فردین آقابزرگی گفت: رشد شاخص در روز گذشته قابل پیش‌بینی بود، هرچند که این جهش با چنین حجمی بسیار قابل توجه است؛ البته احتمالاتی هم در شکل گیری این اتفاق مورد نظر است.

این فعال بازار سرمایه در خصوص عوامل بروز رکوردشکنی تاریخی دیروز بورس تهران افزود: توجیه عملیات سود و زیان به دلیل تأثیر پذیری از افزایش نرخ ارز نیمایی و حتی اصلاح نرخ ارز نیمایی یکی از این عوامل است. بر این اساس، تغییر مبنای محاسبه نرخ فروش محصولاتی که تا پیش از این بر اساس سامانه نیما و رشد قیمت نرخ ارز انجام می‌شد، بر محاسبات سود و زیان و عملیات شرکت‌ها اثر قابل توجهی را ایجاد کرد، اما همین احتمال که ممکن است نرخ نیما مجدداً اصلاح شود، عاملی در رشد شاخص بود.

آقابزرگی، پرهیز از نگهداری نقدینگی و علاقمندی به سرمایه‌گذاری در بازارهای نقد شونده و قانونمند مانند بورس به دلیل کاهش ارزش پول را عاملی دیگر در رشد شگرف دیروز شاخص عنوان کرد و توضیح داد: علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران بالقوه در بورس (سپرده‌گذاران و فعالانی که نقدینگی خود را در دیگر بازارهای غیر مولد نگهداری کرده بودند) به جهت جلوگیری از کاهش ارزش نقدینگی و انجام سرمایه‌گذاری در تنها بازار قانونمند و دارای نقد شوندگی تغییر کرد و سبب شد تا منابع نقدینگی به سمت بازار سرمایه گسیل شوند.

وی ادامه داد: در کنار عوامل بالا، این روزها اطلاعات و آمار مربوط به تورم خیلی علنی‌تر بیان می‌شوند که در جهت‌دهی و هدایت نقدینگی سرمایه گذاران تأثیرگذار است. به طور مثال، در گذشته صندوق جهانی پول رشد اقتصادی ما را از منفی ۱.۶ به ۳.۸ درصد اعلام کرده بود؛ اما طی چند روز اخیر مرکز آمار کشور تأیید کرده است که منفی ۳.۸ درصد رشد منفی خواهیم داشت.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: با توجه به این آمار و با وجود خسارت‌های به وجود آمده در ابتدای سال و نیز احتمال فروش کمتر منابع نفتی و صادرات آن در مجموع با ضعف حدودی اقتصاد نسبت به شش ماه گذشته مواجهیم؛ به این معنی که ارزش پول ملی کاهش پیدا کرده است، این روند سبب شد تا افراد دارای نقدینگی برای جلوگیری از کاهش ارزش پول، به سرمایه‌گذاری در بورس بیشتر علاقمند شوند.

آقابزرگی، گذر از نقطه تاریخی ۱۹۷ هزار واحد در شاخص بورس را با مقادیر قابل توجهی از حجم معاملات قدرتمند عنوان کرد و با احتمال ادامه این روند در روزهای آینده گفت: رکوردشکنی روز گذشته بازار سبب می‌شود که علاقمندان به بازار سرمایه کنجکاوتر شده و احتمالاً منابع نقد بیشتری را برای سرمایه گذاری در این بازار درگیر کنند.

او پیش بینی کرد به دلیل وجود روند کنونی، حداقل همین شتاب تا ماه آینده نیز وجود خواهد داشت؛ به این معنی که ممکن است طی دو ماه ابتدای سال به مرز ۲۵ درصد افزایش در شاخص بورس دست بیابیم، که ممکن است نسبت به رقم حدود ۱۷۸ هزار واحدی شاخص در پایان سال گذشته به زودی به رقم ۲۲۰ هزار واحد نیز برسیم.

این فعال بازار سرمایه در خصوص پیش‌بینی شرایط این بازار تا شش ماه آینده تصریح کرد: در شرایط متغیر کنونی فضای اقتصادی، دستیابی به چشم‌انداز شش ماهه مشکل است، اما اگر با شرایط حال حاضر در این بازار پیش برویم، به نظر من روند افزایشی مانند سال ۹۷ خواهد بود؛ البته اگر چه شیب این رشد مانند سال گذشته نیست (سال ۹۷ مسبب اصلی شیب تند افزایش شاخص نرخ ارز بود) ولی کماکان با رشد مواجه خواهیم بود.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۳۰ برنامه عملیاتی سازمان بورس برای توسعه بازار

بازار بورس به عنوان یکی از بخش های مهم در بدنه اقتصادی کشور عزم جدی برای رونق تولید و افزایش رشد اقتصادی با استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت های خود دارد و در این مسیر ۳۰ برنامه عملیاتی را برای توسعه بازار در سال جاری دنبال می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، نامگذاری سال های اخیر با عناوین اقتصادی و به ویژه در چند سال اخیر در حوزه تولید از سوی مقام معظم رهبری نهادها و دستگاه های مختلف را بر آن داشته تا اهتمام جدی تری بر حوزه تولید داشته باشند و برنامه ریزی های خود را با محور افزایش تولید و حمایت از کالای ایران انجام دهند.

 

بنابراین گزارش در این میان سازمان ها و نهادهای اقتصادی به عنوان بخش هایی که ارتباط مستقیم با تولید دارند توجه ویژه تری به این بخش داشته اند و از آغاز سال و پس از پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب و تاکید چندین باره ایشان به موضوع اقتصاد به عنوان مسئله اصلی کنونی کشور و توجه به رونق تولید در نشست ها و دیدارهای خود از سیاست گذاری ها و برنامه ریزیهایی که در سال جاری در این زمینه در دستور کار دارند خبر داده اند.

 

بازار بورس و سهام نیز به عنوان یکی از بخش های مهم در بدنه اقتصادی کشور عزم جدی برای رونق تولید و افزایش رشد اقتصادی با استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت های خود دارد و در این مسیر 30 برنامه عملیاتی را برای توسعه بازار در سال جاری دنبال می کند. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در دیدار نوروزی مدیران ارشد بازار سرمایه این خبر را داده و اعلام کرده است: «این برنامه ها شامل ۳۰ موضوع مختلف در نظر گرفته شده اند. اگرچه از موارد پیشنهادی کانون ها، سبدگردان ها و کلیه نهادهای بازارسرمایه در این خصوص استقبال و حمایت می کنیم. امسال با هدف توسعه بازار، برای هر معاونت حداقل پنج برنامه درنظر گرفته ایم که به تدریج ابلاغ و اجرایی می شوند.»

 

پایگاه خبری بازار سرمایه به نقل از «شاپور محمدی» در این باره آورده است: «عملکرد این سازمان در طراحی و به کارگیری ابزارهای نوین از جمله ابزارهای اسلامی، مثال زدنی است. جعبه ابزارهای مالی بورس با نهایی شدن چند ابزار همچون فروش استقراضی تا یکی دو ماه آینده تکمیل می شود.»

 

یادآور می شود: بورس اوراق بهادار تهران در بهمن‌ماه سال 1346 بر پايه قانون مصوب ارديبهشت‌ماه 1345 تأسيس شد. منابع لازم برای آغاز فعالیت و راه‌اندازی این سازمان (در سال ۱۳۸۴) از محل وجوه امانی «شورای بورس» نزد «سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران» تأمین شد.

 

«سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران»، پیش از تأسیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم‌زمان، عهده‌دار نظارت و عملیات بازار اوراق بهادار ایران بود ولی، با تصویب قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران توسط مجلس شورای اسلامی در اول آذر ۱۳۸۴) عملیات اجرایی بورس‌ها به بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران، بورس کالای ایران و بورس انرژی ایران (همگی در قالب شرکت سهامی عام) و مسئولیت نظارت بر این بورس‌ها، نهادهای مالی و اوراق بهادار به شورای عالی بورس و اوراق بهادار و سازمان بورس و اوراق بهادار واگذار شد.

 

این سازمان ایجاد بازاری منصفانه، کارآ و شفاف با ابزارهای متنوع و دسترسی آسان به‌منظور ایجاد ارزش افزوده برای ذی‌نفعان را به عنوان ماموریت اصلی خود دنبال می کند و چشم انداز رسیدن به  بورس برتر منطقه و موتور محرك رشد اقتصادی کشور را ترسیم کرده است. بازار سرمایه در سال ۹۷ شرایط خوبی داشت به طوری که حجم معاملات از ۲۵۶ هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ رسید./

پایان پیام/50

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

زنده از تبریز؛ پلیس گارد ویژه وارد ماجرای درگیری تراکتوری‌ها شد +ویدئو/ عکس

کلیدواژه: رشد سرمایه بورس تهران ارز نرخ ارز شاخص نقدینگی پول تورم سرمایه گذاران رشد اقتصادی اقتصاد سرمایه گذاری بورس شاخص بورس بازار سرمایه

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۳۰۷۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دو محرک مالیاتی و تاثیر آن بر درآمد و فروش شرکت های بورسی/عواقب خروج زیر مجموعه های بورسی از شرکت مادر چیست؟ شتاب نقدینگی برای هجوم به بازار سرمایه
 • خرید و فروش سهام در بورس بر اساس هیجانات بازار ممنوع!
 • بلاتکلیفی بازار‌های مالی جهانی/ عملکرد ناامیدکننده بورس‌های آسیایی
 • عقب‌نشینی بورس‌های جهانی
 • اقدامات موثر بانک مرکزی برای بازار سرمایه/ حذف ارز ۴۲۰۰ منجر به ایجاد شفافیت در بازارهاست
 • رشد ۳ درصدی شاخص بورس در هفته ای که گذشت
 • رشد افتان و خیزان بورس/ زورآزمایی بورسی‌ها با بانک‌ها/ وضعیت بازار سهام چگونه است؟
 • چین، همچنان بر مدار رشد اقتصادی
 • جهش ۶ هزار واحدی شاخص در میدان بورس/ رکورد تاریخی بورس شکسته شد
 • طراحی ۳۰ برنامه عملیاتی بورس در سال ۹۸
 • روز سینوسی بازارهای داخلی
 • فرهنگ‌سازی بازار سرمایه هدف اصلی فاینکس
 • اولین اصلاح جدی بورس سال ۹۸
 • معدنی‌ها نماد پر بیننده بورس در هفته‌ گذشته/ شاخص کل در پله ۱۹۹ هزار واحدی ایستاد
 • ۴۵۰ هزار میلیارد تومان؛ حجم معاملات بورس در سال گذشته
 • اصلاح سامانه معاملاتی بورس از برنامه‌های سال جاری است
 • طراحی ۳۰ برنامه عملیاتی بورس در سال ۹۸/ درخواست مشارکت گسترده در فاینکس ۲۰۱۹
 • حرکت کند گروه خودرویی در رالی بازار بورس/تجربه شریان مثبت رشد معاملات برای قطعه‌سازان
 • حجم معاملات بورس سال گذشته به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان رسید