به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی در پیامی درگذشت مرتضی شیخ احمد خمسه‌ای، یکی از مهم‌ترین هنرمندان خیمه‌شب‌بازی تاریخ نمایش ایران را به اهالی این هنر و خانواده محترم وی تسلیت گفت.

متن پیام مدیر کل هنرهای نمایشی در پی درگذشت آخرین بازمانده خیمه‌شب‌بازی قاجاری به شرح زیر است:

«وداع یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان خیمه‌شب‌بازی تاریخ نمایش ایران با جهان‌مان، در شامگاه ۲۶ فروردین نه تنها ما که تک‌تک عروسک‌هایش را از مبارک تا سلیم خان، پهلوان پنبه، پهلوان پرخور و ... اندوهگین ساخت.

مردی که ۷۸ سال پیش و زمانی که تنها چهار سال داشت شروع به آموختن چگونگی حشر و نشر با عروسک‌ها از پدر کرد و تا روز گذشته که در مقام آخرین بازمانده خیمه‌شب‌بازی قاجاری ترک‌مان کرد، می‌خواست آرشیو عروسک‌هایش را نشان‌مان دهد و نگذارد خیمه‌شب‌بازی از بین برود. 

آذر ۹۷ و دیدار با این میراث‌دار یکی از اصیل‌ترین شاخه‌های هنر نمایش و آنچه او در منزلش برای‌مان اجرا کرد، از ماناترین خاطراتم خواهد بود. کوچ او را از جهان به اهالی هنر نمایش، به عروسک‌هایش، به مبارک و مخصوصا به همسر همواره همراهش تسلیت می‌گویم.»

مرتضی شیخ احمد خمسه‌ای معروف به حاج احمد خمسه فرزند احمد خمسه‌ای و برادر رضا خمسه‌ای از مهم‌ترین هنرمندان خیمه‌شب‌بازی در تاریخ نمایش ایران، سال‌های زیادی خیمه این هنر را در کنار ۲ فرزندش برپا نگاه داشته بود. او شامگاه دوشنبه بیست‌وششم فروردین بر اثر بیماری قلبی درگذشت.

مراسم تشییع مرتضی شیخ احمد خمسه‌ای، فردا چهارشنبه ۲۸ فروردین ساعت ۱۰ صبح از مقابل منزل وی به نشانی جاده شهریار، بعد از سعیدآباد، روستای زرنانِ پایین، کوچه رز ۲ برگزار خواهد شد. پیکر وی نیز در قطعه هنرمندان آرامستان بهشت رضوان شهریار به خاک سپرده می‌شود.    

کد خبر 4592581 آروین موذن زاده

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت استاد محسن جهانگیری را تسلیت گفت

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ محسن جهانگیری، در سال ١٣٠٨ش در قصبه ضیاء‌آباد از مضافات قزوین متولد شد. ابتدا به مکتب‌خانه رفت و قرآن آموخت، بعد تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش به پایان رساند. از آنجا که به علوم دینی علاقه‌مند بود برای ادامه تحصیل به قم رفت و محضر آیات عظام محمدتقی خوانساری، سیدمحمد حجت کوه‌کمره‌ای تبریزی، بروجردی و سیدمحمدحسین طباطبایی را درک کرد، در زبان عربی تبحر یافت و از سوی دیگر دلبسته عرفان اسلامی شد. در این ایام با بزرگانی چون امام موسی صدر، استاد جلال‌الدین آشتیانی، آیت‌الله دکتر بهشتی و آیت‌الله شهید مرتضی مطهری آشنا و همکلاس گردید.

جهانگیری در سال ١٣٣٢به تهران بازگشت و دوره متوسطه را در آموزشگاه شبانه خرائلی گذراند. بعد از اخذ دیپلم، در سال ١٣٣٣ وارد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران شد و در رشته فلسفه به تحصیل پرداخت. در این ایام نیز از محضر استادان برجسته‌ای چون دکتر یحیی مهدوی، پروفسور هانری کربن، محمد مشکوه، دکتر محمود شهابی، ابوالحسن شعرانی و دکتر سید احمد فردید بهره برد و فوق‌لیسانس گرفت. موضوع پایان‌نامه او ترجمه بخشی از کتاب «نقد خرد محض» اثر کانت بود. بعد تحصیلات خود را در همان رشته ادامه داد و در سال ۱۳۵۱ موفق به اخذ دانشنامه دکتری از دانشگاه تهران شد. عنوان رساله دکتری او «مقایسه وحدت وجود ابن‌عربی و وحدت جوهر اسپینوزا» بود که با راهنمایی سید احمد فردید به انجام رسید و دکتر نصر و دکتر جلیلی مشاوره آن را به عهده داشتند.

دکتر جهانگیری در این ایام نیز با دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر نقیب‌زاده‌، دکتر مهتاب مستعان و دکتر نبهی هم ‌دوره بود. او کار تدریس را از دبیرستان‌های تهران آغاز کرد و تا سال ١٣٣٦ش آن را ادامه داد. سپس از سال ١٣٥٢ تا١٣٥٤ در دانشگاه ملی (شهید بهشتی) به تدریس فلسفه پرداخت. اما با اخذ درجه دکتری، رسماً به دانشگاه تهران انتقال یافت و مشغول تدریس «فلسفه غرب از بیکن تا هیوم»، «عرفان نظری» در دوره لیسانس و «فلسفه اسپینوزا»، «فلسفه دکارت»، «عرفان نظری» و … در دوره‌های فوق لیسانس و دکتری شد. دکتر جهانگیری علاوه بر تدریس، دمی از پژوهش، تألیف و ترجمه در زمینه فلسفه غرب و عمدتاً اسپینوزا و فلسفه اسلامی به‌ویژه ابن‌عربی باز نایستاد. 

از آنجا که دکتر جهانگیری معلم حقیقی دانش و اخلاق بود و در طول حیات خود شاگردان متعددی را در مکتب خویش پرورش داد، در سال ۱۳۶۸ به عنوان استاد نمونه دانشگاه تربیت مدرس، در سال ۱۳۷۷ پژوهشگر برجسته و در سال ۱۳۸۱ به‌عنوان چهره‌ ماندگار رشته فلسفه معرفی شد و مورد تقدیر قرار گرفت. 

دکتر جهانگیری در حوزه تحقیق فلسفی برای پژوهشگران علاقه‌مند به عرفان ابن‌عربی و فلسفه‌های جدید به‌خصوص پایه‌گذران تفکر جدید یعنی فرانسیس بیکن (۱۵۶۱-۱۶۲۶) و رنه دکارت (۱۵۹۶-۱۶۵۰) نامی شناخته شده است. او پژوهش‌های ارزشمندی در زمینه عرفان نظری، فلسفه اسلامی به‌ویژه اندیشه‌های عرفانی ملاصدرا و ابن‌سینا و تأملات فلسفی در اسلام انجام داده و دیدگاهی مقایسه‌ای و تطبیقی به فلسفه اسلامی و غرب داشته است. برای نمونه به اعتقاد او رابطه تنگاتنگی میان«وحدت جوهر» اسپینوزا با «وحدت وجود» ابن‌عربی وجود دارد. در ساحت فکر و جهان اندیشه اسپینوزا «سعادت» به شهود،عشق و معرفت به خدا خلاصه می‌شود. ابن عربی هم مانند او سعادت بشر را در عشق به خدا می‌داند و لاغیر. 

آثار متعددی از وی در زمینه فلسفه اسلامی، فلسفه غرب و حکمت اسلامی اعم از ترجمه، تألیف و تصحیح باقی مانده است که از آن جمله می‌توان به ترجمه«شرح اصول فلسفه دکارت و تفکرات مابعدالطبیعی، بندیکت اسپینوزا»، «اخلاق، بندیکت اسپینوزا» و تصحیح کتاب «کسر اصنام‌الجاهلیه» تألیف محمدبن ابراهیم صدرالدین شیرازی و تألیف کتاب‌های «اسپینوزا: فیلسوفی جاودانه»، «احوال و آثار و آراء فرانسیس بیکن»،«محی‌الدین ابن‌عربی چهره برجسته عرفان اسلامی»، «رابطه اجتهاد و اخباری‌گری»، «بررسی تمایزهای فقهی زن و مرد» اشاره کرد. مجموعه مقالات استاد نیز در سه جلد به کوشش زهرا قزلباش در انتشارات حکمت و با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی انتشار یافته است. جلد اول: کلام اسلامی، جلد دوم: عرفان و فلسفه اسلامی و جلد سوم: فلسفه غرب.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال‌ها خدمات ارزشمند علمی و فرهنگی آن استاد برجسته فلسفه و عرفان اسلامی، مراسم بزرگداشتی در ٦ اسفندماه ١٣٩٠ برگزار کرد و از ایشان به‌عنوان یکی از مفاخر فرهنگی این کهن‌سرزمین تقدیر به عمل آورد و زندگی‌نامه و خدمات علمی و فرهنگی او را به اهتمام احمد مظاهری منتشر کرد. این مجموعه مشتمل بر گفت‌وگو با دکتر محسن جهانگیری/ سعید انواری و احمد مظاهری و مقالاتی از رضا داوری اردکانی، احمد احمدی، سعید انواری، سیدمصطفی شهرآیینی، یوسف نوظهور، فاطمه فنا، عبدالحسین خسروپناه، حسین شیخ‌رضایی، محمدجواد اسماعیلی، محمدعلی میرباقری و علی گلباز است. 

در این مراسم که با حضور دکتر سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر غفاری، رئیس گروه فلسفه دانشگاه تهران، استادان و پژوهشگران برگزار شد، رئیس وقت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، دکتر سید‌محمد حسینی، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه، رئیس سابق حکمت و فلسفه، دکتر غلامرضا اعوانی، رئیس سابق انجمن حکمت و فلسفه و استاد فلسفه و مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی، رئیس فقید انتشارات سمت به ایراد سخنرانی پرداختند. 

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درگذشت این استاد فقید را به خانواده آن مرحوم و اصحاب فرهنگ و اندیشه تسلیت عرض می‌‌کند.

 

 

 

خبرنگار: مژگان رسولی

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

زن اماراتی پس از حدود ۳ دهه از کما خارج شد

کلیدواژه: تئاتر ایران اداره کل هنرهای نمایشی شهرام کرمی

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۲۰۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • معاون حقوقی رییس جمهوری درگذشت بهمن کشاورز تسلیت گفت
 • درگذشت بهمن کشاورز خسارتی سنگین برای جامعه وکالت کشور است
 • امام جمعه قزوین درگذشت آیت الله اشکوری را تسلیت گفت
 • نظری درگذشت بهمن کشاورز را تسلیت گفت
 • پیام تسلیت معاونت حقوقی ریاست جمهوری به مناسبت درگذشت بهمن کشاورز
 • رئیس حوزه ریاست قوه‌قضائیه درگذشت بهمن کشاورز را تسلیت گفت
 • تسلیت رییس قوه قضاییه برای درگذشت بهمن کشاورز
 • پیام تسلیت رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه به مناسبت درگذشت بهمن کشاورز
 • اعضای جدید هیات مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان غربی انتخاب شدند
 • عروسک‌های اربعینی وُداد در دست کودکان سیل‌زده+تصاویر
 • سخنگوی وزارت خارجه درگذشت بهمن کشاورز را تسلیت گفت
 • عارف درگذشت بهمن کشاورز را تسلیت گفت
 • پیام تسلیت عارف در پی درگذشت «بهمن کشاورز»
 • پیام تسلیت عارف در پی درگذشت کشاورز
 • پیام تسلیت لاریجانی در پی درگذشت محسن جهانگیری
 • لاریجانی درگذشت محسن جهانگیری را تسلیت گفت
 • وقف هنر هنرمندان نمایش«باغ خونی»
 • مادر شهید دکتر مرتضی لبافی‌نژاد درگذشت
 • موسیقی، مینیاتور و حماسه ای عاشقانه