مصوبه ساماندهی کارگران فصلی قم از ۵ سال قبل در گیرودار بی‌توجهی و بی‌مبالاتی مجموعه مسئولان و مدیران شهری قم خاک می‌خورد. ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷ استانها قم نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، زمستان سرد و سوزان امسال را نیز مانند تمام سال‌های رفته بر خود زیر سقف کبود آسمان پشت سر گذاشتند و حالا چیزی نمانده که گرمای سوزان تابستان را نیز به همین منوال تجربه کنند. سرما و گرمای قم هر دو سوزانند اما این کجا و آن کجا.

آن‌هایی که وقتی مسئولان استانی و مدیران شهری می‌خواهند راهی محل کار خود شوند با نگاه‌های بی‌تفاوت از کنارشان عبور می‌کنند، همان‌هایی که در حاشیه میدان‌ها و خیابان‌ها به امید کسب روزی حلال دورهم حلقه‌زده‌اند یا به خاطر عمق نگرانی و ناامیدی گوشه‌ای در خود فرورفته‌اند.

نگران‌کننده‌تر از وضعیت سخت معیشتی، رکود ساخت‌وساز و بی‌مهری مسکن، بی‌مبالاتی مجموعه مسئولان و مدیران شهری در این تأمین ابتدایی‌ترین زیرساخت‌های ساماندهی این قشر زحمت‌کش و رنج‌دیده است.

ناگفته پیداست اگر امروز مجتمعی، کارخانه‌ای، خانه‌ای، ویلایی، پاساژی و یا هر چیزی که ساخته‌شده و رونق در آن شکل‌گرفته؛ آجرش را همین کارگران زحمت‌کش یک‌به‌یک روی‌هم گذاشته‌اند، همان افرادی که امروز سقفی را در سرد و گرم روزگار در میادین شهری بالای سرخود ندارند.

وسعت کارگران ساختمانی در قم تقریباً به وسعت تمام میادین اصلی شهر است که با کوله‌بار کوچک خود و با هر صدای ترمز خودرو، بارقه‌هایی از امید در دلشان زنده می‌شود.

به گفته مسئولان استان 24 هزار کارگر ساختمانی ثبت‌شده در قم وجود دارد درحالی‌که آمار واقعی این افراد بیش از 30 هزار نفر است، میدان کارگر که در چند متری ساختمان شورای شهر قم نمونه‌ای مشخص از وضعیت آشفته اجتماع کارگران فصلی است.

سکانسی آزاردهنده که هر روز در مقابل مجموعه مدیریت شهری قم تکرار می‌شود اما راه و چاره‌ای برای آن اندیشیده نمی‌شود، به عبارت بهتر دغدغه‌ای برای ساماندهی و احداث یک سوله سازه سبک نیز برای آن دیده نمی‌شود.

انتظار کارگران ساختمانی قم در ساماندهی میادین شهر 5 ساله شد

در همین رابطه شهرداری قم در چند هفته قبل جوابیه‌ای پیرو گزارش انتقادی تسنیم صادر و این عمل را خارج از وظایف ذاتی این نهاد دانست و در آن تأکید شده بود که از سال 93 نسبت به جمع‌آوری اطلاعات و انجام طرح مطالعاتی کارگران ساختمانی و فصلی و برگزاری جلسات متعددی برگزارشده است.

در این پاسخ شهرداری همچنین ذکر شده که  این سازمان با همکاری مناطق 8 گانه فقط نسبت به تأمین مکان با توجه به ظرفیت‌های سازمان و شهرداری اقدام و در اختیار اداره کار تشکل‌های کارگری قرار دهد سپس با تعامل نماینده اداره کار و تشکل‌های کارگری ، کارشناسی لازم از 8 مکان تجمع کارگران ساختمانی جهت خرید یا اجاره ملک صورت پذیرفت ولی هیچ‌کدام پتانسیل لازم را نداشت.

درنهایت شهرداری از سال 93، قول احداث سه سازه سبک را سه میدان اصلی شهر داده که همچنان در وضعیت ابهام‌آمیزی به نتیجه نرسیده است. به‌عبارت‌دیگر شهرداری قم از سال 93 قرار است 3 سازه کوچک و یا کانکس‌های ستاد مدیریت بحران برای قشر 30 هزارنفری کارگران ساختمانی در حاشیه سه میدان پرتجمع احداث کند که هنوز به دلایل نامشخصی این خواسته کوچک کارگران ساختمانی جامه عمل نپوشیده است.

ادامه ماجرای ساماندهی کارگران ساختمانی قم؛ نه سوله‌ای احداث و نه به وعده‌ای عمل شده استپای حرف کارگران فصلی قم؛ وقتی کسی به فکر ساماندهی کارگران ساختمانی نیستکارگران ساختمانی زیربار مشکلات اقتصادی نابود شده‌اند

شهرداری هیچ گامی در ساماندهی کارگران ساختمانی شهر قم برنداشته است

بازرس کانون کارگران ساختمانی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار می‌دارد: تاکنون هیچ اقدامی از سوی شهرداری و شورای شهر قم در امر ساماندهی کارگران فصلی صورت نگرفته و تمام ادعاهای آن‌ها در این رابطه شوی تبلیغاتی است.

عباس شیری تأکید می‌کند: ساماندهی کارگران ساختمانی و همچنین اتباع بیگانه در مدیریت شهری قم به‌شدت احساس می‌شود. آشفتگی این بخش مشکلاتی جدی در شهر به وجود آورده است. ساماندهی کارگران فصلی و اتباع بیگانه شاغل در این بخش باید به‌صورت همزمان صورت بگیرد.

وی ابراز می‌کند: مصوبه ساماندهی کارگران فصلی قم سال 92 به تصویب مجموعه مدیریت شهری و استانداری قم رسیده که طبق آن شهرداری موظف شده که با همکاری سازمان میادین خود بستر و زیرساخت‌های ساماندهی کارگران ساختمانی را ایجاد کند که باگذشت بیش از 7 سال از آن تاریخ درصحنه عمل هیچ‌گونه اقدامی صورت نگرفته است.

وی عنوان می‌کند: شهرداری و شورای شهر قم ابتدا قرار شد 8 میدان اصلی شهر که مهم‌ترین محل تجمع کارگران ساختمانی است را ساماندهی کند که بعدها این هشت میدان را به 3 میدان تقلیل داد. سال 95 شهرداری قم قرار بود در 3 میدان اصلی شهر سوله‌هایی با سازه سبک به‌صورت نمادین اختصاص دهد که از این کار نیز درنهایت خودداری به عمل آورد.

ساماندهی کارگران ساختمانی در این وادی به معنای حل مشکل بیمه، ایجاد امنیت شغلی و رسیدگی به دیگر مشکلات رنج‌آور این قشر نیست و منظور از آن صرفاً احداث چند سوله یا مجموعه سبک اما شکیل برای حفظ مبلمان و نظم انضباط شهری و جلوگیری از مشکلات ترافیکی و همچنین حفظ کرامت ذاتی این قشر محترم و ارزشمند بوده که هزینه چندانی نیز به شهر تحمیل نمی‌کند.

انتهای پیام/ ز

R7854/P/S6,62/CT6

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تدوین و اجرای طرح جامع ساماندهی آبشار یاسوج

به گزارش خبرنگار مهر، نستهن مقدم بعد از ظهر دوشنبه در حاشیه بازدید معاون عمرانی استاندار از آبشار یاسوج، افزود: طرح جامع ساماندهی آبشار از ورودی تا انتهای آن با پوشش ایمن سازی کانال انتقال آب، مهار ریزش‌های بالادستی، تعیین حریم آبراه و پیاده رو و ساماندهی اجرایی می‌شود.

مقدم با بیان اینکه تعرض به مسیل ها و آبراه‌ها در مناطقی از آبشار توسط اشخاص حقیقی و حقوقی انجام گرفته است، ابراز داشت: سال‌های قبل نیز حتی در فصل تابستان سیلابی شدن مسیل ها را شاهد بودیم که رفع تعرض از مسیل ها و آبراه‌ها مورد تاکید است.

مقدم با اشاره به ساماندهی کانال آب در کنار مجموعه اقامتی آموزش و پرورش در آبشار، عنوان داشت: بعد از اجرای طرح در این بخش که آموزش و پرورش به شکل داوطلبانه اقدام کرده است، حق آبراه و وضعیت کانال در بقیه مناطق نیز باید مشخص شده و اشخاص حقیقی و حقوقی نیز باید همکاری و تمکین لازم را داشته باشند.

کد خبر 4597418

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

محسن جهانگیری درگذشت

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۰۶۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ساماندهی کارگران سرگذر بجنورد نیازمند کمک خیران است
 • جلوگیری از تعطیلی کارخانه آجر با ۸۴ کارگر ثابت/ معوقات كارگران به زودی پرداخت می‌شود/ اخذ مهلت برای پرداخت بدهی‌های گاز و برق
 • منحل شدن دانشگاه ها در اجرای طرح ساماندهی نیست
 • هیچ کجای دنیا مسئولان با یک تیم خبری به محل سانحه نمی‌آیند/ عدم جانمایی درستِ شهرک‌های صنعتی، جان کارگران را تهدید می‌کند
 • هنوز نمی‌دانیم کلاک شهرک است یا نه! / با تمرکز بر لواسان از تخلف‌های بزرگتر اطراف تهران غافل نشویم!
 • ۱۰۰ هزار فرصت شغلی با اولویت استان‌های سیل‌زده در کشور ساماندهی می‌شود
 • دودی که اول به چشم کارگران می‌رود...
 • مصوبه مجلس در خصوص مدرک تحصیلی، جامعه کارگری را هدف گرفته است/ مجلس در آستانه روز کارگر، کارگران را از مجلس محروم کرده است!
 • ۳۶.۵ درصد افزایش دستمزد کارگران خوب اما ناکافی است
 • برگزاری نهمین جشنواره فرهنگی هنری کارگر ایرانی/ تجلیل از کارگران برگزیده
 • روز کارگر زمان خوبی برای رساندن صدای مظلومانه کارگران به گوش مسئولین است
 • دبیر خانه کارگر همدان: امنیت شغلی دغدغه کارگران است
 • تعدیل ۳۵ کارگر باسابقه صنایع غذایی کیوان با سه ماه معوقات مزدی/ کارفرما: کارگران با اتمام قرارداد کار بیکار شده‌اند
 • ایجاد سازمان حمل و نقل دریایی جزیره خارگ یکی از مطالبات مهم مردمی/ جزیره خارگ همچنان در انتظار اتصال به گاز شهری است
 • حمایت از تولید با افزایش حقوق و قدرت خرید کارگران
 • چاقوکشی و درگیری‌های منجر به قتل در تهران سر جای پارک/ انتقاد از سهل‌انگاری شهرداری در ساماندهی پارک‌های حاشیه‌ای
 • میزگرد ایرنا/ طلای کثیف، زخمی برای زمین
 • ساماندهی میدان «ملاجامی» مهاباد آغاز شد
 • نامه رئیس دیوان عدالت به وزیر کشور: ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها ناکارآمد و تخلف‌زاست/لزوم پیگیری فوری اصلاح قانون