به گزارش اتاق خبر، به نقل از مهر، طی سنوات گذشته، یکی از اصلی ترین راهکارها در اقتصاد ایران برای اجرای سیاست‌های حمایتی، عرضه کالا با قیمت یارانه‌ای و تعیین دستوری قیمت در قالب یک نظام یارانه‌ای بوده است؛ در این راستا می‌توان به اصل بیست و نهم قانون اساسی اشاره کرد که برخورداری از تأمین اجتماعی به عنوان حق مردم شناخته شده و دولت موظف شده با مشارکت مردم خدمات حمایتی برنامه‌های تأمین اجتماعی را فراهم کند.

همچنین در اصل چهل و سوم قانون اساسی تأمین نیازهای اساسی مردم (مسکن، خوراک، پوشش، بهداشت و آموزش و پرورش و امکانات لازم برای تشکیل خانواده) مورد تاکید قرار گرفته است. بنابراین قانون اساسی به عنوان اصلی ترین سند قانونی کشور، دولت را به بسترسازی جهت اعطای هدفمند یارانه با تاکید بر تأمین اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب پذیر ملزم کرده است.

اما آنچه که در واقعیت وجود دارد این است که هیچ گاه یارانه به صورت یکسان نتوانست بین اقشار مختلف جامعه تقسیم شود و می‌توان گفت تناسبی در میزان بهره مندی افراد از یارانه وجود نداشته است.

کارشناسان معتقدند این نوع نظام یارانه‌ای نه تنها تأثیر مثبتی در اقتصاد کشور نداشته است بلکه برخلاف اهداف مورد نظر «قشر پرمصرف جامعه» بیشترین بهره مندی را از یارانه پنهان داشته‌اند بدون اینکه قشر نیازمند جامعه از این سیاست بهره‌ای ببرند.

از سویی دیگر کارشناسان نتیجه تداوم حرکت در مسیر این نوع نظام یارانه‌ای را مخدوش کردن مزیت‌های نسبی و کاهش بهره‌وری در تولید عنوان می‌کنند؛ همچنین سرانجام قیمت‌های یارانه‌ای به شکل‌گیری یک نوع بازار سیاه و تشویق برای رانت خواری و قاچاق تبدیل می‌شود.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یارانه پنهان را یارانه‌ای می‌داند که مردم آن را دریافت می‌کنند ولی بابت آن عددی در محاسبات‌شان قرار نمی‌گیرد.

وی می‌گوید: به عنوان مثال وقتی بنزین یا برق در کشور تولید می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد قیمت‌گذاری‌اش یا بر اساس بهای تمام شده است و یا بر اساس قیمت‌های منطقه‌ای. به عنوان نمونه اگر بهای تمام شده هر لیتر بنزین در کشور ما ۳,۰۰۰ تومان باشد و دولت آن را ۱,۰۰۰ تومان بفروشد؛ بنابراین ۲,۰۰۰ تومان برای هر یک لیتر بنزین یارانه داده می‌شود و به این می‌گویند یارانه پنهان. ممکن است این موضوع مطرح شود که بهای تمام شده در دولت بالاست اگر ما بهای تمام شده را پایین بیاوریم و نرم استاندارد را در نظر بگیریم قیمت خیلی از کالاها با نرم استاندارد جهانی باز هم تفاوت قیمت دارد و به این می‌گویند یارانه پنهان که عمدتاً هم در حوزه انرژی است.

یارانه هر فرد در سال ۱۱ میلیون تومان است

طبق گزارشی که دفتر اقتصاد کلان معاونت هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه برای سال جاری تهیه کرده، مجموع هزینه‌های ریالی و غیرریالی که دولت برای پرداخت یارانه آشکار (شامل بودجه‌ای وفرابودجه ای) و پنهان متحمل می‌شود برابر ۸۹۰ هزار میلیارد تومان است این رقم تقریباً ۲.۲ برابر بودجه سالانه کشور است. همچنین پیش‌بینی می‌شود تسهیلات تکلیفی و تحت تضمین دولت که توسط شبکه بانکی پرداخت می‌شود برابر ۷۲ هزار میلیارد تومان باشد. به رغم توجه زیادی که برای تخصیص هر ریال بودجه صورت می‌گیرد، نحوه فعلی توزیع این یارانه‌ها با نظارت و کارایی اندک همراه است.

شاخص دیگری نشان می‌دهد سرانه یارانه اعطایی به هر فرد معادل ۱۰.۹ میلیون تومان در سال است، این رقم حدود ۲۰ برابر یارانه نقدی دریافتی افراد تخمین زده می‌شود. ابعاد ارقام تخمین زده شده نشان می‌دهد افزایش کارایی نحوه توزیع این منابع می‌تواند معیشت بخش بزرگی از جامعه را بهبود بخشد.

بهره مندی ثروتمندان از یارانه پنهان انرژی

همچنین بررسی انجام شده نشان می‌دهد ضریب اصابت پرداخت یارانه در دو نوع یارانه غیرمستقیم و مستقیم به دهک‌های نیازمند تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارند به طوری که ضریب اصابت یارانه مستقیم (که توسط شاخص پرداختی دو نهاد حمایتی کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی برآورد شده) به دهک اول برابر ۴۰ درصد از مجموع کل پرداختی این دو نهاد و به دهک دهم برابر ۲ درصد است.

بزرگترین یارانه غیرنقدی در حال حاضر در بخش یارانه‌های پنهان (حامل‌های انرژی، برق و گاز) داده می‌شود؛ برآوردها نشان می‌دهد نحوه کنونی توزیع یارانه سبب شده ضریب اصابت یارانه پنهان (که به کمک شاخص یارانه حامل‌های انرژی مصرفی توسط خانوار برآورد شده) در دهک اول برابر ۴ درصد از مجموع یارانه پنهان اعطایی به خانوار و در دهک دهم برابر ۲۳ درصد باشد.

این گزارش تاکید می‌کند که با توجه به ابعاد مساله اگر نحوه توزیع یارانه در مجموع یارانه‌های پنهان اصلاح شود، می‌توان به سه دهک آسیب پذیر برابر فاصله درآمدی آنها تا خط فقر، پرداخت نقدی مستمر از محل منابع پایدار انجام داد.

۶۰ درصد نیازمندان دهک‌های اول تحت پوشش نیستند

از دیگر الزامات اصلاح نظام یارانه‌ای اصلاح فرایندهای توزیع یارانه است. به عنوان نمونه تحلیل طرح آماری بودجه خانوار نشان می‌دهد در حالی که ۶۰ درصد نیازمندان دهک اول درآمدی تحت پوشش دریافت مستمری از نهادهای حمایتی نیستند، نزدیک به ۲۲ درصد از مجموع مستمری‌بگیران فعلی در ۶ دهک بالای درآمدی هستند.

نمونه دیگر طرح بیمه همگانی است که با هدف پوشش بیمه برای اقشار نیازمند اجرا شده، اما در سال ۱۳۹۶ پس از سه سال از اجرای طرح، حدود ۱۰ درصد از جمعیت کشور فاقد بیمه هستند که ۳۱ درصد آنها در سه دهک پایین درآمدی قرار دارند. بنابراین لازم است با بهبود اشراف اطلاعاتی و تشخیص درست اقشار مشمول، عدم انطباق یارانه گیرنده با گروه هدف حمایتی را به حداقل رساند.

وضعیت یارانه پنهان در بودجه ۹۸

در گزارش دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه کشور تاکید شده است که باید میزان پرداخت یارانه در هر سال مالی به اندازه تعیین شود که منابع مالی پایدار برای آن وجود داشته باشد و دولت برای تأمین آن مجبور به استقراض (یا افزایش بدهی) نشود. برآورد انجام شده نشان می‌دهد بدون اصلاحات در حامل‌های انرژی‌، امکان پرداخت یارانه از منابع پایدار دولت تنها ۵۵ هزار میلیارد تومان است، در صورتی که دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ متعهد به پرداخت ۲۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه آشکار (بودجه‌ای و فرابودجه‌ای) شده است.

در این گزارش سه مسیر اصلی تأمین منابع مالی یارانه به شرح زیر احصا شده است:

۱- یارانه بودجه‌ای: این قلم شامل کلیه پرداخت‌های بودجه عمومی کشور است که ماهیت یارانه‌ای دارند و از محل منابع بودجه تأمین مالی می‌شوند. مجموع یارانه‌های بودجه‌ای در لایحه سال ۱۳۹۸، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده، که حدود ۲۴ درصد کل منابع بودجه را به خود اختصاص داده است. با توجه به اتکای ۴۵ درصدی منابع بودجه به منابع پایدار و اعمال این سهم به مجموع یارانه‌های بودجه‌ای می‌توان ادعا کرد تنها در حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان از این یارانه‌ها از منابع پایدار تأمین مالی می‌شوند.

۲- یارانه فرابودجه‌ای: منابع این بخش از یارانه‌ها در سقف قانون بودجه دیده نشده، اما دولت از منابع موجود در بخش عمومی مانند صندوق‌های فعال در بخش عمومی (صندوق توسعه ملی، صندوق نوآوری و شکوفایی، حساب هدفمندی یارانه‌ها و …) یا منابع نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های دولتی اقدام به اعطای این نوع از یارانه می‌کند. با توجه به کمبود منابع نقدی در دسترس دولت، تأخیر در بازپرداخت این تعهدات سبب می‌شود درنهایت این یارانه‌ها در ترازنامه نهادهای مالی (بانک‌ها، صندوق‌ها و…) به عنوان بدهی دولت انباشت شوند. این عملیات از یک سو موجب ایجاد ناترازی در ترازنامه نهادهای مالی می‌شود و آن‌ها را با مشکل زیان یا کمبود منابع نقد روبرو می‌سازد و از سوی دیگر، ناپایداری مالی دولت را تشدید می‌کند.

براین اساس اصلاح قیمت‌های تکلیفی و کاهش تعهدات دولت در این بخش باید با هدف پایداری میان مدت بودجه دولت با جدیت دنبال شود. طبق برآورد انجام شده مجموع یارانه‌های فرابودجه‌ای از محل صندوق‌های فرابودجه‌ای، منابع نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های دولتی، ۱۴۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. همچنین مجموع تسهیلات تکلیفی و تحت تضمین دولت از شبکه بانکی در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۷۲ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

۳- یارانه پنهان: این بخش از یارانه‌ها در واقع عدم النفع دولت به دلیل فروش کالاهای تولیدی در داخل کشور با قیمت پایین‌تر از قیمت قابل فروش در خارج از کشور است. با اصلاح این شیوه پرداخت یارانه، این منابع در اختیار دولت قرار می‌گیرد و دولت می‌تواند درباره نحوه بازتوزیع آن تصمیم‌گیری کند. در نتیجه به پایداری بودجه دولت و قطع یارانه از محل ناپایداری کننده سیاست مالی می‌انجامد. مجموع یارانه‌های پنهان مطابق لایحه پیشنهادی بالغ بر ۶۴۹ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

‏‬ یارانه پرداختی از سوی دولت به ۸۹۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد

میزان یارانه‌های بودجه‌ای احصا شده ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ است.مجموع یارانه‌های فرابودجه ای از محل صندوق‌های فرابودجه ای، منابع نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های دولتی ۱۴۰ هزار میلیارد تومان در سال تخمین زده می‌شود.

در نتیجه جمع یارانه‌های آشکار به ۲۴۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. مجموع تسهیلات تکلیفی و تحت تضمین دولت از شبکه بانکی در تعهد دولت در سال بالغ بر ۷۲ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

به علاوه، مجموع یارانه‌های پنهان بالغ بر ۶۴۹ هزار میلیارد تومان برآورده شده است. در مجموع ۸۹۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان، بودجه‌ای و فرابودجه ای احصا شده که بیش از دو برابر بودجه دولت در سال ۹۸ است.

انتهای پیام/

منبع: اتاق خبر

عکس| کفش‌های وزیر ارتباطات چقدر قیمت دارد؟

واکنش‌ها به توییت غیرمتعارف کدخدایی علیه روحانی؛ از حالا نتیجه انتخابات مجلس روشن است؛ مبارکتان باشد

مداحان تفرقه‌افکن از کجا حمایت می‌شوند؟

کارخانه‌ای در ایران که پرچم‌های آمریکا، انگلیس و اسرائیل را برای آتش‌زدن می‌سازد+تصاویر

مدارس تهران فردا دوشنبه ۳۰ دی تعطیل است؟

منبع این خبر، وبسایت www.otaghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۲۹۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: سازمان برنامه و بودجه یارانه نقدی یارانه هدفمندی یارانه ها

خبر بعدی:

لایجه بودجه پنج هزار و 912 میلیاردی تومانی شهرداری اصفهان به دست شورای شهر رسید

شهردار اصفهان امروز با حضور در شورای شهر اصفهان لایحه بودجه 5 هزار و 912 میلیارد تومانی شهر اصفهان را برای تصویب به شورای شهر تقدیم کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا و به نقل از صاحب نیوز؛ قدرت اله نوروزی در یکصد و دهمین جلسه علنی شورای شهر اصفهان با ارائه لایحه بودجه سال 99 شهرداری اصفهان، با اشاره به اینکه با تلاش مجموعه شهرداری به ویژه در معاونت برنامه ریزی شهرداری، تغییر در ساختار بودجه براساس ابلاغ وزارت کشور صورت گرفته است، اظهار کرد: بودجه سال 98 شهرداری اصفهان در پایان سال گذشته و با پیش بینی تحقق صددرصدی تصویب شد و در نیمه اول امسال هم 50 درصد آن محقق شد.

وی ادامه داد: در شش ماهه دوم تا کنون 17 درصد دیگر از بودجه امسال نیز محقق شد و در مجموع می توان گفت، 67 درصد بودجه سال جاری محقق شده است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه تحقق بودجه مناطق 15 گانه شهرداری هم به 75 درصد رسیده است و 5 درصد از برنامه عقب هستند، گفت: 58 درصد از بودجه مرکزی هم محقق شده اما از برنامه عقب است که علت آن هم این است که 200 میلیارد تومان اوراق مشارکت مازاد بر درآمد بر عهده شهرداری گذاشته شد.

وی بیان کرد: دولت برای چهار شهر در لایحه بودجه امسال هشت هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت در نظر گرفته بود که این اوراق به توسعه حرم امام رضا، حرم حضرت معصومه، حرم شاهچراغ در شیراز و حرم شاه عبدالعظیم اختصاص یافت و مابقی پنج هزار و 500 میلیارد تومان را بین کلانشهرها و برخی شهرها توزیع کرد.

نوروزی با اشاره به اینکه شهرداری اصفهان توانست از این پنج هزار و 500 میلیارد تومان 700 میلیارد تومان دریافت کند و 200 میلیارد تومان دیگر باید دریافت کند، اظهار کرد: تحقق 58 درصدی بودجه به این دلیل است که این 200 میلیارد تومان تحقق پیدا نکرده است.

وی افزود: البته در بودجه سال 99 دولت اتفاق خوبی نسبت به این موضوع نیفتاده و هشت هزار میلیارد تومان به پنج هزار میلیارد تومان کاهش یافته و چهار شهر هم هنوز برای دریافت اوراق مشارکت باقی است. البته ما تلاش های زیادی کردیم تا در جلسه اخیر شهرداران کلانشهرها در یزد افزایش پنج هزار میلیارد تومان به هشت هزار میلیارد تومان را مورد بررسی قرار دادیم، نمایندگان مجلس باید در این راستا کمک کنند تا هشت هزار میلیارد تومان ثابت بماند تا ما بتوانیم حرم زینبیه را جزو چهار شهر قرار دهیم.

شهردار اصفهان با بیان اینکه در این موضوع نقش سازمان برنامه و بودجه و نمایندگان و مکاتباتی که کردیم بسیار مهم است و امیدواریم صدای ما به آنها برسد تا زینبیه هم جزو شهرهای بهره مند از اوراق مشارکت دولتی قرار گیرد.

وی ادامه داد: با این شرایط در نیمه دوم امسال اتفاقاتی رخ داد که کاری که با سرعت در نیمه اول جلو می رفت دچار چالش شد، رکودی که بر جامعه حاکم شد و حوادثی که در آبان ماه رخ داد این امکان را فراهم نکرد که ما با همان سرعت جلو برویم.

بودجه سازمان ها و شهرداری های مناطق یکپارچه شد

نوروزی بیان کرد: علی رغم اینکه بودجه سال جاری شهرداری 37 درصد افزایش پیدا کرد باز امیدوار بودیم که اصلاح بودجه را به عنوان افزایش درآمدها و تحت عنوان متمم به شورا بیاوریم و بودجه 4100 میلیارد تومانی را افزایش دهیم، اما شرایطی که پیش آمد مانع این کار شد.

وی افزود: با همت مدیران شهرداری و حمایت شورای شهر سال آینده هم بودجه ما 90 درصد محقق می شود.

شهردار اصفهان با بیان اینکه بودجه سال 99 با تغییر و اصلاح ساختار بودجه ریزی آغاز کردیم و حرکت ما به استقرار بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد است، گفت: به این معنا که اعتبار را به بخشی می دهیم که کار انجام شده است و این نقش مهمی در تحقق بودجه و اجرای پروژه ها دارد.

وی افزود: بودجه سازمان ها و شهرداری ها را یکپارچه کردیم و سازمان های وابسته به شهرداری و شهرداری دیگر چندین بودجه ندارد و یک بودجه دارد و در قالب یک بودجه هم تصویب خواهد شد.

نوروزی بیان کرد: ما به دنبال ارتقای رویکرد مدیریت پروژه هستیم و در راستای حرکت به سوی منطقی سازی و ارتباط دقیق بین برنامه و بودجه پیش رفته ایم.

وی ادامه داد: در راستای سیاستی که در شورا تصویب شد تا مناطق محروم دیگر به کار نبریم و از واژه مناطق کمتربرخوردار استفاده کنیم، در نظر داریم در بودجه سال آتی این مناطق را مورد حمایت جدی قرار دهیم و زیرساخت ها را در این مناطق تقویت کنیم تا سیاست عدالت فضایی در شهر اجرا می شود.

شهردار اصفهان تصریح کرد: در لایحه بودجه سال 99، همگرایی سرانه های عمرانی مناطق 15 گانه را افزایش دادیم، رویکرد ما در بودجه عدالت فضایی بود و این رویکرد اقدام جدیدی است که صورت گرفت.

سیاست اتمام پروژه های نیمه تمام در سال آینده هم دنبال می شود

وی با بیان اینکه ما مجددا روی پروژه های نیمه تمام تمرکز کردیم چراکه از روز اول شورای شهر با مردم میثاق بست که از سرمایه های مردم پاسداری کند، باز ما در راستای همان سیاست بودجه را تدوین کردیم تا پروژه هایی که از دوره های قبل و در دوره ما آغاز شده بود، مسیر تکمیل را طی کند و به ثمر برسد.

نوروزی بیان کرد: برای اجرای طرح ها و همه اقدامات از ظرفیت بخش خصوصی بیشتر استفاده کنیم بنابراین اجرای برنامه اصفهان 2020، طرح های گردشگری و پروژه های محرک توسعه با تعامل بخش خصوصی در بودجه دیده شده است که این اقدام یک راهکار برای بهبود وضعیت بودجه، تامین درآمدها و جلب مشارکت بخش خصوصی و مشارکت همگانی در توسعه شهری است.

وی با بررسی وضعیت 5 سال گذشته شهرداری اصفهان تصریح کرد: در سال 95 بودجه شهرداری دو هزار و 650 میلیارد تومان بوده در سال 96 یکصد میلیارد تومان به آن اضافه و به دو هزار و 750 میلیارد تومان رسید، یعنی 3.8 درصد افزایش داشته است. در سال 97 بودجه شهرداری 200 میلیارد تومان افزایش داشت که به سه هزار میلیارد تومان رسید که افزایشی معادل 9.1 درصد داشته است.

افزایش 86 درصدی بودجه 99 شهرداری نسبت به سه سال گذشته

شهردار اصفهان افزود: در سال 98 بودجه شهرداری از سه هزار میلیارد تومان به 4100 میلیارد تومان افزایش یافت که 37 درصد افزایش پیدا کرد و امسال در سال 99 بودجه شهرداری به 5 هزار و 120 میلیارد تومان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه بودجه سال 99 شهرداری 25 درصد افزایش پیدا کرده است، اظهار کرد: در سه سال گذشته بودجه شهرداری 86 درصد افزایش داشته است این درحالی است که در کلانشهرهای دیگر بودجه هشت تا 20 درصد افزایش پیدا کرده است.

نوروزی افزود: این اقدام تحول بزرگی است در تدوین، تصویب بودجه و جذب درآمد برای شهر است. اگر این اتفاقات نیفتاده بود و وضعیت اقتصادی به اینگونه پیش نرفته بود بودجه امسال نسبت به 100 سال گذشته، عدد صددرصدی را پوشش دهد.

وی بیان کرد: بودجه ما با فاصله بسیار کم حدود شش هزار میلیارد تومان است.

شهردار اصفهان تصریح کرد: ما پروژه های عمرانی شاخص خود را فراشهری تعریف کرده ایم. همان گونه که در دولت پروژه های ملی داریم، در شهرداری هم طرح هایی در این مقیاس داریم، رینگ چهارم، نمایشگاه بین المللی و سالن اجلاس سران طرح هایی با مصرف داخل شهری نیست و پروژه های فراشهری است.

اختصاص 40 درصد بودجه عمرانی شهرداری به طرح های فرامنطقه ای

وی با بیان اینکه 40 درصد از بودجه عمرانی شهرداری به اینگونه طرح ها اختصاص یافته است، اظهار کرد: پروژه های مهم منطقه ای که نام آن را فرامنطقه ای می گذاریم 9 درصد بودجه به این بخش اختصاص یافته است. همچین 5 درصد بودجه به پروژه های منطقه ای اختصاص یافته است.

نوروزی تصریح کرد: اعتبارات مستمر هم در بودجه وجود دارد که این بخش 12 درصد بودجه سال 99 را به خود اختصاص داده است.

وی اعتبارات جاری را 29 درصد از بودجه سال 99 شهرداری عنوان کرد و گفت: سال گذشته نسبت بودجه عمرانی به جاری 68 به 32 بود اما در بودجه سال آینده این نسبت 71 به 29 درصد است.

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه درآمدها و منابع سازمان ها را در بودجه سال 99 شهرداری اصفهان یکجا ارائه داده ایم، تصریح کرد: درآمد عملیاتی سازمان های شهرداری اصفهان 634 میلیارد تومان است.

وی افزود: در لایحه بودجه سال 99 شهرداری اصفهان، وامی که از خرانه باید بگیریم 65 میلیارد تومان، کمک دولت 61 میلیارد تومان و منابع تعهدی که باید برای آنچه در آینده تعهد می دهد ذخیره کنیم، 32 میلیارد تومان است.

نوروزی با اشاره به اینکه جمع همه این موارد 792 میلیارد تومان برآورد می شود، اظهار کرد: جمع این عدد با پنج هزار و 120 میلیارد تومان، 5 هزار و 912 میلیارد تومان بودجه کل شهر اصفهان برای سال 99 را شامل می شود.

وی افزود: با نظارت شورا بر هزینه کرد بودجه و نحوه تامین درآمدها امیدواریم در سال آینده شاهد رشد و شکوفایی در همه عرصه های شهری، حوزه های اجتماعی، فرهنگی، شهرسازی، گردشگری، عمرانی و خدماتی باشیم.

شهردار اصفهان تصریح کرد: امروز شهرداری اصفهان، پایلوت حرکت عظیمی است و قرار است شهر در حوزه حمل و نقل از طرف دولت به عنوان پایلوت انتخاب می شود که بعد از تنظیم تفاهم نامه ای در این زمینه با اصحاب رسانه گفت و گو خواهیم کرد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • چگونه باید «قوی» شویم؟
 • مبلغ کل بودجه سال ۹۹ شهرداری تبریز ۳ هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان است
 • مصری: دولت گزارش کاملی درباره یارانه معیشتی تهیه کند
 • دولت گزارش کاملی درباره یارانه معیشتی به مجلس ارائه دهد
 • تصویب کلیات متمم بودجه سال ۹۸ شهرداری تهران
 • مهلت ثبت‌نام در سامانه حمایت معیشتی یارانه تا فردا است
 • مهلت ثبت‌نام در سامانه حمایت و درخواست کمک معیشت یارانه تا فردا است
 • ارایه لایحه ۴ هزار و ۷۳۸ میلیارد تومانی بودجه شهرداری تبریز به شورا
 • بودجه ۹۹ شهرداری اصفهان حدود ۶ هزار میلیارد تومان است
 • دولت در قبال خط فقر پاسخگو باشد/ تلاش ایران‌خودرو و سایپا برای خروج از ورشکستگی/ نابلدیسم ‌اقتصادی
 • عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: روند پرداخت یارانه معیشتی شفاف نیست
 • تورم سرکش‌تر شده اما دولت تن به توزیع کالابرگ نمی‌دهد/ نقطه‌ پایانِ تعدیل ساختاری، کِی از راه می‌رسد؟
 • بودجه‌ریزی شهرداری تحت‌تأثیر گرانی‌ها
 • محروم شدن از یارانه معیشتی به بهانه مجموع درآمد خانوارها عادلانه نیست
 • نُه مشکل اقتصاد ایران که حل آن‌ها نیازی به کمک خارجی ندارد!
 • انتقاد از تهدید خانوارها به حذف یارانه نقدی در صورت تقاضای بررسی مجدد
 • قرارگاه خاتم سپاه چقدرمالیات میدهد؟
 • یارانه‌هایی که باید خرج اجرای قانون اساسی شود
 • فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء: پارسال ۴۰۰ میلیارد تومان مالیات دادیم