به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، طی فراخوانی که سال گذشته اعلام شده بود از بین ۱۹۰ اثر ارسال شده در بخش شعر و ۵۷ اثر ارسالی در بخش داستان، در نهایت ۱۴ اثر انتخاب شدند.

این آثار با موضوعات آزاد و ویژه (چهل سالگی انقلاب اسلامی) با هم به رقابت پرداختند.

کارشناسی اولیه شعر کلاسیک و نو را حجت یحیوی برعهده داشت و علی داوودی در بخش شعر کلاسیک و نو، خسرو عباسی خودلان در بخش داستان بزرگسال، مهین سماواتی در بخش داستان کودک و نوجوان و حامد محقق در بخش شعر کودک و نوجوان به داوری پرداختند.

در بخش شعر کلاسیک، شیوا فضلعلی برگزیده، جواد نوری و ذکریا هنری شایسته تقدیر و رضا ابوذری به عنوان برگزیده بخش ویژه انتخاب شدند.

در بخش شعر سپید، شکوفه رضایی و فهیمه رجبی عالی شایسته تقدیر شدند.

در بخش شعر کودک و نوجوان مریم زرنشان و مریم کوثری برگزیدگان مشترک بخش ویژه بودند و شهلا شهبازی و زهرا آقامیری شایسته تقدیر شدند.

در بخش داستان بزرگسال الهه حسینی برگزیده بخش ویژه و حمیدرضا رضایی شایسته تقدیر شد.

در بخش داستان کودک و نوجوان ژیلا طاهری و مه سیما سهرابی به عنوان برگزیدگان مشترک بخش ویژه انتخاب شدند.

۲۰ فرودین ماه سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم، سیدمرتضی آوینی و آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی است.

انتهای پیام/ ش

سی امین جشن سالانه ادبی در هفته هنر انقلاب

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

داستان خوب همراه خواننده بزرگ می شود

علی اصغر عزتی پاک، نویسنده و داستان‌نویسی است که تقریباً بیشتر آثارش با موفقیت و جوایز متعددی همراه بوده است، برای همین خواننده مطمئن است که هر اثری از این نویسنده منتشر شود، قطعاً ارزش خواندنش را دارد. او مؤسس «مدرسه رمان» و مدیر «دفتر داستان شهرستان ادب» است و در امر آموزش داستان‌نویسی نیز فعالیت می کند.

فاطمی نسب/

علی اصغر عزتی پاک، نویسنده و داستان‌نویسی است که تقریباً بیشتر آثارش با موفقیت و جوایز متعددی همراه بوده است، برای همین خواننده مطمئن است که هر اثری از این نویسنده منتشر شود، قطعاً ارزش خواندنش را دارد. او مؤسس «مدرسه رمان» و مدیر «دفتر داستان شهرستان ادب» است و در امر آموزش داستان‌نویسی نیز فعالیت می کند.

بتازگی داستان کوتاه «نفس بلند» عزتی پاک که برای مخاطب نوجوان و با محوریت نیمه شعبان نوشته شده توانسته در جشنواره کتاب سال سبک زندگی عنوان اثر شایسته‌ تقدیر جشنواره را کسب کند.

در «نفس بلند» عزتی پاک داستانی سرراست و خواندنی از بچه‌های یک محل را روایت می‌کند که می‌خواهند برای جشن نیمه شعبان کارهایی بکنند اما یک نفر ناشناس وارد کارهای آن ها می‌شود و ظاهراً برنامه‌های آن ها را به هم می‌زند.

«نفس بلند» یک نمونه موفق از داستان‌های انتظار برای نوجوانان است که به همت انتشارات «کتاب جمکران» منتشر شده است.

به همین بهانه با علی اصغر عزتی پاک درباره این داستان گفت و گوی کوتاهی داشتیم که در ادامه می خوانید:

نخستین نکته ای که پس از خواندن کتاب ذهنم را مشغول کرد حجم کم آن بود، این حجم کم اتفاقی است یا عامدانه؟

نه، مخاطب این داستان کودکان هستند و حجم استاندارد این رده سنی همین قدر است؛ یعنی رده سنی دوم تا چهارم دبستان(گروه سنی ب و جیم). در تمام دنیا هم روال کتاب های کودک به همین گونه است.

معیارهایی که برای وجود سبک زندگی در یک اثر در نظر می گیرند، مقداری ذهنی است، قبول دارید؟

دکتر گلزاری که استاد تمام روان‌شناسی است و درحقیقت روان‌شناس بزرگی است در این جشنواره درباره «نفس بلند» صحبت کرد و گفت که سبک زندگی ای که این کتاب آموزش می دهد کاری گروهی برای یک مفهوم ارزشمند است. از طرفی در کنار آن کار گروهی و ارزشمند، یک نفعی هم به آدم های جامعه می رسد. همه این ها سبب شده که ما بدانیم چگونه با اهداف مشترک کنار یکدیگر زندگی کنیم.

البته من آن موقعی که این داستان را می نوشتم خیلی به سبک زندگی توجه نداشتم و فقط تجربه زیسته خودمان مد نظرم بود.

در بخشی از کتاب، شما کاشی های آشپزخانه خانه رضا (شخصیت اصلی) را که در آن تصویری از جامعه آرمانی نقش بسته است، توصیف می کنید. توصیف زیبایی است اما احساس نمی کنید مخاطب نوجوان نمی تواند درک کاملی از پیام این تصویر داشته باشد؟

این تصویر لایه لایه است. شما چون داستان های بزرگسال خوانده اید و به لایه های دوم و سوم تصاویر آن پی برده اید می خواهید از این تصویر لایه های دیگری کشف کنید. در صورتی که خود تصویر در وهله اول لایه ای اولیه دارد که همان تأثیر آنی و اولیه است. به عبارتی این خانواده دوست دارند این تصویر زیبا را در آشپزخانه خود داشته باشند، خب این تصویر به خودی خود زیباست. اگرچه توضیح مختصری هم درباره آن داده شده است.

نکته بعدی این است که اگر داستان، داستان خوبی باشد این گونه تصاویر مانند کاشتن یک دانه در ذهن مخاطب هستند که سال های بعد نتیجه خودشان را می دهند و معنای خودشان را پیدا می کنند و این سبب می شود کتابی که در کودکی خوانده شده در کودکی نماند و همزمان با بزرگ شدن مخاطب، مفاهیمش گسترده تر شود؛ یعنی داستانی که در کودکی بخشی از مفاهیمش مشخص باشد اما تمام نشود و وقتی پنج سال دیگر خواننده در ذهنش به خاطرات کتاب برگشت، برایش نکته های جدیدی داشته باشد؛ این ایده من درباره کتاب کودک است و برای همین هم در این حوزه خیلی نمی توانم بنویسم چون این کار بسیار سخت است.

می توانید از این نوع داستان ها مثالی بزنید؟

داستان هایی هستند که هیچ موقع آدم را رها نمی کنند، خود من تجربه اینچنین داستان هایی را دارم. مثلاً داستانی بود که در آن روباهی دم همه حیوانات را می دزدید و هر صبح داخل جنگل می رفت. این داستان آن موقع برای سن من نوعی طنز در خود داشت اما بعدها که بزرگ‌تر شدم متوجه شدم که چه معناهای گسترده تری می تواند داشته باشد. چون روباه وقتی دم همه را می دزدید به این فکر نمی کرد که تنها کسی که دم دارد خودش است و قضیه لو می رود!

چطور می توان داستانی نوشت که در ذهن کودک ماندگار شود و تا بزرگسالی اش بیاید؟

کودکان ویژگی ای دارند که اگر از داستانی خوششان بیاید آن را بارها و بارها می خوانند. یعنی به نوعی داستان را در خودشان درونی می کنند و آن‌قدر با داستان ور می روند که به خاطره تبدیلش می کنند. به همین خاطر این دانه هایی که در ذهن کودک کاشته می شوند، بعدها که کودک بزرگ می شود، جای خودشان را پیدا می کنند و معنا می یابند.

آخرش معلوم نمی شود این برپایی آبنما نتیجه به ثمر نشستن تلاش کدام وجه داستان است؛ عنصر این جهانی یا آن جهانی؟ نتیجه کار شهردار است یا توسل پسر به امام زمان(عج) برای شفای برادرش؟

این وسط زندگی کردن کاملاً شاخصه جنس ایرانی است و من این تعلیق و موقعیت ایهام‌آمیز را فوق العاده دوست دارم. من فکر می کنم انسان ایرانی چیزی است بین این دو امر. یعنی همواره بین دو امر قدسی و زمینی در نوسان است. در این داستان هم تلاش کرده ام موقعیت آخر را در نوسان نگه دارم.

چرا در داستان شما به جزئیات شخصیت ها زیاد پرداخته نشده است؟ علت خاصی دارد؟

داستان اقتضائاتی دارد. من در داستان باید همانجا بازی کنم که داستان اجازه می دهد. بیشتر از آن، شکل داستان به هم می ریزد؛ چون مربوط به قصه من نیست و از طرفی کمکی هم به فهم قصه نمی کند، اما این را قبول ندارم که جزئیات نیست. این داستان پر از جزئیات است، منتها جزئیات مرتبط با موضوع.

چرا تلاش نکردید موقعیت مکانی داستان را مشخص کنید؟ این داستان در کدام منطقه اتفاق می افتد؟

این داستان در ایران اتفاق می افتد! در جایی که مردمش فارسی صحبت می کنند و به این شیوه زندگی می کنند. البته من ایده را از شهر قم گرفتم چون در آنجا این رسم برپا بود، اما به طور عمد خواننده را درگیر مکان خاصی نکردم؛ چرا که می خواستم داستان برای همه ایرانیان و همه شهرها قابل درک و ارتباط گرفتن باشد.

و نکته پایانی؟

با رواج ترجمه های مختلف از ادبیات کشورهای دیگر، من در حوزه ادبیات کودک و نوجوان ترس این را دارم که بچه ها بیشتر ترجمه بخوانند و قصه های پدر و مادرشان را فراموش کنند. از پدر و مادرها می خواهم پیش از اینکه به فرزندشان بگویند نیویورک کجاست، برای بچه هایشان قصه ایرانی بخوانند، آن‌ها وقتی بزرگ شوند خودشان همه داستان ها را می خوانند و وقت برای اینکه بدانند نیویورک کجاست دارند، اما این مسائل تربیتی بسیار جدی و عمیق است. پدر و مادرها بچه هایشان را جدا از هویت خودشان تربیت نکنند وگرنه فردا همان کودک ها پدر و مادرشان را هم نخواهند شناخت. اینجا هم نویسندگانی هستند که مشغول نوشتن هستند و زحمت می کشند.

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

کلیدواژه: حوزه هنری

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۳۴۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سیمرغ سیمین کارگردانی در دست سروش صحت/ جوان روسی فیلم برتر شد
 • «جوان روسی» فیلم برتر شد/بهترین کارگردان سروش صحت
 • معرفی برگزیدگان سی و هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر / تاکید بر حمایت از مهاجران و مبارزه با کودک آزاری
 • فراخوان شرکت در نهمین جشنواره کتاب‌خوانی رضوی منتشر شد
 • شهرستان ادب با ۳۳ کتاب تازه در نمایشگاه ۳۲
 • کسب مقام شایسته تقدیر توسط ستاد استانی کانون های فرهنگی و هنری مساجد هرمزگان
 • نمایی از جنگ، قحطی و مرگ تدریجی در ایران ۱۳۲۰/ مرزوقی: ملتی که تاریخش را بشناسد، کمتر دچار اشتباه می‌شود
 • ششمین سالانه تبادل چاپ دستی در نگارخانه لاله گشایش می‌یابد
 • اعلام فراخوان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در خوزستان
 • معرفی برگزیدگان چهاردهمین جشنواره بین المللی رادیو
 • جشنواره رادیو برگزیدگان خود را شناخت
 • راه های بازسازی خودروهای کلاسیک و قدیمی
 • اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین المللی صدا و معرفی برگزیدگان
 • چشم و چراغ فرهنگ امروز
 • برگزیدگان چهاردهمین جشنواره بین المللی رادیو تقدیر شدند
 • عرضه‌ ۶۰ هزار عنوان کتاب در بخش کودک و نوجوان
 • ششمین سالانه تبادل چاپ دستی در نگارخانه لاله افتتاح می شود
 • نشست 'پل ادبی ایران و جمهوری آذربایجان' در باکو ربرگزار شد
 • زمان اختتامیه جایزه ادبی هفت اقلیم مشخص شد