نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) و در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس ماده ۵ این طرح را به تصویب رساندند که بر اساس آن یک ماده به شرح زیر به عنوان ماده ۷ مکرر ۳ به قانون الحاق می‌شود:

احزاب، جبهه‌ها و نامزدهای مستقل می‌توانند پس از تأیید صلاحیت داوطلبان و حداکثر تا ۴۸ ساعت قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی نامزدها، فهرست انتخاباتی خود را تنظیم و به ستاد انتخابات کشور و یا ستاد انتخابات استان حسب مورد اعلام کنند.

فهرست‌ها به صورت استانی ارائه شده و برای هر حوزه‌ی انتخابیه فرعی به تعداد کرسی‌های آن حوزه در مجلس داوطلب معرفی می‌شود.

طبق تبصره ۱ این ماده، احزاب و جبهه‌ها مکلفند در هنگام ارائه فهرست، موافقت کتبی داوطلبان مبنی بر عضویت در فهرست را ارائه کنند.

طبق تبصره ۲ این ماده چنانچه فرد یا افرادی از نامزدهای مزبور در فهرست‌ها به درخواست کتبی خود و تا ۴۸ ساعت قبل از شروع تبلیغات انتخاباتی از فهرست خارج شوند، حزب یا جبهه‌ی ارائه کننده‌ی فهرست می‌تواند از میان سایر داوطلبان تأیید صلاحیت شده در حوزه‌ی انتخابیه فرعی تا ۲۴ ساعت پیش از زمان آغاز فرایند تبلیغات با رعایت مفاد این ماده فهرست خود را تکمیل کند.

در غیر این صورت احزاب و جبهه‌ها حق تغییر فهرست ارائه شده را نخواهند داشت مگر این که به دلایل قهری نامزد یا نامزدهایی از فهرست مزبور حذف شوند.

در این صورت حزب و یا جبهه می‌تواند تا ۴۸ ساعت قبل از شروع اخذ رأی مطابق تشریفات مزبور فهرست خود را تکمیل کند.

به موجب تبصره ۳ این ماده ارائه فهرست صرفاً توسط دبیر کل احزاب ملی و استانی که طبق قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی پروانه معتبر فعالیت دارند، و همچنین مقام مسئول جبهه‌ها صورت می‌گیرد. احزاب و جبهه‌های استانی صرفاً جهت حوزه‌ی انتخابیه استان محل فعالیت خود حق ارائه فهرست انتخاباتی را دارند.

طبق تبصره ۴ این ماده در صورت اعلام موجودیت جبهه‌ها، احزاب ائتلاف کننده حق ارائه فهرست مجزا را نخواهند داشت.

در تبصره ۵ این ماده هم آمده هر فهرست دارای یک عنوان است و چنانچه عنوان فهرست متفاوت از عنوان حزب یا جبهه‌های ارائه کننده آن فهرست باشد، عنوان مزبور با رعایت تبصره ۴ ماده ۲ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی باید به تأیید وزارت کشور برسد.

طبق تبصره ۶ این ماده رأی دهندگان می‌توانند به عنوان یک فهرست رأی داده یا نامزد یا نامزدهای متعدد خود را در برگه رأی اعلام کنند. در صورتی که رأی دهنده به صورت همزمان به فهرست‌ها و نامزدها رأی دهد رأی به نامزدها ملاک بوده و رأی به فهرست محاسبه نخواهد شد.

در تبصره ۷ این ماده نیز آمده که اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی از شمول این ماده مستثنی هستند.

این ماده با ۱۳۱ رأی موافق، ۶۰ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۷ نماینده حاضر به تصویب رسید.

مخالفت مجلس با اختصاص سهمی از فهرست‌های انتخاباتی به زنان

در جلسه‌ علنی صبح امروز (سه‌شنبه) و در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، پروانه مافی پیشنهادی را مبنی بر اختصاص حداقل یک ششم فهرست‌های انتخاباتی به زنان در حوزه‌های انتخابیه بالای ۶ کرسی نمایندگی مطرح کرد که نمایندگان با ۷۹ رأی موافق، ۱۱۰ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۰ نماینده حاضر با آن مخالفت کردند.

در ادامه فاطمه حسینی بر اساس پیشنهاد دولت پیشنهادی را مطرح کرد که بر اساس آن در حوزه‌های دارای سه کرسی نمایندگی، یک نفر از فهرست انتخاباتی باید به زنان اختصاص یابد. در کرسی‌های دارای ۴ و ۵ کرسی نمایندگی ۲ نفر از فهرست انتخاباتی به زنان اختصاص می‌یابد و در حوزه‌های دارای ۶ کرسی نمایندگی و بالاتر یک سوم فهرست انتخاباتی به زنان اختصاص می‌یابد. همچنین حوزه‌های انتخابیه دارای یک یا دو کرسی نمایندگی تحت تأثیر این پیشنهاد قرار نمی‌گرفتند و به گفته‌ی فاطمه حسینی بیش از ۱۷۰ حوزه انتخابیه مشمول این پیشنهاد نیستند.

این پیشنهاد نیز با ۷۶ رأی موافق، ۱۰۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۴ نماینده حاضر مورد مخالفت نمایندگان قرار گرفت.

اعلام مخالفت مجلس در قبال پیشنهاد اختصاص بخشی از فهرست‌های انتخاباتی به زنان در حالی بود که نمایندگان دولت و کمیسیون‌ شوراها با این پیشنهاد اعلام موافقت کردند و تعداد زیادی از نمایندگان در صحن مجلس نیز با نشان دادن عدد ۴ موافقت خود را اعلام کردند. اما نتیجه‌ی رأی گیری مخالفت مجلس بود.

 

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اردوغان؛ بازنده بازی بزرگ

به گزارش اقتصادآنلاین، اردشیر زارعی‌قنواتی در شرق نوشت:  گفته می‌شود در این انتخابات 85 درصد واجدان شرایط رأی شرکت داشته‌اند که تقریبا معادل شرکت‌کنندگان در انتخابات ابطال‌شده ماه مارس بوده است و آقای امام‌اوغلو موفق حدود 54 درصد و رقیب او 45 درصد آرای مأخوذه را کسب کرده‌اند. پیروزی بزرگ و با فاصله زیاد آرای دو رقیب، در شرایطی رقم خورده است که در انتخابات ماه مارس، تفاوت آرای بین این دو حدود 14 هزار رأی بود (کمتر از دودهم درصد) و به همین دلیل با توجه به نزدیکی آرا، اردوغان که بارها انتخابات شهرداری استانبول را «نماد کلید فتح سنگر ترکیه» می‌دانست، با اصرار، خواهان ابطال آن انتخابات شد. از همان زمان بعضی سیاست‌مداران ترک و صاحب‌نظران بین‌المللی، جدا از اینکه این ابطال انتخابات را اقدامی فراقانونی و مغایر با اصول دموکراتیک انتخابات آزاد می‌دانستند، در مقابل اعتقاد داشتند اردوغان وارد یک قمار بزرگ سیاسی شده است که می‌تواند آینده سیاسی پاشای عثمانی را به داوری بگذارد. وقتی آفتاب در 23 ژوئن در استانبول غروب کرد و شب استانبول این عروس امروز خاورمیانه آغاز شد، با اولین اعلان نتایج مقدماتی، معلوم شد شب‌بختی اردوغان که همیشه در بندبازی‌های سیاسی مهارت داشته و به هر طریقی شاهین پیروزی را بر شانه خود می‌دید نیز فرارسیده است. آفتاب استانبول که غروب کرد، تازه آفتاب بخت اکرم امام‌اوغلو، شهردار جدید استانبول، تلألوی خود را در سیاهی شب تاباند و این‌بار تفاوت آرای او با رقیب دولتی خود به حدی بود که بلافاصله ییلدریم و اردوغان پیام تبریک برای بازیگر جدید عرصه سیاسی ترکیه ارسال کردند. به نظر نمی‌رسد با توجه به همین فاصله آرای دو رقیب، این‌بار حزب عدالت و توسعه و جناب اردوغان اعتراضی به نتایج این انتخابات داشته باشند و صدای تصمیم و اراده مردم استانبول را به وضوح بیشتری شنیده‌اند.اردوغان در این بازی مرتکب چند اشتباه محاسبه‌ای ویرانگر شد که حتی می‌تواند آینده سیاسی او را نیز به‌شدت تحت تأثیر قرار دهد و از همین حالا در مقابل خود رقیبی جدی برای دور بعدی ریاست‌جمهوری ترکیه خواهد دید. اولین اشتباه اردوغان، اینجا بود که همیشه «بستر انتخابات» را هدف قرار می‌داد و با شیوه‌های سیاسی و تشکیل ائتلاف‌های قدرتمند و همچنین عملکرد نسبتا موفق خود در دو دهه گذشته، بازی انتخابات را برای کسب پیروزی مهیا می‌کرد؛ اما این‌بار به شیوه فراقانونی و اعمال فشار بر کمیسیون انتخابات، نتایج رسمی اعلام‌شده را به سمت ابطال کشاند که تا حدودی سیستم انتخاباتی کشور را که او با اتکا به آن تا امروز قدرت خویش را تثبیت می‌کرد، زیر سؤال برد.این در حالی بود که کمیسیون انتخاباتی در حوزه استانبول، حتی ابتدایی‌ترین اصول قانونی را هم رعایت نکرد و در انتخاباتی که به بهانه بروز تخلف و تقلب باطل کردند، حتی زحمت این را که کل انتخابات این کلان‌شهر را باطل کنند، به خود نداده و چنانچه در حوزه‌های محلی که حزب حاکم تقریبا پیروز شده بود و هر دو نیز از یک مکانیسم و سیستم واحد پیروی می‌کردند، تنها به ابطال آرای شهرداری استانبول اقدام کردند.‌دوم اینکه از آنجا که در این انتخابات در دور اول «حزب دموکراتیک خلق‌ها» به نمایندگی از کردهای ساکن استانبول، ضمن معرفی‌نکردن نامزد مستقل از کاندیدای مخالفان (

امام‌اوغلو) حمایت کرد، اردوغان برای شکستن این اتحاد نانوشته، بعد از ابطال انتخابات مارس دست به اقداماتی برای تسهیل دیدار وکلا و خانواده «عبدالله اوجالان» که در جزیره ایمرلی در بازداشت امنیتی است، زد و انتظار داشت آرای بخش محافظه‌کارتر کردهای استانبول را به سمت خود جلب کند؛ اما این پروژه با توجه به مطالبات اساسی کردها برای کسب امتیاز، در میانه راه شکست خورد و نشان داد این‌بار کردها مقهور این «مهندسی انتخاباتی» با حربه برگ اوجالان نمی‌شوند؛ چون قبلا ناصداقتی اردوغان را بعد از کسب پیروزی دیده بودند.

سومین اشتباه محاسبه‌ای اردوغان تبدیل انتخاباتی محلی در حوزه شهرداری به یک رویارویی ملی در جامعه دوقطبی امروز ترکیه بود، آن‌هم در شهری که قلب تپنده اقتصاد و صنعت توریسم این کشور بوده و بافت سنتی و مدرن آن در کنار حضور اقلیت بزرگ قومی کردها و وزن تقریبا درخور توجه احزاب پراکنده چپ سوسیالیستی، می‌توانست بسیاری از معادلات سنتی را دگرگون کند.به همین دلیل اردوغان ناخواسته موجب اتحادی ملی بین احزاب اپوزیسیون شد که احزاب راست میانه مثل (حزب خوب) را در کنار احزاب آتنیکی چپ (حزب دموکراتیک خلق) و همچنین یک طیف گسترده از نیروهای چپ سوسیالیستی و رادیکال را پشت سر امام‌اوغلو از حزب سوسیال‌دموکرات «جمهوری‌خواه خلق» به صف کرد. البته این سه دلیل عمده را باید در کنار سقوط 20درصدی اقتصاد ترکیه در یک سال اخیر، تشدید کیش شخصیت اردوغان که دموکراسی نیم‌بند ترکیه را به‌شدت به خطر انداخته است، تشدید تضادهای او با اتحادیه اروپا که همیشه برای ترک‌ها رؤیای پیوستن را تداعی می‌کرد و بسیاری دلیل کوچک دیگر نیز دید. 

امروز تکلیف شهرداری استانبول تقریبا مشخص شده و این دژ 20ساله حزب عدالت و توسعه فروریخته است؛ اما آنچه بیش از همه اهمیت دارد، نوع عملکرد اکرم امام‌اوغلو در مسند شهرداری این کلان‌شهر است. اگر شهردار جدید همچنان بر وعده‌های انتخاباتی خود وفادار بماند و بتواند نقطه اتصال بین نیروهای متنوع اپوزیسیونی باشد که به او اعتماد کرده و رأی داده‌اند، می‌تواند آلترناتیو قدرتمندی را در سازمان‌دادن به ائتلافی بزرگ و اتحاد عمل بین اپوزیسیون ایفا کند. جامعه ترکیه در دو دهه دوران زمامداری اردوغان هیچ‌گاه با شکست معنادار مواجه نبوده است و چنانچه امام‌اوغلو بتواند کارنامه پذیرفته‌شده‌ای از خود بر جا بگذارد (البته بسیار بعید است که اردوغان به دعوت امام‌اوغلو برای همکاری گردن نهد و در کار او کارشکنی نکند)، می‌تواند آلترناتیو بزرگ و مورد توافق احزاب مخالف را برای دور بعد رویارویی ملی ایجاد کند.‌این شرایط فرصتی تاریخی در اختیار نیروهای اپوزیسیون قرار داده که اگر به‌درستی از آن استفاده شود، می‌تواند شطرنج سیاسی ترکیه را دگرگون کند. اردوغان در این بازی دست به قمار بزرگی زد که فراتر از سنت‌های مألوف سال‌های اخیر بود و امروز به‌عنوان بازنده بزرگ این میز، آس‌های خود را سوزانده است. به نظر می‌رسد اکرم امام‌اوغلو در این چند ماه که از ظهور سیاسی‌اش به‌عنوان یک رهبر اپوزیسیونی سپری شده، تا حدودی توانسته است به این هدف نزدیک شود و این تجربه در بین نیروهای اپوزیسیون نیز احتمالا می‌تواند جالب و در آینده پایه کار مشترک قرار گیرد. از هم‌اکنون ترکیه وارد مرحله‌ای تاریخی شده است که البته راه پیش و پس در مقابل آن قرار دارد.

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای اینگونه تند با مردم برخورد می‎کنند؟

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

کلیدواژه: انتخابات مجلس قانون تبلیغات انتخابات وزارت کشور قانون اساسی زنان دولت انتخابات انتخابات مجلس تبلیغات قانون اساسی مجلس

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۲۶۶۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ساختمان جیپ واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی است
 • حربه اصلاح‌طلبان برای توجیه شکست انتخاباتی! +عکس
 • گزارش: شرکت نمی‌کنیم!؛ حربه اصلاح‌طلبان برای توجیه شکست انتخاباتی!
 • پیشنهاد انتخاباتی متفاوت به اصولگراها: در همه لیست‌های انتخابات مجلس، اسم ۱۵ نفر مشترک باشد
 • دعوت از احزاب سیاسی برای شرکت در انتخابات شورایاری‌ها
 • نگاهی به تحرکات انتخاباتی طیف های سیاسی
 • احتمال ائتلاف کاندیداهای وزنه برداری قوت گرفت
 • ليگ ملت هاي واليبال؛ ليست 14 نفره تيم ملي واليبال ايران براي حضور در هفته پنجم اعلام شد
 • سرگیجه در امید اول ورزش ایران در المپیک/ ثبت‌نام از کاندیداهای فدراسیون کشتی ابطال می‌شود؟
 • نفوذ دولتی‌ها در نهاد کشف فساد
 • لیست ۱۴ نفره تیم ملی والیبال ایران برای حضور در هفته پنجم رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال اعلام شد؛ غیبت دوباره شریفی!
 • «سازِ وحدت» اصولگراها کوک نمی‌شود /۱۶ میلیون رای پراکنده می‌شود؟
 • هزینه های تبلیغات کاندیداهای انتخابات را رصد می کنیم
 • ‌هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان نمایندگی مجلس رصد خواهد شد
 • احتمال ادغام تیم‌های انتخاباتی عبدالله و اتمر در انتخابات ریاست جمهوی افغانستان
 • نگاهی به نشست رهبران احزاب افغانستان با طالبان
 • آمار دقیق کاندیداهای انتخابات مجلس در استان البرز موجود نیست
 • جدیدترین ‌برنامه‌های جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی‌ در سال ۹۸ /‌ جذب جوانان در اولویت قرار گرفت
 • اختصاصی|جدیدترین ‌برنامه‌های جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی‌ در سال ۹۸ /‌ جذب جوانان در اولویت قرار گرفت