اراک - ایرنا - عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: منابع جدید برای تامین نقدینگی اجرای حکم ماه 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 12 قانون مدیریت بحران، با افزایش 2 درصد سقف تنخواه گردان خزانه برای کمک به آسیب دیدگان سیل موافقت شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از نماینده مردم تفرش، فراهان و آشتیان در خانه ملت، «محمد حسینی»،افزود: دکتر روحانی رئیس جمهوری نامه ای به مقام معظم رهبری مبنی بر برداشت 2 میلیارد دلار از منایع صندوق توسعه ملی برای کمک به سیل زندگان سال 98 ارسال کرده است.
وی اظهار داشت: در پاسخ ارسالی از دفتر مقام معظم رهبری آمده است که ما ابتدا از ظرفیت های موجود در قوانین و مقررات و همچنین خلق منابع در حوزه خارج از صندوق توسعه ملی را با تمام ظرفیت هایی که امکان دارد پیش بینی می کنیم و در صورت اینکه باز هم این منابع میزان پرداخت خسارت را تامین نکرد از محل منابع صندوق براساس پیش بینی ها موافقت می شود.
نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح حمایت از آسیب دیدگان سیل که از سوی 171 نفر از نمایندگان طراحی شده و به صورت عادی اعلام وصول شده بود، روز گذشته در کمیسیون برنامه و بودجه مورد بررسی قرار گرفت.
حسینی افزود: در کمیسیون با توجه فرمایشات مقام معظم رهبری مقرر شد چون آغاز سال است و به نوعی حجم میزان نقدینگی در دسترس دولت کم است به استناد ماده 24 قانون محاسبات عمومی سقف تنخواه گردان خزانه از 3 درصد بودجه عمومی به 5 درصد افزایش یافت.
وی گفت: این 2 درصد می تواند میزان نقدینگی مورد نیاز آن 5 درصد تنخواه گردان در اجرای ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 12 قانون مدیریت بحران را برای کمک به این حادثه تامین کند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: درآمد حاصل از محل فروش اموال موجود در سازمان اموال تملیکی به مبلغ 2 هزار میلیارد تومان برای کمک به سیل زندگان هزینه شود و چنانچه مشخص شود اموال فروخته شده برای اشخاص حقیقی و حقوقی بوده، دولت متضمن پرداخت خسارت به آنان می شود.
حسینی افزود: منابعی از فروش اموال مازاد دولت پیش بینی شده و به استانداران اجازه داده می شود در هر استان سیل زده اگر اموالی به فروش رفت می تواند برای تامین منابع پرداخت خسارت ها هزینه شود.
وی اظهار داشت: حدود 30 درصد از منابع قرض الحسنه پیش بینی شده بودجه 98 را مورد توجه قرار است و به بانک مرکزی اجازه داده شد از این منبع تسهیلات سیل زدگان تامین شود.
نماینده مردم  تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس گفت: به دولت اجازه داده شد که مازاد بر سقف قانونی نسبت جابه جایی اعتبارات اقدام کند.
وی ادامه داد: این کار معادل 5 هزار میلیارد تومان جا به جایی در طرح های مختلف و طرح های پیوست شماره یک صورت می گیرد و نیز اجازه داده شد تا 30 درصد منابع پیش بینی شده در بودجه سال 98 از محل صندوق توسعه ملی به این امر اختصاص یابد.
حسینی افزود: پیش بینی کمیسیون این است که از محل صندوق توسعه ملی؛ یک میلیارد یورو تسهیلات داده شود.
در پی بارش های شدید که از روزهای پایانی سال گذشته و آغاز سال جدید، تعدادی از استان های شمالی، غربی و جنوب غربی دچار سیلاب های ویرانگر شدند.
6991/3075

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

با جایگزینی خطوط لوله مشکل تامین خوراک پالایشگاه ها نداشتیم

به گفته علیزاده براهین، در شرایط بحرانی سیل امسال با تصمیم گیری به موقع درجایگزین کردن خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده، مشکلی در سوخت رسانی پیش نیامد.

به گزارش «انرژی امروز» از روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، رییس برنامه ریزی انتقال مواد نفتی با بیان اینکه شرایط بحرانی ناشی از سیل در دو مرحله پیش آمد، گفت: در مرحله اول سیل که همزمان با آغاز تعطیلات سال نو بود، هنگامی که خط لوله ۱۶ اینچ فرآورده سبزاب- پل بابا دچار مشکل شد و اختلال در انتقال تولیدات بنزین و نفت گاز پالایشگاه آبادان پیش آمد، با همفکری مدیران عامل شرکتهای پالایش و پخش ، خطوط لوله و پخش تصمیم گرفتیم که از طریق خط لوله نفت خام، انتقال فراورده را انجام دهیم که برای این کار در ابتدا نفت خام پالایشگاه ها را تامین کرده و سپس خط را به انتقال فرآورده های انباشته شده در نظامیه و ابادان اختصاص دادیم.

مصطفی علیزاد براهین افزود: همزمان با مرحله دوم سیل، بدلیل شکستگی یکی از خطوط لوله نفت خام، انتقال نفت متوقف شد که همکاران خطوط لوله ظرف ۴۸ ساعت این خط را راه اندازی کرده و دوباره با خط لوله نفت خام دوم که به فراورده تبدیل شده بود، توانستیم ۱۵۰ میلیون لیتر فرآورده نفت گاز انباشته پالایشگاه آبادان را انتقال دهیم که  همزمان نیاز نفت خام پالایشگاه شازند هم تامین شد.

وی گفت: با بیشتر شدن وسعت سیل، آب سراسر چاه های نفت خام مناطق نفتخیز را فرا گرفت و برای جلوگیری از آسیب به پمپ ها و بوسترها، عملیات برداشت نفت خام به مدت دو روز قطع شد، ولی ما نفت خام موجود درمخازن بین راهی خطوط را با هماهنگی و با تغییراتی در خوراک پالایشگاه با  ظرفیت معمول به پالایشگاه شازند دادیم و به موقع توانستیم خوراک پالایشگاه را تامین کنیم. این عملیات بسیار پیچیده بود که با تامین به موقع خوراک، پالایشگاه شازند هم بدون کوچکترین وقفه ای انتقال بنزین یورو ۴ را انجام داد.

وی اضافه کرد: از انجایی که از طرف مارون هیچ مشکلی وجود نداشت، با افزایش مقدار دریافت نفت خام، مقدار نفت خامی که از جنوب تامین نمی شد ، با هدایت مازاد نفت خام مارون به پالایشگاه های تهران و تبریز جبران شد.

رییس برنامه ریزی انتقال مواد نفتی تصریح کرد: در حال حاضر پالایشگاه های اصفهان، شیراز، تهران، شازند و تبریز هیچ مشکلی ندارند و تنها به دلیل مشکلی که در خط افرینه داریم مقدار کمی از نفت  خامی که از نفت شهر دریافت می شود به علاوه موجودی که از سرکان و مالکوه وجود دارد، از طریق خط لوله پایطاق-کرمانشاه و مقداری هم از طریق نفتکش به پالایشگاه کرمانشاه تحویل داده می شود.

علیزاد براهین مهمترین مشکل در تعمیرات خط لوله نفت خام کرمانشاه را عدم دسترسی به محل های  تعمیراتی دانست و گفت: با توجه به انجام تعمیرات، تا چند روز آینده این مشکل هم حل می شود.

وی در پایان با بیان اینکه برنامه ریزی برای تامین مواد نفتی به صورت شبانه روزی و با پیش بینی حوادث به صورت دایمی صورت می گیرد، افزود: علیرغم حوادث به وجود آمده، با تلاش مضاعف همکاران، امسال وضعیت نسبت به سال گذشته بهتر بود و توانستیم با یاری خدا بحران را به خوبی پشت سر بگذاریم و کوچکترین خللی در امر سوخت رسانی و تامین خوراک پالایشگاه ها نداشته باشیم

 

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

محسن جهانگیری درگذشت

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: سياسي مجلس سيل98 تخصيص اعتبار

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۰۶۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دولت به ازای هر هکتار 5 میلیون تومان به خسارت دیدگان کمک بلاعوض می کند
 • مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن: ۶۰درصد مشکلات تامین مالی کشور قابل رفع است
 • پیامدهای ضدانسانی تحریم ها بر روند کمک های بشردوستانه به سیل اخیر
 • شناساندن به‌‎نشر به عنوان یک ناشر مذهبی مرجع
 • رییس قوه قضاییه: آسیب دیدگان سیل نگران اسناد گم شده خود نباشند
 • با وجود بارش های بی سابقه اما منابع زیرزمینی ضعیف است
 • برآوردها می‌گویند سال 98 سال خوبی نیست/ نباید در برابر تحریم‌ها تسلیم شویم/ برای تامین مالی نیازمند ورود سه بخش بیمه‌، بانک و بورس هستیم
 • سردار تنگسیری : نیروی دریای سپاه در ۴ محور به آسیب‌دیدگان ‌سیل خوزستان خدمات‌رسانی می‌کند
 • اعلام تسهيلات بلاعوض و ارزان قيمت به آسيب ديدگان سيل در هفته آينده
 • از گوجه فرنگی و پیاز تا مسکن و دلار/ خسارات سیل بیشتر است یا فرصت‌ها؟
 • غفلت از واقعیت‌ها چرا
 • اعتبارات اشتغالزایی چگونه هدر می‌رود؟ / توقف چرخ‌دنده‌ها به دنبال اهمال‌کاری دولت
 • مقامات در جریان سیل چه کردند؟
 • مسئولیت های قانونی برای مقابله با حوادث طبیعی
 • پرسش کیهان:چرا با اشتباهات دولت برخورد قضایی نمی‌شود؟ /واقعیت‌هایی درباره کمک‌های حشدالشعبی عراق به سیل زدگان/نقدی بر انتخاب اعضای هیات ویژه گزارش ملی سیلاب
 • کویت:بسته های غذایی برای سیلزدگان از بازار ایران تهیه می شود
 • روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است
 • ۳ برنامه عملیاتی بورس برای کمک به رونق تولید
 • هنرمندان فارس از آسیب دیدگان سیل سعدی دلجویی کردند