستیم.

بهادری تأکید کرد: در سایر بازار‌ها از جمله بازار خودرو شاهد هستیم که دولت کاملاً ورود کرده و با ارائه بخشنامه‌هایی مانع افزایش بی رویه قیمت خودرو  شده است، اما در اقتصاد مسکن متأسفانه دولت بازار را رها کرده و واسطه‌گران را به عنوان تصمیم گیرندگان قرار داده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: تا به امروز دولت هیچ برنامه‌ای برای بهبود وضعیت بازار مسکن به ویژه بخش اجاره نداده است و همین موضوع باعث افزایش بیش از ۲۰درصدی قیمت‌های اجاره شده است و به نوعی این آمار‌ها نشان می‌دهد که دولت در این بازار هیچ کاره است.

بازار اجاره مسکن به عنوان مهمترین بازار برای اقشار ضعیف و متوسط جامعه، این روز‌ها حال چندان خوشی ندارد و بسیاری از مستأجران را نگران کرده است. از سوی دیگر دولت به ویژه وزیر جدید راه و شهرسازی و معاونت مسکن و ساختمان هیچ اقدام و یا طرحی برای بازار اجاره در نظر نگرفته‌اند که همین امر باعث تشدید نابسامانی در این بازار شده است. به گفته بسیاری از کارشناسان اگر دولت طرح دوسالانه کردن اجاره و دریافت مالیات از خانه‌های خالی و یا عایدی مسکن را به مرحله اجرایی برسانند شاید این بازار روی آرامش را ببیند./ باشگاه خبرنگاران جوان

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

فیلم برنده صد میلیونی برنده باش امشب

کلیدواژه: افزایش نرخ کرایه ها شهرداری تهران محسن هاشمی نرخ کرایه تاکسی

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۰۰۹۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تحقق ظهور منجی منوط به اعمال و افکار منتظران است
 • افشای اطلاعات کاربران یک تاکسی اینترنتی در هاله ابهام
 • افزایش نرخ تاکسی غیر قانونی است
 • حضور در جام باشگاه های آسیا منوط به جذب اسپانسر است
 • چنددرصد تاکسی‌های شهری دوگانه‌سوز هستند؟
 • وقوع فاجعه امنیتی در حوزه داده‌های شخصی
 • سازمان فناوری ایران: افشای اطلاعات کاربران تپسی یک فاجعه است
 • فاجعه امنیتی در حوزه داده های شخصی رخ داده است
 • فاجعه امنیتی در حوزه داده های شخصی رخ داده است/دادستانی ورود کند
 • دبه کردن مالکان، شیوه جدید اجاره‌داری شد
 • تاکسی‌های دوبی مجهز به دستگاه کارتخوان شدند
 • پرداخت کرایه تاکسی در دوبی دیجیتالی شد
 • طرح حناچی برای خریداران مسکن
 • صدور مجوز نمایش برای ۲ فیلم قصر شیرین و وکیل مدافع
 • صدور مجوز نمایش «قصر شیرین» و «وکیل مدافع»
 • تحقق تمدن نوین اسلامی منوط به ملت و جامعه خودساخته است
 • کرایه حمل و نقل عمومی کرج اردیبهشت ماه افزایش می یابد
 • بیمه تکمیلی رایگان رانندگان تاکسی تهران
 • بیمه تکمیلی رایگان رانندگان تاکسی پایتخت