نشست کارگروه سلامت و امنیت غذا با حضور مسئولین شهرستانی در شهرستان بهارستان برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، نخستین نشست کارگروه سلامت و امنیت غذا شهرستان بهارستان در سال جاری با حضور سیدحبیب موسوی معاون سیاسی و انتظامی فرماندار بهارستان، دانوش دمیریان مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان، روح‌الله لطفیان رئیس اداره بهزیستی بهارستان، سلیمانی‌جوان معاون بهداشت و رئیس مرکز بهداشت شهرستان و جمع دیگری از مسئولین شهرستانی صبح امروز در محل سالن پیامبر اعظم (ص) فرمانداری برگزار گردید.

موسوی در این نشست با اشاره به بحران تاسف بار پیش آمده سیل برای هموطنان در کشور، عنوان داشت: بدون شک کمک‌رسانی کلیه ادارات به سیل‌زدگان جزو الزامات فعلی به شمار می رود و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی همچنین در ادامه نشست مذکور اهداف کلی جلسات در سال جاری را عنوان کرد و به تشریح کلیات هریک از آن‌ها پرداخت.

در ادامه نشست کارگروه سلامت و امنیت غذا دمیریان به نزدیک شدن به هفته سلامت اشاره کرد و در ادامه شعارهای روزهای این هفته را برای حاضرین در جلسه مطرح کرد و گفت: هماهنگی و همکاری سایر ادارات در این ایام از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

گفتنی است که خدیجه پوربابا کارشناس مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهارستان نیز در این نشست در رابطه با اقدامات کشیک‌های نوروزی واحد بهداشت محیط، خدمات واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها، خدمات اورژانس در سطح شهرستان، خدمات ارائه شده در بیمارستان امام حسین (ع) در طی این ایام با ارائه آمار و ارقام و نمایش عکس توضیحات کاملی را ارائه کرد.

لازم به ذکر است که درپایان نشست مذکور به سئوالات حاضرین در جلسه پیرامون موضوعات مطرح شده پاسخ داده شد.

انتهای پیام/

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تامین مالی و همکاری بین بخشی برای پوشش همگانی بهداشت ضروری است

اصفهان - ایرنا - رییس مرکز بهداشت و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تامین منابع مالی و همکاری بین بخشی برای پوشش همگانی و کامل مراقبت های بهداشتی اولیه در استان ضروری است

کمال حیدری روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در زمان حاضر حدود 60 درصد از کل جمعیت پنج میلیون نفری اصفهان زیر پوشش مراقبت های بهداشت اولیه قرار دارند و برای آنها پرونده سلامت الکترونیک تشکیل شده است.
وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح تحول نظام سلامت از سال 93 باعث فراگیر شدن مراقبت ها و خدمات بهداشتی در کشور شد، اظهار داشت: برای توسعه آن باید بسیاری از عوامل از جمله منابع مالی و همکاری نهادها و سازمان های دیگر برقرار باشد.
طرح تحول نظام سلامت از اردیبهشت سال 93 با هدف افزایش پاسخگویی نظام سلامت، کاهش پرداخت مستقیم از جیب مردم و ارتقای کیفیت خدمات مراکز درمانی و بیمارستان ها به اجرا گذشته شد.
حیدری با بیان اینکه پیرو مصوبه مجلس شورای اسلامی باید سهمی از مالیات ارزش بر افزوده برای ارائه خدمات رایگان بهداشتی تخصیص یابد، خاطرنشان کرد: ارائه همه خدمات و مراقبت های بهداشتی اولیه برای وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی هزینه بر است و بسیاری از آنها به بخش خصوصی واسپاری شد.
رییس مرکز بهداشت اصفهان با بیان اینکه اگر تامین مالی این خدمات کامل صورت گیرد، مراکز بهداشت دغدغه ای برای آن ندارند، اضافه کرد: اما اگر تامین مالی بطور کامل انجام نشود ناگزیر به تعدیل برخی نیروها خواهیم بود.
حیدری با اشاره به اینکه در خارج از ساختار وزارت بهداشت نیز همکاری بین بخشی برای گسترش مراقبت ها و سطح سلامت، ضروری است، ادامه داد: 75 درصد سلامت در دست بخش های غیر از مجموعه وزارت بهداشت است.
وی تاکید کرد: اگر همه دستگاه های اجرایی دست در دست هم دهند و برای تمام بخش های سلامت مانند غذای سالم، تحرک و کاهش آلودگی هوا همکاری کنند، کیفیت و سبک زندگی مردم نیز ارتقا می یابد.
رییس مرکز بهداشت اصفهان با بیان اینکه تشکیل پرونده سلامت الکترونیک از چند سال اخیر تا کنون در کشور در حال اجراست، خاطرنشان کرد: تشکیل این پرونده و ارائه خدمات سلامت رایگان است و مردم زیر پوشش مراقبت های بهداشت و طرح های غربالگری بیماری های غیر واگیردار مانند پرفشاری خون، دیابت و انواع سرطان ها قرار می گیرند.
حیدری با اشاره به اینکه تشکیل پرونده سلامت الکترونیک باعث شناسایی بسیاری از بیماری های غیر واگیردار شد، افزود: 30 درصد از مبتلایان به دیابت و 30 درصد مبتلایان به پرفشاری خون با تشکیل این پرونده در استان اصفهان شناسایی شدند.
وی با بیان اینکه افراد دارای پرونده سلامت الکترونیک در اولویت دریافت مراقبت های بهداشتی و درمانی قرار می گیرند، تصریح کرد: اصفهان از نظر ارائه خدمات و مراقبت های بهداشت اولیه در کشور در بین استان های برتر قرار دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همچنین درباره اینکه چرا هنوز بخش عظیمی از جمعیت کلانشهر اصفهان دارای پرونده سلامت الکترونیک نیستند، توضیح داد: هنوز فرهنگ مراجعه به مراکز بهداشتی و تشکیل این پرونده در شهرهای بزرگ چندان رواج نیافته است از طرفی در این مناطق به دلیل در دسترس بودن بیشتر پزشکان متخصص و بیمارستان ها، برخی افراد ترجیح می دهند که بطور مستقیم به پزشکان مراجعه کنند.
حیدری ادامه داد: این در حالی است که ارائه خدمات و مراقبت های بهداشت اولیه بصورت استاندارد است و همه جوانب سلامت یعنی روحی، روانی و جسمی را در برمی گیرد و علاوه بر رایگان بودن، اطلاعات آن محرمانه می ماند.
بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی، مراقبت های بهداشت اولیه (Primary Health Care)، مراقبت های ضروری بهداشتی هستند که از طریق شیوه ها و فناوری علمی و عملی ارایه می شود، از نظر جامعه قابل قبول و برای افراد و خانواده ها در دسترس است، از نظر هزینه برای جامعه و کشور در هر مرحله از توسعه قابل توجیه می باشد و در نخستین سطح تماس افراد، خانواده و جامعه با نظام بهداشتی قرار دارد.
از مهمترین و رایج ترین اجزای مراقبت های بهداشتی اولیه می توان به آموزش سلامت (درباره مشکلات معمول بهداشتی، پیشگیری و روش های کنترل بیماری)، بهبود تغذیه، مراقبت های بهداشتی مادران و کودکان، تامین آب سالم و بهسازی محیط، بهداشت حرفه ای و ایمن سازی اشاره کرد.
دیگر اجزای مراقبت های بهداشت اولیه شامل پیشگیری و کنترل بیماری های واگیر شایع و بومی و کنترل آنها، فراهم کردن امکانات تشخیص و درمان مناسب، پیش بینی و تدارک داروهای اساسی، سلامت روان، سلامت دهان و دندان، پیشگیری از حوادث و سوانح و کنترل بیماری های واگیر است.
اهمیت مراقبت های بهداشت اولیه تا به حدی است که سازمان بهداشت جهانی شعار سال 2019 میلادی را متناسب با آن انتخاب کرد.
مراقبت های بهداشت اولیه برای پوشش همگانی سلامت شعار روز جهانی سلامت در سال 2019 است.
اول تا هفتم اردیبهشت جاری به هفته سلامت نامگذاری شده است.
استان اصفهان دارای حدود یکهزار واحد بهداشتی درمانی شامل 53 بیمارستان، 493 خانه بهداشت روستایی، 223 پایگاه سلامت شهری، 88 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، 127 مرکز خدمات جامع سلامت شهری، هشت واحد تسهیلات زایمانی و هفت مرکز بیماری های رفتاری است.
/6026/3011

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۲۹۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • همایش کوهپیمایی هفته سلامت در میاندوآب برگزار شد
 • از افتتاح پیشرفته‌ترین واحد تولید قرص و کپسول کشور تا آمار وحشتناک دانش آموزانی که مسواک نمی‌زنند
 • تاکید سازمان جهانی بهداشت بر نقش بازی در سلامت کودکان
 • بیش از ۱۷ هزار دانش‌آموز امروز در المپیاد نانو به رقابت می‌پردازند/ شناسایی توانایی‌ها هدفی مهم در کارگروه ترویج نانو
 • امروز بیش از ۱۷ هزار دانش‌آموز در المپیاد نانو به رقابت می‌پردازند/ شناسایی توانایی‌ها هدفی مهم در کارگروه ترویج نانو
 • آیا پختن غذا در مایکروویو مضر است؟
 • آیا طبخ غذا در مایکروویو واقعا به سلامتی ضرر می‌زند؟
 • ۱۲۱ مصوبه کارگروه ملی تسهیل موانع تولید به واحدهای تولیدی استان مرکزی اختصاص یافت
 • سفره صبحانه سلامت برای کودکان کار گیلان پهن شد
 • معاون وزیر بهداشت: ایران در آستانه حذف مالاریاست
 • افتتاح پایگاه سلامت بهداشت روانی- اجتماعی با هدف کاهش فشارهای روانی ناشی از سیل
 • نگاهی به کسب و کار بانک های غذا در آمریکا و اروپا
 • تشکیل سه کارگروه مهم دانش آموزی در منطقه آزاد اروند+تصویر
 • غذا‌هایی که شما را لاغر می‌کند
 • خیران حدود 210 میلیارد تومان در حوزه بهداشت اصفهان کمک کردند
 • افزایش تعاملات کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با پلیس
 • همایش پیاده روی به مناسبت هفته سلامت
 • پلیس با کارگروه مد و لباس تعامل می‌کند
 • خیابان غذا در شب‌های ماه رمضان راه اندازی می‌شود