به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قزوین ، صالحی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوئین زهرا میزان کشت نایلونی در این شهرستان را ۲ هزار هزار هکتار اعلام کرد و افزود: این کشت در شهرستان بوئین زهرا از سال ۱۳۹۰ بوسیله کشاورزان غیر بومی برای دست یابی به منافع بیشتر در سطح ۵۰۰ هکتار شروع شد، که امروز به علت برخورد نکردن این میزان به چند برابرافزایش پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: با توجه به ارزیابی کارشناسان و خسارت‌های که کشت نایلونی در اراضی کشاورزی برجای می‌گذارد؛ از سال ۱۳۹۵ برخورد جدی با کشت نایلونی در دستور کار مدیریت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌ها از جمله سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوئین زهرا در خصوص اقدامات انجام شده برای جلوگیری از کشت نایلونی در اراضی شهرستان تصریح کرد: در مرحله اول تلاش شده با برگزاری کلاس‌های ترویجی و آموزش، تولید کنندگان و کشاورزان شهرستان را با آثار مخرب و خسارت‌های غیر قابل جبران کشت نایلونی آشنا کنیم.

وی افزود: در گام اول برخی از کشاورزان با آگاهی پیدا کردن از خسارت‌های کشت نایلونی از ادامه و توسعه کشت نایلونی منصرف شدند.

صالحی از صدور اخطار به کشاورزانی که به توصیه‌های آموزشی و اخطار‌ها در خصوص جمع آوری نایلون از اراضی کشاورزی کم توجهی کردند خبرداد و گفت: تعدادی از متخلفین که به جمع آوری نایلون در سطح اراضی کشاورزی سهل انگاری و بی توجهی کرده بودند؛ با تشکیل پروند به مراجع قضائی معرفی شدند.

این مقام مسئول یادآورشد: در سال ۹۶ با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست شهرستان بوئین زهرا پس از اطلاع رسانی و صدور اخطار ۱۴ نفر از متخلفان به مراجع قضائی معرفی شدند که در نهایت رای به محکومیت این افراد صادر شد.

وی بیان داشت: در سال ۹۶ یک دستگاه جمع آوری نایلون از طرف مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خریداری و در اختیار کشاورزان شهرستان بوئین زهرا قرار گرفت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوئین زهرا خاطرنشان کرد: در سال ۹۷ نیز ۳۰۰ نفر از کشاورزان با توجه به تذکرات و اخطار‌های داده شد برای جمع آوری نایلون اراضی کشاورزی اقدام کردند.

انتهای پیام/ک

باقی ماندن نایلون در اراضی کشاورزی، کاهش حاصلخیزی خاک را به همراه دارد

 

 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پرداخت کمک بلاعوض به کشاورزان سیلزده مازندران آغاز شد

ساری- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که پرداخت کمک های بلاعوض به کشاورزان سیلزده استان از امروز دوشنبه آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیلابی که در روزهای آخر سال 97 مناطق مرکزی و شرقی مازندران را خانه تکانی کرد و با تکرار شدن طی روزهای 12 و 13 فروردین مناطقی از غرب استان را هم شست و شو داد، بیش از 15 هزار میلیارد ریال به بخش های مختلف خسارت زد ولی بیشترین آن بر اساس اعلام مسئولان مربوط به بخش کشاورزی بوده است.
عمده خسارت سیلاب به بخش کشاورزی، زیر آب رفتن مزارع و باغ ها، تخریب مزارع پرورش ماهی، از بین رفتن خزانه های شالیزاری و تخریب دامداری و مرغداری و تلف شدن ماکیان و دام های سبک و سنگین بوده است که میزان آن 600 میلیارد تومان برآورد شد.
همچنین سیلاب و طغیان رودخانه های مرکزی و شرقی استان از جمله بابلرود، تلار قائمشهر ، نکارود و تجن ساری حدود 91 هزار هکتار از زمین های زراعی و باغی مناطق شرقی و مرکزی را به زیر آب برد و به انواع کشاورزی برنج ، باغ های کیوی و مرکبات ، توت فرنگی ، گندم ، جو و سویا از 30 تا 100 درصد خسارت وارد کرد.
عزیزالله شهیدی فر روز دوشنبه در نشست خبری ستاد باز سازی مناطق سیلزده در محل سالن استانداری مازندران در ساری گفت که دولت 158 میلیارد تومان کمک بلاعوض به بخش کشاورزی سیلزده استان تخصیص داده که از این مبلغ 79میلیارد تومان به حساب استان واریز شده است،
وی افزود : تا کنون پرونده پرداخت 10 هزار بهره بردار سیلزده بخش های مختلف کشاورزی استان تکمیل شد که برای جبران خسارت کمک بلاعوض و تسهیلات کم بهره دریافت می کنند.
شهیدی فر با اعلام این که 450 میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد چهار درصدی بخش کشاورزی مازندران نیز توسط بانک های عامل کشاورزی ، ملی ، ملت ، صادرات و تجارت آماده پرداخت است، گفت : 500 نفر از کارشناسان پهنه کشاورزی مستقر در مراکز خدمات کشاورزی بخش های مختلف استان همچنان در حال بررسی میزان خسارت ها در مناطق سیلزده هستند.
وی از کشاورزان خواست تا توصیه کارشناسان کشاورزی را جدی گرفته و با همکاری آنان علاوه بر تکمیل پرونده جبران خسارت ، زمین های کشاورزی را به بهترین روش بازگردانند.
** پرداخت 20 میلیارد تومانی بیمه کشاورزی
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران همچنین از پرداخت 10 میلیارد تومان خسارت از سوی صندوق بیمه کشاورزی استان به کشاورزان خبر داد.
وی میزان خسارت این بخش را هم 20 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت که بقیه نیز با تکمیل پرونده و اتمام کارشناسی پرداخت خواهد شد.
شهیدی فر از کم توجهی کشاورزان مازندران به بیمه زمین و محصولات کشاورزی انتقاد کرد و افزود : فاصله کشاورزان با بیمه کشاورزی زیاد است و به نوعی آنها با بیمه قهر هستند ، در حالی که بیمه تضمین تولید یکی از بسته های حمایتی دولت از بخش کشاورزی است.
وی توضیح داد: این بیمه حمایتی بی اعتمادی را از کشاورز دور خواهد کرد و امیدواریم کشاورزان به این نوع بیمه رقبت نشان بدهند.
این مسئول از تمامی کشاورزان مازندرانی خواست تا نسبت به بیمه تضمین تولید اقدام کنند زیرا این بیمه می تواند بسیاری از مشکلات مردم را مرتفع کند.
** سال پربرکت کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران همچنین آخرین وضعیت کشت برنج در استان را تشریح کرد و گفت که تا کنون 85درصد خزانه گیری شالی در استان انجام شده است و بقیه هم تا پایان هفته آینده انجام می شود.
وی با بیان اینکه خزانه شالی حدود 30 هزار هکتار از شالیزاری های استان دچار خسارت صد درصدی شده است ، افزود : طبق مصوبه دولت خسارت خزانه شالی برای هر هکتار 2 میلیون تومان کمک بلاعوض است.
شهیدی فر توضیح داد: با توجه به اینکه زمان کافی برای انجام دوباره خزانه شالی پس از سیل وجود داشته است و همچنان در حال انجام است، مشکلی در زراعت برنج وجود ندارد.
وی یکی از تبعات مثبت سیل و سیلاب اخیر را رفع مشکل خشکسالی و تهدید کشت برنج در استان برای سال زراعی جاری برشمرد و گفت : محدودیت و خط قرمزی در کشت برنج استان بر خلاف سال قبل وجود و به طور واقعی امسال سطح زیر کشت شالی در مازندران تا 10 هزار هکتار نسبت به سال قبل افزایش می یابد.
شهیدی فر افزود : پارسال حدود هشت هزار هکتار از زمین های شرق مازندران به دلیل کمبود آب بویژه کاهش 70 درصدی ذخیره آب پشت سد شهید رجایی ساری زیر کشت برنج نرفته بود و حدود 2 هزار هکتار از زمین های شالیزاری این منطقه هم پس از نشا کاری به دلیل خشکسالی به مرحله رشد و برداشت نرسیده بود که امسال تمامی این زمین ها به کشت بازگشته است .
وی با بیان اینکه به طور یقین با توجه به وضعیت مناسب آب کشت رقم پرمحصول کیفی از جمله فجر و شیرودی امسال بیشتر می شود، گفت: کشت دوباره به 2 روش رتون و نشاء مجدد نیز امسال افزایش چشم گیری خواهد داشت.
پارسال حدود 25 هزار هکتار از زمین های شالیزاری مازندران دوباره نشاکاری و 35 هزار هکتار نیز به روش دونوچ یا پرورش ساقه شالی کشت شد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران همچنین از افزایش کشت مکانیزه از 52 هزار هکتار به حدود 60 هزار هکتار در سال جاری خبر داد و گفت که امسال تعداد بانک نشا نیز از 80 واحد به 85 واحد افزایش یافته است.
در حال حاضر شالیکاران حوزه آبریز هراز مازندران در حال نشاکاری و کشاورزان بخش های مرکزی و شرقی استان نیز مشغول آب تخت کردن و خزانه گیری نشا برنج هستند.
** خسارت سیل به باغداری
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران همچنین با اعلام این که حدود 18 هزار هکتار از باغ های استان در سیل اخیر خسارت دید ، توضیح داد : کمتر از یک درصد از باغات مرکبات سیلزده دچار خسارت صددرصدی شده است و بقیه با خارج کردن گل و لای دوباره احیاء می شوند.
شهیدی فر با بیان اینکه بیشتر باغات خسارت دیده مربوط به سیاه ریشه های هلو و شلیل در دشت و جلگه مناطق شرقی استان است، ادامه داد: وضعیت باغات سیاه ریشه شامل گیلاس ، گردو ، آلبالو و سیب مناسب و از باردهی و شکوفه دهی مناسبی برخوردارند.
6990/1654

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

پناهندگی سردار نصیری؛ از شایعه تا واقعیت +تصاویر

کلیدواژه: وزارت جهادکشاورزی کشاورزان

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۰۵۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشف سوخت قاچاق در بوئین زهرا
 • کشف 6 هزار لیتر گازوئیل قاچاق در بوئین زهرا
 • کشف ۶ هزار لیتر سوخت قاچاق درشهرستان بوئین زهرا
 • 6هزار لیتر سوخت قاچاق در بوئین زهرا کشف شد
 • سه هزار هکتار از اراضی قزوین به زیر کشت چغندر می رود
 • فرماندار قرچک: پرداخت نکردن بیمه کشاورزان را بی رغبت کرده است
 • یک هزار و 33 هکتار اراضی کشاورزی کردستان کشت نشایی شد
 • دستبند پلیس بر دستان سارق حرفه ای سیم و کابل برق در بوئین زهرا
 • بانک توسعه تعاون در طرح اشتغال پايدار روستايي 14500ميليارد ريال تسهيلات پرداخت‌ نموده است
 • کشت برنج در هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی چرام
 • مداخله انسان در زادآوری محیط‌زیست اردبیل/ میکروپلاستیک حاصل ضعف نظارت‌ها شد
 • اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی استان اردبیل
 • سارق سیم برق پس از تعقیب و گریز در بویین زهرا دستگیر شد
 • خسارت سیل به ۸۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و باغی مازندران/ امسال کشاورزی مازندران پررونق خواهد بود
 • سارق سیم و کابل برق در بوئین زهرا دستگیر شد
 • دستبند پلیس بر دستان سارق حرفه‌ای در بوئین زهرا
 • ۶۰ هکتار از عرصه های شیبدار منابع ملی گالیکش به کشت گردو بذری اختصاص یافت
 • رئیس جهاد کشاورزی:کشت سیب زمینی در سلسله ممنوع است
 • سد بطلاق حداقل خواسته مردم بوئین‌میاندشت است/ هفت میلیون متر مکعب آبگیری می‌شود