خرداد: قیمت نفت روز سه شنبه پس از اینکه یک وزیر روسی اعلام کرد روسیه و اوپک ممکن است تولیدشان را برای مقابله با آمریکا بر سر سهم بازار افزایش دهند، کاهش پیدا کرد.
بهای معاملات آتی نفت برنت ۸ سنت یا ۰.۱۳ درصد نسبت به قیمت نهایی روز دوشنبه کاهش یافت و به ۷۱ دلار در هر بشکه رسید.
بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۸ سنت یا ۰.۱۳ درصد نسبت به روز گذشته کاهش پیدا کرد و به ۶۳.۳۲ دلار در هر بشکه رسید.
آنتون سیلوآنوف، وزیر دارایی روسیه اوایل هفته جاری اظهار کرد روسیه و اوپک ممکن است تصمیم بگیرند تولیدشان را برای مبارزه بر سر سهم بازار با آمریکا افزایش دهند اما این اقدام قیمت‌های نفت را تا سطح ۴۰ دلار در هر بشکه پایین خواهد برد.
به گفته ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA، نگرانی فزاینده‌ای وجود دارد که روسیه با تمدید کاهش تولید موافقت نخواهد کرد و ممکن است در ماه‌های آینده شاهد خروج آنها از توافق کاهش تولید با اوپک باشیم.
اوپک و هم‌پیمانانش شامل روسیه در ژوئن برای تصمیم‌گیری در خصوص ادامه اجرای توافق کاهش تولید دیدار خواهد کرد. اوپک و روسیه و سایر تولید کنندگان غیراوپک با هدف کاهش مازاد عرضه و تقویت قیمت‌ها، موافقت کرده‌اند از اول ژانویه به مدت شش ماه تولیدشان را ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. اما رشد روزافزون تولید نفت شیل آمریکا باعث شده است رشد قیمت‌ها محدود شود.
به گفته بنجامین لو، تحلیلگر کالا در شرکت فیلیپ فیوچرز، رشد تولید شیل آمریکا، موانعی را برای قیمت‌های نفت ایجاد کرده است.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی پیش بینی کرده که تولید نفت خام از هفت منطقه شیل این کشور حدود ۸۰ هزار بشکه در روز در ماه مه رشد کرده و به ۸.۴۶ میلیون بشکه در روز می‌رسد.
بر اساس گزارش رویترز، با این حال عرضه محدودتر از سوی ایران و ونزوئلا به دلیل تحریم‌های آمریکا، مانع از کاهش بیشتر قیمت‌های نفت شده است. برچسب ها: نفت ، روسیه ، اوپک

منبع: خرداد

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خودزنی ترامپ در کاخ سفید/شکست اتحاد آمریکایی- عربی علیه بازار نفت

به گزارش خبرنگار مهر، عصر دیروز کاخ سفید اعلام کرد که معافیت خرید نفت از ایران را تمدید نمی‌کند. پیش از این اعلام رسمی، قیمت نفت در واکنش به زمزمه‌هایی که در این رابطه وجود داشت، روند صعودی در پیش گرفت و قیمت نفت برنت از مرز ۷۴ دلار برای هر بشکه عبور کرد. ایالات متحده آمریکا گفته عربستان و امارات تولید نفت ایران را در بازارهای جهانی جبران خواهند کرد. سوال این است که آیا سعودی‌ها و اماراتی‌ها می‌توانند وعده خود را عملیاتی کنند؟ تمدید نکردن معافیت‌های خرید نفت چه تأثیری بر ایران و بازار جهانی نفت دارد؟

طبق تحلیل بلومبرگ، عربستان، روسیه، کویت و عربستان سعودی کشورهایی هستند که گفته می‌شود در صورت کاهش عرضه نفت ایران به بازار، می‌توانند آن را جبران کنند.

طبق گفته متخصصان بازار نفت، سعودی‌ها برای افزایش تولید نفت خود به میزان حتی یک میلیون بشکه دچار یک مشکل اساسی هستند؛ نخست اینکه در ماه‌های گرم سال مصرف نفت در عربستان به دلیل افزایش استفاده از دستگاه‌های خنک کننده، صعودی است و مصرف نفت بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد. این بدان معناست که اگر به آخرین رقم رسمی تولید ریاض (۹.۷۹ میلیون بشکه - در ماه مارس ۲۰۱۹ میلادی) ۵۰۰ هزار بشکه دیگر افزوده شود تنها می‌تواند نیازهای خود را پوشش دهد.

این در شرایطی است که مصرف انرژی در عربستان طی چند سال اخیر به طور میانگین ۷.۵ درصد در سال افزایش یافته است. بر اساس گزارش اندیشکده بروکینگز، این شرایط باعث شده تا زنگ خطر برای عربستان به صدا درآید و این کشور به اصلاح نظام قیمت گذاری انرژی در کشورش بپردازد.

پالایشگاه‌ها دست ریاض را می‌بندند

محدودیت دیگری که عربستان برای افزایش صادرات نفت خام خود با آن روبرو است، این است که حاکمان شبه جزیره طی سال‌های گذشته سرمایه گذاری بزرگی روی صنایع پالایشی خود و صادرات فرآورده‌های نفتی انجام داده‌اند که از سود بیشتری برخوردار است؛ و دور از ذهن است که عربستان با کاهش ظرفیت پالایشی خود در کشورهای خارجی، بخواهد با شرکای خود وارد یک چالش بزرگ شود زیرا این کشور در اغلب پالایشگاه‌هایی که حضور دارد، به عنوان شریک به فعالیت مشغول است.

بر اساس آمار رسمی، عربستان قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی ظرفیت پالایشگاهی خود را به ۲ برابر افزایش داده و به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز برساند که این رقم معادل تولید کنونی نفت این کشور است. در همین راستا پالایشگاه ٤٠٠هزار بشکه‌ای جدیدی در منطقه جازان در مرحله نهایی قرار دارد و به زودی به بهره برداری می‌رسد. این راهبرد ریاض برخلاف خواسته ترامپ برای افزایش صادرات نفت است زیرا این کشور نه ظرفیت مازادی فعلاً برای افزایش تولید دارد و نه می‌تواند به صورت پایدار، کمبود نفت ایران، ونزوئلا و لیبی را در بازار پوشش دهد.

نکته مهمی که باید به آن توجه ویژه داشت افت شدید تولید میدان نفتی «القوار» به عنوان بزرگترین میدان نفتی جهان است. به این ترتیب که میزان تولید نفت این میدان از ۵ میلیون بشکه در روز به زیر ۳.۸ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

امارات چه در مشت دارد؟

اما در ارتباط با امارات متحده عربی که به عنوان یکی از جایگزین‌های نفت ایران در بازار مطرح شده است باید گفت این کشور ظرفیت تولید ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز را دارد؛ رقم تولید این کشور در سال ۲۰۰۲ میلادی معادل ۲.۵۶ میلیون بشکه در روز و در سال ۲۰۱۸ میلادی معادل ۳ میلیون و ۳۴ هزار بشکه در روز بوده است. این در حالی است که بر اساس تازه‌ترین اعلام اوپک تولید نفت امارات در ماه مارس ۲۰۱۹ میلادی رقمی حدود ۳ میلیون و ۵۹ هزار بشکه در روز را به خود اختصاص داده است که از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت تولیدی ابوظبی، یک میلیون آن صرف تأمین نیاز پالایشی داخلی می‌شود و باقی آن نیز روانه بازار صادراتی.

راهکارهای صادرات درتحریم قبلی باید دوباره فعال شود

فریدون برکشلی، رئیس دفتر مطالعات انرژی وین در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه ترامپ هشت کشور را از تحریم‌های نفتی علیه جمهوری اسلامی ایران تا اول ماه می ۲۰۱۹ میلادی (اردیبهشت ماه سال ۹۸) معاف کرده بود، گفت: در مورد ادامه این معافیت‌ها و تمدید تمام یا بخشی از آنها گمانه زنی‌هایی در جریان بود و اکنون ترامپ تصمیم به قطع معافیت‌ها گرفته است.

وی ادامه داد: البته طبق مقررات بین المللی و بر اساس اصول روابط دو جانبه، آمریکا مجاز به چنین اقدامی نیست، اما از آنجا که اکثر کشورها با آمریکا روابط اقتصادی و بازرگانی دارند، نمی‌خواهند آمریکا را به نفع ایران از خود ناراضی کنند و هزینه بالایی متقبل شوند. بنابراین کشورها تصمیم آمریکا را خواهند پذیرفت. به این ترتیب جمهوری اسلامی ایران لازم است راهکارهای صادرات نفت دوران تحریم‌های گذشته را احیا کند.

به گفته این مقام مسؤول، دوام و ادامه تحریم‌ها یا توقف آنها تابعی از عوامل تکنیکی و شرایط ژئو پلیتیکی است. این مهم است که چه کشورهایی نفت ایران را مصرف می‌کنند و چه پالایشگاه‌هایی تحت هر شرایطی نیازمند استفاده از نفت خام ایران هستند.

بازار به نفت ایران نیازمند است / ‏آمریکا‬ بازار را محک زد

برکشلی با بیان اینکه در حال حاضر بازار جهانی نفت با کمبود عرضه مواجه نیست، اظهار داشت: آنچه در بازار عرضه می‌شود عمدتاً نفت خام‌های سبک و فوق سبک است؛ این در حالی است که بازار جهانی فارغ از میزان عرضه، به طیف گسترده‌ای از نفت خام نیاز دارد. اساساً دخالت‌های سیاسی در بازار نفت در دهه‌های اخیر که فقط هم از سوی آمریکا صورت گرفته، بازار نفت را مخدوش کرده است.

وی با تاکید بر اینکه ترامپ می‌داند که نفت ایران لازم است در بازار جهانی حضور داشته باشد، اما با روش‌هایی که مجاری پرداخت‌های قانونمند بین المللی به روی آن بسته باشد، افزود: ورود نفت شیل به بازار، معادلات را تحت الشعاع قرار داده است. این مسئله از وقتی شکل جدی به خود گرفت که کمپانی‌های بزرگ نفتی به حوزه نفت و گاز شیل ورود کردند و عملاً آن را جدی گرفتند. البته تولید شیل را شرکت‌های متوسط و کوچک شروع کردند.

رئیس دفتر مطالعات انرژی وین گفت: در واقع معافیت‌ها یک سیاست بودند و تحریم یک استراتژی. این خط مشی حوزه عمل امریکا را تقویت کرد و فرصت داد تا بازار را مورد آزمایش قرار دهد. در هر صورت از نظر تکنیکی، بازار به نفت ایران نیازمند است و آن را به دست خواهد آورد.

گرای غلط مشاوران به ترامپ

به عقیده وی، از نظر ژئوپلیتیکی آمریکا دست به ریسک بزرگی زده است. ترامپ مشاوران خوبی را اطراف خود جمع نکرده است، چرا که برآیند اوضاع دشوار ونزوئلا، تحولات خاورمیانه از لیبی و الجزایر و سودان تا آینده پادشاهی در عربستان، جملگی ضرورت ارسال پیام‌ها و علائم ثبات بخش را طلب می‌کنند.

این کارشناس بین المللی نفت در پاسخ به اینکه ارزیابی شما از آینده قیمت نفت چیست، توضیح داد: واکنش کوتاه مدت بازار، افزایش قیمت است ولی چنانچه در اجلاس وزارتی کمیته نظارت بر بازار اوپک که در ۱۹ ماه مه سال جاری میلادی در جده برگزار می‌شود، عربستان و روسیه تصمیم به رها سازی نظام سهمیه بندی گرفته و افزایش تولید اوپک و غیر اوپک را در دستور قرار دهند، از تنش بازار کاسته شده و قیمت‌ها در طیف ۷۰-۶۵ دلار بقیه سال جاری را در پیش خواهد داشت.

برکشلی تصریح کرد: روسیه با قیمت ۴۵-۴۰ دلار در بشکه هم راضی است و عمدتاً به دنبال افزایش سهم خود در بازار است. در واقع در سازمان اوپک و بازار نفت، هر عضوی که به هر دلیلی از بازار کنار می‌رود، برای بقیه مانند یک هدیه است.

آمریکا توان رویارویی با چین، هند و ترکیه را ندارد

وی در پاسخ به اینکه آیا عربستان و امارات توان جبران نفت ایران را در بازار دارند، گفت: الان ظرفیت تولید مازاد نفت نزد عربستان، روسیه، امارات و آمریکا است. البته در مورد آمریکا باید گفت این کشور هنوز وارد کننده خالص است. اگر چه برای اولین بار پس از ۴۷ سال صادرات نفت خام شده، ولی هنوز واردات بر صادرات فزونی دارد.

این مقام مسؤول ادامه داد: عربستان ظرفیت مازاد تولید بالغ بر یک میلیون بشکه در روز را دارد، اما تولید مداوم ۱۱ میلیون بشکه در روز را به طور پایدار و طولانی مدت تاکنون به نمایش نگذاشته است. از سویی دیگر امارات هم تا سقف ۴۰۰ هزار بشکه در روز ظرفیت مازاد تولید دارد. اما در نهایت باید بدانیم که شکارچی اصلی بازار نفت خام ایران، روسیه خواهد بود.

رئیس دفتر مطالعات انرژی وین تاکید کرد: در حال حاضر در سازمان اوپک غیر از عربستان و امارات متحده عربی، عضوی ظرفیت مازاد تولید ندارد. ضمن اینکه الجزایر و لیبی هم شرایط مبهمی دارند. البته بحث تعهد و پایبندی به سهمیه‌ها پیام مهمی برای بازار نفت دارد. از سوی دیگر بحث اوپک یا اتحادیه مصرف کنندگان هم جدی است. چنانچه مصرف کنندگان عمده مانند چین، هند یا ترکیه، سازمان مصرف کنندگان نفت را شکل دهند، آمریکا توان مقابله با آنان را نخواهد داشت.

به گفته برکشلی، اغلب خاورمیانه‌ای های اوپک تمرکز اصلی خود را معطوف بازارهای آسیا کرده‌اند. چرا که بازار اروپا افق رشد چندانی ندارد و آینده بازار نفت در آسیا شکل می‌گیرد. به عبارتی دیگر در قرن کنونی بزرگترین تولید کنندگان و مصرف کنندگان نفت آسیایی هستند.

کد خبر 4597699 عرفانه تاجیکی

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: نفت روسیه اوپک

منبع این خبر، وبسایت khordadnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۲۸۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نوسان قیمت در بازار طلای سیاه/ نفت اوپک در مرز 73 دلار
 • رویترز: بهای تحریم نفتی ایران را رانندگان آمریکایی پرداخت می‌کنند
 • چالش عربستان با لغو معافیت‌های نفتی ایران / سعودی‌ها بر سر دوراهی ترامپ یا اوپک
 • رویترز: دیدار پوتین با کیم هیچ تاثیری روی کاهش تحریم‌های کره‌شمالی نخواهد داشت
 • واکنش‌ها درباره خبر لغو معافیت نفتی/ واکنش اوپک به یک بام و دوهوای سعودی‌ها چه خواهد بود؟
 • تحریم کامل نفت ایران؛ چقدر عملی است و چه خواهد شد؟
 • کنترل قیمت نفت از دست آمریکا خارج می شود
 • رویترز: به این دلایل، احتمالا تحریم نفتی ایران شکست می خورد
 • تحلیل رویترز از واکنش شرکای نفتی ایران به تحریم‌ها
 • رویترز:با مخالفت چین و هند فشار ترامپ برایران شکست خواهدخورد
 • چرا نفت عربستان و امارات نمی تواند جایگزین ایران شود؟/ روسیه شکارچی اصلی بازار نفت خام ایران
 • گرای غلط مشاوران به ترامپ / بازار به نفت ایران نیازمند است
 • شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟
 • خودزنی ترامپ در کاخ سفید/ شکست اتحاد آمریکایی- عربی
 • مروتی:نباید از افزایش قیمت نفت خوشحال باشیم/معلوم نیست تولید نفت عربستان، واقعی است یا بلوف سیاسی/در تحریم نفتی ایران، اوباما از ترامپ عاقل تر بود
 • شوک قیمت در بازار نفت
 • همه اتفاقات احتمالی در بازار نفتی ایران/ آیا زمان بستن تنگه هرمز رسیده است؟/ با عربستان و امارات چه کنیم؟/ ایران چه در مشت نفتی خود دارد؟
 • کندن چاه عدم معافیت برای واردکنندگان نفتی
 • شکست اتحاد آمریکایی- عربی علیه بازار نفت