تین‌نیوز | 

در حال حاضر میزان خسارت‌های ناشی از سیل در بخش راه نزدیک سه هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود. این سخنان رضا نفیسی، رئیس مرکز مدیریت بحران وزارت راه‌وشهرسازی در گفتگو با «حمل‌ونقل» است که می‌گوید: « بیش از ۱۴ هزار کیلومتر از محورهای اصلی، فرعی و روستایی ما آسیب دیده‌اند و به نزدیک به ۱۰ هزار ابنیه فنی خسارت وارد شده است که اگر اطلاع‌رسانی قبلی سازمان هواشناسی کشور نبود به‌مراتب شاهد خسارت‌های بیشتری بودیم.»

آقای نفیسی لطفاً در ابتدا توضیح دهید که به چه میزان استان‌های ما آمادگی وقوع سیل را داشتند؟

موضوعی که در مدیریت این‌گونه حوادث بسیار تأثیرگذار است موضوع اطلاع‌رسانی صحیح است؛ در همین رابطه خوشبختانه سازمان هواشناسی قبل از ورود سامانه‌های مختلف اطلاع‌رسانی و اخطاریه‌های خود را داده بود.

بر اساس آخرین اطلاعاتی که من دارم نزدیک به حدود ۱۰۰ اطلاعیه و ۹۰ اخطاریه به صداوسیما و سیستم‌های مختلف و ۱۹۰۰ گزارش‌های رادیویی و تلویزیونی در این رابطه انجام شد و به‌غیراز اطلاع‌رسانی هواشناسی با اطلاع‌رسانی‌های جمعی، خود ما نیز با استان‌ها مکاتبه کرده و اخطاریه‌های لازم را اعلام کرده بودیم.

سازمان هواشناسی در بازه زمانی ۶ اسفند تا ۱۷ فرودین ورود سه سامانه را پیش‌بینی کرده بود؛ سامانه اول از ۲۶ تا ۲۹ اسفندماه بود که در مناطق نیمه غربی و شمال کشور فعال بود و استان‌های گلستان، مازندران، آق‌قلا را تحت تأثیر خودش قرار داد. سامانه دوم از چهارم تا ششم فرودین بود که از سمت غرب وارد کشور شد که سیلاب و بارش باران را ایجاد کرد و سامانه سوم یازدهم تا دوازدهم بود که در نیمه غربی کشور استان‌های خوزستان، لرستان، ایلام تحت تأثیر خودش قرار داد. این پیش‌بینی‌ها اگر انجام نمی‌گرفت به‌طور یقین خسارت‌ها به‌مراتب بیشتر بود.

استان‌ها پس از دریافت این اخطاریه‌ها، آیاپیش‌بینی‌های لازم را انجام دادند؟

واقعیت این است که سازمان هواشناسی کشور قبل از اینکه این سامانه وارد کشور شود، اطلاع‌رسانی کرده بود اما اینکه دقیقاً استان‌ها در راستای این اخطاریه‌ها و اطلاعیه‌ها چه اقداماتی انجام دادند موضوع دیگری است که دوستان ستاد مدیریت استان‌ها بهتر می‌توانند توضیح دهند.

لطفا در خصوص آخرین وضعیت راه‌های کشور در پی وقوع این سیلاب‌ها توضیح دهید.

همان‌طور که اطلاع دارید بسیاری از شبکه‌های راه‌های کشور تحت تأثیر این سیلاب قرار گرفتند و برخی از محورها نیز مسدود شدند که با تلاش همکاران ما در استان‌ها و بقیه سازمان‌ها سعی شد تا راه‌ها بازگشایی شوند.

اولویت اول در وزارت راه‌وشهرسازی پس از سیل این بود که در ابتدا مسیرها را بازگشایی کنیم تا سازمان‌های دیگر بتوانند به‌خوبی امدادرسانی خودشان را انجام بدهند که در راستای این موضوع روی محورهای اصلی خودمان کار کردیم و در برخی از موارد ناچار شدیم که محورهای دسترسی ایجاد کنیم که حدود ۲۴۳ مورد به من گزارش شده که راه دسترسی موقت ایجاد شده تا نیروهای امدادی بتوانند کارشان را انجام بدهند.

بر اساس آخرین اطلاعاتی که من دارم و با توجه به اینکه در حال حاضر نیز برخی از محورهای ما زیر آب هستند و بیش از ۱۴ هزار کیلومتر از محورهای اصلی، فرعی و روستایی ما آسیب دیده‌اند و به نزدیک به ۱۰ هزار ابنیه فنی خسارت وارد شده است. حدود ۹ هزار تا از ماشین‌آلات و ۱۲ هزار پرسنل ما در این ایام مشغول به کار بودند تا بتوانند کمک‌رسانی و محورها را بازگشایی کنند.

برآورد میزان خسارت به چه میزان است؟

در حال حاضر میزان خسارت‌ها براساس یک برآورد تقریبی بیانگر این است که در بخش راه، نزدیک به سه هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان بوده است. همان‌طور که عرض کردم این رقم تنها یک برآورد اولیه است چراکه هنوز بخش‌هایی از محورهای ما زیر آب رفته و زمانی که این آب فروکش کند این محورها نیاز به بازسازی اساسی خواهند داشت.

منبع: تین نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رسانه‌ها جهادگونه برای کاهش آلام سیل‌زدگان اطلاع‌رسانی کردند/ بیش از۴ هزار منزل در مناطق سیل‌زده لایروبی شد

حسینی گفت: رسانه‌ها جهادگونه برای کاهش آلام سیل‌زدگان اطلاع‌رسانی کردند و در برابر تشدید بحران از سوی رسانه‌های معاند ایستادند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گرگان، «سید موسی حسینی» امروز (سه شنبه ۳ اردیبهشت) در  همایش نقش رسانه در مدیریت بحران اظهار کرد: یکی از اجزای تاثیرگذار در ستاد بحران رسانه است.

 


جانشین فرمانده سپاه نینوا گلستان ادامه داد: رسانه قبل از آنکه در آق‌قلا و گمیشان اتفاقی بیفتد حضور داشته و مطالبی را در جهت وقوع سبل منعکس می‌کرد.

 


حسینی افزود: مردم در بحران دچار کمبود اطلاعات می‌شوند و یا خلع اطلاعاتی دارند و این مهم نقش رسانه‌ها را پررنگ‌تر می‌کند.

 


وی با بیان اینکه رسانه‌ها شکل دهند افکار عمومی هستند، افزود: وقتی بحران اتفاق می‌افتد نوع نگاه به رسانه‌ها ایجاد می‌شود و  رسانه‌ها به مردم گرفتار در بحران و به مدیریت بحران کمک می‌کند.

 

 

جانشین فرمانده سپاه نینوا گلستان خاطرنشان کرد: در بحران دو نگاه به رسانه وجود دارد نخست اینکه رسانه همراه با مدیریت بحران کمک می‌کند و از سویی برای برون‌رفت بحران گام بر می‌دارد و از سویی برخی رسانه‌های معاند سیاه‌نمایی کردند و برای تشدید عوامل بحران کار کردند.

 


حسینی خاطرنشان کرد: رسانه‌ها برای برون‌رفت شرایط بحران کار کردند رقیب دارند و دشمن برخلاف اقدامات شما عمل خواهند کرد و گام مجاهدانه و جهادگونه در شکل‌دهی نوع نگاه مردم حائز اهمیت است.

 


وی افزود: دشمن همواره در تلاش نفوذ و ضربه است و یکی از شرایط نفوذ از طریق رسانه و تشدید بحران است.

 


جانشین فرمانده سپاه نینوا گلستان با بیان اینکه رسانه و میزان بحران ارتباط مستقیم با هم دارند، افزود: میزان توجه رسانه‌های اصلی و ملی به بحران از یک سو و بیانگر شدت بحران از سویی دیگر را نشان می‌دهد.

 


حسینی افزود: رسانه‌ها زوایای پنهان بحران سیل‌ را نشان دادند و به مسئولانی که درگیر امداد و خدمات‌رسانی مطالبه توام با آرامش را به نمایش گذاشتند. 

 


وی به اقدامات سپاه در مناطق سیل‌زده اشاره کرد و گفت: ۶۹۳ گروه جهادی شامل ۲۴ هزار نفر روز در مناطق سیل‌زده تا کنون امدادرسانی و خدمات‌رسانی داشتند و توانستند بیش از ۴ هزار خانه را لایروبی کنند.

 

پایان پیام/587

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

زن اماراتی پس از حدود ۳ دهه از کما خارج شد

کلیدواژه: سیل مدیریت بحران وزارت راه وشهرسازی

منبع این خبر، وبسایت www.tinn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۳۰۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خسارت پنج هزار و ۲۰۰ میلیاردی سیل و طوفان در استان اصفهان
 • برآورد خسارت 7800 میلیاردی سیل به استان لرستان/ پیگیر اسکان موقت سیل‌زدگان هستیم
 • خسارت ۴۴۳ میلیاردی سیل به بخش شیلات
 • راه اندازی صفحه توییتر سرلشکر سلیمانی +عکس
 • 2 شورای اطلاع رسانی و روابط عمومی های البرز احیا می شوند
 • خسارت دو میلیاردی سیل به مسکن و اشتغال مددجویان کمیته امداد
 • خسارت 1560 میلیاردی سیل به زیربخش‌های کشاورزی
 • پیش‌کسوت استقلال به خرید میلیاردی شفر معترض شد
 • لرستان به بودجه هشت هزار میلیاردی برای جبران خسارت سیل نیاز دارد
 • نیاز لرستان به بودجه هشت هزار میلیاردی برای جبران خسارت سیل
 • محکومیت ۸۰ نفر از اخلالگران پولی و ارزی
 • قاسمی در شبکه‌های اطلاع رسانی مجازی فعالیت ندارد
 • دادگستری گلستان: اطلاع رسانی نامناسب سیل به گردشگری خسارت زد
 • خسارت 500 میلیاردی به کشاورزان و باغداران یزدی خطر سرمازدگی در کمین باغ‌ها و محصولات زراعی استان
 • اطلاع رسانی نامناسب سیل به گردشگری گلستان خسارت زد
 • خسارت 200 میلیارد ریالی سیل به بخش کشاورزی منطقه کدکن
 • هر لحظه امکان ریزش ساختمان‌ها در مناطق سیل‌زده وجود دارد/ خسارت ۵ هزار میلیاردی به گمیشان
 • مسوولان تا پایان بارندگی ها گزارش لحظه ای دما را به کشاورزان اطلاع رسانی کنند
 • فضای مجازی ظرفیتی مناسب برای اطلاع رسانی در زمان بحران