به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  در اوایل قرن پنجم میلادی امپراتوری روم نهایتا مقابل مشکلات داخلی زانو زده و به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در ‏این انشعاب بخش شرقی شبه جزیره بالکان، آسیای صغیر (آناتولی)، خاور نزدیک و مصر را شامل شده و بخش غربی نیز ‏از ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، بریتانیا و آفریقای شمالی تشکیل می‌شد. نقطه آغاز تقسیم این امپراتوری بزرگ را باید در تصمیم ‏والنتینیان یکم امپراتور وقت روم جست‌وجو کرد که در‌سال ٣٦٥ میلادی تصمیم گرفت اداره بخش شرقی را به شکل خودمختار ‏به برادر کوچکتر خود واگذار کند. براساس توافق انجام شده در هر دو بخش غربی و شرقی آیین مسیحیت رومی ‏‏ (کاتولیک) برقرار بوده و شخص امپراتور به‌عنوان رئیس مذهب و کلیسا نیز شناخته می‌شد. ‏

بیشتربخوانید: کشورهایی که مرزهایشان ناپدید شده است!

تقسیم امپراتوری به شرق و غرب

این اقدام والنتینیان را امروز شاید بتوان تمهیدی عملی برای اداره سرزمین پهناور روم در نظر گرفت چه آن‌که به سبب ‏وسعت زیاد سرزمین‌های تحت سیطره امپراتوری امکان اعمال قدرت حکومت مرکزی در همه نواحی میسر نبود و به همین ‏دلیل همواره از گوشه و کنار گردنکشانی سر برافراشته و برای اتباع روم ایجاد مزاحمت می‌کردند. تصمیم والنتینیان یکم ‏برای بهبود اداره امپراتوری، اما درنهایت افتراقی همیشگی بین مرز‌های خاوری و باختری روم را رقم زد و مقدمه‌ای برای ‏تشکیل امپراتوری بیزانس یا «روم شرقی» شد.

امپراتوری بیزانس که نقطه آغاز آن را در تاریخ‌سال ٣٩٥ میلادی ذکر ‏کرده‌اند به مدت بیش از‌هزار‌سال دوام آورد. وقتی در‌سال ٤٧٦ میلادی روم غربی عملا دچار اضمحلال و انحلال شد، از ‏عمر روم شرقی تنها ٨١‌سال می‌گذشت و کسی را گمان نبود که این امپراتوری انشعابی ١٠٥٨‌سال یعنی تا ١٤٥٣ میلادی ‏دوام آورد. اما چنین شد و امپراتوری بیزانس به پایتختی قسطنطنیه تاریخ خود را نوشت و حتی با تغییر مذهب و تشکیل ‏کلیسای ارتدکس شرقی باقی مانده شباهت خود با امپراتوری روم را نیز از حافظه تاریخ پاک کرد. ‏

سقوط قسطنطنیه و آغاز رنسانس

در گاه‌شمار روم شرقی موارد جالبی، چون مقابله با لشکر صلیبیون و اتحاد با مسلمانانی، چون صلاح‌الدین ایوبی را نیز ‏می‌توان مشاهده کرد، اما بیزانس نیز همچون دیگر امپراتوری‌های تاریخ نهایتا رنگ اضمحلال به خود گرفت و توسط قدرتی ‏قاهر و با صلابت‌تر از خود دچار فروپاشی شد.

٥٦٦‌سال پیش در چنین روزی، برابر ١٦ آوریل ١٤٥٣ میلادی، ترکان ‏عثمانی به قصد تصرف قسطنطنیه پایتخت امپراتوری روم شرقی این شهر را تحت محاصره خود قرار دادند. اقدامی که ‏عاقبت در ٢٩ می‌همان‌سال به نتیجه رسید و با ورود سپاهیان سلطان محمد فاتح به داخل شهر قسطنطنیه و کشته شدن ‏کنستانتین یازدهم آخرین امپراتور بیزانس، روم شرقی برای همیشه به پایان راه خود رسید. در تاریخ از سقوط قسطنطنیه با ‏عنوان نقطه آغاز رنسانس در اروپا نیز یاد شده است چه آن‌که با اضمحلال امپراتوری روم شرقی بسیاری از دانشمندان این ‏سرزمین راهی اروپا (خصوصا ایتالیا) شده و عصر نوزایی علمی، هنری و مذهبی را کلید زدند.

منبع: روزنامه شهروند

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فوت و فن‌های سشوار کشیدن مو

به گزارشگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، سشوار کشیدن شیوه‌ی پرکاربرد و رایجی برای خشک کردن و فرم دهی و یا به اصطلاح براشینگ مو است. اما سشوار کردن مو هم اصول خودش را دارد و در صورت عدم رعایت آن نه تها باعث سلامت و زیبایی مو‌ها نخواهد شد بلکه عوارضی، چون وز شدن و شکنندگی مو و همچنین حالت و فرمی نامناسب به موهایتان می‌دهد. در این ادامه با ما همراه باشید تا شیوه‌ی صحیح سشوار کردن مو و اصول تقسیم بندی مو برای سشوار کشیدن را بدانید.

برس مناسب برای سشوار کردن مو

برای خشک کردن موهایتان با سشوار از یک برس کمک بگیرید. استفاده از برس برای خشک کردن و حالت دادن به مو‌ها وقت کمتری از شما خواهد گرفت و در نهایت موهایتان بهتر مرتب شده و فرم می‌گیرند.

بهترین برس، برای خشک کردن مو‌ها برسی بزرگ و گرد است. این برس پس از سشوار کشیدن بهترین حجم و حالت را به موهایتان خواهد بخشید. می‌توانید از برس‌های کم قطرتر برای مرتب کردن و سشوار کشیدن مو‌های چتریتان استفاده کنید.

محافظت از مو‌ها در برابر گرمای سشوار

همیشه قبل از استفاده کردن از سشوار یا وسایل مشابه، از اسپری یا کرم محافظ استفاده کنید، زیرا این ماده مانعی بین مو و سشوار ایجاد می‌کندو درنتیجه آسیب‌دیدگی را به حداقل می‌رساند.

تنظیم درجه سشوار

برای اینکه موهایتان را براق کنید، سشوار را روی باد گرم تنظیم کنید. اگر سشوار را طوری تنظیم کنید که باد سرد تولید کند، روغن‌ها، ژل و سایر فرآورده‌هایی که برای فرم دادن موهایتان استفاده کرده‌اید به طور یکدست روی موهایتان پخش نخواهد شد.

حرکت سشوار

- مو‌ها برای کشیدن سشوار باید مرطوب و یا نیمه خشک باشد. اگر سشوار را روی مو‌های کاملا خیس بکشید باعث وز شدن مو و اگر موهایتان کاملا خش باشد نمی‌توانید به راحتی به آن‌ها حالت دلخواهتان را دهید.

- مو‌ها را با استفاده از برس، به چند بخش تقسیم کنید و سشوار را بافاصله از مو نگه دارید. برای این کار ۵ یا ۶ دسته از مو‌های خود را به صورت مورب، عمودی یا افقی از یکدیگر جدا کنید و سپس مو‌ها را سشوار یا براشینگ نمایید.

- برای اینکه موهایتان کمتر آسیب ببینند، بهتر است سر مخصوص پخش حرارت و باد سشوار را بر سر لوله آن نصب کنید.

- موهایتان را به دور برس سشوار بپچید و سپس در حالی که سشوار را روی آن گرفته‌اید، به آرامی مو‌ها را از برس باز کنید

- هنگام استفاده از سشوار آن را همیشه روی موهایتان حرکت دهید و متمرکز نگه ندارید. حرارت متمرکز سشوار روی موهایتان به آن آسیب خواهد زد.

- برای اینکه ساقه موهایتان در اثر باد سشوار نسوزد، پس از سشوار کشیدن هر بخش از موهایتان چند ثانیه صبر کنید تا آن بخش از موهایتان خنک شود سپس دوباره کار خود را تکرار کنید.

حجم‌دهی مو‌ها با سشوار

اگر دوست دارید موهایتان حجم پیدا کنند، باید در خلاف جهت رویش ریشه موهایتان سشوار کنید. برای این کار یک بخش کوچک از موهایتان را انتخاب کنید، آن بخش را دور برس سشوار بپیچید و برخلاف جهت ریشه موهایتان بکشید و هم‌زمان سشوار را هم روی آن بگیرید.

نحوه‌ی تقسیم بندی مو برای سشوار کردن

در این شیوه، پیش از شروع براشینگ، مو‌ها به ۶ دسته تقسیم می‌شود: چتری، پهلوی راست، پهلوی چپ، مرکز سر، پس سر، پشت سر.

- برای تقسیم بندی مو‌های پیشانی لازم است از شکستگی ابرو تا شکستگی ابروی دیگر را تا پایین سر جدا کنید.

- سپس به صورت عمودی، مو‌های سمت راست لاله گوش بالایی را خود تا مرکز سر جدا کنید.

- به همین ترتیب به صورت عمودی، مو‌های سمت چپ لاله گوش بالایی خود را تا مرکز سر جدا کنید.

- قسمت سمت راست بالای سر را به سمت چپ ادامه داده و تا مرکز سر مو‌ها را جدا کنید.

- قسمت سمت چپ بالای سر را به سمت راست ادامه داده و مو‌های آن را نیز جدا کنید.

- همین تقسیم بندی را برای پس سر و پشت سر نیز رعایت کنید.

** به یاد داشته باشید که هرچه موهایتان پرحجم‌تر و بیشتر باشد به تعداد تقسیم بندی‌ها اضافه خواهد شد.

منبع: بیتوته

انتهای پیام/

نحوه‌ صحیح سشوار کشیدن مو

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

زنده از تبریز؛ پلیس گارد ویژه وارد ماجرای درگیری تراکتوری‌ها شد +ویدئو/ عکس

کلیدواژه: خواندنی حوادث بین الملل دانستنی ها

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۳۴۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پارس جنوبی ٢-٢ سپیدرود؛ تقسیم امتیازات در جم
 • تقسیم امتیازات در جم/ سپیدرود به بقا امیدوار شد
 • لیگ برتر فوتبال| تقسیم امتیازات پارس جنوبی و سپیدرود در جم
 • کودکان البرزی شادی‌های‌شان را با کودکان مناطق سیل‌زده تقسیم کردند
 • آثار «تاریخی – اسلامی» قربانی «تروریسم تکفیری»
 • تدارک ویژه رسانه ملی در نیمه شعبان/پخش فیلم تلویزیونی «پایتخت ۲»
 • کاهش ۱۰ درجه‌ای دما در شمال و شمال‌ شرق
 • زندگینامه امام زمان (عج) (از ولادت تا غیبت)
 • امتیازات در دربی جنوب تقسیم شد
 • نفت‌مسجد‌سلیمان و استقلال خوزستان امتیازات را تقسیم کردند / صلح خوزستانی‌ها به سود سپید‌رود رشت
 • نفت‌مسجد‌سلیمان و استقلال خوزستان امتیازات را تقسیم کردند
 • جای کوتینیو باشم، از بارسلونا نمی روم
 • کاهش دمای هوا در شمال شرق کشور
 • قطبی: عاشق کارم هستم / اگر نیاز باشد برای کار کردن به کره ماه هم می‌روم
 • کاهش دما در شمال شرق کشور
 • کاهش 7 تا 10 درجه‌ای دما در شمال شرق کشور
 • کاهش ۷تا ۱۰ درجه‌ای دما در شمال شرق کشور
 • هواشناسی: هوای سواحل دریای خزر ۶ تا ۸ درجه سردتر می‌شود / در شرق کشور، بارش داریم، اما سیلاب نه
 • گاهی اوقات «ظرفیت داخلی کشور» به سخره گرفته می‌شود/ مسئولان رده بالا فاسد نیستند اما روحیه فسادستیزی هم ندارد/ وزیر نفت به تقسیم کار جهانی تن داده است/ چه زمانی می‌توانیم بگوییم اقتصاد مقاومتی روی ریل افتاده است؟