سرپرست گروه امداد رسانی تیپ ۲۸۴ ارتش در منطقه سیل‌زده معمولان گفت: تجربه سرپل ذهاب گنجینه گران‌بهایی برای ما در امدادرسانی به حادثه سیل اخیر بود و ما توانستیم با استفاده از این تجربه در منطقه سیل‌زده لرستان اثرگذار باشیم.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی ارتش، سرهنگ‌ مصطفی امینی نژاد سرپرست گروه امداد رسانی تیپ ۲۸۴ ارتش در منطقه سیل‌زده معمولان در گفت و گو با پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش، گفت: ۴۸ ساعت قبل از وقوع سیل یکان‌های ارتش در آماده باش بودند تا بتوانند در اسرع وقت به کمک هموطنان عزیزمان بشتابند.

وی افزود: اولین یکانی که در منطقه سیل‌زده چم‌مهر حاضر شد عقابان تیزپرواز هوانیروز بودند که حدود ۲۹۰۰ نفر را از محاصره سیل نجات دادند و در آن شرایط سخت همراه مردم بودند.

سرهنگ امینی نژاد تاکید کرد: تجربه سرپل ذهاب گنجینه گرانبهایی برای ما در امدادرسانی به حادثه سیل اخیر بود و ما توانستیم با استفاده از این تجربه در منطقه سیل‌زده لرستان اثرگذار باشیم.

سرپرست گروه امداد رسانی تیپ ۲۸۴ ارتش در منطقه سیل‌زده معمولان گفت: ما حتی امدادرسانی را در شب نیز صورت می‌دادیم به گونه ای که به درب خانه‌های مردم آسیب دیده می‌رفتیم و کسی باور نمی کرد که شب به درب خانه‌اش برویم و امداد رسانی کنیم.

وی در پایان گفت: ما تا هر زمان که لازم باشد و سلسله مراتب فرماندهی دستور دهند در خدمت مردم برای امدادرسانی خواهیم ماند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

روشی موثر برای تمیز کردن مبلمان

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، پرسشی که نه تنها خانم‌های خانه‌دار هنگام خانه تکانی عید نوروز، بلکه خیلی از آقایان مجرد که به تنهایی زندگی می‌کنند یا افرادی که در زمینه خدمات نظافتی فعالیت دارند، به دنبال پاسخ آن هستند. گاهی در مجلات، در بین صحبت‌ها و تجربیات خود و گاهی نیز در جستجو‌های خود در اینترنت. در این مطلب ما می‌خواهیم روشی را به شما یاد دهیم که پاسخ خود در رابطه با تمیز کردن مبلمان را یافته و دیگر به دنبال این سوال نروید. با ما همراه باشید.

این که خانه به هم می‌ریزد و مبلمان کثیف می‌شود، یک واقعیت است که همواره در حال رخ دادن است. خرده‌های مواد غذایی بین شکاف‌های مبل، ریختن نوشیدنی، و بچه‌هایی که با دست و پای آلوده روی مبل‌ها بالا و پایین می‌پرند؛ همه این‌ها روال زندگی هستند، اما ایرادی ندارد. تمیز کردن مبل، آن هم در خانه کار سختی نیست، فقط به شما بستگی دارد.

پیش از آن که شما را با اصول تمیز کردن مبل و نگهداری از مبل آشنا کنیم، در ابتدا باید مرحله‌ای را برای تمیز کردن مبلمان برایتان توضیح دهیم که از آن با عنوان پاکسازی مبل یاد می‌شود. پاکسازی مبل شامل مراحلی است که سرعت تمیز کاری را بالا می‌برد.

مرحله اول پاکسازی: جارو کشیدن

ابتدا از دست ذرات درشت بین مبل‌ها یا درونشان و مابین کوسن‌های مبل خلاص شوید. جای جارو زدن، آن‌ها را با دست بردارید و درون کیسه‌ای جمع کنید، چرا که ممکن است قطعات بزرگ خوراکی و غیر خوراکی درون لوله جارو برقی شما گیر کنند. سپس با قسمت گردگیر جارو، سطح و رویه مبل و درز‌ها را جارو بزنید. با تعویض سر جارو، از تمیز کننده بین مبل و نشیمن استفاده کرده و با نگه داشتن طولانی درون درز‌ها و چاک‌ها، اجازه دهید گرد و غبار نیز از بین برود. کوسن‌ها و بالشت‌ها را در فضای باز بتکانید و رویه آن‌ها را با جارو نظافت و گردگیری کرده و در انتها پایه‌های مبل را جابجا کرده و زیر مبل‌ها و کف آن را جارو بزنید. توجه کنید زیر مبل و فضای خالی بین بالش‌های مبلمان، یکی از مهم‌ترین مکان‌های فراموش شده هنگام نظافت هستند که بایستی توجه ویژه‌ای به آن‌ها شود.

مرحله دوم پاکسازی: برس کشیدن

ممکن است در بعضی از قسمت‌های مبل به دلیل فشرده شدن آلودگی جرم و خاک‌هایی به پارچه چسبیده باشند که با جارو برقی تمیز نمی‌شوند؛ به همین منظور از برس دستی نسبتا نرمی استفاده کنید و روی کثیفی‌ها بکشید تا پاک شوند. در هنگام برس کشیدن مراقب باشید با فشار زیاد این کار انجام نشود چرا که ممکن است به جنس پارچه آسیب وارد شود. پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که قصد تمیز کردن مبل پارچه‌ای را دارید، حتما مطلب نکاتی برای شستشوی مبل پارچه‌ای را مطالعه کنید.

مرحله سوم پاکسازی: برداشتن پُرز‌ها و مو‌های چسبیده به مبل

خانم‌ها در خانه همواره از وجود مو‌های زیاد بر روی مبلمان و هم چنین پرز‌های حیوانات خانگی مانند سگ و گربه گله دارند. در بعض از انواع مبلمان از پوشش‌هایی برای جلوگیری از چسبیدن مو به پارچه استفاده می‌شود، اما نه در همه آن‌ها. به همین منظور از غلتک‌های مخصوص استفاده کنید؛ چرا که در خیلی از موارد جارو برقی توان تمیز کردن مو‌ها را ندارد. به خصوص اگر در خانه حیوان خانگی نگه‌داری می‌کنید احتمالا نتوانید مو‌های آن‌ها را توسط جاروبرقی جمع‌آوری کنید.

مرحله چهارم پاکسازی: تمیز کردن سطوح غیر پارچه‌ای

چگونه مبلمان را تمیز کنیم؟ در جواب باید بگوییم که تمیز کردن مبلمان مختص به نظافت پارچه مبل نیست. سطوحی که در معرض آلودگی هستند، از جمله چوب‌ها در مبل‌های دسته چوبی و فلز‌ها در قسمت‌هایی که فلز در نمای مبل به کار رفته است را با مواد مخصوص نظافت کنید. (برای چوب از روغن‌های مخصوص و برای فلز از تمیز کننده‌های فلز). مراقب باشید که مواد تمیز کننده بر روی پارچه منتقل نشوند. اگر سطح تمیزکاری بزرگ است اسپر‌های مخصوص را روی پارچه‌ای که با آن مبل را نظافت می‌کنید بپاشید و سپس ناحیه مورد نظر را تمیز کنید.

مرحله پنجم پاکسازی: بررسی نکات مربوط به نظافت پارچه مبل

معمولا شرکت‌ها و سازندگان مبلمان دستور العمل مراقبت و شستشوی مبل خود را با نصب برچسب‌هایی که روی آن‌ها با علایم اختصاری توضیحاتی درج شده است معین می‌کنند.

تعدادی از این علایم را بررسی می‌کنیم تا هنگام شستشو و نظافت دچار خطا نشویم.

W: حرف اختصاری آب به زبان انگلیسی است که معنی آن استفاده از آب خالی یا بخار آب برای نظافت می‌باشد.

WS: این علامت یعنی با محلول پایه آب و مواد شیمیایی امکان نظافت مبل وجود دارد.

S: وجود این علامت به معنی تمیز کردن مبل به صورت خشک کردن باید صورت بگیرد.

O: یعنی مواد به کار رفته در محصول از مواد ارگانیک تشکیل شده و فقط با آب سرد باید شستشو شود.

X: وجود این حرف یعنی باید با برس یا جارو برقی نظافت شود و بعد از آن با شامپوی مخصوص تمیز گردد.

حالا چگونه مبلمان را تمیز کنیم وارد مرحله اصلی نظافت می‌شود؛ اکنون با رعایت نکات فوق مراحل شستشوی مبل را برای شما شرح می‌دهیم.

ابتدا باید تثبیت کننده رنگ و جنس پارچه تهیه کنید که پس از شامپو زدن و شستشوی مبل از آن استفاده کنید. چرا که با این کار باعث حفظ رنگ و دوام پارچه مبلمان خود خواهید شد. تثبیت کننده را می‌توانید از داروخانه‌ها، فروشگاه‌های معتبر و یا فروشگاه‌های اینترنتی تهیه کنید. پیشنهاد می‌شود برای نمونه یک قسمت از مبل را با تثبیت کننده تست کنید تا با نحوه کار آن آشنا شوید.

بعد از این مرحله نوبت به پیش نظافت می‌رسد. با محلول آب و سرکه رقیق شده لکه‌ها را اسپری کنید و خیلی ملایم با دستمال پاک کنید. برای رنگ‌های تیره فقط از محلول آب استفاده کنید. به این صورت لکه‌ها خیس خورده و راحت‌تر تمیز خواهند شد.

اکنون نوبت تهیه محلول پایه آب برای شستشوی مبل است. یک ظرف نسبتا بزرگ بردارید. درون آن را با ۳ لیتر آب پر کنید، سپس ۳ پیمانه از شامپوی غیر شیمیایی یا پایه آب را درون آب حل کنید. بعد با پارچه‌ای آغشته به محلول تمیز کننده را برای تست به گوشه‌ای از مبل بکشید و اجازه دهید به مدت ده دقیقه باقی بماند. حالا حوله کاغذی را برداشته و در محل مورد نظر قرار دهید. اگر حوله رنگ پارچه را به خودش جذب نکرد یعنی میزان محلول آماده شده مناسب بوده و می‌توانید تمام قسمت‌های مبل را شستشو دهید؛ در غیر این صورت باید محلول را رقیق‌تر کرده و دوباره امتحان کنید.

حال نوبت به بخارشو کردن مبل می‌رسد تا کثیفی‌ها و آلاینده‌های روغنی از بین بروند. دستگاه بخارشو را در حالت ضعیف قرار دهید تا به پارچه آسیب نزند. از بالا به پایین قسمت‌های پارچه‌ای را با دستگاه به آرامی تمیز کنید تا به بخش‌های پایینی برسید. اگر دستگاه بخار شو ندارید، کمی کار سخت می‌شود، اما نگران نباشید؛ شما می‌توانید مبل را با حوله لطیفی به همراه آب ولرم مبل را تمیز کنید. دقت کنید هنگام نظافت به حوله فشار وارد نکنید؛ چرا که شاید باعث از بین رفتن رنگ پارچه شود.

پس از بخار شو کردن نوبت به شامپو زدن می‌رسد. این شامپو زدن با مرحله‌ای که آب و شامپو را رقیق کردیم تفاوت دارد. چرا که در آن قسمت ما سعی داشتیم آلودگی‌ها را خیسانده و پاک کنیم تا در این مرحله با شامپو تمیزشان کنیم. برای این کار اسفنج نرمی را نیاز داریم. اسفنج را خیس کرده و شامپو را روی آن بریزید. سپس چند بار بفشارید تا اسفنج خوب کف کند؛ حالا با اسفنج مبل را نظافت کنید.

پس از این که تمام مبل را با اسفنج و شامپو تمیز کردید نوبت پاک کردن کف‌ها از روی مبل می‌شود. اگر بخار شو دارید که کار مشخص است. مکنده آن را فعال کرده و کف‌ها را جمع کنید. در غیر این صورت با حوله‌ای نمناک خیلی سریع کف‌ها را از روی سطح مبل پاک کنید.
در بعضی مواقع نیاز است قسمت‌هایی که بیشتر در معرض آلودگی هستند دوباره این کار‌ها و مراحل برایشان تکرار شود تا کثیفی‌ها کاملا از بین بروند. پس از پایان مراحل نیز مبل را در قسمتی که هوا تبادل ندارد قرار دهید تا خشک شود. به هیچ وجه مبل شامپو زده شده را در فضای آزاد قرار ندهید. چرا که هم گرد و غبار را خیلی سریع به خود جذب می‌کند و هم باعث ایجاد لک در جای جای مبل می‌شود.

در این بین روش‌هایی نیز وجود دارد که کم دردسرتر از این مورد هستند، اما کاراییشان به اندازه روش فوق نیست. مثلا از تمیز کننده‌های فرار استفاده کنید. تمیز کننده‌هایی که پس از اسپری کردن مواد محلول روی مبل، بلافاصله با هوا واکنش داده و تبخیر می‌شوند. یا خارج کردن پارچه‌های مبلی (اگر امکان پذیر باشد) و شستشوی آن‌ها با ماشین لباسشویی که راحتی به نسبت راحت‌تر است.

این که سوال می‌شود چگونه مبلمان را تمیز کنیم، در بسیاری از انواع مبلمان راه حل‌های ساده‌ای دارد، ولی بعضی از آن‌ها هستند که حتما باید به نکات روی برچسب‌های مبل دقت فراوان کرد، چون عدم توجه به آن باعث وارد آمدن آسیب‌های جدی به مبلمان خواهد شد. در نهایت نیز پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد تمیز کردن مبل چرمی را دارید، حتما مطالب شستشوی مبل چرمی و براق کردن این نوع مبلمان را مطالعه کرده و با روش‌های متفاوت این کار آشنا شوید.

منبع: تابناک باتو

انتهای پیام/

چگونه مبلمان را تمیز کنیم؟

حذف صفرهای پول ملی کلید خورد

تصاویر| حاشیه‎های جنجالی باخت تراکتورسازی

(تصاویر) درگیری در تبریز پس از باخت تراکتورسازی

کلیدواژه: ارتش جمهوري اسلامي ايران سیل

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۲۸۶۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جهاد همبستگی ملی گامی موثر در انسجام کمک رسانی ها است/ ارسال 400 میلیون ریال کمک های اصناف خلیل آباد به مناطق سیل زده
 • رئیس ستاد بازسازی اصفهان:ساخت یک هزار و 590 واحد مسکونی در سرپل ذهاب پایان یافت
 • ضرورت جانمایی صحیح در بازسازی مناطق سیل زده/ امداد رسانی به سیل زدگان بی نظیر بوده است
 • تجربه یک هوادار از حمله نژادپرستانه به انصاری فرد در لیگ جزیره
 • اظهارات تکان‌دهنده آهنگساز ایرانی که تروریست از آب درآمد/ قرار بود پایگاه بسیج را به آتش بکشیم!
 • ناکامی در مسابقات جهانی تلخ‌ترین تجربه زندگی‌ام بود
 • گفتگو با یک فریب‌خورده منافقین/ هیچ حقوقی دریافت نمی‌کردم/ شاید باورتان نشود، ولی واقعاً خوشحالم که دستگیر شدم
 • بررسی تجربه ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد در دانشگاه شهید بهشتی
 • امدادرسانی به مردم شهیدپرور خوزستان، لرستان، ایلام و گلستان وظیفه ماست
 • تداوم امدادرسانی ارتش به سیل زده‌ها
 • احداث سدهای پله ای در جلوگیری از سیل موثر است
 • انقلاب با سپاه و بسیج معنا پیدا می کند/خدمت‌رسانی به مناطق سیل‌زده باید ادامه داشته باشد/ نقش بارز سربازان گمنام امام زمان(عج) در تامین امنیت/ ارتش و سپاه در کنار یکدیگر به مردم خدمت رسانی می کنند
 • ارتش در اوایل انقلاب، با حضور موثر در کردستان، خوزستان، گنبد و سیستان، مقابل گروه‌های ضدانقلاب ایستاد
 • ترمیم سیل بند شیبان خوزستان با هلی برد در مهار سیل موثر بود
 • ترمیم سیل بند شیبان با عملیات هلی برد در مهار سیل موثر بود
 • توجه فایننشیال تایمز به حضور موثر نیروهای سپاه برای کمک به سیل‌زدگان همزمان با تصمیم ترامپ
 • امدادرسانی ارتش به مردم سیل زده لرستان ادامه خواهد داشت
 • نقش موثر رسانه در جهت دهی افکار عمومی
 • دانشجویان دانشگاه آزاد کرمانشاه ۱۲ اردیبهشت به اردوی راهیان نور سرپل ذهاب می‌روند