صبح نو: نوروز امسال و در کوران اخبار سیل در مناطق مختلف کشور، لطیفه‌ای در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شد با این مضمون که در تهران سیل نمی‌آید، چون سوراخ بزرگی به اسم ... (یکی از تیم‌های فوتبال پایتخت) دارد! جدا از این لطیفه فوتبالی، با هشدار‌های هواشناسی بسیاری از پایتخت‌نشینان این سوال برایشان پیش آمد که آیا در تهران هم سیل می‌آید؟

خطر سیل در کمین تهران

پدیده سیلاب شهری، ارمغان گسترش فیزیکی شهر‌های بزرگ در جهان است که آسیب‌های زیادی بر پیکر کلان‌شهر‌ها در جهان توسعه یافته و در حال توسعه وارد می‌سازد.

خاطره تلخ سیلاب‌های تهران در سال‌های ۱۳۶۶ در مسیل گلابدره و ۱۳۷۳ در رودخانه کن بیانگر آسیب‌پذیری تهران در مقابل سیلاب است. تهران در دامنه‌های جنوبی البرز روی سه حوضه بزرگ جاجرود، کن و کرج و چندین زیرحوضه‌های کوچک گسترده شده است. رشد و توسعه ناموزون شهر تهران، عدم توجه به حریم‌های طبیعی شبکه آب‌های سطحی، تسطیح زمین و ساخت‌و‌ساز، آشفتگی سیستم زهکشی به‌دلیل اشغال فضای مسیل‌ها و اجرای برخی از طرح‌ها مانند احداث پاساژ روی مسیل خیابان میرداماد سبب شده‌اند که شبکه جمع‌آوری سیلاب‌های تهران به‌طور فزاینده‌ای با سیلاب‌های شهری غیرقابل پیش‌بینی مواجه باشند.


سیستم زهکشی آب‌های سطحی در شهر تهران هم دارای پیچیدگی‌های فراوانی است که بیشتر تحت‌تأثیر توسعه ناهمگون شهر بدون توجه به معیار‌های جامع شهرسازی و برنامه‌ریزی شهری و همچنین لحاظ محدودیت‌های طبیعی آن در دهه‌های گذشته قرار دارد.


با توجه به اینکه تمامی محدوده کلان‌شهر تهران توسط کوه‌های بلند احاطه شده است، علاوه بر آب‌های سطحی در گستره شهری، روان‌آب‌های ناشی از بارش در کوهستان‌های شمالی و شرقی تهران نیز توسط رودخانه‌ها و مسیل‌هایی وارد محدوده شهری تهران می‌شود. وجود شیب قابل محسوس در محدوده شهر که از شمال به جنوب است هم موجب افزایش خسارت احتمالی در پایین‌دست برخی از مناطق تهران می‌شود. همچنین تخریب حوضه آب‌خیز بالادست نواحی شهری به صورت‌های مختلف از جمله تخریب پوشش گیاهی و جاده‌سازی، گسترش بی‌رویه اراضی شهری و صنعتی، کاهش نفوذ آب و افزایش روان‌آب را به همراه داشته است، لذا باران‌های شدید و کوتاه‌مدت فرصت نفوذ به داخل خاک را نداشته و در نتیجه بخش قابل‌توجهی از بارش به روان‌آب‌های سطحی تبدیل می‌شود. به‌همین دلیل در شهری مثل تهران، رودخانه‌ها و مسیل‌های حوضه‌های آبخیز شهری از درجه ریسک زیادی برای سیل‌خیزی و خسارات ناشی از آن برخوردار می‌شوند.

سالی ۲۰ کیلومتر کانال‌سازی در دوره مدیریت جهادی

سابقه مطالعات مرتبط با کنترل، جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی تهران به اوایل دهه ۴۰ شمسی برمی‌گردد که توسط مهندسین مشاور ایرندکو انجام شد. سال ۱۳۵۶ کنسرسیومی از مشاوران ایرانی و انگلیسی این طرح را مورد بازنگری قرار دادند که در توسعه ۲۵ ساله، توصیه آن‌ها توسعه ۹۸ کیلومتر زهکشی بود. در سال ۱۳۷۸ مهندسان مشاور عمران محیط زیست این طرح را دوباره بررسی و
در سال ۹۰ طرح جامع مدیریت آب‌های سطحی تهران ازسوی مهاب قدس و پویری مورد بازنگری قرار گرفت.
براین اساس تهران به ۵۴۰ کیلومتر کانال و لوله‌گذاری برای جمع‌آوری آب‌های سطحی نیاز داشت که با افزوده‌شدن مناطق ۲۱ و ۲۲، ۱۶۰ کیلومتر باید به آن افزوده شود. تا قبل از سال ۸۴ و آغاز شهرداری آقای قالیباف، حدود ۳۰۰ کیلومتر از این زهکشی انجام شده و در پایان دوره وی شبکه جمع‌آوری آب‌های زیرسطحی به ۵۱۴ کیلومتر افزایش یافت.

۱۰ آبان ۸۹، اقدام برای مدیریت آب‌های سطحی

آقای محمدباقر قالیباف در پنجمین سال حضور در شهرداری تهران: یکی از برنامه‌های مهم در موقعیت بالادستی شهر تهران، مدیریت آب‌های سطحی و توجه به بحث آبخیزداری است. در واقع سیاست ما، باید مدیریت آب‌های سطحی باشد و نه دفع آن؛ البته باید توجه داشت که تنها بخشی از این کار بر عهده ماست و بخش دیگر بر عهده اداره منابع طبیعی است.
نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشیم، بحث نفوذپذیری بستر شهر تهران در برابر آب‌های سطحی است. به‌واسطه ساخت‌وساز‌های گسترده و آسفالت‌های وسیع، بستر شهر دربرابر نفوذ آب‌های سطحی عایق شده و این امر به تدریج اثرات مخربی بر خاک شهر تهران می‌گذارد. در کشور‌هایی که حتی بارش باران بسیار زیاد است، تلاش کرده‌اند تا مشکل نفوذپذیری را به نوعی حل کنند. مدیریت صحیح در این حوزه این است که آب را با کمترین فاصله به سفره‌های زیرزمینی منتقل کنیم. هدایت آب از نواحی بالادستی به جنوب شهر و از آنجا به بیابان‌های اطراف شیوه درستی نبوده چراکه این آب‌ها دیگر قابل استفاده نیستند. ما در مجموعه شهرداری تلاش می‌کنیم با استفاده مطلوب و بجا از تکنولوژی‌های روز، هدایت آب‌های سطحی و نفوذپذیری را با سرعت و شتاب بیشتری مدیریت کنیم.
یکی از مشکلات شهر تهران به هنگام بارندگی، آب‌گرفتگی معابر بود که معضلات جدی‌ای برای شهروندان ایجاد می‌کرد. زمانی که بنده مسوولیت شهرداری را بر عهده گرفتم، طبق اسناد موجود، بالغ بر ۷۵۰ نقطه آب‌گرفتگی در شهر تهران داشتیم که اکنون مجموعه این نقاط در مواقعی که بارندگی بسیار شدید است به ۱۲۰ نقطه هم نمی‌رسد. ما برای کنترل این معضل نیاز به فرهنگ‌سازی داریم. علت بسیاری از این آب‌گرفتگی‌ها، انتقال زباله به جوی‌های آب است که گاه برخی از شهروندان و مغازه‌دار‌ها بدان مبادرت می‌ورزند.

نیاز به لایروبی مرتب

اگرچه کانال‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی برای تهران لازم است، اما کافی نیست. جریان آب همراه خود گل‌و‌لای و سنگ را در بستر رودخانه‌ها و کانال‌ها به‌جای می‌گذارد که در درازمدت موجب گرفتگی معابر کم‌حجم‌تر آب مثل زیر پل‌ها می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق که خود را در سیلاب ناگهانی نشان می‌دهد باید مسیر آب به‌طور مداوم و مرتب لایروبی شود.


آقای مجتبی یزدانی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران (۶ فروردین ۹۸): تمامی کانال‌ها و مسیل‌های پایتخت لایروبی شده است. بیش از ۵۰۰ کیلومتر کانال و مسیل و بالغ بر ۱۰ هزار کیلومتر شبکه فرعی شامل انهار در تهران وجود دارد که تمامی این‌ها در گذشته به طور کامل لایروبی و آماده‌سازی شده‌اند. شهرداری تلاش دارد تا به وظیفه ذاتی خود عمل کند، اما یک سوی دیگر این مسأله همکاری شهروندان است؛ به این معنی که شهروندان از ریختن زباله و ضایعات در مسیر انهار، رودخانه‌ها و مسیل‌ها جدا خودداری کنند تا احتمال هرگونه خطر رفع شود.

آقای سیدحمید حسینی، مدیر امور منابع آب شهرستان ری (۱۱ فروردین ۹۸): بزرگ‌ترین معضل جنوب‌شرق تهران پر شدن زیرگذر جاده‌ها و پل‌های محور‌های مواصلاتی است که باید لایروبی شوند. ۱۷ پل و زیرگذر عبور آب‌های سطحی در محور بزرگراه امام رضا؟ ع؟ وجود دارد که بیش از ۵۰ درصد آن‌ها را گل‌ولای پر کرده است. در طول چند سال گذشته پل‌ها و زیرگذر‌های بزرگراه امام رضا؟ ع؟ لایروبی نشده و ۱۶ نقطه حادثه‌خیز در بخش خاوران شناسایی و به دستگاه‌های مربوطه اعلام شده است. پل‌ها و زیرگذر‌های آب ساخته‌شده روی مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی و دائم شهرستان ری با توجه به قرار گرفتن این شهرستان در پایین دست کلان‌شهر تهران باید در طول سال به‌طور مرتب لایروبی و پاک‌سازی شوند. شهرستان ری دارای هفت رودخانه فصلی و دائمی به طول ۱۳۰ کیلومتر، ۶۷ کیلومتر مسیل، ۱۳ بند انحرافی، هفت بند تاخیری و یک سد در بخش فشافویه است و به همین خاطر تعیین حریم رودخانه‌ها و اجرای طرح‌های ساماندهی مدیریت سیلاب باید در دستور کار قرار گیرد.

شبکه اصلی زهکش تهران

۱ - زهکش‌های شمال‌غرب و غرب تهران، رودخانه‌های کن، وسک، فرحزاد و درکه و کانال‌های شاهین و تپه نیزار را در بر می‌گیرد. آب این زهکش‌ها پس از خروج از حوضه کوهستانی و قسمتی از محدوده شهری توسط سیل‌برگردان غرب به رودخانه کن منتقل می‌شود که در حاشیه غربی تهران قرار دارد. مساحت حوضه آبریز محدوده این زهکش‌ها حدود ۴۱۵کیلومتر مربع است.


۲ - زهکش‌های شمال، شمال‌شرق و شرق تهران از ولنجک در شمال تا سرخه حصار در شرق را در بر می‌گیرد. این محدوده شامل رودخانه‌های ولنجک، دربند و گلابدره، کاشانک و جمشیدیه، دارآباد، سوهانک و کانال‌ها و مسیل‌های منطقه تهرانپارس است. در این محدوده، کانال اصلی امتداد مسیل باختر، منوچهری و کانال ابوذر قرار دارد که پس از پیوستن کانال سرخه‌حصار به آن، در نهایت در جنوب‌شرق تهران به مسیل باروت‌کوبی منتهی می‌شوند. تونل ۱۷شهریور و سرشاخه‌های آن و نیز کانال شهرداری و شهرزاد نیز جزئی از این سیستم به شمار می‌آیند و محدوده شهری شرق تهران را تحت پوشش خود دارند. این زهکش‌ها محدوده‌ای به مساحت ۵۲۰کیلومتر مربع را زهکشی می‌کنند.
۳ - زهکش‌های محدوده مرکزی شهر تهران عمدتاً به صورت تونل هستند. این قسمت از سیستم جمع‌آوری آب‌های سطحی، زهکشی قسمت عمده محدوده شهری تهران را بر عهده دارد. تونل‌های خیام و نواب و سرشاخه‌های مختلف آن‌ها و نیز کانال فیروزآباد، مهم‌ترین زهکش‌های محدوده مرکزی شهر هستند.

روددره‌ها خطرناکند؟

روددره‌های تهران که در جنوب رشته کوه البرز در شمیرانات واقع شده‌اند پیش از این روستا‌های متعددی را در خود جای داده بودند که امروز این روستا‌ها به شهر پیوسته‌اند؛ دره‌های شمال تهران مثل دره فرحزاد که روستای مهم آن فرحزاد است و هم‌اکنون به شهر بدل شده است. دره درکه که روستا‌های درکه و اوین در آن قرار دارند و دره دارآباد، در سمت شمال‌شرق که قریه مهم آن دارآباد است و سرانجام دره مرکزی که شمیران در آن واقع است، ۸۴روستا دارد که همگی گردشگاه مردم تهران در تابستان هستند. پس‌قلعه و دربند و مجموعه سعدآباد نیز در انتهای این دره قرار دارند. در دوره مدیریت آقای قالیباف در شهرداری تهران این روددره‌ها مناسب‌سازی شده و برای استفاده عموم به عنوان تفرجگاه شهری مورد استفاده قرار گرفتند. در جریان سیل اخیر در نوروز ۹۸، برخی افراد در فضای مجازی تبدیل‌شدن این روددره‌ها به بوستان را عامل بروز خرابی بیشتر سیل احتمالی در تهران عنوان کردند درحالی که به زعم کارشناسان صرفاً لازم است تا با سیستم‌های هشدار سریع، در صورت بروز سیلاب ناگهانی مردم در معرض خطر را به نقاط امن منتقل کرد..

تهران سیل ندارد، اگر...

توسعه نامتوازن تهران از دیرباز تا امروز، ساخت‌وساز‌های وسیع و بی‌توجه به اکوسیستم، کاهش قدرت جذب خاک، شیب زیاد شهر و تعرض به حریم مسیل‌ها و رودخانه‌ها مثل کافه‌های قدیمی دربند یا ساخت‌وساز‌های بی‌رویه و بی‌مجوز در فرحزاد همه و همه باعث شده‌اند با بارش ناگهانی بین ۳۵ تا ۵۰ میلی‌متر باران در تهران، خطر وقوع سیلاب جدی شود. وجود کانال‌ها و لوله‌کشی‌های برنامه جامع برای هدایت و کنترل آب‌های سطحی که در دوره مدیریت آقای قالیباف در شهرداری تهران تقریباً به اتمام رسید، موجب کاهش این خطر شده کما اینکه سیل کن چند سال پیش وقتی به تهران رسید، آرام گرفت و خسارتی به بار نیاورد. با این حال این کانال‌ها و زهکشی باید مرتباً لایروبی شوند و ازسوی دیگر مردم خود نیز با رعایت نظافت و نریختن نخاله و زباله در جوی و کانال و دیگر مسیر‌های آب شرایطی را فراهم کنند که با هر بارش شاهد آب‌گرفتگی در سطح معابر نباشیم.

دارآباد
رودخانه دارآباد، شرقی‌ترین رودی است که از رشته‌کوه توچال وارد تهران می‌شود. این دره که از لحاظ ساختار طبیعی از خصوصیات منحصر به فردی برخوردار است، در منتهی‌الیه شمال‌شرق تهران قرار دارد و در واقع آخرین دره مشرف به تهران از سمت شمال‌شرق به حساب می‌آید. همچنین در مقایسه با سایر دره‌های مشرف به تهران مانند سنگون، درکه و دربند از مزایای کوهنوردی بیشتری برخوردار است. این رودخانه از داخل روستای دارآباد عبور کرده و پس از بزرگراه ازگل در جنوب آن در کنار بزرگراه دارآباد (امام علی) به‌صورت سرپوشیده جریان می‌یابد.

گلابدره
رودخانه گلابدره از ارتفاعات شمال تهران سرچشمه می‌گیرد و پس از پیوستن به رود دربند به سمت جنوب شهر حرکت می‌کند. این رودخانه در شمال‌شرق تهران و در منطقه یک شهرداری قرار دارد. در گذشته این محل پر از گل‌های خوشبو و درختان سیب گلاب خودرو بود که به همین دلیل آن را گلابدره می‌نامیدند. همچنین گلابدره از جمله ییلاق‌های خوش آب‌وهوای شمال‌شرقی شهر تهران است. این دره از سمت غرب با امامزاده قاسم؟ ع؟ و از شرق با دره دربند همسایه است.

دربند
دربند از دهکده‌های قدیمی شمیران واقع در شمال باغ سعدآباد است. محله دربند از مناطق خنک و گردشگری تهران است. دربند در ارتفاع ۱۷۰۰متری از سطح دریا نقطه آغازین یکی از راه‌های اصلی صعود کوهنوردان به البرز مرکزی است. کوره‌راهی که از دربند آغاز می‌شود به آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا ختم می‌شود. دره‌های اصلی رودخانه دربند عبارتند از: دره اوسون، دره آبشار، دره امامزاده ابراهیم؟ ع؟، دره کاک، آب شیردره و دره زون. رودخانه دربند پس از عبور از دره دربند و از کنار قهوه‌خانه‌ها و رستوران‌های حاشیه آن، از میدان سربند تا میدان دربند ادامه دارد.

ولنجک
روددره ولنجک از دره جنوب تله‌کابین ولنجک یا همان توچال واقع در دامنه‌های جنوبی ارتفاعات البرز در شمال مرکزی شهر تهران سرچشمه گرفته و در محدوده داخل شهر از منطقه یک شهرداری تهران در شمالی‌ترین نقطه شهر، از بالادست محله ولنجک شروع و تا بزرگراه چمران ادامه دارد. دره ولنجک هرچند دره کم‌آبی است، ولی وجود وسایل مکانیکی تله‌کابین، دسترسی تا اوج کوه‌ها را از آن امکان‌پذیر کرده است.

درکه
این دره در شمال تهران واقع است. در ابتدای مسیر دره اوین- درکه روستای درکه قرار دارد که یکی از خوش آب‌وهواترین مناطق روستایی تهران است. در «طل دره» اوین رودخانه‌ای پرآب جریان دارد که در بخشی از مسیر خود به‌صورت پلکانی درمی‌آید که به «هفت‌حوض» معروف است و به‌صورت یک استخر طبیعی عمل می‌کند. رودخانه درکه از کوه‌های شمال تهران و از ارتفاعات شاه‌نشین سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه پس از عبور از کنار زندان اوین، در میان دره‌ای کم‌عمق و عریض به موازات اتوبان چمران به سمت جنوب می‌رود. بعد از گذر از هفت‌حوض و دره‌گورا مسیر سمت چپ به سمت جنگل کارا می‌رود.

فرحزاد
این دره دارای طبیعت متنوع و زیبایی است که از مبدأ کوهستان تا عمق بافت شهر به طول ۱۰ کیلومتر نفوذ می‌کند. در این مسیر طولانی گاه دره و رودخانه با فضا‌های طبیعی دیگر مانند پارک جنگلی یا تپه‌های پارک پردیسان پیوند می‌خورد و گاه با محیط شهری تلفیق می‌شود. روددره فرحزاد علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، ارزش‌های تاریخی و فرهنگی هم دارد؛ چراکه از یک‌سو راه قدیمی و معروف امامزاده داوود؟ ع؟ از درون آن می‌گذرد و از سوی دیگر، امکان امتداد آن تا نماد میدان آزادی نیز وجود دارد. رودخانه فرحزاد از کنار روستای فرحزاد و در ادامه مسیر از بزرگراه شهید همت تا بزرگراه رسالت در مجاورت پارک پردیسان جریان دارد و پس از بزرگراه رسالت به رودخانه کن می‌ریزد. محله فرحزاد از سمت شرق به خیابان گلپاد و جاده قدیم
امامزاده داوود؟ ع؟ و همچنین مرز بین شهرک‌های مسکونی و تپه‌های مشرف به منطقه فرحزاد می‌رسد. خیابان‌های کوهسار و صحرا نیز تشکیل‌دهنده محدوده جنوبی فرحزاد هستند.

کن

این دره در شمال‌غربی تهران قرار دارد و رودخانه‌ای که از بلندی‌های شمال البرز سرچشمه می‌گیرد، در مسیر آن جریان دارد. در طول دره‌ها قهوه‌خانه‌هایی وجود دارند که در روز‌های هفته به‌ویژه در روز‌های تعطیل تابستان از مسافران پذیرایی می‌کنند. مسیل کن، طولانی‌ترین مسیل شهر تهران است. این دره در شمال‌غرقی شهر تهران قرار دارد و رودخانه کن که از بلندی‌های شمال البرز سرچشمه می‌گیرد، در مسیر آن جریان دارد. این رودخانه ۵ منطقه شهرداری تهران را دربرمی‌گیرد که شامل مناطق ۵، ۲۲، ۹، ۲۱ و ۱۸ می‌شود. این رودخانه از قدیم آب شرب و همچنین آب مورد نیاز برای آبیاری باغ‌های میوه کن را تأمین می‌کرد و به این سبب همواره محل تفریح و گردشگاه شهروندان تهرانی بوده است. رود کن، پرآب‌ترین رودی است که از تهران می‌گذرد. مسیر طولانی این رود به‌علت عظمت و مقیاس شهری و فراشهری آن، بسیاری از شریان‌های شهری و فراشهری را قطع می‌کند.

منبع: فردا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ایجاد فضاهای عمومی و شهری در بافت های فرسوده پایتخت

امتداد :مدیرعامل سازمان نوسازی در اولین جلسه شورای هماهنگی دفاتر توسعه محلی در سال ۹۸ از ایجاد مجموعه ای از فضاهای عمومی و شهری در محله های فرسوده تهران خبر داد و تحقق این امر را یکی از اولویت های ویژه اقدامات دفاتر توسعه محلی ذکر کرد.

به گزارش امتداد ، اولین جلسه شورای هماهنگی دفاتر توسعه محلی در سال ۹۸ با حضور زهرا نژاد بهرام، عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد.

زهرا نژاد بهرام، عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران ضمن حضور در اولین جلسه شورای هماهنگی دفاتر توسعه محلی در سال ۹۸ با اشاره به این که در جریان تدوین بودجه ۹۸ نوسازی بافت های فرسوده، ضرورت و اهمیت ارتقاء ارزش سکونت شهروندان ساکن در بافت های فرسوده مورد توجه قرار گرفته است، تبیین این مفهوم برای شهروندان را یکی از مهمترین وظایف دفاتر توسعه محلی ذکر کرد.

نژاد بهرام، با اشاره بر ضرورت ارتقاء و بهبود ساختارها و عملکردها، گفت: قریب به سه سال است که ساختار ستادهای بازآفرینی در مناطق شکل گرفته اند اما هنوز خروجی متناسبی ارائه نشده است. ستادهای بازآفرینی مناطق قرار است بطور مداوم معظلات بزرگ ما در حوزه نوسازی از جمله مشکلات مربوط به اوقاف، برق، ثبت اسناد و غیره را مرتفع سازند که ضروری است برنامه ریزی جهت برگزاری جلسات ستاد بازآفرینی شهر تهران بصورت فصلی انجام شود تا به تبع آن ستادهای مناطق نیز فعال تر از گذشته عمل نمایند.

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که موضوع املاک رها شده به بیانی املاکی که مالکان آنان در جای دیگری ساکن هستند و به مرور زمان دچار تخریب و ایجاد نا امنی شده اند، موضوعی رایج در محله های قدیمی است که موجب نزول ارزش سکونت می شود، پیشنهاد شناسایی این املاک از طریق دفاتر توسعه محلی و تشکیل کارگروه حقوقی به منظور تدوین مکانیسم اجرایی بهره گیری از ساز و کارهای قانونی جهت رفع معظلات و مشکلات این املاک را داد.

نژاد بهرام همچنین بر ضرورت مذاکره و گفتکو با سازمان میراث فرهنگی و سازمان اوقاف به منظور رفع مشکلات مربوط به نوسازی در بافت های فرسوده تأکید کرد.

کاوه حاجی علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در این جلسه با بیان این که موضوع نوسازی بافت های فرسوده یکی از کلیدی ترین برنامه های مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر تهران تلقی می شود، خاطرنشان کرد: اهمیت موضوع نوسازی در برنامه بودجه سال ۱۳۹۸ قابل مشاهده است، زیرا علیرغم رویکرد انقباضی شورای اسلامی شهر تهران در تدوین بودجه ۹۸ و کاهش بودجه اغلب حوزه های مدیریت شهری، بودجه سازمان نوسازی ۶۳% و بودجه نوسازی شهر تهران ۲۵% رشد داشته است که این امر نشان دهنده اهمیت موضوع نوسازی است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که از سال ۹۷ تلاش کردیم به سمت فراگیری بیشتری در برنامه تسهیل گری برویم، گفت: از میانه سال گذشته مأموریت سازمان نوسازی در همه محدوده ها و محله های ناکارآمد شهر تهران از جمله سکونت گاه های غیر رسمی دنبال شد که این امر گسترش همکاری های بین بخشی و انعقاد تفاهم نامه مشترک همکاری با سازمان امور اجتماعی کشور را در پی داشت.

علی اکبری، برنامه محوری را یکی دیگر از اقدامات سازمان نوسازی در سال گذشته ذکر کرد و در این باره توضیح داد: بخش قابل توجهی از برنامه توسعه محلات در سال گذشته با همکاری دفاتر توسعه محلی تدوین شد و تلاش بر این است که این برنامه به نظام بودجه بندی شهرداری تهران نیز متصل شود تا حداکثر از سال ۱۳۹۹ اقداماتی که شهرداری برای محله ها تعریف می کند، مبتنی بر برنامه توسعه محلات باشد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با تأکید بر ضرورت توجه به زمینه، تصریح کرد: موضوع توجه به زمینه به معنای آن است که اقدامات برای هر محله متناسب با نتایجی که از شرایط همان محله گرفته می شود، صورت پذیرد و از انجام اقدامات یکسان که شاید در برخی محدوده ها مصداق نداشته باشد پرهیز نمود.

علی اکبری گفت: ایجاد مجموعه ای از فضاهای عمومی و شهری در محله های فرسوده که مجهز و با کیفیت بوده و در تمام ساعات شبانه روز برای تمامی گروه های اجتماعی و اقشار جامعه قابل استفاده باشد، از جمله دیگر برنامه های این سازمان در سال جدید خواهد بود که انتظار می رود به عنوان یکی از اولویت های ویژه در دستور کار دفاتر توسعه محلی قرار گیرد.

وی همچنین از حمایت شورای اسلامی شهر تهران در جهت افزایش منابع سازمان نوسازی جهت تملک پلاک های درشت دانه ای که قابلیت تبدیل به فضای سبز را داشته باشند، خبر داد و یادآور شد: بخشی از منابع سازمان بوستان ها نیز به محله های دارای بافت فرسوده اختصاص پیدا کرده است و انتظار می رود با همکاری دفاتر توسعه محلی محقق شود.

به گفته علی اکبری، تملک پلاک هایی که منجر به بازگشایی معابر در بافت های فرسوده گردند نیز از دیگر برنامه های سازمان نوسازی شهر تهران در سال جاری خواهد بود که منابع آن پیش بینی شده و در دستور کار اقدامات دفاتر توسعه محلی قرار گرفته است.

دبیر ستاد بازآفرینی کلانشهر تهران ضمن تأکید بر ضرورت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی شایسته و جامع به ساکنان بافت های فرسوده در خصوص مشوق های نوسازی، عنوان کرد: در موضوع نوسازی مسکن، تمرکز اقدامات بر الگوسازی و هدفمند کردن بسته های تشویقی قرار دارد؛ بسته های تشویقی با دو اصل کیفیت و عدالت تدوین شده اند تا در مقابل مشوق های ارائه شده از سوی مدیریت شهری بتوان کیفیت را در ساخت و ساز مطالبه کرد و نیز حمایت های لازم با اختصاص بیشترین مشوق ها به محله هایی که کمترین میزان نوسازی و پایین ترین رشد نرخ قیمت مسکن را داشته اند، صورت پذیرد.

برنامه ریزی جهت استفاده بهینه از فضاهای بی دفاع شهری، تمرکز بر عرصه های ناکارآمد غیر سکونت گاهی، استفاده از ظرفیت سایر دستگاه های ذی نقش، پیگیری گسترش فعالیت های ستادهای بازآفرینی مناطق، تشکیل کارگروه های منطقه ای و ستادهای بازآفرینی مناطق و … از جمله سایر نکاتی بود که از سوی مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در این جلسه مورد تأکید قرار گرفت.

علی اکبری در خاتمه سخنان خود در این جلسه با تأکید بر این که دفاتر توسعه محلی نباید از ورد به عرصه ها و فعالیت های جدید هراسی داشته باشند، متذکر شد: باید پذیرفت دستور کار نوسازی در شهر تهران دچار تحول اساسی شده است و از تمرکز صرف بر تخریب و نوسازی مسکن فاصله گرفته است، این امر نشان دهنده ی ایجاد چشم اندازهای جدید در فعالیت های دفاتر توسعه محلی است؛ سازمان نوسازی شهر تهران نیز به عنوان پشتیبان، تمامی ابزارهای لازم را جهت ایجاد رضایتمندی بیشتر دفاتر و ساکنان بافت های فرسوده فراهم خواهد کرد.

true برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

کلیدواژه: مدیریت جهادی شهرداری تهران خطر سیل تهران سیلاب تهران

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۳۰۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سقوط دولت‌های مرکزی باعث از بین رفتن امنیت نیم‌بند در شمال آفریقا می‌شود
 • تردد بالای وسایل نقلیه در محور‌های دره شهر، سرابله و ششدار
 • بالا رفتن آستین همت مردم برای پاکسازی محیط زیست
 • قطعه یک آزادراه تهران-شمال کی افتتاح می‌شود؟
 • سرنوشت حفاظت از جنگل‌های شمال چه می‌شود؟
 • کلیسایی که به دست چوپان ساخته شد+تصاویر
 • کلیسایی که به دست یک چوپان ساخته شد+تصاویر
 • سالاری: سند نورپردازی شهری وجود ندارد/ گلپایگانی: شهرداری به مسئله نورپردازی شهری ورود جدی پیدا خواهد کرد
 • ساخت و ساز در بستر رودخانه ها سبب خسارت سیل اخیر شد
 • وزش بادهای شمال غربی در بوشهر تداوم دارد
 • پروژه کمربندی نسیم شمال تا پایان سال به بهره برداری می رسد
 • بارش باران در نواحی شمال کشور/ هوا تا روز شنبه همچنان سرد خواهد بود + جدول
 • سپیدرود - فولاد، جدال حیثیتی شمال و جنوب در لیگ برتر فوتبال
 • خسارت 150 میلیاردی سیل به خطوط لوله نفت شمال
 • خسارت سیلاب اخیر به ۵۲ نقطه از مسیر خطوط لوله نفت شمال
 • بارش باران در نواحی شمال کشور/ هوا تا روز شنبه همچنان سرد خواهد بود
 • پروژه کمربندی نسیم شمال در قزوین تا پایان امسال به اتمام می‌رسد
 • بهسازی کمربندی نسیم شمال اواخر اردیبهشت آغاز می‌شود
 • شگفتی‌های اردیبهشتی طبیعت ایلام؛ از «ویژدرون» تا «ابوغویر»