به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان،  فرامرز رستگاری ،مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: با توجه به بارندگی‌های اخیر به منظور حفظ تولید محصولات زراعی، رعایت نکات فنی در مدیریت مزارع بسیارضروری است.

وی افزود: با توجه به بالا بودن رطوبت در مزارع و دمای مناسب، امکان شیوع عوامل بیماری زای قارچی در محصولات فراهم می‌باشد توصیه میشود که کشاورزان با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی نسبت به مصرف سموم قارچ کش اقدام نمایند.

رستگاری بیان کرد: در برخی از مناطق به دلیل بارندگی شدید و وزش باد در مزارع گندم مشکل ایجاد شده که در این راستا بایستی کشاورزان با هماهنگی بیمه شهرستان‌ها و مراکز جهاد کشاورزی نسبت به برآورد خسارت اقدام نمایند.

وی گفت: در کشت‌های دیرهنگام فاریاب و اسفندقه که مزارع در مرحله سبزینه رشد هستند، کشاورزان پس از خشک شدن رطوبت سیلاب‌ها ضمن مصرف قارچ کش نسبت به آبیاری مزارع و مصرف کود‌های پتاسه اقدام و از مصرف کود‌های ازته خودداری گردد.

مدیر زراعت سازمان تصریح کرد:کشاورزان گندم‌کار و کلزارکار که مزارع آن‌ها در مرحله رسیدگی و برداشت می‌باشد دقت داشته باشند که پس از آفتابی شدن آسمان و خشک شدن رطوبت نسبت به برداشت محصول اقدام و با رطوبت استاندارد به مراکز خرید حمل و تحویل دهند.

وی به کشاورزان توصیه کرد:در برخی از مناطق که به دلیل محدودیت‌های مختلف محصول را در مزرعه دپو می‌کنند قطعا قبل از حمل چند روز محموله‌ها را زیر رو کرده و با هوادهی از کپک زدن محصول ممانعت به عمل آورند.

انتهای پیام /ی

هشدارهایی برای کشاورزان جنوبی

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خسارت و برکت سیلاب برای کشاورزی سمنان

سمنان- ایرنا- کشاورزی منبع اصلی تولید مواد غذایی در سیل دو ماه اخیر کشور دستخوش برخی آسیب ها شد، در بلندمدت اما بارش ها، با تقویت منابع آبی، برکاتی با خود دارد که می تواند گام بلندی در تحقق شعار «رونق تولید» باشد.

به گزارش ایرنا، کشاورزی یک ظرفیت است که شامل تولیدات در بخش های مختلف دامی، زراعی و باغی می شود و توجه به هر یک از این بخش ها رونق تولید، چرخش چرخ اقتصاد و اشتغالزایی را به همراه دارد.
کشاورزی با تامین غذا و نیازهای ذاتی انسان، راه را برای رفتن به سمت ترقی و پیشرفت هموار می کند چرا که انسان گرسنه به فکر پیشرفت، پویایی، توسعه و ترقی نیست، اما با تامین بودن نیازهای اولیه، تفکر بشر برای برنامه ریزی و قدم گذاشتن در مسیر پیشرفت جان می گیرد.
همین جملات کافی است تا به اهمیت و تاثیر کشاورزی برای رسیدن به اوج قله های پیشرفت پی ببریم.
توجه به بخش کشاورزی به عنوان یکی از رکن های توسعه اقتصادی مقدمه ای برای تحقق شعار امسال مبنی بر« رونق تولید» در زمینه های مختلف به منظور بالندگی بیش از پیش کشور خاری بر چشم دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی است.
کشاورزی و رسیدن به خودکفایی اولین گام برای رونق تولید، اشتغالزایی و توسعه اقتصادی است، چرا که کشاورزی به عنوان یک صنعت پاک به شمار می رود که می تواند باعث چرخش چرخ تولید در کشور در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، کشاورزی و فرهنگی شود.
رونق کشاورزی نیازمند تحقق و توجه به چندین مولفه است و یکی از این مولفه ها توجه به خواسته و مطالبه های کشاورزان است.
یکی از مطالبه های کشاورزان، واقعی شدن نرخ بیمه در پرداخت خسارت است و آنان اکنون معتقدند بیمه به تعهدهای خود به خوبی عمل نمی کند و دارای مشکلات ساختاری است و ادامه این روند بیمه موجب دلسرد شدن کشاورزان و کم رونق شدن کشاورزی به عنوان بازوی محرک اقتصاد می شود.
از دیگر مواردی که موجب دلگرمی کشاورزان برای رونق کشاورزی می شود خرید محصولات راهبردی مانند گندم به قیمت واقعی است.
هم چنین توجه به منابع آبی و مدیریت آب نقش مهم و غیرقابل انکاری در رونق و توسعه کشاورزی دارد؛ اکنون به اعتقاد کشاورزان نحوه سنجش میزان مصرف آب به وسیله کنتور هوشمند نصب شده در خروجی چاه های آب عادلانه نیست، چرا که کنتور هوشمند به جای توجه به میزان آب استحصال شده، براساس میزان مصرف انرژی میزان مصرف آب را می سنجد.
کشاورزی به عنوان بخشی که تامین امنیت غذایی کشور را بر عهده دارد با توجه به خشکسالی در چند سال اخیر و سیلاب در روزهای گذشته نیازمند حمایت دولت در زمینه اعطای تسهیلات ارزان قیمت، آسان‌پرداخت و اجرای کامل و درست قانون استمهال وام کشاورزان خسارت دیده است.
مشکل اصلی کشاورزان و بهره برداران سروکار داشتن با نهاد و مراجع قانونی مختلف برای رسیدگی به امور است، به طور مثال کشاورز برای تامین سوخت ماشین آلات کشاورزی باید به وزارت نفت، برای تامین آب مصرفی به وزارت نیرو و برای تامین نهاده به وزارت جهاد کشاورزی مراجعه کند و این تعدد متولی مانعی در تسهیل و تسریع در روند فعالیت در حوزه کشاورزی است.
به گزارش ایرنا، 198 هزار هکتار از وسعت استان سمنان را اراضی کشاورزی تشکیل می دهد که از این وسعت 54 هزار هکتار اراضی باغی، 110 هزار هکتار اراضی زراعی و بقیه اراضی در مرحله آیش است و حدود 45 هزار بهره بردار در بخش کشاورزی فعالند.

** رفع مشکلات ساختاری بیمه کمک بزرگ به کشاورزان خسارت دیده
رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی استان سمنان گفت: رفع مشکل ساختاری صندوق بیمه کشاورزی مهم ترین مطالبه کشاورزان خسارت دیده استان سمنان از سیل در روزهای گذشته است.
رشید پرهام در گفت و گو با ایرنا افزود: بیمه صندوق کشاورزی، هزینه ها را بیمه می کند و تعرفه ای برای محصولات کشاورزی تعریف نشده و همین موضوع مانع استقبال کشاورزان شده است.
وی اضافه کرد: بیمه در قبال کاهش محصولات کشاورزی خسارت پرداخت نمی کند و تنها 20 درصد هزینه کاشت را پرداخت می کند که این میزان پرداختی دردی از کشاورزان خسارت دیده دوا نمی کند.

** خرید تضمینی به قیمت واقعی انجام شود
رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی استان سمنان گفت: بارندگی در کنار پدیده رانش زمین در روزهای گذشته به کشاورزان به ویژه در منطقه کالپوش شهرستان میامی خسارت های زیادی وارد کرد، اکنون خرید تضمینی محصولات راهبردی مانند گندم به قیمت واقعی نقش مهم در ترغیب کشاورزان به تداوم فعالیت در حوزه کشاورزی دارد.
پرهام اضافه کرد: اکنون قیمت تعیین شده برای خرید تضمینی گندم حدود 17 هزار ریال است، این در حالیست که در کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان قیمت خرید گندم بین 35 هزار تا 40 هزار ریال است.
به گفته وی، اکنون کشاورزی به دلیل گرانی نهاده و هزینه های جانبی تولید فعالیتی به‌صرفه نیست.
پرهام یادآور شد: مهاجرت معکوس به روستاها در افزایش تولید نقش زیادی ندارد و افرادی که به روستاها برمی گردند معمولا بازنشسته هستند و به صورت حرفه ای وارد عرصه تولید در بخش کشاورزی نمی شوند.
وی، هدفمندی یارانه و در نظر گرفتن یارانه برای کشاورزان در بخش انرژی را در رونق کشاورزی موثر دانست.
رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی استان سمنان گفت: پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و آسان پرداخت کمک کننده به کشاورزان در شرایط فعلی برای رونق کشاورزی است.

** سیل بیش از 528 میلیارد ریال به کشاورزی سمنان خسارت زد
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: سیل 528 میلیارد و 950 میلیون ریال به بخش های مختلف زراعی، باغی، دامی و تاسیسات زیربنایی کشاورزی استان خسارت وارد کرد.
خدابخش عرب در گفت و گو با ایرنا افزود: سیلاب ، برف و کولاک و سرمازدگی از بیست و هفتم اسفند 97 تا بیست و یکم فروردین 98 ، پنج هزار و 850 هکتار اراضی زراعی را تحت تاثیر قرار داد و 146 میلیون و 463 هزار ریال خسارت وارد کرد.
وی تصریح کرد: بارش های روزهای گذشته به شهرستان میامی 302 میلیارد و 346 میلیون ریال، سرخه 74 میلیارد و 763 میلیون ریال و شهرستان سمنان 39 میلیارد و 380 میلیون ریال خسارت زد.
معاون سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: در پی وقوع سیلاب روزهای گذشته شهرستان های شاهرود 34 میلیارد و 427 میلیون ریال، مهدیشهر 33 میلیارد و 171میلیون ریال، دامغان 26 میلیارد و 702 میلیون ریال، آرادان 10 میلیارد و 161 میلیون ریال و گرمسار هشت میلیارد ریال متحمل خسارت شده اند.

** خسارت 199 میلیارد ریالی سیل به امور زیربنایی کشاورزی سمنان
مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: سیلاب، برف و کولاک و سرمازدگی از بیست و هفتم اسفند 97 تا بیست و یکم فروردین امسال، در بخش آب و خاک و امور زیربنایی کشاورزی 199 میلیارد و 510 میلیون ریال خسارت زد.
حسین شاهینی در گفت و گو با ایرنا درباره اثرات سیلاب بر خاک اراضی کشاورزی، تصریح کرد: سیلاب در مناطقی که با شدت در اراضی کشاورزی جاری شود موجب ایجاد لایه رسوبی و مانع نفوذ آب در خاک می شود اما در استان سمنان تشکیل لایه رسوبی ناشی از سیلاب در زمین های کشاورزی نگران کننده نیست.
وی اضافه کرد: ضخامت لایه های رسوبی تشکیل شده در اراضی کشاورزی استان سمنان ناشی از سیل اخیر کمتر از 20 سانتیمتر است و با شخم زدن زمین این مشکل رفع می شود.

** سیلاب و تقویت سفره آب های زیرزمینی
مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان تصریح کرد: بارندگی و سیلاب در روزهای اخیر موجب تقویت سفره آب های زیر زمینی و افزایش آب دهی چشمه ها و قنات ها شده است.
وی با بیان این که بارندگی اخیر موجب آبگیری و جاری شدن دوباره قنات ها و چشمه های خشک استان سمنان شده است، یادآور شد: در برخی مناطق استان بارندگی موجب تقویت آب های سطحی شده و کشاورزان را از برداشت از برخی چاه ها بی نیاز کرده است، که این هم نقش موثری در تقویت سفره آب های زیر زمینی دارد.

**سیل به بیش از یکهزار هکتار باغ سمنان خسارت زد
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: سیلاب ، برف و کولاک و سرمازدگی از بیست و هفتم اسفند 97 تا بیست و یکم فروردین به یکهزار و 80 هکتار از باغ های استان به میزان 121 میلیارد و 333 میلیون ریال خسارت وارد کرد.
مهدی قرائیان در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: بارندگی در روزهای اخیر در کنار تقویت سفره های آب زیرزمینی تاثیر منفی بر باغ ها گذاشته است.
وی ادامه داد: بارندگی بی موقع در روزهای اخیر موجب تشدید آفت می شود و همچنین تاثیرهای سوء بر بخش باغی وارد می کند.

** بهار زودرس خسارت بارتر از سیل
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: خسارت تغییرات آب و هوایی مانند سردشدن و بارندگی ناگهانی در بخش باغی به مراتب بیش از خسارت سیل است.
وی ادامه داد: تغییرات ناگهانی آب و هوا مانع تلقیح و باروی گل ها و تبدیل شدن به میوه می شود، در نتیجه بار درخت و میوه کمتر می شود که خسارت آن چندین برابر سیل است.
قرائیان خاطر نشان کرد: اکنون شکوفه درختان باغ های استان سمنان به دلیل تغییرات ناگهانی آب و هوایی به بار ننشسته و کشاورزان را با چالش مواجه کرده است.
7342/7408/6103

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

زن اماراتی پس از حدود ۳ دهه از کما خارج شد

کلیدواژه: وزارت جهاد کشاورزی محصولات کشاورزی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۲۸۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دستگاه تولید آب از رطوبت هوا برای اولین بار رونمایی می شود
 • شیوع آفات در مزارع کهگیلویه؛ بارش باران ۳۰۰ درصد رشد یافت
 • آغاز برداشت گندم از اراضی کشاورزی خرمشهر
 • برداشت گندم از مزارع خرمشهر آغاز شد
 • خسارت یکهزار و ۵۶۰ میلیارد تومان سیل به زیربخش‌های کشاورزی استان /کار بازسازی و اقدامات فوری را در دست اقدام داریم
 • جای نگرانی درباره‌ شیوع بیماری وبا و حصبه در مناطق سیل‌زده نیست/پشه‌بند ضروری است
 • بازسازی جاده‌های بین مزارع لرستان آغاز شد
 • کشاورزان بابت مصرف کم برق پاداش دریافت می‌کنند
 • هجوم آفت سن به مزارع پس از اتمام بارندگی ها/ کشاورزان خراسان رضوی آماده باشند
 • خسارت 1560 میلیاردی سیل به زیربخش‌های کشاورزی
 • احتمال شیوع بیماری‌های منتقله از آب‌های آلوده
 • تهدید مزارع کشاورزی کرمانشاه با آفت «زنگ زرد»
 • میزان شیوع اختلالات روانی در آذربایجان شرقی بالاست
 • برای کاهش خسارت ها کشاورزان به هشدارهای هواشناسی توجه کنند
 • مشکلات کشاورزان استان مرکزی با حضور وزیر جهاد کشاورزی بررسی شد
 • شیوع بیماری‌های انگلی دام با آغاز فصل گرما
 • کشاورزی فارس پس از سیل چه خواهد شد
 • کشاورزی در فارس پس از سیل چه خواهد شد
 • نیاز به ۲ میلیارد تومان برای مبارزه با بحران بیماری‌های گیاهی در خراسان‌شمالی