حسین کلانی عضو کمیته فنی تیم ملی امید در گفتگو با خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به عملکرد نه چندان خوب تیم ملی امید در مرحله اول مسابقات مقدماتی المپیک ۲۰۲۲  و نوسانات ارزی که وجود دارد و پرداخت دستمزد سرمربی خارجی را دشوار می‌کند در مورد تغییر سرمربی تیم ملی فوتبال امید گفت: این روز‌ها مسائل ارزی از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌توان گفت در درجه اول تصمیم گیری‌ها قرار دارد. از طرفی در مرحله اول مسابقات مقدماتی بازی‌های المپیک ۲۰۲۲ ما با این تیمی که داشتیم و با توجه به این موضوع که بازی‌ها در تهران برگزار می‌شد نتایج خوبی کسب نکردیم و می‌توان گفت شانس آوردیم که توانستیم به مرحله بعد صعود کنیم. تیم ما یک سر و گردن از تیم‌های دیگر بالا‌تر بود، اما متاسفانه نتایج کسب شده خوب نبود.

برای آماده کردن تیم ملی امید زمان کافی داریم

او در پاسخ به این سوال که آیا با آمدن سرمربی جدید می‌توانیم برای مرحله دوم مسابقات مقدماتی المپیک آماده شویم یا خیر، گفت: مرحله بعدی مسابقات در ماه ژانویه (آذر و دی) برگزار خواهد شد و زمان کافی برای آماده کردن تیم با مربی جدید را داریم. تیمی که کرانچار برای مسابقات مرحله اول آماده کرده بود در مدت زمان کمتری بسته شد و من فکر می‌کنم از این نظر مشکلی برای تیم ملی امید پیش نخواهد آمد.

مربی ایرانی شناخت بهتری از بازیکنان دارد

کلانی در پاسخ به سوال که طبق شنیده‌ها قرار است از یک مربی ایرانی برای تیم ملی امید استفاده شود و آیا این موضوع به سود ما خواهد بود یا خیر گفت: من کلا با سرمربی ایرانی موافق هستم و همیشه این موضوع را گفته ام. مربی ایرانی به دلیل اینکه از نظر روحی و روانی شناخت بهتری از بازیکنان نسبت به مربی خارجی دارد و اینکه از نظر زبان با یکدیگر می‌توانند ارتباط بهتری برقرار کنند و یکدیگر را بشناسند.

خارجی بودن یک مربی نمی‌تواند دلیل بر خوب بودن او باشد

او گفت:  این روز‌ها با توجه به کلاس و دوره‌های مربیگری که برگزار می‌شود مربی‌های ایرانی نسبت به خارجی از نظر اطلاعات و علم مربیگری چیزی کمتر ندارند. زمانی که کارنامه‌ای مربیان خارجی را بررسی کنید متوجه می‌شوید این افراد هم فراز و نشیب‌های زیادی را در کارشان تجربه کرده اند. بزرگترین مربیان دنیا هم از تیم هایشان اخراج شده اند. خارجی بودن یک مربی نمی‌تواند دلیل بر خوب بودن و مناسب بودنش باشد.

بهترین‌های ایران در تیم ملی هستند

کلانی ادامه داد: مربی که برای تیم‌های ملی در رده‌های سنی مختلف انتخاب می‌شود بازیکنانی را در تیمش در اختیار دارد که چکیده‌ای از بهترین‌های ایران هستند. یعنی بهترین‌ها انتخاب می‌شوند و این بازیکنان مسائل ابتدایی به مانند شوت زدن و پاس دادن و دریبل زدن را بلد هستند و مهم این است که سرمربی بتواند این بازیکنان را کنار یکدیگر بچیند. اگر این فرد شناخت کافی نسبت به روحیات بازیکنان نداشته باشد نمی‌تواند این کار را به خوبی انجام دهد.

جوانان ما از لحاظ استعداد چیزی از بازیکنان خارجی کم ندارند

او در مورد استعداد بالای جوانان ایرانی گفت: مربی ایرانی شناخت لازم را از جوانان ایرانی دارد. به این موضوع هم باید اشاره کنم که جوانان ما از لحاظ استعداد چیزی از بازیکنان خارجی کم ندارند و فقط شرایط و نبود امکانات لازم باعث شده نتوانند در تیم‌های بزرگ دنیا حضور داشته باشند. ما در هر زمینه که نگاه می‌کنیم می‌بینیم که جوانانمان در هر رشته‌ای چه علمی باشد چه سازندگی و ... سر‌تر از جوانان کشور‌های دیگر هستند.

موفقیت برخی از خارجی‌ها دلیل بر خوب بودن همه آن‌ها نیست

کلانی در مورد اینکه اگر به مربیان ایرانی فرصت داده شود می‌توانند نتایج بهتری کسب کنند گفت: اگر یک دهم امتیازی که به مربیان خارجی می‌دهیم به جوانان خودمان بدهیم من قول می‌دهم نتایج بسیار درخشان تری نسبت به مربیان خارجی کسب خواهیم کرد. اگر معدود مربیان خارجی که شناخت بیشتری از ایران و روحیات بازیکنان دارند و موفق به کسب نتایج خوبی شده اند دلیل نمی‌شود همه خارجی‌ها خوب باشند.

کی‌روش به فوتبال ما لطمه زد

او در مورد تاثیرات حضور کی روش در فوتبال کشورمان گفت: کی روش به فوتبال ما بسیار لطمه زده است و تاثیرات منفی این اتفاق چه از نظر فنی و چه از نظر حیثیت در آینده خود را نشان خواهد داد. این موضوعاتی است که باید برای تصمیم گیری‌ها در نظر گرفت. در زمان حضور کی روش ما حرفی نمی‌زدیم و به همه دوستان رسانه‌ای مان می‌گفتیم آرام باشند و تحمل کنند تا کی روش با آرامش برنامه هایش را عملی کند. اما متاسفانه همه دیدیم که در نهایت کی روش نتواست کاری انجام دهد.

ما ایرانی‌ها درد خودمان را باید خودمان درمان کنیم

کلانی در مورد اینکه خارجی‌ها ابتدا به دنبال منافع خود هستند گفت: ما ایرانی‌ها درد خودمان را باید خودمان درمان کنیم و پیشرفتمان در ازای کاری خواهد بود که خودمان انجام خواهیم داد. هیچکس به خاطر ما به ایران نمی‌آید و برایمان دل نمی‌سوزاند بلکه منافع خود را در اولویت قرار خواهد داد و بعد از آن منافع ما را در نظر خواهد گرفت. این نظرمن است و امکان دارد نادرست باشد، اما به هر حال من بیشتر به مربیان و جوانان ایرانی اعتقاد دارم.

فرصت مشورت به مربیان ایرانی داده نمی‌شود

او در پاسخ به این سوال که چه گزینه‌هایی می‌توانند هدایت تیم ملی امید را بر عهده گیرند گفت: من شناخت آنچنانی ندارم و برای من همه شان خوب هستند. همه شایسته هستند و تا جایی که من مطلع هستم آن فرصتی که باید به این افراد داده می‌شد اتفاق نیافتاده است. حتی در حد مشورت کردن هم همکاری صورت نمی‌گرفت و به همین دلیل این افراد دلسرد خواهند شد و خودشان را کنار می‌کشند. اما وقتی ۴ مربی ایرانی دور هم جمع شوند با توجه به شناختی که از گذشته یکدیگر دارند بهتر می‌توانند مشورت کنند و قطعا موفق هم خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

تمام گزینه‌های هدایت تیم ملی فوتبال ایران

رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا به تاج تبریک گفت

تیم ملی فوتبال امید ایران در سید ۴ انتخابی المپیک

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

لطمه‌ای که استقلال به الهلال زد

تیم فوتبال استقلال ایران شب گذشته در هفته چهارم لیگ قهرمانان آسیا در ابوظبی مقابل الهلال عربستان با یک گل شکست خورد تا شرایطش برای صعود به مرحله بعد سخت شود.

الهلال در حال حاضر با ۹ امتیاز صدرنشین گروه است و در بازی بعد به مصاف العین امارات می‌رود. باوجود برتری الهلال در بازی شب گذشته اما این تیم برای دیدار با العین سه بازیکن اصلی خود را از دست داد.

نواف العابد بازیکن الهلال در بازی شب گذشته با دریافت کارت قرمز از زمین اخراج شد تا بازی بعد را از دست بدهد. همچنین محمد البریک و جووینکو هم با دریافت کارت زرد از بازی بعد محروم شدند.

جووینکو کارت زرد خود را در شرایطی گرفت که روی نیمکت نشسته بود.

سایت عربی «کوره» اعلام کرد دلیل کارت زرد جووینکو مشخص نبود و باشگاه الهلال قصد دارد به خاطر این کارت زرد به AFC شکایت کنند.

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: اخبار ورزشی فدراسیون فوتبال تیم ملی فوتبال امید

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۲۸۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وقتی اعتماد مردم لطمه ببیند بقای انقلاب به خطر می‌افتد
 • دغدغه اصلی کرانچار؛ با امیدها مثل بزرگسالان رفتار کنید
 • چرا فدراسیون کرانچار را از تیم امید اخراج نکرد؟
 • کرانچار برنامه هایش را برای ادامه راه ارائه کرد
 • کرانچار از تیم ملی امید می رود؟
 • کرانچار «فعلا» در تیم امید ماندنی است/ یک ایرانی جانشین «زلاتکو» می‌شود
 • قربانی: استقلال بعد از گل الهلال و ۱۰ نفره شدن حریف برنامه‌ای نداشت/فرسایشی بودن لیگ به سرخابی‌ها لطمه زد
 • چرا فدراسیون ترسید قرارداد کرانچار را فسخ کند؟
 • زلاتکو کرانچار ماندنی می‌شود
 • استیلی: کرانچار قرارداد دارد
 • محصص حرفی از برکناری کرانچار نزد
 • جلسه سرنوشت ساز برای کرانچار برگزار می شود
 • کرانچار ماندنی شد
 • آمار طلابی که به مناطق سیل زده رفتند/ غیبت طلاب امدادگر موجه شد
 • محصص: کرانچار برنامه‌هایش را به کمیته فنی فدراسیون داد/ امیدواریم تیم امید به المپیک صعود کند
 • ماندن کرانچار در تیم ملی فوتبال امید ایران قطعی نیست
 • کرانچار در تیم امید ماندنی شد
 • زلاتکو کرانچار ماندنی شد/ تاج مسئولیت تیم ملی امید را بر عهده گرفت
 • زلاتکو کرانچار ماندنی شد