به گزارش خبرگزاری بسیج، مهدی چمران در رسالت نوشت:

 

با وقوع سیل در کشور، برخی نگران وضعیت شهر تهران درزمان وقوع بارش‌های سیل‌آسا شدند و با اظهار این‌که بزرگراه‌ها و پروژه‌های عمرانی تهران درزمان وقوع سیل، بر شدت این فاجعه می‌افزاید، بسیاری از اقدامات عمرانی که در دوره‌های قبلی شهرداری تهران انجام شده بود را زیر سوال برده و درصدد ازبین بردن اعتماد مردم نسبت به ایمنی شهر برآمده اند.

 

اما کسانی که خودشان کار نمی کنند سعی بر تخریب اقدامات دیگران دارند و منتظرند موضوعی بینخست اهمیت را دستمایه هجمه قراردهند. به‌طورمثال برخی با سدهایی که ساخته می‌شد مخالف و معتقد بودند به این سدها نیاز نداشته‌ایم و باعث برهم خوردن اکولوژی منطقه شده‌است؛ اما امروز شاهد کارایی این ۱۷ سد در سیل خوزستان هستیم، اگر سه سد دیگر هم ساخته می‌شد خسارت‌های ما کمتر بود.

 

تخریب کردن کاری که در گذشته انجام شده، کار غیرمنصفانه ای است، اما برای بسیاری از ما عادت شده و به این کار علاقه داریم. ابتدا لازم به ذکر است که پروژه‌ها و بزرگراه‌های احداث شده در تهران که اخیراً به واسطه آن، مدیریت شهری سابق تخریب می شود، مواردی هستند که در "طرح جامع شهر تهران" از سال ۱۳۵۰ پیش بینی شده و باید ساخته می‌شد و حتی ساختش هم به تعویق افتاده بود.

 

حال در یک دوره شهرداری و شورای شهر، همت و مردانگی به خرج داد و برای ساخت آن‌ها، آستین بالا زد؛ همچنین در مطالعات و اقدامات انجام شده، مسائل مختلف از جمله خطرات طبیعی و وضعیت جغرافیایی هم درنظر گرفته شده است.

 

حتی ساخت فاز نخست برخی از بزرگراه‌ها، پیش ازاین‌که من عضو شورای شهر تهران شوم، شروع شده بود؛ به طور مثال زمانی که محمدحسین مقیمی سرپرست شهرداری تهران بود، لاین غربی فاز نخست اتوبان شهید صیادشیرازی از اتوبان بابایی تا همت افتتاح شد.

 

گفته شده بزرگراه امام علی (ع) درزمان سیل به رودخانه‌ای تمام عیار تبدیل می‌شود، در وهله اول؛ بزرگراه شمال به جنوب امام علی (ع) که پروژه‌ای سنگین و بزرگ بود، با محدودیت‌ها و به سختی ساخته شد و این گونه نیست که بدون هیچ تحقیق و فکری به انجام رسیده باشد. وسط این بزرگراه، کانال بزرگ آب قرار دارد و به کانال های پایین‌تر آب متصل می شود.

 

بزرگراه‌های شمالی_جنوبی درزمان بارش‌های سیل‌آسا که تاکنون در تهران به ثبت نرسیده، باوجود امکان آسیب، توان عبورجریان آب را دارند. همچنین ساخت پارک نهج البلاغه که درمسیل رودخانه واقع شده و آب در آن جریان دارد، بهتر از ساختن ساختمان است و وجود چنین پروژه هایی از شدت سیل می کاهد.

 

تکمیل کردن پروژه‌هایی مانند بزرگراه امام علی (ع) که به تعویق افتاده بود، یکی ازافتخارات نظام مدیریت شهری گذشته است. آقایان بهتر است از پروژه‌هایی که در مسیل رودخانه ساختند و مسیر آب را بدون این‌که کسی بفهمد مسدود کردند، سخن بگویند.

 

در شورای قبلی، موضوع "تاب‌آوری در برابر سیل" را به عنوان پروژه تحقیقاتی، مطالعه کرده و راه حل هایش را هم ارائه دادیم، با مشاوران و اساتید دانشگاه قرارداد بستیم و شروع به کار کردند؛ مهم‌ترین پیشنهاد، آبخیزداری در کوه‌های شمال کشور است که متاسفانه از حریم شهر تهران خارج است.

 

درحال حاضر، شهرداری برای جنگل کاری مناطق مهم و کاربردی، قرارداد بسته و این روزها هم بخشی از آن را افتتاح کرده است و امیدوارم مقدار باقی مانده آن را هم پیگیری کنند، چرا که جنگل کاری به کاهش شدت سیل کمک می کند و آبخیزداری، مخازنی از آب را برای فصل تابستان به‌وجود می‌آورد.

 

باید توجه کرد که هرکس درهرزمان، ساخت و سازی در مسیل رودخانه انجام داده، باید اصلاح شود، اما مشکل این است که اگر بزرگراه‌ها و پروژه‌های عمرانی انجام نمی‌شد، برخی از همین مدعیان امروز، منتقد بودند که چرا پروژه‌های طرح جامع شهر تهران را نساختید و پیش نبردید، حال که ساخته شده می گویند چرا ساختید.

 

مطالعات دراین زمینه آماده است، فقط کافی است مطالعات را اجرا کنند و نیازی هم به صرف وقت یا هزینه برای تهیه آن نیست. تنها نکته این است که این تحقیق شاید تنها نیاز به افزایش ضرایب تضمینی داشته باشد، زیرا این مطالعات برای ۴ سال گذشته است که در خشکسالی بودیم. خوشبختانه شهرداری سال گذشته درآمدش ۱۳۷ درصد محقق شده و پول هم دارد، بنابراین بهانه برای کمبود بودجه قابل قبول نیست.

 

هرچه زودتر هم این طرحها اجرا شود بهتر است، چون معلوم نیست که اگر باران سیل آسا و بی سابقه ای ببارد شهر تهران بتواند تاب بیاورد واین کانالها که ساخته شده اند کشش داشته باشند، در شرایط بارندگیهای معمول سالیان اخیر کشش دارند ولی برای شرایط بحرانی شدید بایستی طرحهای مطالعه شده و به روز شده را اجرا کرد. کارهای زیادی انجام شده ولی اینها کافی نیست و بایستی تکمیل شود.

منبع: بسیج نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

با مقصران تخریب ها و خسارات ناشی از سیلاب خوزستان برخورد قانونی صورت گیرد

امام جمعه موقت اهواز، با بیان اینکه برخی تخریب های ناشی از سیلاب به خاطر سوء مدیریت در عملکردها بود، گفت: باید در مرحله پساسیل علل و عوامل بروز سیل و راهکارهای پیشگیری از آن بررسی و با مقصران برخورد قانونی صورت گیرد و محاکمه شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اهواز، «آیت الله محسن حیدری»، امروز (جمعه 30 فروردین) در خطبه های نماز جمعه این هفته اهواز، با اشاره به وضعیت سیل در استان، اظهار کرد: این سیل 25 استان کشور را درگیر کرد ولی دو برابر سیلی که در کل کشور رخ داد در خوزستان بود.

 

وی با بیان اینکه در این مدت 13 میلیارد مترمکعب آب وارد خوزستان شده که اگر سدهایی که در استان زده شده، نبودند، خوزستان با خطر بزرگی مواجه می شد، افزود: سیل دارای دو چهره مثبت و منفی است که چهره منفی آن خسارت ها و تخریب هایی است که بیشتر آن به مردم وارد آمد و چهره مثبت آن روحیه همدلی و وفاق و ایثاری است که میان اقشار مختلف و مسئولان رخ داد.

 

امام جمعه موقت اهواز، اضافه کرد: در سیل اخیر صدها روستا و مناطقی از شهرها به زیر آب رفت و نزدیک به 20 هزار واحد مسکونی تخریب و یا در معرض تخریب قرار گرفت و همچنین بیش از هزار هکتار از زمین های زراعی مردم نابود شد و بسیاری از جاده ها، شبکه های آب و برق و ... از بین رفت.

 

وی برخی از این تخریب ها را به واسطه سوء مدیریت ها دانست و تصریح کرد: لایروبی نکردن رودخانه ها، ساخت و سازهایی که در حاشیه رودخانه ها انجام شد و موارد این چنینی موجب ایجاد خسارات فراوانی شد که ناشی از سوء مدیریت ها و عملکرد برخی از مدیران و پیگیری نکردن برخی دیگر از دستگاه ها بود.

 

آیت الله حیدری، با اشاره به اینکه خوشبختانه با آغاز سیل در استان شاهد سیل عظیم کمک های مردمی از نقاط مختلف کشور بودیم که به یاری مردم خوزستان آمدند، عنوان کرد: مرحل اول سیل بحث امداد و نجات بود که در حال انجام است ولی پس از فروکش کردن آب مرحله آبادانی و جبران خسارت ها آغاز می شود که باید به سرعت انجام شود.

 

وی ابراز امیدواری کرد که این روحیه همدلی و جهادی در مرحله پساسیل هم وجود داشته باشد و همانند دوران دفاع مقدس همه جهت بازسازی مناطق سیل زده بسیج شوند و به یاری دولت و مردم سیل زده بشتابند، اذعان داشت: با پیشنهاد رئیس جمهور و موافقت مقام معظم رهبری بناست مبلغ 2 میلیارد یورو از صندوق ذخیره ملی جهت کمک به سیل زدگان برداشت شود.

 

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، تاکید کرد: پیشنهاد می دهیم دولت برخی منابع را که برای کارهای دیگر در نظر گرفته شده بود و در حال حاضر منتفی شده مثل احیای دریاچه ارومیه که خوشبختانه مشکل آن حل شد و بودجه مقابله با ریزگردها را به بازسازی مناطق سیل زده اختصاص دهد.

 

وی با بیان اینکه همچنین می توان با تشکیل ستادهای مردمی معین از سراسر کشور با محوریت نمایندگان ولی فقیه و با همکاری مساجد و خیرین به سیل زدگان کمک کنیم، ادامه داد: باید علل و عوامل بروز سیل و راهکارهای پیشگیری از آن در آینده بررسی و مقصران این سیلاب برخورد قانونی صورت گیرد و محاکمه شوند.

 

پایان پیام/72

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

فیلم برنده صد میلیونی برنده باش امشب

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۰۱۲۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۲ عادت بد غذایی که عمرتان را کوتاه می‌ کند
 • جزئیات خسارات سیل در ۸ استان/ ۳۸ هزار واحد مسکونی کامل تخریب شد
 • عمرتان را با این دو عادت غذایی کوتاه می‌کنید
 • ۲ عادت بد غذایی که عمرتان را کوتاه می‌کند/ میوه‌ و آجیل بیشتر مصرف کنید
 • چند فاز پروژه بزرگراه نجفی رستگار تا پایان سال افتتاح می‌شود
 • انسداد بزرگراه آبادان - اهواز
 • ‌ارتقاء جاده اهر ـ تبریز به بزرگراه حوادث جاده‌ای و تلفات جانی را کاهش می‌دهد‌
 • ‌‌اعتبار مصوب بزرگراه اهر ـ تبریز در سال‌ جاری ۲۵ میلیارد تومان است
 • بزرگراه اهر ـ تبریز با اعتبار ۱۷۳ میلیارد تومانی تکمیل می‌شود
 • احداث طرح تقاطع غیرهمسطح در بزرگراه اردستانی از تردد خودروها در شهر می‌کاهد
 • بهره برداری از چند فاز پروژه بزرگراه نجفی رستگار تا پایان سال
 • مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی: 15 کیلومتر از بزرگراه تبریز - اهر زیر بار ترافیک می رود
 • بزرگترین اتفاق عمرانی اصفهان کلید خورد
 • توسعه عمرانی در مسیر محرومیت زدایی
 • نوشیدن آب همراه غذا چه اثراتی بر بدن دارد ؟
 • ترافیک نیمه‌سنگین در محور هراز و فیروزکوه
 • قانون ۵ ساعت و تاثیرات آن در زندگی بزرگان
 • انجام این کار‌ها مغزتان را از پا در می آورد !
 • انجام این کار‌ها شما را به پیری نزدیک‌تر می‌کند