مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اردبیل گفت: توسعه و تعمیق فعالیت‌های دینی کودکان و نوجوانان به ویژه در مناطق محروم باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد که تلاش می‌کنیم در این زمینه فعالیت‌های خود را افزایش دهیم. ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲ استانها اردیبل نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، زعفر احدزاده پیش از ظهر امروز در دیدار با مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان اردبیل اظهار داشت: زمینه‌های همکاری در طرح‌های مربوط به کانون‌های فرهنگی هنری مساجد وجود دارد و کارشناسان کانون پرورش فکری آماده همکاری و ارائه آموزش‌های لازم به مربیان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد هستند.

وی با اشاره به حضور فعال کتابخانه‌های سیار و پستی کانون در مناطقی که از کانون‌های فرهنگی هنری مساجد بهره‌مند می‌شوند، بیان کرد: در حال حاضر از ضرورت‌های ویژه و اصلی توجه به نیاز کودکان و نوجوانان به ویژه در مناطق محروم و کم برخوردار است.

تمامی ظرفیت‌های استانی برای معرفی توانمندی‌های کودکان اردبیلی استفاده می‌شوداردبیل| 92 درصد کودکان اردبیلی تحت پوشش طرح غربالگری بینایی قرار گرفتندبرنامه‌های ترویجی فرهنگ عفاف و حجاب برای کودکان اردبیلی اجرا می‌شود

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اردبیل گفت: کانون پرورش فکری و دبیرخانه کانون‌های مساجد استان می‌توانند همکاری‌های قابل‌ توجه و سازنده در حوزه فعالیت‌های دینی کودکان و نوجوانان داشته باشند.

احدزاده تصریح کرد: توسعه و تعمیق فعالیت‌های دینی به ویژه در مناطق محروم باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و می‌توان در قالب تفاهم‌نامه همکاری، این گفت‌وگوها میسر و عملیاتی شود.

مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان اردبیل نیز در این دیدار اظهار کرد: اوقات فراغت بهترین فرصت برای فعالیت‌های فرهنگی مستمر است که تأثیر بسیار خوبی بر کودکان و نوجوانان دارد.

نادر سقا با اشاره به همکاری ویژه بین کانون‌های مساجد و کانون پرورش فکری در سال‌های اخیر افزود: شناسایی استعدادهای هنری، فرهنگی و قرآنی کودکان و نوجوانان می‌تواند زمینه برای پرورش آن‌ها باشد و باید برنامه‌ریزی‌های فرهنگی در این راستا انجام شود.

انتهای پیام/ش

R41374/P/S6,49/CT11

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کانون‌های مساجد برای جذب مخاطب از اندیشمندان بهره بگیرند

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدفاکر میبدی، عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(ص) امشب 29 فروردین در گردهمایی تخصصی اساتید قرآنی با موضوع نقش جامعه قرآنی در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی با محوریت مساجد، در دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) بیان کرد: بیانیه انقلاب به قدری ارزشمند و از جایگاه والا و بالا برخوردار است که می‌طلبد همایشات بزرگ و عمیق علمی تشکیل و مورد دقت و بررسی قرار گیرد.

وی خواستار تدوین مقالات و مجلاتی در خصوص این بیانیه شد و اظهار کرد: نزدیک به 30 سرفصل عمده در بیانیه و صدها مسئله ریز و درشت که رهبری در بیانیه فرمودند تغذیه خوبی برای محافل علمی، آموزشی و پژوهشی است و باید شاهد تحقق علمی و عملی آن باشیم.

این قرآن‌پژوه با اشاره به جایگاه مسجد در منظومه فکری اسلام به روایت «انما نصبت المساجد للقرآن» اشاره کرد و ادامه داد: این مسئله به معنای این نیست که هر نوع شعری در مسجد خواندن، ایراد دارد زیرا در سوره شعرا، وقتی بحث یتبعهم الغاون را برای برخی شاعران آورده شاعر اهل عمل صالح و ایمان را مستثنی کرده است لذا بسته به محتوای شعر است.

فاکر میبدی ادامه داد: این روایت درصدد این است که مسجد برای قرآن قرار داده شده است و چون قرآن جامع است، مسجد هم جامع افراد مختلف است؛ بنابراین این دو می‌توانند با هم پیوند بخورند و متخصص قرآنی از جامعیت قرآن برای اقشار مختلف مردم حاضر در مسجد بهره ببرد.

فاکر میبدی با تاکید بر اینکه باید از قصص قرآنی گرفته تا تفسیر و تجوید و ... برای اقشار علاقه‌مند در مسجد برگزار شود تصریح کرد: پیامبر فرمود مسجد برای قرآن است و اگر کار دیگری هم مانند شعرخوانی انجام می‌شود باید برای قرآن و در این راستا باشد.

این استاد حوزه علمیه اظهار کرد: مسجد وقتی در یکجا ساخته می‌شود نخستین کتابی که وارد آن می‌شود قرآن است و به دنبال آن کتب صحیفه و نهج البلاغه و ... و قرآن، محوریت ایجاد یک کتابخانه می‌شود  و از طرفی قرآن واجد این امتیاز بزرگ است که مردم  در هر گروه و سنی که باشند در زبان قرآن مشترک هستند.

وی تاکید کرد: تنها چیزی که می‌تواند محور مشترک برای همه مردم حاضر در مسجد باشد، قرآن است بنابراین باید عنصر قرآن‌پژوهان، کانون های مساجد و مردم و استادان با پیوند یکدیگر بررسی کنند که در مورد بیاییه انقلاب چه گامی می‌توانیم برداریم.

تدوین میثاق‌نامه در مورد بیانیه 

همچنین حجت‌الاسلام سیدمحمد نقیب، رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن با تاکید بر بررسی بیانیه از منظر قرآن گفت: این بیانیه دارای مبانی قرآنی قوی است؛ لذا در دانشگاه علوم و معارف قرآن بررسی مبانی قرآنی بیانیه را شروع کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه میثاق نامه‌ای در این خصوص نیز در مورد بیانیه تدوین شد افزود: بنده معتقدم که باید وظائف مشخصی بر دوش استادان قرآنی از یکسو و کانون‌های مساجد بگذاریم وگرنه با بیان حرف‌های شعاری و بعد هم دنبال زندگی خود رفتن قطعا اتفاقی از سوی جامعه قرآنی در این زمینه رخ نمی دهد.  

نقیب بیان کرد: اگر فارغ از همه مسائل موجود مانند فعالیت هیئت امناء و بسیج و ... در مساجد بخواهیم کار قرآنی بکنیم نتیجه نخواهیم گرفت زیرا فعالیت قرآنی در مسجد تابع مولفه‌هایی است که لازم است آن مولفه نیز با رویکرد ما همراهی داشته باشند.

در ادامه این نشست، محمدرضا ستوده نیا، استاد دانشگاه و داور بین‌المللی قرآن با بیان اینکه قرار است در این نشست تعامل مسجد و قرآن بررسی شود گفت: در طول تاریخ مساجدی داشتیم که کمتر از وجود قران بهره برده است و الان هم در ترکیه مساجدی وجود دارد که از قرآن خبری نیست و صوفیه در آن هورا می‌کشند.

وی اظهار کرد: در بین اندیشمندان همیشه تعامل در تئوری‌ها و مسائل کلی بیشتر است اما در بین عامه مردم تمایلی به این مسائل کلی وجود ندارد و به جزئیات بیشتر اهمیت می‌دهند لذا پیشنهاد من این است که اگر در مساجد فعالیت‌هایی قرار است انجام شود باید از گروه‌های اندیشمندان بهره ببریم.
وی افزود: در القای آیات الهی به عموم مردم باید از هنر استفاده کنیم، کانون‌های مساجد باید روی عامل معنویت و تطهیر معنوی توجه بیشتری کنند یعنی معنویت و حالت روحانیت در کانون های مساجد باید به درستی القا شود.
ستوده‌نیا اظهار کرد: مساجد باید کانون برای مراجعه همگان باشد، مسجد باید مامن مومنین و غیرمومنین و پناه معنوی و مادی همه مردم باشد، ولی آیا در حال حاضر مساجد کشور به این مکان امن تبدیل شده‌اند؟.
این داور بین‌المللی قرآن با اشاره به این‌که جایگاه قرآن بسیار بالا و رفیع است ادامه داد: گاهی مردم در مقام مقایسه خود با قرآن کریم قرار می‌گیرند و سبب می‌شود که برای تلاوت قرآن کریم هراس داشته‌باشند.

انتهای پیام

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

احد پازاج داغدار فرزندش شد

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۰۱۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کودکان خویی سال قبل 10 هزار جلد کتاب از کانون امانت گرفتند
 • کاروان پیک امید به خوزستان و لرستان می‌رود
 • لزوم برنامه‎ریزی کانون‎های فرهنگی و بسیج مساجد برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب
 • مجموعه آثار شنیداری کانون رونمایی شد
 • بیست کتاب کودک و نوجوان کانون گویا شد
 • سلسله نشست های تخصصی مهدویت در کانون های مساجد مرکزی برگزار می شود
 • اجرای طرح «۴۰مسجد ۴۰نمایش» در کانون های فرهنگی هنری مساجد مازندران
 • اجرای ویژه برنامه های مهدویت در کانون های مساجد چهارمحال و بختیاری
 • بیش از ۶۸ هزار نفر عضو در کانون های مساجد فارس حضور دارند
 • کودکان مهریزی 40 برنامه فرهنگی هنری برگزار کردند
 • بی دفاع ترین قشر در تهاجم فرهنگی ،کودکان و نوجوانان هستند
 • مراسم احیاء شب نیمه شعبان در کانون های مساجد منتخب استان برگزار می شود
 • موکب کانون های مساجد خراسان جنوبی به یاری سیل زدگان لرستانی آمد
 • مساجد نقش تاثیر گذاری در رشد و پویایی جامعه دارند
 • دیدار امام جمعه مارگون با رئیس ستاد کانون های فرهنگی مساجد کهگیلویه و بویراحمد
 • بسیاری مشکلات و معضلات امروز، حاصل غفلت از مسائل فرهنگی و اجتماعی است/ضرورت فرهنگ سازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
 • شخصیت‌سازی کودکان و نوجوانان با ترویج فرهنگ مهربانی؛ از رسالت‌های کانون پرورشی
 • شخصیت‌سازی کودکان و نوجوانان با ترویج فرهنگ مهربانی؛ از از رسالت‌های کانون پرورشی
 • رونمایی از کتاب آوای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان