تهران-ایرنا- 190 نماینده در نامه ای به رییس جمهوری با توجه به در پیش رو بودن ماه مبارک رمضان خواستار اهتمام و توجه ویژه به فعالیت های قرآنی در سراسر کشور شدند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در این نامه که توسط احمد امیرآبادی عضو هیات رییسه در جلسه علنی امروز - سه شنبه- مجلس قرائت شد خطاب به دکتر حسن روحانی رییس جمهوری و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است: نظر به تحقق گسترده فعالیت های قرآنی در کشور و ضرورت ایجاد و همگرایی ظرفیت های مردمی و تلاش بیشتر مسوولان قرآنی استانی و شهرستان ها و لزوم اجرای دستورالعمل شورای هماهنگی و گسترش فعالیت قرآنی استان ها، نمایندگان مجلس به طور جمعی و فراکسیون قرآن و عترت به طور خاص پیگیری های متعدد ازجمله جلسات مستمر با مسوولان در حوزه فعالیت قرآنی و معرفی رابطین استانی به استانداران جهت پیگیری و اهتمام مسائل قرآنی و معرفی آنان از طریق استانداران به تمامی ادارات و تشکل های قرآنی در سراسر کشور و ایجاد ارتباط گسترده با فعالان و تسهیل ارتباط با مسوولان انجام داده است.
در ادامه این نامه تاکید شده است: همچنین مکاتبات و تذکرهای متعددی در خصوص اجرای دستورالعمل این شورا به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کشور و استانداران ارسال شده که لازم است تاکید بیشتری به تشکیل منظم جلسات شورای هماهنگی و گسترش فعالیت های قرآنی استان ها در تمام کشورها و در سایه حمایت مسوولان ذی ربط جهت اجرایی شدن این خواسته صورت گیرد.
در پایان این نامه نمایندگان مجلس از رییس جمهوری خواستند: در آستانه ماه رمضان نسبت به اجرایی شدن این مهم دستور لازم را بدهد.
سیام**1058**9121**1336

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پشت پرده سندسازی جدید جنگ طلبان آمریکایی علیه ایران!

یکی از بهانه ها و دستاویزهای آمریکایی ها برای راه اندازی جنگ علیه کشورهای دیگر و یا اعمال فشار حداکثری بر آن ها، ادعای تولید و تکثیر سلاح های کشتار جمعی از سوی کشور مورد هدف است. مسئله ای که در جنگ آمریکا علیه عراق شاهد بودیم و دولت جرج بوش پسر سندسازی ها و تبلیغات گسترده ای را در مورد دستیابی صدام به سلاح های کشتار جمعی راه اندازی کرد. مسئله ای که در نهایت منجر به حمله آمریکا به عراق در سال 2003 شد.

به گزارش تابناک، در همین رابطه، بسیاری از ناظران بین المللی بر این باورند که واشنگتن در حال پیاده سازی همین سناریوی تکراری و مجعول در مورد ایران است.

در همین راستا، روز پنج شنبه خبرگزاری رویترز در گزارشی عنوان کرد که در میان مقامات آمریکایی در مورد لحن و محتوای گزارش مربوط به فعالیت‌های اتمی و موشکی ایران اختلاف نظر بروز کرده و بعضی از آنان سیاه‌نمایی فعالیت جمهوری اسلامی را با گزارش برنامه تسلیحاتی عراق قبل از حمله آمریکا به آن کشور مقایسه کرده‌اند.

وبسایت وزارت خارجه آمریکا متن کوتاه شده گزارش سالانه «پیروی و اجرای توافقنامه‌ها و تعهدات مربوط به کنترل، منع گسترش و خلع سلاح‌های کشتار جمعی» را منتشر کرده که بخشی از آن به برنامه‌های اتمی و موشکی ایران اختصاص دارد. این گزارش توسط اداره کنترل، راستی‌آزمایی و پیروی از تعهدات تسلیحاتی تهیه شده و به گفته رویترز، بعضی از کارشناسان معتقدند این متن گزینشی بوده و بیش از اندازه‌ بر برنامه‌های هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی تمرکز کرده است.

این خبرگزاری گفته است که در مقایسه با گزارش چهل و پنج صفحه‌ای سال گذشته، گزارش اخیر در دوازده صفحه منتشر شده و این شبهه را پیش آورده که ممکن است هدف از انتشار آن، زمینه‌سازی برای وارد کردن فشار بیشتر بر حکومت ایران باشد. در مقدمه متن منتشر شده در وبسایت وزارت خارجه آمریکا آمده است که متن تفصیلی و طولانی‌تر پس از ارزیابی امنیتی و تعیین بخش‌هایی که می‌تواند از طبقه بندی محرمانه خارج شود، در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه روز سه‌شنبه متن طبقه بندی نشده و کوتاه گزارش را در وبسایت خود قرار داد و سپس آن را حذف کرد و این اقدام باعث انتشار اخباری در این مورد شد که بین کارشناسان این وزارتخانه در مورد محتوای منتشر شده و اینکه آیا عمدا بر خطر ایران تاکید بیشتری گذاشته اختلاف نظر بروز کرده است. پس از چند ساعت، همان متن بار دیگر در وبسایت وزارت خارجه آمریکا قرار گرفت.

این گزارش یک روز پس از آن منتشر شد که ایالات متحده ورود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به فهرست سازمان‌های تروریستی را رسما اعلام کرد. رویترز یادآور شده است که سال گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و یک رشته تحریم‌های اقتصادی را علیه این کشور به اجرا گذاشت

این خبرگزاری افزوده است که بعضی از ناظران این سئوال را مطرح کرده‌اند که آیا دولت دونالد ترامپ در نظر دارد به سیاه‌نمایی در مورد فعالیت‌های ایران دست بزند و برای منظورهای دیگری، تصویری تاریک را ترسیم کند همانطور که دولت جورج دابلیو بوش با استناد به اطلاعات جعلی، حمله و اشغال عراق در سال ٢٠٠٣ را توجیه کرد.

یکی دیگر از مقام‌های سابق وزارت خارجه آمریکا گفته معتقد است این گزارش ظاهراً قرار است دیدگاه‌های ترامپ درباره ایران را ارائه کند نه اینکه بازتابی از اطلاعات جمع‌آوری شده توسط سازمان‌های اطلاعاتی باشد. 

با اینهمه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از انتشار این متن و نحوه ارزیابی فعالیت اتمی و موشکی ایران دفاع کرده و گفته است که این گزارش «پس از ارزیابی آگاهانه و دقیق تمامی اطلاعات موجود» تهیه و منتشر شده است.

گزارش سالانه پیروی و اجرای توافقنامه‌ها و تعهدات مربوط به کنترل، منع گسترش و خلع سلاح‌های کشتار جمعی باید هر ساله تا ١٥ ماه آوریل تهیه شود و در اختیار کنگره قرار گیرد و متن تفصیلی آن بعدا پس از ارزیابی و تعیین بخش‌های محرمانه و غیرمحرمانه آن منتشر خواهد شد.

در خلاصه منتشر شده در وبسایت وزارت خارجه به ارزیابی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا یا آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه اتمی ایران اشاره‌ای نشده اما نگهداری پرونده‌های حاوی اطلاعات قدیمی مربوط به برنامه تسلیحات اتمی که سال گذشته به ادعای اسرائیل کشف و افشا شد بازگو شده است.

رویترز به نقل از یکی از کارشناسان کنگره آمریکا که از او نامی نبرده گفته است که این گزارش «در صدد انباشتن استنتاج روی استنتاج است» تا در نهایت به ترسیم «تصویری ترسناک» از اقدامات ایران منجر شود.

این گزارش در مورد ایران چه می گوید؟

متنی که در وبسایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، با اعلام اینکه در سطح جهانی در مجموع پیروی کلی از پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی محکم بوده افزوده است که نگرانی‌هایی در مورد فعالیت چند کشور وجود دارد. این گزارش سپس با اشاره به «نگهداری بایگانی مرتبط با برنامه تسلیحات اتمی قبلی ایران و همچنین تلاش این کشور برای حفظ تعدادی از کارشناسان و تکنیسین‌های مرتبط با برنامه‌های قبلی» ابراز نگرانی کرده که ممکن است ایران در صدد از سر گرفتن برنامه‌های تسلیحاتی پس از پایان موعد برجام در سال ٢٠٢٥ باشد.

سال گذشته نخست وزیر رژیم اسرائیل مدعی شده بود که ماموران اطلاعاتی آن کشور توانسته‌اند به بایگانی این اسناد دست یابند و آنها را به اسرائیل منتقل کنند.

گزارش منتشر شده در وبسات وزارت خارجه آمریکا نسبت به گسترش برنامه‌های موشکی در سراسر جهان به خصوص در منطقه خاورمیانه ابراز نگرانی کرده و ظاهرا در اشاره به قرار گرفتن تسلیحات موشکی در اختیار گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان، حماس و حوثی‌های یمن، گفته است که اینگونه تسلیحات حتی در دست عناصر غیر دولتی هم قرار دارد و آن را باعث نگرانی دانسته است.

این گزارش مدعی شده که «چالش‌های ناشی از گسترش برنامه‌ها و افزایش توان موشکی در هیچ جایی بیش از ایران واضح نیست» و افزوده است: «ایران دارای بزرگترین برنامه موشکی در خاورمیانه است و به تلاش برای افزایش ابعاد، پیچیدگی فنی، بُرد، دقت هدفگیری و قابلیت کشتار زرادخانه موشکی خود ادامه می‌دهد.»

در این گزارش همچنین آمده است که برخی از عرضه‌کنندگان چین به فروش فناوری و اقلام قابل استفاده در برنامه موشکی ایران ادامه می‌دهند و حکم بازداشت لی فنگول، به ظن فروش این نوع فناوری و تجهیزات، و تعیین جایزه پنج میلیون دلاری برای اطلاعات منجر به بازداشت او را یادآور شده است.

در بخش مربوط به تسلیحات شیمیایی این گزارش آمده است که ایالات متحده پیشاپیش نگرانی علنی خود را نسبت به برنامه روسیه و ایران در استفاده از مواد شیمیایی و دارویی برای مقاصد تهاجمی ابراز داشته است.

عراقیزه کردن ایران!؟

بسیاری از مقامات آمریکایی هشدار داده اند که دولت ترامپ به مانند دولت جرج بوش در ماجرای حمله به عراق، به دنبال سندسازی، گزارش های غیرواقعی و تحریف و دستکاری اسناد برای حمله به ایران است.

گزارش سالانه ای که از سوی وزارت خارجه منتشر شد نیز تمرکز ویژه ای بر تسلیحات و موشک های بالستیک ایران و همچنین برنامه هسته ای ایران داشته و در جایی نیز مدعی گام نهادن ایران به سوی تولید تسلیحات شیمایی است.

آنچه در مورد حمله به عراق بر همگان آشکار شده این است که جنگ عراق بر بنیاد دلایل دروغین آغاز شد. کالین پاول وزیر خارجه آن وقت ایالات متحده امریکا  شش هفته پیش از آغاز جنگ عراق، در سخنرانی ۷۶ دقیقه یی اش در شورای امنیت، بیشتر بر این تأکید کرد که صدام حسین سلاح های کشتار جمعی بیولوژیکی و کیمیایی در اختیار دارد، حکومت صدام حسین از تروریسم بین المللی حمایت می‌کند و برای ساختن سلاح های اتومی تلاش می‌ورزد.

 یکی از دلایلی که سخنرانی پاول را فراموش ناشدنی ساخته اینست که همه این ادعا ها بعداً نادرست ثابت شدند. خود پاول هم در سال ۲۰۰۵ این اظهارات خود را لکه شرم آور در تاریخ زندگی کاری اش خواند.

عراق در اواخر سال ۲۰۰۲ قبول کرد طبق مفاد قطعنامهٔ ۱۴۴۱ شورای امنیت به بازرسان سازمان ملل اجازهٔ حضور بدهد. سومین گروه بازرسان سازمان ملل به سرپرستی دیوید کِلی توانستند با همکاری عراقی‌ها از یک آزمایشگاه سیار که مشکوک بود بازرسی کرده و از آن عکس‌برداری کنند. بعد از بازرسی مشخص شد که این آزمایشگاه یک کارگاه تولید گاز هیدروژن برای پر کردن بادکنک بوده‌است.

دولت عراق موظف بود بنابر مفاد لازم برای بازرسی‌ها همهٔ ظرفیت ساخت جنگ‌افزارهای خود را اعلام کند. در همین راستا عراق در روز ۱۲ آبان ۱۳۸۱ (۳ نوامبر ۲۰۰۲) گزارشی ۱۱٬۸۰۰ صفحه‌ای به شورای امنیت و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کرد و در آن عنوان نمود که هیچ جنگ‌افزار کشتار جمعی در اختیار ندارد. نسخه‌های روگرفت این گزارش به‌طور غیررسمی در اختیار چندین روزنامه‌نگار اروپایی قرار گرفت. کلمبیا که در آن زمان رئیس دوره‌ای شورای امنیت بود به سران ایالات متحده اجازه داد به‌طور مخفیانه  8000 صفحه از این گزارش را پیش از آن که در اختیار تمام اعضای شورا قرار گیرد حذف کند. از همین رو شورا این گزارش را ناقص اعلام کرده و عراق را ناقض مسئولیت‌های خود اعلام نمود. صفحات حذف‌شده مشتمل بر جزئیات کمک‌های شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی آمریکایی و اروپایی بود که در گذشته در توسعهٔ جنگ‌افزارهای شیمیایی و میکروبی به عراق کمک کرده بودند.

هانس بلیکس، بازرس ارشد سازمان ملل پیش از یورش آمریکا و متحدانش به عراق، به شورای امنیت توصیه کرد که عراق در حال همکاری با بازرس‌ها بوده و می‌توان در صورت ادامهٔ این همکاری، از طریق بازرسی‌ها به درستی خلع سلاح این کشور صحه گذاشت.

 

نوبخت: افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه برای همه کارکنان و بازنشستگان محسوب شود

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

فیلم برنده صد میلیونی برنده باش امشب

کلیدواژه: سياسي مجلس نامه رييس جمهوري قرآن

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۰۱۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تهدید باسیل و عون به خاطر حمایت از حزب الله
 • کیم جونگ اون خواهان گسترش روابط با روسیه شد
 • سندسازی جدید آمریکایی علیه ایران
 • گسترش اندیشه مهدویت نیازمند گفتمان سازی نوین با بکارگیری ادبیات قابل فهم در سطح جهانی است
 • حدود ۹۰ درصد از موسسات قرآنی استان در حوزه کودک فعالیت می‌کنند
 • حدود ۹۰ درصد از موسسات قرآنی در استان در حوزه کودک فعالیت می‌کنند
 • عصر تبریز: نگرانی‌‌ها از قطع و حمل درختان ارسباران
 • نشاط و شادابی در گناوه گسترش یابد/ لزوم ایجاد اشتغال برای جوانان
 • مسوولان پرسپولیس به‌دنبال ارزدولتی
 • جشنواره توانمند سازی موسسات قرآنی خراسان رضوی برگزار شد
 • بررسی علمی سیل گلستان با حضور روسای دانشگاههای گلستان
 • بررسی علمی سیل با حضور روسای دانشگاههای گلستان
 • توجه به جوانان باید جزء برنامه های کاری مسوولان باشد
 • صرفه جویی و تلاش برای رونق تولید اولویت مسوولان استان باشد
 • حسینی بوشهری:سیل باعث وحدت مردم و مسوولان شد
 • شیوه‌نامه پشتیبانی از فعالیت‌های علمی دانشجویان مستعد تحصیلی منتشر شد
 • قیمت آپارتمان 120متری درتهران+جدول
 • «جامعه بازِ» بسته
 • برای خرید آپارتمان ۱۲۰ متری چقدر باید هزینه کرد؟