بندرعباس- ایرنا- مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: 45هزار و 691 تن انواع فرآورده های نفتی از طریق پایانه ها و بندرهای این استان در سال 97 به خارج از کشور ترانزیت شد.

الله مراد عفیفی پور روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این میزان فرآورده نفتی صادراتی شامل نفت کوره، قیر، هیدروکربن و گازوییل است.
وی در ادامه بیان داشت: همچنین در 12 ماهه سال 97 حجم صادرات غیرنفتی به 11 میلیون و 730 هزار و 276 تن رسید و افزون بر 2میلیون و و 558 هزار و 430 تن کالای غیرنفتی ترانشیپ شد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ادامه داد: از این میزان کالا 4میلیون و237 هزار و 839 تن ترانزیت شده است.
عفیفی پور تصریح کرد: همچنین در سال گذشته پنج میلیون و 438 هزار و 285 تن کالای غیر نفتی وارد بندرهای هرمزگان شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن 46 درصد کاهش داشت.
وی همچنین حجم صادرات کالاهای غیرنفتی از طریق بندرهای تجاری این استان در سال گذشته را 36 میلیون و 193 هزار تن اعلام کرد.
این مسوول ابراز داشت: میزان صادرات فرآورده نفتی از بندر خلیج فارس(بخش نفتی منطقه ویژه بندری) بندرشهید رجایی از ابتدای سال 97 تا پایان بهمن سال97، شش میلیون و 760 هزار و 144 تن بود.
عفیفی پور یادآورشد: در این مدت نیز 38 هزار و 899 تن نیز از بخش نفتی منطقه ویژه بندری بندرشهید رجایی جابه جا شد.
بندر نفتی خلیج فارس زیرمجموعه ای از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با رویکرد عمده عملیات های نفتی محسوب می شود.
در ساله های اخیر مشتقات نفتی جزو محصولات پر صادرات ایران به حساب می ‌آیند. محصولاتی که در روند تولید نفت خام استحصال می‌شوند نیز مشتریان فراوانی در سطح جهان دارد.
بندرنفتی خلیج فارس دارای 9 پست اسکله نفتی و 2 پست اسکله خدماتی، با ظرفیت آبخور متوسط 7,5 متر و قابلیت پهلودهی به شناورهایی با تناژ حداکثر 10 هزار تن است.
در این بندر علاوه بر این اسکله‌ های شماره 1، 2 و 3 بندر شهید رجایی نیز امکان پهلودهی شناورهای نفتی با ظرفیت بیش از 30 هزار تن، و اسکله 25 فولاد (با کاربری نفتی) با ظرفیت آبخور 12 متر از توان پهلودهی شناورهای با تناژ بالای 60 هزار تن وجود دارد.
مهمترین ویژگی برتر بندر خلیج فارس همجواری آن با مجتمع بزرگ بندری شهید رجایی است و این همسایگی با منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی امکان بهره وری از موقعیت ممتاز دریایی، اتصال به راه آهن و مسیر ترانزیتی بندرعباس را برای بندر خلیج فارس مهیا کرده است.
همچنین در راستای توسعه حمل با راه آهن فرآورده های نفتی و گسترش زیرساخت های «ریل - بندر» پایانه جدید ریلی نفتی آبان ماه 97 در بندر شهید رجایی راه اندازی شد.
بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری ایران در فاصله 23 کیلومتری غرب شهر بندرعباس واقع شده است.
9887 /6048

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تنها 10 درصد آب‌های سطحی مازندران ذخیره می‌شود

نمناکی اردیبهشت حال و هوای خاصی به حضورمان در تاج سد داده بود و شوقمان همگام با سرازیر شدن آب، فوران می‌کرد و منتشر می‌شد.

ساری- حسین احمدی/

بارش‌های بهاری کار خودش را کرد و سد شهید رجایی ساری سیراب شد.

سد شهید رجایی ساری دوم اردیبهشت، میزبان خبرنگاران مازنی بود و سرریزشدنش را با رسانه‌ها جشن گرفت.

نمناکی اردیبهشت حال و هوای خاصی به حضورمان در تاج سد داده بود و شوقمان همگام با سرازیر شدن آب، فوران می‌کرد و منتشر می‌شد.

در سال‌های نخستین خبرنگاری بودم که این سد آبگیری خودش را با حضور مقام‌های کشوری و استانی آغاز و داستانش برای مردمان شمال شکل گرفت. آن روزها این اندازه آب را قدر نمی‌دانستم و نمی‌دانستم سرریز شدن سد یعنی چه.

و حالا دو دهه از آن روزها می‌گذرد و برای پنجمین بار شاهد سرریز شدن سد شهید رجایی ساری بودم و برای کشاورزان شمالی آرزوی سال پُربرکتی کردم.

شالیزارها تا ۳ سال آینده سیراب هستند

در این سفر، معاون بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای مازندران همراهی‌مان می‌کرد و حرف‌هایش را با خبری خوش برای کشاورزان ساروی آغاز کرد و گفت: شالیکاران تا سه سال آینده دغدغه آب نداشته باشند.

سید جمال موسوی با اعلام اینکه پس از ۶ سال شاهد سرریز شدن سد شهید رجایی هستیم، توضیح داد: ظرفیت اسمی این سد ۱۶۲ میلیون مترمکعب بوده و تا ۲۲۰ میلیون مترمکعب را می‌تواند تنظیم کند.

وی با اشاره به اینکه سد شهید رجایی دو سیلاب اخیر را کنترل کرد، افزود: شبکه این سد، ۵۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در ۲۲۵ روستا و ۱۶۵ هزار نفر را در سه شهرستان ساری، میاندورود و جویبار تحت پوشش قرار داده است.

ساخت ۳ نیروگاه

معاون بهره‌برداری آب منطقه‌ای مازندران با بیان اینکه با سرریز شدن سد شهید رجایی، آب مازاد برای فعال کردن سه نیروگاه با حجم 5/13 مگاوات استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: همزمان با اجرای پروژه آبرسانی به شهر ساری از این سد، ساخت سه نیروگاه دیگر را در دستورکار داریم.

موسوی در مورد پایداری سد شهید رجایی با اشاره به اینکه این سد یکی از بهترین سدهای کشور بوده و هم اکنون شاهد وقوع سرریزشدن آن هستیم، گفت: این یعنی بارگذاری کامل انجام شده و سد در صحت و پایداری کامل قرار دارد.

وی با اعلام اینکه مردم نگران پایداری سد نباشند، از آنان خواست که به شایعات نیز توجهی نکنند.

زلالیت سد شهید رجایی

معاون بهره‌برداری آب منطقه‌ای مازندران با اشاره به اینکه حوزه سد شهید رجایی ۱۲۴۴ کیلومترمربع است، یادآور شد: به دلیل وجود پوشش گیاهی در بالادست سد، حجم ناشی از رسوبات معلق - حجم مرده سد - زیاد نبوده و حدود ۴ میلیون مترمکعب است.

موسوی در پاسخ به پرسش قدس که چرا از ظرفیت‌های گردشگری این سد به طور کامل استفاده نمی‌شود؟ توضیح داد: چون بخشی از آب شرب ساری از این سد تأمین می‌شود، نمی‌توانیم دریاچه سد را واگذار کنیم ولی می‌شود برای پایین دست سد برنامه‌ریزی کرد.

وی اضافه کرد: با بارش‌های برفی و وجود چشمه ساران فراوان در بالادست، شاهد آب زلال با کدورت کم هستیم که این مسئله موجب می‌شود آب سد برای استفاده آب شرب مناسب باشد.

موسوی با اشاره به اینکه با وقوع دو سیل در یک ماه گذشته، کدورت آب سد بالا رفته بود، یادآور شد: در کمتر از ۴۸ ساعت و با تلاش همکاران، کدورت آب تقلیل و مشکلات کمبود آب شهروندان ساروی مرتفع شد.

ذخیره سازی آب‌های سطحی

معاون بهره‌برداری آب منطقه‌ای مازندران با اعلام اینکه روند ساخت سدهای کسیلیان و زارم رود خیلی به درازا کشیده شده است، میزان آب‌های سطحی مازندران را 5/4 میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: متأسفانه تنها ۱۰ درصد از آب‌های سطحی استان ذخیره می‌شود.

موسوی تأکید کرد: برای داشتن منابع پایدار باید برای مهار ۴۰ درصد آب‌های سطحی استان برنامه‌ریزی صورت گیرد.

وی از تدوین طرح جامع استفاده از آب‌های سطحی برای آب شرب خبر داد و افزود: در این رابطه ۹ طرح آبرسانی پیش‌بینی شده است.

معاون بهره‌برداری آب منطقه‌ای مازندران در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگاران در رابطه با خسارت سیلاب‌های اخیر، یادآور شد: در این حوادث، ۷۶۰ سردهنه سنتی آسیب دید که با آورد رودخانه‌ها سردهنه‌ها را بازسازی خواهیم کرد.

مرگ رودخانه‌ها همین حوالی...

موسوی در پاسخ به پرسش قدس که آیا مرگ رودخانه‌های مازندران فرا رسیده است، خاطرنشان کرد: باید ساماندهی رودخانه‌ها را جدی گرفت و در این ارتباط نیاز به همکاری همه جانبه و مدیریت ترکیبی دستگاه‌های اجرایی برای احصای وضعیت رودخانه‌ها داریم تا بتوانیم این شریان‌های حیاتی را برگردانیم.

وی در پرده مرگ رودخانه‌های استان را تأیید کرد و افزود: همه باید ملزم باشیم مهندسی رودخانه‌ها را رعایت کنیم.

همان طور که از سد فاصله می‌گیریم و دور می‌شویم، شالیکاران شمالی را می‌بینیم که نشا پُرزحمت برنج را آغاز کردند.

کشاورزان خمیده، سخت مشغولند و عبورمان را نمی‌بینند. این بار نگرانی سال‌های گذشته را در چشمانشان نمی‌بینم... چرا که آب هست!

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

سکته همزمان هر سه محکوم بانک سرمایه/ کاظمی راهی زندان شد

کلیدواژه: اقتصاد بنادر و دريانوردي ترانزيت فرآورده هاي نفتي هرمزگان

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۳۱۹۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شکسته شدن سد شهید رجایی ساری شایعه است
 • تولید روزانه ۲۰ هزار بشکه نفتای شیرین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس
 • از شایعه تا واقعیت شکستن سد شهید رجایی ساری
 • چالش قاچاق سوخت تا حل نشدن اختلاف قیمت فرآورده‌های نفتی در مرزها ادامه دارد
 • نخستین فستیوال « آوای صیادان و دریانوردان خلیج فارس» در بندر کنگ
 • ترانزیت و ترانشیپ ۲۶۵ میلیون تن انواع محموله از بنادر کشور در سال گذشته
 • قزوین از مناطق مهم استراتژیک در مصرف فرآورده های نفتی است
 • ماجرای شکست سد شهید رجایی ساری چیست؟
 • قزوین از استان‌های استراتژیک در مصرف فرآورده‌های نفتی است
 • ۲ شناور امدادی بوشهر از غرق شدن در آبهای خلیج فارس نجات دادند
 • مدیر جدید پخش فرآورده‌های نفتی استان قزوین معرفی شد
 • نقش مهم مانور ریل – بندر در ارتقای کیفیت حمل و نقل ترکیبی
 • ۱۰۹ فرآورده دارویی با رویکرد گیاه‌ درمانی در کشور تولید شد
 • سد شهید رجایی، پُرآب تر از همیشه
 • ◄ بازدید سفیر قزاقستان از بندر امیرآباد
 • مردم نگران پایداری سد شهید رجایی نباشند/اثرات اقتصادی سد در سطح ملی و منطقه‌ای
 • سد شهید رجایی ساری پس از 6 سال سرریز کرد
 • سد شهیدرجایی مازندران پس از 6 سال سرریز کرد
 • سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب