به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری، هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی، اردشیر میرمنگره، معاون اداره کل هنرهای تجسمی و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی معاونت هنری عصر دوشنبه 26 فروردین ماه با منوچهر معتبر، نقاش و ابراهیم حقیقی، طراح گرافیک و عکاس دیدار کردند.

سید مجتبی حسینی با حضور در منزل منوچهر معتبر و ابراهیم حقیقی با این هنرمندان درباره فعالیت‌های هنری گفت‌وگو کرد و با تبریک سال نو، سالی همراه با آرامش و پویایی برای هنرمندان آرزو کرد.

 منوچهر معتبر در این دیدار درباره دوره‌های مختلف فعالیت ‌ای هنری خود مطالبی را بیان کرد.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گزارش مراسم افتتاحيه سي‌وهفتمين جشنواره جهاني فيلم فجر

خبرگزاري آريا- مراسم افتتاحيه سي و هفتمين جشنواره جهاني فيلم فجر شامگاه امروز در محل سينما فلسطين برگزار شد.
به گزرش آريا، در اين مراسم با حضور ابراهيم حاتمي کيا، رضا ميرکريمي، شهاب اسفندياري، رضا کيانيان و مجيد رجبي معمار مديرعامل خانه هنرمندان ايران (ناشر کتاب) از کتاب سه زبانه «ديده بان» به مناسبت نمايش نسخه مرمت شده فيلم «ديده بان»، رونمايي شد.
اين کتاب مشتمل بر تحليلي از سينماي ابراهيم حاتمي کيا با تمرکز بر سه فيلم «ديده‌بان»، «از کرخه‌ تا راين» و «آژانس شيشه‌اي» است که در يک مجلد توسط انتشارات خانه هنرمندان ايران و با حمايت جشنواره جهاني فيلم فجر منتشر شده است. متن انگليسي کتاب «ديده بان» توسط شهاب اسفندياري عضو هيات علمي دانشگاه هنر تاليف شده است.
در ادامه برنامه‌هاي افتتاحيه با حضور دست‌اندرکاران جشنواره، هنرمندان و مردم در سالن شماره يک سينما فلسطين بعد از قرائت قرآن، کليپي کوتاه درباره سيل‌هاي اخير همراه با موسيقي زنده سنتي مناطق سيل‌زده براي حاضران پخش شد. در پايان اين کليپ شماره حساب هلال‌احمر براي دريافت کمک‌هاي مردمي اعلام شد. تيزر سي‌و‌هفتمين جشنواره جهاني فيلم فجر براساس فيلم «دونده» امير نادري نيز پخش شد.
پس از آن، کليپي از فيلم مرمت‌شده «ديده بان» به کارگرداني ابراهيم حاتمي‌کيا با نمايش بخش‌هايي از نسخه قديمي و صحبت‌هاي حاتمي‌کيا، اصغر پورهاجريان بازيگر و مدير جلوه‌هاي ويژه «ديده‌بان»، احمد طالبي‌نژاد منتقد، مهرزاد دانش منتقد، سيد محمد بهشتي مديرعامل وقت بنياد سينمايي فارابي، سعيد قطبي‌زاده منتقد و آرش خوشخو منتقد درباره اين فيلم پخش شد.
ابراهيم حاتمي‌کيا در اين کليپ درباره «ديده‌بان» گفت: من از جنگ به سينما آمدم. در آن فضا بودم و در آن فضا ذوب شده بودم و همان موقع متوجه شده بودم که بايد دوربين را هم به دست بگيرم. «ديده‌بان» حاصل همه تجربه من از جنگ بود.
پس از پخش کليپ، رضا کيانيان با حضور روي سن در سخناني گفت: جشنواره جهاني فيلم فجر، جشنواره کم‌خرجي است؛ نه مي‌خواهيم پرخرج‌ترش کنيم نه مي‌توانيم ولي در اين چهارسال اتفاقات ويژه‌اي در اين جشنواره افتاده است. امسال 160 فيلم نشان مي‌دهيم که از شما دعوت مي‌کنم همه اين فيلم‌ها را ببيند، هرچند مطمئن هستم در طول هشت روز نمي‌توانيد همه آن‌ها را ببينيد. ولي حتما ببينيد چون در جاي ديگري اين فيلم‌ها را نمي‌توانيد ببينيد. بسياري از آن‌ها براي اولين بار است که در ايران نمايش داده مي‌شوند.
وي افزود: امسال که جشنواره همزمان با نيمه شعبان است خيابان برادران مظفر را با همکاري شهرداري تهران تزيين کرديم، فيلم نشان مي‌دهيم و موسيقي اجرا مي‌شود. سعي داريم با کمک شهرداري در سال‌هاي ديگر هم اين جشن‌ها را داشته باشيم. اميدوارم اين گذر فرهنگي، جايي باشد براي اينکه  لبخند به لب شما بياورد و اين برنامه ها ادامه يابد.
کيانيان با اشاره به بخش «فيلم‌هاي کلاسيک مرمت‌شده» بيان کرد: در همه جاي دنيا فيلم‌هايي را که در حال نابود شدن است با کمک ديجيتال مرمت مي‌ کنند و ما هم در ايران فيلم ها را مرمت مي کنيم. در سال هاي اخير فيلم هاي مهمي از تاريخ سينماي ايران در اين بخش مرمت شده و به نمايش درآمده است. اينجا لازم است که از فيلم‌خانه ملي ايران و خانم لادن طاهري مدير فيلمخانه ايران بسيار تشکر کنم. وي در پايان صحبت هايش به موسيقي فيلم «ديده بان» ساخته ابراهيم حاتمي کيا اشاره کرد و گفت: جا دارد از محمد ميرزماني آهنگساز اين فيلم تشکر کنيم.
هوشنگ گلمکاني منتقد سينما نيز در افتتاحيه سي و هفتمين جشنواره جهاني فيلم فجر گفت: هنوز در برخي نقاط کشور آب وجود دارد و مردم در گل‌ولاي زندگي مي‌کنند و ما به فکر آنها هستيم ولي همان پيام معروف عباس کيارستمي به يادمان مي آيد که «زندگي ادامه دارد». به هر حال اقدامي که جشنواره انجام داد و با سيل‌زدگان هم‌دردي کرد، قابل احترام است.
وي درباره فيلم «ديده‌بان» بيان کرد: ژانر که اصطلاح مناقشه برانگيزي در بين منتقدان است از غرب آمده است. برخي اوقات هم اين اصطلاح به اشتباه به کارمي‌رود ولي به هر حال ژانر جنگي يک ژانر تثبيت شده در همه‌جاي دنياست.
اين منتقد با اشاره به اينکه برخي از کشورها ژانر اختصاصي دارند مانند ژانر سامورايي، عنوان کرد: در مورد سينماي جنگ ايران، استفاده از عنوان «دفاع مقدس» بسيار مناسب است چون به وجه عارفانه آن‌ دفاع اشاره مي‌کند.
گلمکاني ادامه داد: فيلم‌هاي جنگي ايدئولوژيک غيرايراني اين وجه عارفانه سينماي جنگي ايران را ندارند بنابراين به کاربردن اين اصطلاح بهترين توضيح براي فيلم دفاع مقدس است. «ديده‌بان»، «پرواز در شب» و اصولا ابراهيم حاتمي‌کيا و ملاقلي‌پور شروع‌کنندگان اين نوع فيلم‌ها در سينماي ايران بودند. بي‌ترديد چه فيلم‌هاي حاتمي‌کيا را دوست داشته باشيم يا دوست نداشته باشيم، او يکي از مهم‌ترين فيلمسازان سينماي ايران است.
اين منتقد تاکيد کرد: اين فيلم مربوط به زماني است که حاتمي‌کيا بيشتر فيلم مي‌ساخت نه اينکه جنجال به پا کند! او در سال‌هاي اخير از هر فرصتي براي جنجال استفاده مي‌کند ولي من هنوز هم آن حاتمي‌کيا را بيشتر دوست دارم. مي‌خواهم برادرانه به او توصيه کنم که فيلم‌هايش را بسازد، چون وقتي جنجال به پا مي‌کند براي منتقدان قضاوت درباره فيلم‌هايش را سخت مي‌کند. حتي براي دوستدارانش.
گلمکاني ضمن تشکر از«فيلمخانه ملي ايران» براي مرمت آثار سينماي ايران گفت: از فيلمخانه ملي بسيار تشکر مي‌کنم که فيلم‌ها را مرمت مي‌کند، البته از فيلم‌هاي قبل از انقلاب فقط فيلم «گاو» اجازه نمايش دارد و بقيه مورد توجه قرار نمي‌گيرند، انگار که اصلا وجود نداشته‌اند.
ابراهيم حاتمي کيا سخنران بعدي مراسم افتتاحيه جشنواره جهاني فيلم فجر با اشاره به پوستر فيلم «ديده‌بان» که روي سن به نمايش درآمده است، گفت: آن عکسي که روي پوستر مي‌بينيد براي سي سال پيش است که من جوان بودم ولي الان موهايم سفيد شده است.
وي افزود: يک عده مرا از فيلم «از کرخه تا راين»، برخي از «مهاجر»، برخي از «آژانس شيشه‌اي» مي‌شناسند و قبول دارند. «ديده‌بان» کسي است که دشمن را مي‌بيند و دوست و همرزمش را از وجود دشمن آگاه مي‌کند.
اين نويسنده و کارگردان سينماي ايران عنوان کرد: من هميشه در زمان حال زيسته‌ام و به آنچه اتفاق افتاده واکنش نشان داده‌ام. زماني که «ديده‌بان» را ساختم موج عقب‌نشيني‌ها شروع شده بود. فضايي که در اين فيلم مطرح است، يعني آن خط حامل يا احساس من به عنوان فيلمساز، نسبت به آن دوران است.
حاتمي‌کيا تاکيد کرد:  بخشي از جامعه نمي‌خواستند فيلم هاي مرا ببينند و از فيلم «از کرخه تا راين» بود که من شناخته شدم.
او ادامه داد: آن جوان 27 ساله الان 57 ساله است. در حال حاضر پدربزرگ هستم و مسايل ديگري برايم مساله است.
کارگردان سينماي دفاع مقدس ايران اضافه کرد: من هيچ‌وقت نمي‌نشينم فيلم‌هاي خودم را ببينم چون برايم بسيار عذاب‌آور است! از فيلمخانه ملي ايران بسيار متشکر هستم که اين فيلم‌ها را مرمت مي‌کند چون اگر اين کار را نکند، بچه‌‌هاي ما وقتي نسخه هاي قديمي اين فيلم‌ها را مي‌بينند فکر مي‌کنند از دوران چارلي چاپلين عقب‌تر است چون فيلم‌هاي چاپلين شفاف‌تر و فوکوس‌تر از فيلم‌هاي ماست.
در پايان مراسم رضا کيانيان درباره فيلم «ديده بان» گفت: اين فيلم اولين فيلم دفاع مقدس ايراني بود که به جشنواره‌هاي خارجي رفت.
او همچنين از خواننده موسيقي زنده در مراسم ياد کرد و توضيح داد: نام هنرمندي که موسيقي سنتي برايمان اجرا کرد طالبي بود. اي کاش موسيقي خراساني هم اجرا مي کرديد!
پيش از آغاز رسمي افتتاحيه جشنواره جهاني فيلم فجر تفاهمنامه اي به امضا رسيد که به موجب اين تفاهمنامه، جشنواره جهاني فيلم فجر به عنوان «سفير مهرباني» در حوزه بلاياي طبيعي معرفي شد که بنا بر آن، ضمن معرفي هلال احمر ايران در محافل سينمايي از طريق نمايش آثار تصويري مرتبط ، از سال آينده نيز توجه ويژه اي در انتخاب و نمايش فيلم هاي خارجي با موضوعات مرتبط در جشنواره جهاني داشته باشد و از اين طريق به تبادل تجربيات بشري در مواجهه با بلاياي طبيعي بپردازد.
همچنين رضا کيانيان پيش از بربدن کيک افتتاحيه سي و هفتمين جشنواره جهاني فيلم فجر در سخناني ضمن خوشامدگويي به مهمانان گفت: جشنواره ما، جشنواره ساده اي است و اميدوارم شما آنرا دوست داشته باشيد.
وي افزود: همانطور که مي دانيد تمامي عوايد فروش بليت و محصولات فرهنگي اين دوره جشنواره به هموطنان سيل زده اختصاص مي يابد.
کيانيان در پايان صحبت هايش تاکيد کرد: دل ما با همه هموطنان سيل زده مان در خوزستان، لرستان، شمال کشور و .. . است. ما به ياد شما هستيم.

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

فیلم برنده صد میلیونی برنده باش امشب

کلیدواژه: معاونت هنری منوچهر معتبر ابراهیم حقیقی

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۰۱۲۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تقدیر امام جمعه شاهرود از ارتشی مورد توجه رهبر انقلاب+ تصاویر
 • فیلم/ تلاوت «محمد طلحة ابراهیم أتشاه» نماینده موریتانی؛ سوره مبارکه بقره
 • فیلم/ تلاوت «عبدالله راغب ابراهیم ابوحلیقه» نماینده مصر؛ سوره مبارکه یوسف
 • حیدری، ابراهیم‌پور یا منصوری؛ کدامیک فیکس بابلی‌ها می‌شوند؟
 • یادواره شهید "ابراهیم هادی" در زورخانه پوریای ولی ایلام
 • منش پهلوانی و از خودگذشتگی شهدا در جامعه نهادینه شود/ امریکا از مردمی بودن سپاه عصبی است
 • تاریخ‌سازی انگلیسی‌ها در قاره سبز
 • تجهيز 20 هکتار از اراضي زراعي بهشهر به سامانه نوين آبياري
 • پس از 35 سال، 4 نماینده از کشور انگلستان در نیمه نهایی رقابت‌های معتبر اروپایی حاضر هستند
 • آنچلوتی: تیم‌های ایتالیایی به نسبت سایر لیگ‌های معتبر، قدرت خرید پایینی دارند؛ فصل اول حضور من در ناپولی، رضایت‌بخش بود
 • فیلم/ تلاوت «حاج محمد البی بن ابراهیم» نماینده برونئی؛ سوره مبارکه بقره
 • از صحبت های جنجالی ابراهیم حاتمی‌کیا تا کمک رسانی جهان پهلوان تختی به مردم مناطق سیل زده + فیلم
 • چه زمانی برای اقامه نماز قضا مناسب است؟/ کنایه ابراهیم حاتمی‌کیا به اظهارنظر‌های آقای بازیگر/ رقابت ۱۸ فیلم برای کسب نخل طلای کن/ بزرگترین گناه زبان چیست؟
 • اولین اصلاح جدی بورس سال ۹۸
 • منوچهر آذر: هیچ نقشی برای سنین بالای ۵۰ سال نوشته نمی‌شود
 • نیروهای مسلح در کنار دولت در خدمات‌رسانی به سیل زدگان صحنه‌های زیبایی را آفریدند/ ارتش و نیروهای مسلح امروز به افتخار بزرگ خودکفایی رسیدند
 • ارتش جمهوری اسلامی؛ تجربه ای از شور، ایمان و ایثار/روایتی از رشادت های ارتش قهرمان که به فرموده امام(ره) اساس مملکت است+تصاویر
 • بازیگر «دلدادگان» در حمایت از «منوچهر هادی»
 • این روزها همه از خیابان شجریان می گذرند/ بیست و دو میلیارد هم برای منوچهر هادی کم است/ اظهارات عجیب سعید سهیلی برای رقیب توقیفی اش/ حالا موسیقی به افتخاری افتخار می کند