به گزارش خبرنگار مهر، رضا میرکریمی دبیر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در بخشی از نشست خبری امروز سه شنبه ۲۷ اسفند که در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد، اسامی داوران این دوره از جشنواره را اعلام کرد.

داوران بخش سینمای سعادت (مسابقه بین‌الملل)

نوید محمدزاده از ایران، نرگس آبیار از ایران، وانگ شیائوشوایی از چین، مایک فان دیم از هلند، مظفر اوزدمیر از ترکیه، لابینا میتوسکا از مقدونیه، پیتر فلایشمان از آلمان

داوران بخش جلوه گاه شرق (پانورامای سینمای کشورهای آسیایی و اسلامی)

خسرو معصومی از ایران، رهاب ایوب از سوریه، روسودان گلورژیدزه از گرجستان

داوران بخش فیلم‌های اول

بهروز شعیبی از ایران، عمار هادی العرادی از عراق، غسان سلهب از لبنان

داوران بخش نت پک

سید غلامرضا موسوی از ایران، اعجاز گل از پاکستان، لاتیکا پادگائونکار از هند

داوران جایزه بین‌الادیان

سید محمدحسین نواب از ایران، داگلاس فالسون از ایرلند جنوبی، اینیس گیل از پرتغال

داوران بخش جایزه منتقدان بین‌المللی

روبرت صافاریان از ایران، باربارا لوری از آلمان، سعداله رحی ماف از تاجیکستان

کد خبر 4592437 عطیه موذن

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سیمرغ بلورین به من انگیزه داد/به خیلی‌ از سینماگران ثابت شد که جشنواره جهانی بهتر است

خبرگزاری میزان- کارگردان فیلم سینمایی «پاسیو» جشنواره جهانی فیلم فجر را دارای اتمسفری صمیمی و حرفه‌ای ارزیابی کرد و با توجه به روند برگزاری و تصمیم‌گیری‌ها و نحوه مدیریت، واژه جهانی را برازنده این جشنواره دانست.

مریم بحرالعلومی کارگردان فیلم «پاسیو» که در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر سیمرغ بهترین کارگردانى را از بخش جلوه‌گاه شرق به دست آورد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان گفت: سال گذشته زمانی که فیلم «پاسیو» را به جشنواره جهانی فیلم فجر ارائه دادم، بسیاری از همکاران به این کارم اعتراض کردند و معتقد بودند که فیلمم در آنجا دیده نمی‌شود و مورد توجه قرار نخواهد گرفت، ولی بر اساس ارزیابی که از دوره‌های قبلی این جشنواره داشتم تصمیم گرفته بودم که حتما فیلمم را به جشنواره جهانی فیلم فجر بفرستم و اصلا تصور اینکه در بخش مسابقه باشم و سیمرغی بگیرم نداشتم.

وی ادامه داد: وقتی «پاسیو» برای حضور در بخش مسابقه انتخاب شد، این قوت قلب برای من به عنوان فیلمسازی که تجربه اولش در قالب ویدیویی و با بودجه اندک شخصی ساخته شده، شکل گرفت. فیلم در جشنواره در یک قواره استانداردی به نمایش درآمد که هر یک از نمایش‌ها کیفیت خاص خودشان را داشتند و من فیلمم را با مردم، اهالی رسانه، اعضای باشگاه جشنواره، متخصصان و فیلمسازان ببینم و همچنین گپ و گفت‌ها و پوشش‌های رسانه‌ای خیلی خوبی داشتیم که از همان زمان پیش زمینه‌ای شد که تاثیرش را در زمان اکران دیدیم.

بحرالعلومی اظهار کرد: جایزه و سیمرغ برایم اتفاق ویژه‌ای بود که مزید بر علت شد تا ما بتوانیم با قدرت بیشتری برای اکران فیلم برنامه‌ریزی کنیم و در نهایت به تمام آن دوستانی که معتقد بودند تلاش برای رساندن فیلم با عجله و انرژی مضاعف به منظور حضور در جشنواره جهانی فیلم فجر بیهوده است، ثابت شد که فیلم‌ها در جشنواره جهانی فجر فارغ از تیتراژ دیده، انتخاب و داوری می‌شوند و دست‌اندرکاران این جشنواره بدون توجه به اینکه این چندمین کار یک کارگردان است و در فیلم‌ها چه استار یا سوپراستار‌هایی حضور دارند، آثار را می‌ببینند و انتخاب و داوری می‌کنند و هیچ یک از این موارد نمی‌تواند امتیاز و دلیلی برای حضور یا عدم حضور یک فیلم در جشنواره باشد؛ این نکته‌ای است که با توجه به انتخاب و جایزه فیلم «پاسیو» کاملا واضح است.

وی افزود: از نکات مثبت دیگر این بود که مهمان‌های خارجی حاضر در جشنواره با فیلم ارتباط خوبی برقرار کردند و این موضوع به قدری برایم خاطره خوشی بود که امسال غمگینم که فیلمی در جشنواره جهانی فیلم فجر ندارم، ولی قطعا به عنوان یک تماشاگر اولین نفری خواهم بود که در جشنواره حضور پیدا می‌کنم، فیلم می‌بینم و از آن اتمسفر سلامت و بی غل و غش و بدون روابط و ضوابط نادرست لذت می‌برم.

برنده سیمرغ بهترین کارگردانى را از بخش جلوه‌گاه شرق سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر تصریح کرد: من یکی از علاقه‌مندان به جشنواره جهانی فیلم فجر هستم و افتخار می‌کنم به سیمرغی که با اولین فیلمم و در اولین حضورم از این جشنواره دریافت کردم و همیشه به دوستان و همکارانم با افتخار می‌گویم که فراتر از سیمرغ این است که الیور استون برای من دست زده است؛ این امر قواره یک جشنواره جهانی را نشان می‌دهد که واقعا واژه جهانی برایش برازنده است.

وی تاکید کرد: دلیل تعاریف من از این جشنواره جایزه‌ای که دریافت کردم، نیست، زیرا در مصاحبه‌هایی که قبل از اختتامیه داشتم هم به این نکات اشاره کرده بودم. جایزه برایم فقط یک شادی و شیرینی مضاعفی بود، علاوه بر تمام امتیاز‌ها و نکات مثبتی که حضور در جشنواره جهانی فیلم فجر برایم داشت.

کارگردان «پاسیو» بیان کرد: در طول سال گذشته هر جایی که بحثی در رابطه با جدا بودن یا نبودن جشنواره جهانی از جشنواره ملی فجر بود، من جزو طرفداران جشنواره جهانی بودم، هر چند که شاید خیلی از افراد این تصور را داشتند که دلیلش جایزه‌ای است که گرفتم، اما واقعا هر کس حتی برای تماشای یک فیلم در این جشنواره حضور پیدا کرده باشد، قطعا حال خوبی که در این جشنواره جاری است، تجربه کرده و بر صحبت‌های من صحه می‌گذارد.

وی دلیل تفاوت و خاص بودن جشنواره جهانی را این طور ارزیابی کرد: در این چند سالی که جشنواره جهانی به صورت مستقل برگزار شده، همیشه شاهد یک صمیمیت و در عین حال حرفه‌ای‌گری در فضای اجرایی و ستاد برگزاری و مدیریت جشنواره بوده‌ام؛ اینکه ما بسیاری از افراد بدنه سینما شامل بازیگران، کارگردان‌ها، تهیه‌کنندگان و حتی برنامه‌ریزان و دستیاران سینما را در بخش‌های مختلف و ستاد اجرایی جشنواره می‌بینیم، یکی از نکات مهم این جشنواره است. حضور دوستانی که سینما را از نزدیک تجربه و زندگی کرده‌اند و اساسا حرفه‌شان سینماست یکی از مهم‌ترین دلایل وجود جو صمیمانه و حرفه‌ای در این جشنواره است که این صمیمیت جاری هم بر دل مهمانان خارجی جشنواره می‌نشیند و هم ما که از اهالی سینما هستیم در این فضا احساس خودمانی بودن داریم.

وی تاکید کرد: یکی از دیگر دلایل این امر هم این است که افراد بر اساس روابط و مناسبات شخصی‌شان در این جشنواره حاضر نشده‌اند. یعنی علاوه بر اینکه فیلم‌ها فارغ از تیتراژ برای حضور در بخش‌های رقابتی انتخاب شده‌اند، در بخش‌های غیررقابتی هم به قدری فضا و در واقع آغوش جشنواره باز بوده برای اینکه فیلم‌ها بیایند و در بخش بازار فرصت نمایش داشته باشند که رگه‌های صمیمیت و فضای دوستانه کاملا مشهود است و می‌توان گفت این مهم‌ترین نقطه قوت جشنواره جهانی است.

بحرالعلومی خاطرنشان کرد: شرایط حاکم بر جشنواره جهانی فیلم فجر بر خلاف جشنواره ملی فجر است که متاسفانه گاهی حواشی موجب می‌شود اصل موضوع که فیلم‌ها هستند به فراموشی سپرده شوند. در جشنواره جهانی فجر به من کوچک‌تر تازه کارگردان شده به همان اندازه بها و فرصت داده شد، که به دوستانی که چندین و چند فیلم ساخته‌اند و این برای جشنواره‌ای به عنوان یک جشنواره جهانی امتیاز بزرگی است، زیرا در هیچ جای دنیا به فیلم‌ها صرف سابقه یا کمیت هزینه شده برای تولیدشان بها داده نمی‌شود و این فیلم‌ها هستند که حرف خودشان را می‌زنند؛ به نظرم جشنواره جهانی فیلم فجر به حرف فیلم‌ها گوش می‌دهد نه صاحبان فیلم‌ها.

انتهای پیام/

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

(تصاویر) درگیری در تبریز پس از باخت تراکتورسازی

کلیدواژه: نوید محمدزاده نرگس آبیار سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر سیدرضا میرکریمی

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۰۱۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انتظامی: ادغام جشنواره ملی و جهانی فجر در دست بررسی است/داروغه زاده: جدا بودن جشنواره‌ها به نفع سینماست
 • داستان گویی مهم‌ترین خصوصیت سینمای ایران است
 • با ادغام دو جشنواره ملی و جهانی فیلم فجر مخالفم
 • ارائه الگوی سینمای تجاری با ژانر سینمای کمدی
 • دومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر| ارائه الگوی سینمای تجاری با ژانر سینمای کمدی
 • از تاکید داروغه‌زاده به جداسازی دو جشنواره‌ی فجر تا پاسخ ندادن به خبرنگاران
 • جشنواره جهانی فجر باید تقویت شود
 • نوید محمدزاده و بهمن فرمان‌آرا در آغوش یکدیگر
 • ‎موافق ادغام جشنواره ملی و جهانی فیلم فجر نیستم/ لزوم تقویت جشنواره جهانی
 • نوید محمدزاده ایفاگر نقش فرعی اما موثر!
 • «نوید محمدزاده» در قامت داور جشنواره‌ای بین‌المللی
 • آغاز طوفانی جشنواره فجر
 • اکران فیلم جدید نرگس آبیار در غیاب کارگردان/صف طولانی مخاطبان برای تماشای شبی که ماه شد
 • نرگس آبیار بزرگترین غایب جشنواره جهانی/صف طولانی مخاطبان برای تماشای شبی که ماه شد
 • استقبال خارجی‌ها از بازار فیلم جشنواره جهانی فیلم فجر
 • اولین روز جشنواره جهانی فیلم فجر| کنایه‌های افتتاحیه و استعارات سینمای جشنواره‌ای
 • واکاوی یک جایگاه در جشنواره جهانی فیلم فجر
 • مصائب شیرین؛ ۲۰ سال بعد/ بازماندگان «فجر» به «فجر جهانی» رسیدند!
 • مهمانان خارجی قرار نیست از ما تعریف کنند / امیدوارم جشنواره جهانی فجر ادامه داشته باشد / بسیاری از پخش‌کننده‌ها فیلمشان را به مارکت ایران نمی‌دهند