به گزارش گروه اجتماعی برنا ؛ علی قربانی  رئیس انجمن گفتاردرمانی ایران  در آستانه برگزاری هفدهمین همایش گفتاردرمانی ایران اظهار کرد: حوزه فعالیت همایش سالیانه  گفتار درمانی به صورت کلی و فراگیر است اما کاربرد علم‌ گفتار درمانی  در کودکان و بزرگسالان  شامل رفع اختلالات  گفتاری  شایعی همچون نابسامانی‌های گفتار و زبان  و صدا و  بلع به  عللی همچون کم توانی  ذهنی، افت شنوایی و مشکلات عصبی دوران رشد  آسیب های مغزی ، بد عملکردی تارهای صوتی و .... است که موجب تاخیر در گفتار و زبان ،اختلال در صوت و   اختلال در  بلع و تشدید صدا  می‌شود.

وی افزود‌: از سایر حیطه های  خدمات گفتار درمانی میتوان به  اختلالاتی از جمله   ناروانی  گفتار یا به اصطلاح عامه لکنت در کودکان و بزرگسالان ، سایراختلالات گفتاری و بلع ناشی از  آسیب‌های مغزی  ، سکته و ضربه مغزی ، اختلالات رشدی ، اختلال تاخیر در رشد گفتار ، اختلال تلفظ،  اختلال در صوت و مشکلات عملکردی حنجره را نام برد که نیازمند مراجعه این افراد به گفتار درمانی  است.

 وی با بیان اینکه هفدهمین همایش  گفتار درمانی ایران از ۱۱تا ۱۳ اردیبهشت  ماه سال جاری در دانشگاه علوم بهزیستی تهران برگزار می‌شود، گفت:  هدف برگزاری این همایش تبادل اطلاعات به روز و ارائه جدیدترین مطالب به دانشجویان و فعالان این حوزه است همچنین یک متخصص حوزه زبان و گفتار  از کشور بلژیک نیز مهمان این همایش است.

 وی خاطرنشان کرد: استفاده از ابزارهای جدید در گفتار درمانی در درمان موثر بوده و  همچنین استفاده از آزمون و تست ها راه تشخیص را نیز سریعتر کرده لذا درمان زمان کوتاه تری را سپری می‌کند به طور مثال زمان گفتار درمانی دو ساله میتواند به صورت شش ماهه و یا حتی کمتر  کاهش می‌یابد.

قربانی عنوان کرد: در منطقه، کشور ما از لحاظ گفتار درمانی رتبه بالاتری را نسبت به سایر کشورهای منطقه دارد و در جهان نیز رتبه خوبی را در زمینه گفتاردرمانی داریم و مطابق با آمار رسمی نظام پزشکی در حال حاضر  حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ فرد دارای مجوز فعالیت   گفتار درمانی در کشور وجود دارند که این افراد با احتساب  سایر  نفرات در  مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در کل کشور به حدود  ۴ هزار نفر می‌رسد.

مراجعه به موقع و زود هنگام به گفتاردرمانی میتواند سبب کاهش طول  دوره و تعداد  جلسه های درمانی شود .

رئیس انجمن گفتار درمانی با اشاره به اینکه در کشورحداقل  هزینه هر جلسه گفتار درمانی حدود ۴۰ هزار تومان است  عنوان کرد: تعرفه شامل میانگین خدمتهای مختلف است و هزینه هر جلسه بنا بر اینکه چند خدمت در هر جلسه انجام شده میتواند متفاوت باشد ، این خدمات نه تنها   تحت پوشش بیمه های پایه کشور  قرار ندارد ،بلکه به تازگی برخی از بیمه های تکمیلی نیز از پرداخت هزینه های گفتاردرمانی سر باز میزنند و  بنابراین ضرورت دارد که اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: یکی از چالش‌های پیش روی گفتاردرمانگران پرداخت مالیات است که با توجه به زمان و انرژی که این افراد برای بیماران اختصاص می‌دهند و درآمدی که دارند عادلانه نیست.

قربانی عنوان کرد: مراکز درمانی گفتار درمانی تحت پوشش معاونت درمان  دانشگاه‌های مختلف است لذا این دانشگا‌ها شیوه‌های مختلفی در بازرسی، مجوز و بررسی دارند که سبب شده تا یک شیوه متحد حاکم نباشد و این امر گفتاردرمانگران را در سراسر کشور از جمله تهران و  به ویژه شهرستان‌ها دچار مشکلات ناشی از بازرسی های ذوقی و سلیقه ای مسئولیت نظارت بر درمان  دانشگا‌ها می‌کند.

 

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

واگذاری بیمه پایه بیش از ۲۳ هزار مددجوی اردبیلی به بیمه سلامت

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، حسین دشتی، مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با اشاره به ارائه خدمات حمایتی گسترده به خانوار تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل در هفته سلامت، گفت: بیمه پایه ۲۳ هزار و ۳۰۰ نفر از مددجویان تحت حمایت به بیمه سلامت واگذار شد و فعالیت کمک به فرانشیز خدمات درمانی مددجویان همچنان ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه برای مددجویان تحت حمایت دفترچه بیمه سلامت به صورت رایگان صادر خواهد شد، افزود: بر اساس تفاهمنامه همکاری بین کمیته امداد و بیمه سلامت، شاهد همکاری‌های مناسبی در زمینه رسیدگی به امور درمانی خانوار تحت حمایت خواهیم بود.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با اشاره به اینکه بیمه مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل در شهر‌های بالای ۲۰ هزار نفر به بیمه سلامت واگذار شده است، بیان کرد: بیمه‌شدگان روستایی همچنان از خدمات بیمه سلامت بهره‌مند هستند که طبق سنوات گذشته به امور درمانی آن‌ها رسیدگی خواهد شد.

دشتی با اعلام اینکه چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه بیمه درمانی در سال گذشته به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی پرداخت شده است، گفت: در صورت تأمین اعتبار سایر هزینه‌های درمانی مددجویان تحت حمایت در شش ماهه دوم سال ۹۷ نیز تسویه خواهد شد.

وی با بیان اینکه سازمان بیمه سلامت به عنوان یک نهاد بیمه‌گر به مددجویان کمیته امداد خدمات مناسب درمانی ارائه خواهد داد، افزود: تا پایان اردیبهشت ماه سال‌جاری دفترچه سلامت برای افراد تحت حمایت این نهاد صادر خواهد شد تا بتواننداز مزایای آن بهره‌مند شوند.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با اشاره به اینکه یکی از راهکار‌های مناسب برای توانمندسازی خانوار‌های تحت حمایت، پوشش بیمه‌ای آن‌ها است، بیان کرد: با بهره‌مندی خانوار تحت حمایت از خدمات بیمه‌ای، بخش مهمی از مشکلات و گرفتاری‌های آن‌ها برطرف می‌شود.

دشتی به حمایت این نهاد از ۸۰۰ بیمار صعب‌العلاج و زمین‌گیر اشاره کرد و گفت: رسیدگی به امور درمان بیماران تحت حمایت از مهم‌ترین برنامه‌های کمیته امداد است که درصدد هستیم بخش قابل توجهی از مشکلات بیماران زمین‌گیر را رفع کنیم.

وی با اشاره به اینکه حدود ۷۰ درصد از مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل را سالمندان و افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می‌دهند، بیان کرد: تلاش داریم با ارائه خدمات درمانی به مددجویان، آن‌ها علاوه بر تحمل درد و رنج بیماری نگرانی دیگری در خصوص تأمین هزینه‌های زندگی نداشته باشند.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل ضمن قدردانی از پزشکان خیر و مراکز درمانی طرف قرارداد کمیته امداد استان اردبیل که همواره یاری‌گر بیماران و مددجویان تحت حمایت این نهاد هستند، اعلام کرد: امیدواریم با یاری خیران و پزشکان نیکوکار بتوانیم بخش قابل توجهی از مشکلات درمانی و دارویی بیماران تحت حمایت را برطرف کنیم.

انتهای پیام/ح

حدود ۷۰ درصد از مددجویان اردبیل را سالمندان تشکیل می دهند

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

کلیدواژه: پوشش جهان کارشناسی ارشد کشورهای منطقه نظام پزشکی

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۲۶۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیمه پایه مددجویان کهگیلویه وبویراحمد به بیمه سلامت واگذارشد
 • احتمال ایجاد اختلال خطوط ارتباطی مشترکین گرمه و جاجرم
 • مجهول‌الهویه‌ها هم از امسال بیمه سلامت می‌شوند
 • افکارتان را با این سیستم هوشمند به گفتار تبدیل کنید
 • طالبان: سازمان ملل درباره جنایات آمریکا در افغانستان منصفانه قضاوت کند
 • ۳۵ هزار نفر مددجوی کمیته امداد استان کرمان تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند
 • بیش از 6 هزار نیازمند مهابادی تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند
 • اغتشاش قیمتی دربازار مسکن پایتخت+قیمت
 • ماجرای یک اختلال نجومی
 • توزیع کود های ریز مغذی به صورت رایگان، برای کشاورزان تحت پوشش طرح ملی همگام با کشاورز، توسط کانون بسیج مهندسین کشاورزی سپاه ناحیه لاهیجان +تصاویر
 • هوش مصنوعی اختلال استرسی را تشخیص می دهد؟
 • بیمه پایه درمان ۲۳ هزار نفر از خانوار تحت حمایت کمیته امداد به بیمه سلامت واگذار شد
 • مدیرکل بیمه سلامت سمنان: 60 میلیارد ریال بدهی درمانی پرداخت می شود
 • همدان| کمیته امداد تکلیفی برای ارائه خدمات درمانی به گروه خاصی از بیماران ندارد
 • نقص فنی مالیات بر انتقال ملک
 • سه طرح بیمه درمانی نیروهای مسلح رونمایی شد
 • اولویت بسیاری از بیمه‌شدگان بهره‌مندی از خدمات درمانی است/ بازنشستگی مشاغل پرستاری با ۲۵ سال سابقه کار و ۵ سال ارفاق فراهم است
 • اختلال اضطرابی هراس و فوبیا چیست؟
 • نفوذ و یا اختلال سامانه پیگیری می‌شود