معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش آموزش و پرورش گفت: بر اساس گزارشاتی که از استان‌ها گرفتیم در ۴ استانی که درگیر سیل هستند تا امروز حدود۵۷ هزار جلد کتاب برای استان‌های مازندران، گلستان، لرستان و فارس ارسال و به صورت رایگان در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، علی باقرزاده اظهار کرد: متقاضیان برای ثبت نام کتب درسی جدید سال تحصیلی ۹۸ ـ ۹۹ ، لازم است وارده سایت مربوطه شوند و در آنجا راهنمای ثبت نام وجود دارد.

این افراد می‌توانند کد ملی یا سریال شناسنامه شان را وارد کرده، استان، شهرستان، مدرسه و پایه مدنظر را انتخاب کنند و کتاب‌هایشان را سفارش دهند. همچنین قرار است اپلیکیشن موبایل این سامانه هم به زودی بر روی سایت قرار گیرد که در این صورت افراد می‌توانند در گوشی‌های همراه خود این برنامه را دانلود و نسبت به سفارش کتاب درسی خود اقدام کنند.

وی ادامه داد: سازمان پژوهش با حمایت‌های دولت شرایطی را فراهم کرده است تا شاهد حداقل افزایش نرخ کتاب باشیم. در دوره ابتدایی و متوسطه اول حداکثر افزایش قیمت کتاب در حد ۱۰ درصد، در متوسطه دوم به دلیل پایین بودن تیراژ کتاب‌ها تا حدود ۱۶ و ۱۷ درصد با افزایش وجه نسبت به سال گذشته مواجه هستیم.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش آموزش و پرورش در بخشی از صحبت‌هایش به قیمت کتاب‌های درسی پایه‌های مختلف اشاره کرد وگفت: دوره ابتدایی قیمت کتاب شانزده هزار و ۱۰۰ تومان، پایه دوم ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان بابت ۶ جلد کتاب، پایه سوم ۲۲ هزار و ۱۰۰ تومان بابت ۷جلد کتاب، پایه چهارم بابت ۷جلد کتاب ۲۲ هزارو ۶۰۰ تومان، پایه پنجم بابت ۷جلد کتاب ۲۲ هزارو ۶۰۰ تومان، پایه ششم بابت ۹جلد کتاب ۲۶ هزار و ۹۰۰ تومان و پایه هفتم، هشتم و نهم نیز میانگین ۴۰ هزار تومان است. البته در برخی پایه‌ها به دلیل تعدد کتاب‌ها این مقدار بیشتر است. در متوسطه دوم هم قیمت کتب به طور متوسط بین ۴۵ هزار تومان برای حدود ۱۴ تا ۱۵ جلد کتاب در نظر گرفته شده است.

وی همچنین به توزیع کتاب درسی در مناطق سیل زده اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارشاتی که از استان‌ها گرفتیم در ۴ استان که درگیر سیل هستند تا امروز حدود ۵۷ هزار جلد کتاب برای استان‌های مازندران، گلستان لرستان و فارس ارسال کرده‌ایم که به صورت رایگان در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفته است.همچنین برای استان خوزستان به دلیل گرمسیری بودن استان، کوتاه بودن سال تحصیلی و هم به دلیل اینکه جریان سیل هنوز در بخشی از مناطق ادامه دارد، کلاس‌ها امکان تشکیل ندارند و هنوز آمار دقیقی هم نداریم.

باقرزاده تصریح کرد: برای سال آینده حدود ۸۰ میلیارد ریال منابع برای مناطق سیل زده و دانش آموزان مناطق محروم اختصاص داده‌ایم تا با تخفیف ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد. که البته ۲۰ استان را شامل شده است. همچنین در گفتگوهایی که با موسسات خیریه داشتیم قرار شد تا برای دانش آموزانی که هزینه کتاب برای آنها مسئله است از محل کمک‌هایی که توسط دولت و سازمان پژوهش یا موسسات امدادی، پرداخت شود، دغدغه‌ای برای خرید کتاب نداشته باشند.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه متقاضیان دریافت کتب درسی بایستی کتابهایشان را چگونه دریافت کنند؟ گفت: برای متوسطه اول یا راهنمایی سابق در بخش دانش آموزان عادی، نمایندگی‌های فروش کتاب در سطح شهرستان‌ها و مناطق ایجاد شده است که بایستی متقاضیان به نمایندگی‌ها مراجعه کرده و نسبت به دریافت کتاب هایشان اقدام کنند. قیمت کتاب‌ها نیز همان قدری است که در پشت جلد نوشته شده است و هیچ نمایندگی حق دریافت وجه اضافه را ندارد. از طرفی خدماتی مانند جلد، پلاستیک، دفتر، مداد، خودکار و یا منگنه کردن منوط به رضایت خانواده‌ها است و هیچ نمایندگی حق ندارد خانواده‌ها را تحت فشار قرار دهد.

به گفته وی تمهیداتی اندیشیده شده است که سال آینده برای رفاه حال دانش آموزان و خانواده‌هایشان و همچنین متعادل نگه داشتن بهای کتاب‌های درسی دانش آموزان در تمام دوره‌ها و مقاطع تحصیلی، تحت پوشش ثبت نام اینترنتی قرار بگیرد. همچنین تمهیداتی نیز اندیشیده شده است تا افرادی و خانواده‌هایی که می‌خواهند هزینه کتاب دانش آموزی را پرداخت کنند، بتوانند وارد سامانه شده و با کد ملی آن فرد، برایش کتاب ثبت‌نام کنند و هزینه آن را بپردازند.

باقرزاده در ادامه گفت: اگر گروهی یا نهادهایی می‌خواهند هزینه کتب درسی گروهی از دانش‌آموزان یک مدرسه یا بخشی از استان را بپردازند اما کد ملی آنها را در اختیار ندارند، آمادگی لازم را داریم که اطلاعات این دانش آموزان را در اختیارشان قرار دهیم تا با حفظ همه جوانب به نام آنها کتاب را ثبت سفارش کنند و هزینه را بپردازند. کتاب‌ها نیز در اول مهرماه در مدرسه‌ای که آن دانش آموزان تحصیل می‌کنند بدون اینکه مشخص شود چه کسی هزینه این کتاب را پرداخت کرده، در اختیارشان قرار می‌گیرد.

وی که در برنامه‌ای تلویزیونی صحبت می‌کرد، با اشاره به اینکه مرحله اول ثبت‌نام کتب درسی تا ۲۰ خرداد است گفت: مرحله دوم ثبت‌نام‌ها از اول مرداد تا ۱۶ شهریور ادامه دارد که امکان اصلاخ سفارش را در اختیار متقاضی قرار می دهد. همچنین تا ۲۰ شهریورماه کتاب‌ها را به مناطق تحویل می‌دهیم و مناطق و شهرستان‌ها موظفند تا ۲۷ شهریور ماه کتاب‌ها را به مدارس تحویل دهند و مدیر مدرسه از بخشنامه‌های ارسال شده در جریان است که کتاب‌ها را تحویل بگیرد.

وی در پایان گفت: بعضی از رشته‌های کار و دانش کتاب ندارند و نباید کتاب هم داشته باشند، زیرا یک راهنمای برنامه دارند. چون جنبه مهارتی داشته و بایستی مهارت را توسط کارگاه‌ها و موسسات کسب کنند.در حقیقت کتاب نداشتن به این معنا نیست که آموزش و پرورش برای آنها کتاب چاپ نکرده و ضرورتی هم ندارد که این افراد کتاب‌های باقی موسسات را بگیرند. از طرفی ساز و کاری نیز در حال طراحی است که کتاب‌ها به شکلی طراحی شوند که نیاز به کتاب های مکمل از طرف موسسات‌ آموزشی نداشته نباشد.

منبع: تابناک

کلیدواژه: قیمت کتاب درسی سال 98 99 آموزش و پرورش سازمان پژوهش دانش آموزان خانواده ها قیمت کتاب کتب درسی جلد کتاب استان ها کتاب ها ثبت نام

تحریف و تخریب ظریف؛ وزیر خارجه درباره مذاکره با آمریکا چه گفته بود که دلواپسان برآشفته شدند؟

«هاریسون‌ گیت»؛ چرا امثال عباس تبریزیان، آیت‌الله می‌شوند و پرطرفدار؟

نامه علی مطهری به شورای نگهبان: دایه دلسوزتر از مادر نباشد

اصولگرایان پیروز میدان بی‌رقیب انتخابات مجلس؟ در انتخابات باشيم يا نباشيم؟

فوری؛ کوبی برایانت درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۳۰۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

مدارس کانکسی تا سال تحصیلی آینده در آذربایجان‌غربی برچیده می‌شوند

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر لزوم برچیدن مدارس کانکسی در استان گفت: امسال مقرر بود تا ۳۰۰ مدرسه کانکسی از رده خارج شوند، اما اقدامی در این زمینه نشده و بنابراین نباید در سال تحصیلی آینده شاهد مدارس کانکسی در آذربایجان‌غربی باشیم. ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۶ استانها آذربایجان غربی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، عصر امروز جلسه شورای آموزش و پرورش استان با حضور استاندار آذربایجان‌غربی و تمامی اعضای این شورا برگزار شد.

«محمدمهدی شهریاری» استاندار آذربایجان‌غربی در این جلسه با اظهار تاسف از افت تحصیلی در روستاها و حاشیه شهرهای استان گفت: متاسفانه در برخی مناطق آذربایجان‌غربی امکانات ضعیف بوده و در برخی موراد نیز معلمان به موقع در مدارس حاضر نمی‌شوند.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر وضعیت جاده‌های نامناسب برخی مدارس نیز، مدرسه‌ای را تا یک هفته به تعطیلی می‌کشاند و بنابراین همین بی‌توجهی به مسائل مهم آموزشی و اینکه معلمان وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند، سبب شده تا دانش آموزان در خواندن و نوشتن مشکل داشته باشند.

حذف مدارس کانکسی خراسان جنوبی در دستور کار استوزیر آموزش و پرورش: چاره‌اندیشی برای مدارس کانکسی با 20 دانش‌آموز تا پایان سال؛ کنکور حذف می‌شود16 سال از زلزله بم گذشته اما هنوز تعدادی از مدارس کانکسی هستند / تحمل این نامهربانی‌ها را نداریم‌

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به هزینه‌های ایاب و ذهاب دانش‌آموزان بیان کرد: نباید چنین مشکلاتی سبب شود که بازماندگان از تحصیل افزایش یابد.

وی در ادامه با اظهار تاسف از وضعیت اسفناک تغذیه در خوابگاه‌های دانش‌آموزی افزود: متاسفانه سرانه چندانی به تغذیه در خوابگاه‌ها اختصاص نیافته و باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

شهریاری با تاکید بر لزوم برچیدن مدارس کانکسی بیان کرد: امسال مقرر بود تا 300 مدرسه کانکسی از رده خارج شوند، اما متاسفانه با وجود اینکه نیم سال تحصیلی در حال پایان است اما اقدامی در این زمینه نشده و بنابراین نباید در سال تحصیلی آینده شاهد مدارس کانکسی در استان باشیم.

انتهای پیام/7548/ز

R7548/P/S6,48/CT11

دیگر خبرها

 • نمره به ابتدایی برمی‌گردد؟
 • تعرض به کتب علمی برخلاف روح اسلام و دعوت به دانش است
 • ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها براساس سوابق تحصیلی دانش‌آموزان تکمیل می‌شود
 • پرداخت کمک هزینه تحصیلی ۱۹۳ میلیونی به دانش آموزان و دانشجویان
 • هرنوع تعرض به کتب پزشکی برخلاف روح اسلام و دعوت اسلام به علم و دانش است
 • هرنوع تعرض به کتب پزشکی برخلاف روح اسلام است
 • آیت‌الله سبحانی: تعرض به کتب پزشکی برخلاف روح اسلام است
 • دانش‌آموزان جهت‌گیری‌های انقلابی را از سازمان پژوهش مطالبه می‌کنند
 • اهدای ۳ هزارجلد کتاب های کمک درسی به کتابخانه‌های عمومی خوزستان
 • دانش‌آموزان و معلمان جهت‌گیری‌ انقلابی را از سازمان برنامه‌ریزی درسی مطالبه می‌کنند
 • اهدای ۳ هزار جلد کتاب‌های کمک درسی به کتابخانه‌های عمومی خوزستان
 • استقرار زیرنظام برنامه درسی در آموزش ‌و پرورش
 • سفر وزیر آموزش‌وپرورش در راستای تعمیق روابط راهبردی با سوریه بوده است
 • مهم‌ترین مأموریت مدارس آموزش مهارت‌های پایه به دانش آموزان است
 • تمدید مهلت ارسال مقاله به همایش ملی برنامه درسی و مسائل اجتماعی
 • لزوم توجه به شناخت حضرت زهرا(س) در کتب درسی
 • نگاهی به بازار بی‌سامان ترجمه در کشور/ آش شوری که ذائقه‌ها را تلخ کرد
 • توجه به شناخت حضرت زهرا(س) در کتب درسی
 • رشته «روانشناسی مثبت گرا» در دانشگاه آزاد تاسیس می‌شود/ تغییرات ملموس در سرفصل‌ کتب علوم انسانی