اختتامیه چهارمین دوره جایزه خاتم ۱۴ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۶ در شهر کتاب شهید بهشتی واقع در خیابان بخارست برگزار می‌شود و در این دوره ۳ اثر برگزیده و ۳ اثر تقدیری معرفی خواهند شد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر مشرق، دبیر جایزه خاتم از اهدای گران‌ترین جایزه داستان کوتاه به سه برگزیده خبر داد و گفت: با وجود اینکه کیفیت آثار در بخش بزرگسال ارتقا یافته اما خلاقیت در آثار کودک و نوجوان کمتر شده است.

نشست خبری چهارمین دوره جایزه داستان کوتاه خاتم امروز سه‌شنبه، ۲۷ فروردین‌ماه با حضور علی اکبر اشعری رئیس جایزه، مجید قیصری، دبیر جایزه و محسن چینی فروشان، مدیر دفتر نشر فرهنگی اسلامی برگزار شد.

اشعری در این نشست گفت: جشنواره خاتم تلنگر و تذکری برای تأکید بر شناخت تمامی ساحت‌های وجودی پیامبر اکرم (ص) است تا هم نظر نویسندگان و هم مخاطبان به این موضوع جلب شود.

وی افزود: تاکنون چهار دوره از این جایزه برگزار شده و هیچ نهاد دولتی حمایت نکرده است و با وجود ضعف در اطلاع‌رسانی، آثار درخوری به دبیرخانه جایزه ارسال شده است.

اشعری ادامه داد: در این دوره ۶۷۸ نفر شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۲۸۸ نفر در حوزه کودک و نوجوان و ۳۹۰ اثر در حوزه بزرگسال بوده است و ۲۵ اثر نیز از کشورهای لبنان، سوریه و عراق ارسال شده است. همچنین ۶۰ درصد از آثار رسیده مربوط به کودک و نوجوان است که اغلب دانش‌آموز هستند.

وی تصریح کرد: از نظر مشارکت استان‌ها بیشتر مشارکت در بخش کودک و نوجوان از استان‌های ایلام، آذربایجان غربی و گیلان بوده و در بخش بزرگسال از تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی بوده است.

اشعری در ادامه گفت: اختتامیه چهارمین دوره جایزه خاتم ۱۴ اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۶ در شهر کتاب شهید بهشتی واقع در خیابان بخارست برگزار می‌شود و در این دوره ۳ اثر برگزیده و ۳ اثر تقدیری معرفی خواهند شد. همچنین نفر اول برگزیده ۱۰ میلیون تومان، نفر دوم ۷ میلیون تومان و نفر سوم ۵ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

این خبر در حال تکمیل است...

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ضرورت ترجمه مستقیم آثار چینی

رئیس سی ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در نشست «معرفی کتاب چین» گفت: ترجمه آثار چینی به فارسی تاکنون از زبان‌های غربی اتفاق افتاده و باید به سمت ترجمه مستقیم آثار حرکت کنیم.

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، از سلسله نشست‌های سرای اهل قلم در سی و دومین نمایشگاه بین‌االمللی کتاب تهران، سالن یادمان علامه دهخدا میزبان نشست «معرفی کتاب چین» بود؛ نشستی که از سوی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و گروه صادرات و واردات چین برگزار شد.

در این نشست پنج کتاب برگزیده کشور جمهوری خلق چین از سوی سخنرانان معرفی شد. یکی از کتاب‌هایی که در این نشست معرفی شد کتاب  «شی جین پینگ روایت می‌کند» نوشته رئیس‌جمهور چین و کتاب برتر سال ۲۰۱۷ چین بود.

محسن جوادی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با اشاره به فرهنگ چین و ایران ضمن خوشامدگویی به میهمانان چینی حاضر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: سابقه آشنایی ایرانیان با ادبیات کلاسیک چین و چینی‌ها با ادبیات کلاسیک ایران مشهور و معروف است. همواره نشانی از چین و فرهنگ چینی در آثار کلاسیک ایران وجود داشته است. ما باید برای ارتباط فرهنگی جهت آشنایی نسل آینده تلاش کنیم.

او افزود: تاکنون آثاری از چینی به فارسی ترجمه شده است اما متاسفانه این آثار اندک است و امیدوارم این نمایشگاه کاری ارزشمند برای گسترش ترجمه آثار چینی انجام دهد.

جوادی با اشاره به ترجمه‌هایی که تاکنون از زبان چینی به فارسی انجام شده، ادامه داد: ترجمه آثار چینی به فارسی تاکنون از زبان‌های غربی اتفاق افتاده و باید به سمت ترجمه مستقیم آثار حرکت کنیم.

رئیس سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تصریح کرد: در ایران جایزه شناخته‌شده‌ای با عنوان «کتاب سال» داریم. در بخشی از این جایزه که آثار برگزیده می‌شود به نظر فرصت خوبی است که تفاهم‌نامه‌ای بین ایران و چین صورت گیرد تا آثار برگزیده دو کشور ترجمه شود.

جوادی تصریح کرد: امیدوارم بعد از نمایشگاه زمینه این هدف فراهم شود. این امر می‌تواند ما را از گذشته عبور دهد و فرصت شناخت فرهنگ دو کشور برای نسل جدید فراهم آید.

آغاز نهضت ترجمه آثار چینی

دیگر سخنران این نشست هوانگ شو یوان رئیس انتشارات خلق چین بود که به تشریح وضعیت چاپ و نشر کتاب «شی جین پینگ روایت می‌کند» پرداخت.

در ادامه نیز مدیر اجرایی انتشارات دانش‌نگار با اشاره به چاپ ۱۰ کتاب در ماه‌های اخیر از سوی این انتشارات، به ذکر مشترکات فرهنگی بین ایران و چین و لزوم ترجمه آثاری از زبان‌های فارسی و چینی به زبان مقابل اشاره کرد.

در ادامه این برنامه حامد وفایی، چین‌شناس و استاد موسسه کنفوسیوس دانشگاه تهران که در حال ترجمه کتاب «شی جین پینگ روایت می‌کند» به عنوان برنده جایزه کتاب برتر سال ۲۰۱۷ چین است، گفت: امروز ایران و چین روزهایی سرنوشت‌ساز در حوزه روابط دو کشور را دنبال می‌کنند و شناخت رهبران دو کشور و شناخت دو ملت زمینه‌ساز ارتباط فرهنگی خواهد بود.

او افزود:‌ برای دست‌یافتن به این دو شناخت مطالعه آثار و متون کلاسیک، تاریخی و ادبی دو کشور می‌تواند کمک‌کننده باشد. طی سال‌های اخیر نهضتی برای ترجمه آثار چینی آغاز شده و بدون نیاز به نگاه غربی ضرورت دارد.

وفایی تصریح کرد:‌ این اثر نه تنها مجموعه‌ای مناسب از فرهنگ چینی را به مخاطب ارائه می‌کند بلکه با مطالعه این کتاب می‌توان رویکردهای ادبیات چینی را دریافت.

این استاد دانشگاه با اشاره به سه ضلعی که می‌توان از مطالعه این کتاب دریافت کرد، گفت: اندیشه سیاسی رهبران چینی از مائو تا امروز، حکمت و تدبیر در چین باستان و ریل‌گذاری سردمداران کنونی برای مدیریت چین می‌تواند به عنوان سه ضلع یک مثلث برای شناخت چین امروز و مقدماتی برای ورود به شناخت کامل چین باشد.

وفایی در پایان صحبت‌های خود با اشاره به حضور کشور ایران در این کتاب و اشاره شی جین پینگ به آن گفت: این کتاب تنها بیان خاطرات نیست بلکه مطالعه این کتاب را به تصمیم‌سازان ایرانی توصیه می‌کنم. این کتاب می‌تواند یکی از راه‌های مفید برای گسترش مناسبات بین تهران – پکن باشد.

رونمایی از آثار ناشران چینی

سخنران بعدی این نشست گوئوی مین معاون دفتر مطبوعاتی شورای دولتی چین بود که درباره کتاب «شی جین پینگ روایت می‌کند» و فرایند معرفی کتاب برتر سال در چین گفت: فعالیت انتخاب کتاب برگزیده هر سال در چین برگزار و بهترین کتاب به مردم معرفی می‌شود.

وی افزود: داستان‌گویی ویژگی مشترک بین سیاستمداران و اندیشمندان جهان است که شی جین پینگ نیز در این اثر از همین ویژگی استفاده کرده است. در این کتاب حدود ۱۰۰ داستان آمده که معرفی‌کننده راهکارهای مختلف در عرصه سیاستمداری است.

معاون دفتر مطبوعاتی شورای دولتی چین تصریح کرد: خوانندگان با مطالعه این اثر کشور چین را در عصر جدید بهتر درک می‌کنند. این کتاب قرار است به ۲۰ زبان ترجمه شود.

این مقام چینی در انتهای صحبت‌های خود با اظهار امیدواری برای انتشار این کتاب در ایران گفت:‌ انتشار این کتاب باعث می‌شود تجربه ارزشمندی از تمدن‌های بزرگ را به جهان تحویل دهیم.

کتاب‌های «آلبوم عکس ملی» برنده جایزه کتاب علوم انسانی و اجتماعی چین در سال ۲۰۱۸، «سفر به شمال» برنده کتاب هنری و ادبی چین در سال ۲۰۱۸، «برگزیده اشعار برتر» برنده جایزه کتاب ادبی و هنری چین در سال ۲۰۱۸ و «افسانه میمون‌های لب‌سرخ» آثاری بودند که در این نشست معرفی شدند.

سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی(ره) در حال برگزاری است.

انتهای پیام

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: رونق تولید گام دوم انقلاب وعده های روحانی اخبار سیل رمان و داستان

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۲۶۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کوتاه کردن مو با آتش و حرارت فندک از نمای نزدیک + فیلم
 • پای زرشک به مزارع خاتم باز شد
 • ضرورت ترجمه مستقیم آثار چینی / آغاز نهضت ترجمه
 • فراخوان پنجمین دوره جایزه شعر احمد شاملو
 • انتشار فراخوان «دهمین جشن مستقل فیلم کوتاه»
 • ثبت ۷۰ اثر استان گلستان در فهرست آثار ملی کشور در سال ۹۷
 • ‍ آیین اختتامیه جشنواره ملی فیلم کوتاه تالاب در خراسان جنوبی برگزار شد
 • جشنواره رادیو برگزیدگان خود را شناخت
 • اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین المللی صدا و معرفی برگزیدگان
 • مانور اطفای حریق جنگل باغ شادی خاتم برگزار شد
 • برگزیدگان جشنواره مستقل فیلم کوتاه دانش‌آموزی «بینش» معرفی شدند
 • شیراز میزبان جشنواره ملی فیلم و عکس امید
 • زمان اختتامیه جایزه ادبی هفت اقلیم مشخص شد
 • توقیف یک دستگاه تریلی با ۱۸ تن بادام زمینی قاچاق در خاتم
 • ۳۰۰ اثر در سومین دوره جایزه بین‌المللی مصطفی(ص) نامزد شدند
 • جشن میلاد حضرت رقیه (ع) در مسجد خاتم الانبیا (ص) برگزار می‌شود
 • تازه‌واردهای نمایشگاه کتاب
 • فقط اکران فیلم‌های کوتاه کافی نیست!
 • خطوط قرمز در زمان تحریم