رییس جمهوری در حکمی به «محمود نیلی احمدآبادی» رئیس دانشگاه تهران ماموریت داد تا ریاست «هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» را به عهده گیرد. آفتاب‌‌نیوز : رییس جمهوری در حکمی به «محمود نیلی احمدآبادی» رئیس دانشگاه تهران ماموریت داد تا ریاست «هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» با عضویت شخصیت‌های علمی مستقل و خبره در تخصص‌های مرتبط را به عهده گرفته و ظرف 6 ماه «گزارش ملی» این رخداد را ارایه کند.
در حکم رییس جمهوری برای نیلی احمد آبادی آمده است: مردم حق دارند پاسخ‌های علمی، معتبر و دقیق درباره ابعاد مختلف این سیلاب‌ها، میزان آمادگی کشور در مقابل سیلاب، شیوه مدیریت بحران، برآورد خسارات و شیوه جبران خسارات و اصلاحات ضروری برای افزایش آمادگی ملی در برابر سیلاب را دریافت کنند.
متن حکم حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به شرح ذیل است:«بسم الله الرحمن الرحیمجناب آقای دکتر محمود نیلی احمدآبادیرئیس محترم دانشگاه تهرانسلام علیکم
سیلاب پدیده‌ای طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است، اما کاهش خسارات و بهره‌مندی از فواید مترتب بر سیلاب، تابع میزان آمادگی‌های کشور است. تاب‌آوری ایران در مواجهه با حوادث طبیعی باید افزایش یابد، از تکرار اشتباهات و کاستی‌ها جلوگیری شود و ظرفیت مدیریت سیلاب در این اقلیم خشک و نیمه خشک به حداکثر برسد. خساراتی که بر اثر جاری شدن سیلاب در استان‌های مختلف بر مردم عزیز و شریف ایران وارد شده، احساسات و عواطف عمومی را برانگیخته است.
مردم حق دارند پاسخ‌های علمی، معتبر و دقیق درباره ابعاد مختلف این سیلاب‌ها، میزان آمادگی کشور در مقابل سیلاب، شیوه مدیریت بحران، برآورد خسارات و شیوه جبران خسارات و اصلاحات ضروری برای افزایش آمادگی ملی در برابر سیلاب را دریافت کنند. بر این اساس به جنابعالی مأموریت می‌دهم تا ریاست «هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» با عضویت شخصیت‌های علمی مستقل و خبره در تخصص‌های مرتبط را به شرح زیر به عهده گرفته و ظرف مدت شش ماه «گزارش ملی» این رخداد را ارایه کنید. لازم است این گزارش که به اطلاع عموم نیز خواهد رسید، شامل بررسی محورهای زیر باشد:
- علل و عوامل مرتبط با آمادگی و مدیریت سیلاب در حوزه‌های هواشناسی و اقلیم‌شناختی، محیط‌زیستی، زیرساختی، مدیریت منابع آب و سازه‌های آبی- وضعیت مدیریت بحران، امداد و نجات، و ارتباطات بحران پس از وقوع سیلاب- ابعاد اقتصادی، حقوقی، اجتماعی، فرهنگی، ارتباطی، و مدیریت ریسک و بیمه سیلاب- اصلاحات ساختاری و قانونی برای افزایش تاب‌آوری و توان ملی در مدیریت سیلابتفصیل سوالات مرتبط با محورهای فوق در پیوست این حکم درج شده است.«هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» موظف است از ظرفیت‌های استادان، پژوهشگران، متخصصان و صاحب‌نظران کشور – بالاخص دانشگاه‌ها و مراکز علمی مناطق و استان‌های وقوع سیلاب – استفاده کند و تجارب جهانی در بررسی سیلاب و اصلاحات معطوف به افزایش تاب‌آوری در مقابل این پدیده را نیز در جریان بررسی و ارایه گزارش نهایی مورد توجه ویژه قرار دهد. کلیه دستگاه‌ها و مسئولان ذیربط در سطوح ملی، استانی و محلی موظفند با این هیأت همکاری کرده و هرگونه اطلاعات مورد نیاز را فراهم کنند.- علی‌اکبر آقا کوچک (عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس)- حسن احمدی (عضو هیأت علمی دانشگاه تهران)- علی اردلان (عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران)- بهرام ثقفیان (عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی)- هادی خانیکی (عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی)- محمدرضا ذوالفقاری (عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی)- حسین سراج‌زاده (عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی)- محمود شفاعی بجستان (عضو هیأت علمی دانشگاه شهید چمران)- محمدمهدی عزیزی (عضو هیأت علمی دانشگاه تهران)- بهلول علیجانی (عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی)- محمد فاضلی (عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی)- سید فرشاد فاطمی (عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف)- سیدمصطفی محقق داماد (عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی)- سیدباقر مرتضوی (عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس)- سعید مرید (عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس)- علینقی مشایخی (عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف)- سیده فاطمه مقیمی (عضو اتاق بازرگانی ایران)- رضا مکنون (عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر)- شروین ملکی (عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف)- دکتر مهدی هداوند (عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی)توفیق جنابعالی و همکاران محترم را در انجام این وظیفه ملی از خداوند بزرگ خواستارم.حسن روحانیرئیس جمهوری اسلامی ایران

منبع: پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

عضو هیات علمی دانشگاه: 17 درصد استان فارس مستعد سیل است

شیراز- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه شیراز گفت: نتایج بررسی همه جانبه جغرافیای استان فارس نشان می دهد 17.26 درصد کل مساحت این استان مستعد وقوع سیل است و از این رو، ضرورت دارد مدل سازی مکانی و تهیه نقشه مخاطرات محیطی استان به عنوان راهکار موثری برای شناسایی مناطق آسیب پذیر مورد توجه قرار گیرد.

دکتر حمیدرضا پورقاسمی سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان این که نقشه مولتی – هازارد مخاطرات طبیعی استان فارس را تهیه کرده است، افزود: بر اساس نتایج این بررسی علمی، 8.87 درصد سطح استان فارس علاوه بر سیل، به طور همزمان در معرض لغزش زمین نیز قرار دارد.
عضو هیات علمی بخش مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز گفت: یک درصد سطح استان فارس نیز استعداد وقوع هم زمان سیل و آتش سوزی جنگل را دارد.
وی ادامه داد: نتایج بررسی ها همچنین نشان می دهد که 2.67 درصد سطح استان فارس در معرض وقوع هم زمان سه خطر سیل، لغزش زمین و آتش سوزی جنگل قرار دارد.
پورقاسمی گفت: نتیجه بررسی ها درباره شهرستان شیراز نیز گویای آن است که 25.2 درصد سطح این شهرستان حساس به سیل، 1.21 درصد در معرض سیل و آتش سوزی جنگل و 18.13 درصد نیز در معرض سیل و زمین لغزش است؛ در این میان، 3.57 درصد سطح این شهرستان در معرض هر سه خطر سیل، آتش سوزی جنگل و زمین لغزش است.
این دانشیار دانشگاه شیراز با بیان این که وقوع مخاطرات طبیعی جزو واقعیت های زندگی بشری و حقیقتی غیرقابل انکار است، گفت: باید با بهره گیری از مطالعات علمی، سطح تهدید و خسارات ناشی از این مخاطرات را کاهش داد.
وی یادآور شد: ایران با توجه به وضعیت توپوگرافی، شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی، جزو 10 کشور بلاخیز دنیا است که هرساله با مخاطرات مختلفی مواجه است و مقابله با این مخاطرات مستلزم شناخت صحیح هر مخاطره و عوامل موثر بر وقوع آن است.
پورقاسمی گفت: استان فارس نیز از این قاعده مستثنی نیست و به طور جدی با انواع مختلفی از مخاطرات طبیعی مواجه است.
عضو هیات علمی دانشگاه شیراز افزود: مدل سازی مکانی و تهیه نقشه مخاطرات محیطی استان فارس می تواند به عنوان یکی از راهکارهای موثر و همچنین یک چهارچوب جامع در شناسایی و پیش بینی مناطق آسیب پذیر، مورد توجه مدیران استانی باشد.
وی گفت: در بیشتر مطالعات انجام شده در حوزه کنترل و مدیریت خطرات طبیعی، تنها یک خطر به صورت انفرادی مورد بررسی قرار گرفته است و این سبب عدم شناخت جامع وضعیت آسیب پذیری منطقه می شود؛ این در حالی است که ارزیابی همزمان چندخطر و شناسایی مناطق مستعد آنها می‌تواند به آمایش منطقه و مدیریت جامع حوزه های آبخیز در راستای توسعه پایدارکمک شایانی داشته باشد.
پورقاسمی گفت: با توجه به خسارات مالی و زیست محیطی مخاطرات طبیعی، مدلسازی همزمان انواع مخاطرات طبیعی و تهیه نقشه های خطر آنها در بخش های مختلف و حوزه های آبخیز استان فارس و حتی در مقیاس کل کشور بسیار ضروری است و بر این اساس تلاش کردم نقشه مولتی - هازارد استان فارس را با تاکید بر سه مخاطره طبیعی سیل، زمین لغزش و آتش سوزی تهیه کنم.
وی ادامه داد: در تهیه این نقشه، از تصاویر ماهواره ای، تصاویر Google Earth، گزارش‌های ثبت شده توسط سازمان های مرتبط و اطلاعات به دست آمده از بازدیدهای گسترده میدانی استفاده شد.
عضو هیات علمی دانشگاه شیراز گفت: از یافته های مهم نقشه مولتی-هازارد تهیه شده به این موضوع اشاره کرد که با دقت بالا سیل گیری دو منطقه دروازه قرآن و سعدی قابل پیش بینی بوده است.
پورقاسمی گفت: با مقایسه پیش بینی های مدل به دست آمده با اتفاقات اخیر می توان گفت این مدل با دقت بالایی قادر است احتمال وقوع این مخاطرات را پیش بینی و از بخش مهمی از زیان های جبران ناپذیر پیشگیری کند.
وی ابراز امیدواری کرد که از یافته های این مدل در مدیریت بحران، آمایش سرزمین و مکان یابی زیرساخت های شهری و توسعه ای استان فارس و شهر شیراز استفاده و در طراحی الگوهای اقتصادی – اجتماعی و برنامه های توسعه ای به کار گرفته شود.
سیل روز پنجم فروردین ماه 98 دروازه قرآن شیراز منجر به جان باختن 21 نفر از هموطنان، مصدومیت شماری دیگر و همچنین وارد شدن خسارت به خودروهای در حال عبور شد و سیل ششم فروردین ماه نیز منجر به آبگرفتگی منازل ساکنان بلوار وفایی شهرک سعدی و برخی روستاها و مناطق دیگر شیراز شد.
7375/ 2027

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: روحانی سیلاب

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۳۰۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دانشگاه علمی کاربردی درمنطقه ویژه اقتصادی سلفچگان ایجاد شود
 • مأموریت دشوار درباره سیل
 • بررسی مبانی ارتباطات غیرکلامی برای کتابداران و اطلاع‌رسانان
 • صدور حکم حسین هدایتی تا قبل از ماه رمضان
 • ارائه خدمات ویژه به شرکت های دانش بنیان مناطق سیل زده
 • چرایی وقوع سیل شیراز؛ دانشگاهیان پاسخ دادند
 • مأموریت دشوار
 • دانشگاه تهران به دنبال جذب هیات علمی خارجی
 • چرا آمریکا در مقابله با ایران شکست خورد؟/ تهدید ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کشور
 • تکذیب شایعه فرار یکی از فرماندهان سپاه/ چه کسانی بیشترین حقوق را می‌گیرند؟/ راه‌حل مهم برای تکرار نشدن تخلفات بانک سرمایه
 • برنامه دانشگاه تهران برای جذب هیئت علمی خارجی
 • «مهرداد حنیفی» عضو اصلی شورای شهر رودهن شد
 • کوشنر: در روزهای آینده یک برنامه مهاجرتی به ترامپ ارائه می‌کنم
 • تشکیل دفتر ویژه بانوان آمر به معروف در قم
 • هیأت مدیره پرسپولیس فردا تشکیل جلسه می‌دهد
 • نقدی فرهنگی بر ترکیب اعضای هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب
 • برخی رشته ها متقاضی جذب هیأت علمی ندارد
 • نوشتن گزارش علمی سیلاب زیر کولر گازی +جدول
 • اعضای هیأت رئیسه اتاق بازرگانی تهران انتخاب شد/ ابقای خوانساری در ریاست اتاق بازرگانی