جلال چراغپور درباره بحث انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال و گزینه‌هایی که در این خصوص مطرح می‌شود اظهار داشت: بحث انتخاب سرمربی تیم ملی با 20 سال گذشته فرق دارد. در سال‌های گذشته به دلیل اینکه چیزی از سبک و استایل بازی از مربیان قبلی باقی‌ نمی‌ماند، اساساً سبکی تشخیص نمی‌دادیم. هر مربی صرفاً به عنوان یک نام به تیم ملی می‌آمد و با برند فکری آن کاری نداشتیم، اما الان کی‌روش هشت سال با یک تفکر خاص روی فوتبال ما به خصوص تیم ملی تأثیر داشته است. کی‌روش حتی به طور غیر علنی بر سایر مربیان و فوتبال لیگ‌مان هم تأثیر گذاشته و در این هشت سال مقداری از استایل فکری خودش را به درون تیم‌ها و برخی مربیان تزریق کرده است.

وی افزود: به این دلیل این دفعه افرادی که قرار است مربی تیم ملی را انتخاب کنند باید تشخیص دهند که تیم ملی مثل یک بنا و خانه‌ای می‌ماند که نصفش ساخته شده است. حالا باید یک مربی جوان بیاید که با همان طرز فکر قبلی، اما جوان‌تر و مدرن‌تر ادامه دهد. اگر این فکر در کسانی که قرار است مربی تیم ملی را انتخاب کنند،‌ نباشد و توجه‌ای به استایل فکری مربی جدید نداشته باشند، متضرر خواهیم شد. حالا ممکن است بگویند چه سبکی از تیم ملی باقی مانده است؟ ما می‌گوییم سبکی که باقی‌مانده گونه‌ای از فوتبال اروپای لاتین، مخصوص تفکر کی‌روش و پرتغال است. این تفکر محصول بین فوتبال آمریکای لاتین و اروپای لاتین است. دیدیم کی‌روش با این سبک هر بازیکنی حتی از داخل فوتبال ما هم انتخاب می‌کرد،‌ جواب می‌داد. مثلاً هافبک وسط را در دفاع آخر بازی می‌داد، محصولش می‌شد پورعلی‌گنجی یا  مجید حسینی. پس سبکی وجود داشت که تیم‌های خارجی از ما بازیکن می‌گرفتند.

کارشناس فوتبال کشورمان تصریح کرد: پس در زمان کی‌روش سبک وجود داشت و آن سبک درون فوتبال ما خودش را نشان می‌دهد. در نتیجه مربی بعدی تیم ملی نمی‌تواند از اروپای شرقی باشد، از روسیه گرفته تا اوکراین و سایر کشورها. از آن طرف هم نگاه کنید ما به ژاپنی‌ها و کره‌ای‌ها می‌گوییم نژاد زرد، اما سبکی که کره‌ای‌ها انتخاب کردند با گاس هیدینک بود، ولی ژاپنی‌ها سبک فیلیپ تروسیه را برگزیدند.

چراغپور گفت: هیدینک برای کره‌ای‌ها فوتبال هلند را به یادگار گذاشت و تروسیه هم برای ژاپنی‌ها سبک فرانسه را جا انداخت. الان هم کی‌روش برای ما سبک پرتغال را به جا گذاشته است، به شرطی که آن را درک کنیم. اگر این موضوع را درک نکنیم هشت سال حضور کی‌روش را از بین خواهیم برد و اگر هم نفر بعدی این درک را نداشته باشد،‌ کم و بیش اتفاقی که در والیبال افتاد در فوتبال هم تکرار خواهد شد. در والیبال هم بی‌احتیاطی کردند و بعد از رفتن ولاسکو، سبک در این رشته مختل شد و فکر نکردند که این مربی چیزی از خود به‌جا گذاشته و آن هم استایل است. در فوتبال هم کی‌روش برای ما این استایل را به‌جا گذاشته و باید به آن اهمیت بدهیم. ما کلی هزینه کرده‌ایم و او کار خودش را انجام داده است. به نظرم با این توضیحات ما باید از اروپای لاتین مربی بیاوریم. مربی آلمانی هم به درد ما نمی‌خورد.

«الان بحث حضور یورگن کلینزمن در تیم ملی داغ است، اما با توضیحاتی که شما دادید یعنی این مربی هم به درد تیم ملی ایران نمی‌خورد». چراغپور در واکنش به طرح این موضوع به تسنیم گفت: کلینزمن با خودش سبک نمی‌آورد و به درد ما نمی‌خورد. او فقط یک اسم است. دیدیم که بعد از اینکه از آمریکا جدا شد، به عنوان یک سبک فوتبال هیچ کشوری او را انتخاب نکرد، اما کی‌روش سبک بود. وینفرد شفر هم یک سبک با خودش آورده است. سبک از درون فوتبال می‌آید و یک روش بازی است. روش بازی و نگرش استقلال در حال تغییر است. مثلاً پرسپولیس سبک تغییر یافته برانکو را بازی می‌کند. او هم اوج سبک کرواسی را با انضباطی نیمه آزاد در پرسپولیس ارائه می‌دهد. بعد از برانکو اگر کسی بیاید و این سبک را ادامه ندهد،‌ پرسپولیس دچار بحران می‌شود، مثل استقلالی که هر دفعه وارد بحران می‌شد. این به خاطر این است که هر کسی می‌آید یک سبک جدید را می‌آورد، ولی الان شفر سبک یکنواختی را در پیش گرفته و در تیم جا انداخته است.

وی یادآور شد: کی‌روش هم در تیم ملی همین شرایط را داشت. او اکنون رفته ولی سبکش مانده است. تا الان اردوی جدیدی بعد از او شکل نگرفته، ولی به محض اینکه سبک بعدی بیاید و بازیکنانی که به سبک قبلی نخورند را دعوت کند آن وقت است که سبک کی‌روش می‌رود. واقعیت این است تا الان او نرفته و سبکش همچنان باقی است، ولی اگر انتخاب اشتباه کنیم،‌ تمام هشت سال قبلی هدر خواهد رفت.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رمزگشایی از دلیل عدم انتخاب سرمربی برای تیم ملی/یک ایرانی روی نیمکت تیم امید

انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال از مهمترین سوژه های این روزهای فوتبال است اما چرا فدراسیون فوتبال در انتخاب سرمربی ناموفق بوده است؟

به گزارش گروه ورزشی قدس آنلاین، از سوژه های مهم و پر ابهام این روزهای فوتبال انتخاب سرمربی تیم ملی است. مدتهاست که اسامی مختلفی برای جانشینی کارلوس کی روش مطرح می شود اما فدراسیون فوتبال با زیرکی و شاید به دلیل نامشخص بودن برخی مسائل از تایید و تکذیب این اسامی خودداری کرده است. 

روند انتخاب سرمربی تیم ملی در سالهای گذشته و در دوران قبل از انتخاب کی روش باعث شده تا فدراسیون نشین ها رویه سکوت را در پیش گیرند غافل از اینکه واسطه ها و رسانه های خارجی جلوتر از مردان فدراسیون وارد عمل می شوند و به محض رایزنی فدراسیون با گزینه مورد نظرش اسم فرد مورد نظر بر سر زبان ها افتاده است.

با این حال هیچ کدام از این موارد دلیلی بر این نشده که اعضای فدراسیون فوتبال به صورت رسمی در مورد گزینه های مورد نظر اظهار نظر رسمی کنند. البته که شیوه مدیریتی مهدی تاج به گونه ای است که جز خودش کسی هم حق اظهار نظر ندارد و اعضای هیات رئیسه هم به دلیل خصوصیات اخلاقی تاج ترجیح می دهند روند اطلاع رسانی از زبان خود رئیس فدراسیون باشد. 

روز گذشته جلسه هیات رئیسه فدراسیون هم با محوریت انتخاب سرمربی تیم ملی و روند عملکرد رئیس فدراسیون در این زمینه برگزار شده است. 

مهدی تاج گزارش خود را بابت روند مذاکرات با گزینه هایی که مدنظر دارد ارائه کرده است. اما سوالی که ایجاد می شود این است که مدتهاست که تاج روند مذاکرات را در قالب گزارش در اختیار هیات رئیسه قرار می دهد اما چرا انتخابی صورت نمی گیرد؟ جواب به این پرسش شاید فعلا مهمتر از این باشد که چه کسی گزینه اصلی هدایت تیم ملی است. 

مهمترین و بزرگترین مشکل فدراسیون فوتبال برای نهایی شدن مذاکرات با گزینه اصلی، مسائل اقتصادی است. دغدغه فدراسیون و اعضایش این است که بتوانند خواسته های مالی طرف مورد نظر را طبق قول و قراری که گذاشته می شود تامین کنند. مسئله ای که در مورد کی روش بارها فدراسیون را با این سرمربی دچار چالش کرد. تازه مسئله همین است که زمان حضور کی روش و ماندن ۸ ساله او در ایران با شرایط فعلی که با تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران اوضاع اقتصادی را بدتر کرده فرق دارد. فدراسیون در این بازه زمانی که از جام ملت ها گذشته با گزینه های مختلفی مذاکره کرده است اما بزرگترین مانع بابت نتیجه گرفتن با این مربیان بحث انتقال پول به این نفرات بوده است. مسئله ای که در طول مدت حضور کی روش در ایران هم فدراسیون با آن درگیر بود و اکنون شرایط سخت تر از قبل شده است. برای مربیان خارجی که شناختی از وضعیت درونی ایران ندارند پذیرش وعده سخت است و مربیان مطرح خارجی برای داشتن اطمینان خاطر بابت اجرای قرارداد خود ضمانت اجرایی قوی می خواهند. افرادی مثل لوپتگی و کلینزمن ... که از گزینه های فدراسیون هستند و یا بودند با وعده و وعید حاضر نیستند هدایت تیم ملی را برعهده بگیرند. از سوی دیگر انتخاب فردی که بتواند شرایط تیم ملی را از زمان حضور کی روش بهتر و روان تر کند کار چندان ساده ای نیست و مطالبه مردم هم از فدراسیون انتخاب گزینه ای هست که حداقل از کی روش پایین تر نباشد. 

با این شرایطی که هست به نظر می رسد فعلا فدراسیون فوتبال برای انتخاب سرمربی تیم ملی دچار چالش باشد.

مسئله مهم دیگری که در جلسه هیات رئیسه بحث شده بررسی عملکرد زلاتکو کرانچار سرمربی تیم امید بوده است. تیم امید با میزبانی در تهران مرحله اول مقدماتی المپیک را با اما و اگر پشت سرگذاشت و با ساق های لرزان توانست به مرحله دوم انتخابی المپیک صعود کند. این مسئله مهم فنی باعث شده تا کمیته فنی برای ادامه همکاری با کرانچار دچار تردید باشد. هیات رئیسه فدراسیون فوتبال تصمیم گیری نهایی بابت ادامه همکاری با کرانچار را برعهده کمیته فنی گذاشته است اما آنچه مشخص است مجموعه فدراسیون فوتبال خیلی علاقه به ادامه همکاری با این مربی کروات ندارد و ترجیح بر استفاده از مربی ایرانی با تجربه و کاربلد است. گزینه هایی مثل مهدی مهدوی کیا و یحیی گل محمدی هم مدنظر برخی از افراد هستند اما اینکه چه زمانی قرار است کمیته فنی به جمع بندی برسد سوالی است که هنوز جوابی برای آن داده نشده است. 

منبع: فارس

انتهای پیام/

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

زن اماراتی پس از حدود ۳ دهه از کما خارج شد

کلیدواژه: سرمربی تیم ملی سرمربی تیم ملی بازی فوتبال پرتغال آمریکای لاتین اروپای شرقی روسیه هلند فرانسه والیبال یورگن کلینزمن تیم ملی ایران استقلال پرسپولیس تیم ملی چراغپور کلینزمن

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۳۴۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عبدالکریم الجاسر، کارشناس فوتبال عربستان: فقر تاکتیکی در بازی الهلال در دیدار برابر استقلال موج می زد
 • چهره های مشهور ایرانی متولد 4 اردیبهشت + تصاویر
 • عربستان به دنبال جذبکی روش یا کلینزمن!
 • کی‌روش، کلینزمن و دو گزینه دیگر؛ نامزدهای سرمربیگری تیم ملی عربستان
 • کی‌روش و کلینزمن گزینه های هدایت تیم عربستان
 • ۴ گزینه‌ی هدایت تیم ملی فوتبال عربستان/ از کی‌روش تا کلینزمن
 • ۴ گزینه هدایت تیم ملی فوتبال عربستان/ از کی‌روش تا کلینزمن
 • برگزاری اردوی تیم ملی ژیمناستیک کشور با هدایت مربی کردستانی
 • کارشناس داوری دیدار استقلال و الهلال
 • مقصد بعدی کلینزمن لیگ برتر است؟
 • رمزگشایی از دلیل عدم انتخاب سرمربی برای تیم ملی
 • جشن تولد زانیار خسروی بازیگر و خواننده مشهور پاپ +تصاویر
 • اسلامیان: مشکلی برای پرداخت پول کی روش نداریم
 • احتمال بازگشت مربی اخراجی پرسپولیس به استقلال
 • روش اشاره حفظ قرآن؛ روشی نوین و جذاب برای نونهالان
 • احتمال ساخت فیلمی از موسیقی ایران توسط تهیه کننده مشهور اسپانیایی
 • کلینزمن و کی روش در تیر راس فدراسیون فوتبال عربستان
 • کلینزمن: هیچکس از آینده خبر ندارد!
 • چهار هدف رویایی برای تیم ملی عربستان: رقابت کی روش و کلینزمن با سرمربی بلژیک!