بدن‌تان به خوبی می‌تواند به شما بگوید چه زمانی مشکلی در سلامتی‌تان وجود دارد و علائم را نشان بدهد، وقتی سرماخورده‌اید بینی‌تان آبریزی می‌کند، وقتی دندان‌تان می‌پوسد دچار دندان درد می‌شوید و. اما ممکن است با علائم زیر و معنای آن‌ها چندان آشنا نباشید. بدن شما زمانی که در یک خواب عمیق شبانه هستید کار‌های عجیب و غریب زیادی می‌کند، مثلا هورمون‌ها را تنظیم می‌کند و عضلات را ترمیم می‌کند؛ بنابراین نباید تعجب کنید که با علائمی هشدار بدهد که مشکلی در بدن‌تان وجود دارد.

حتما می‌دانید که یک خواب خوب باید از نظر کیفیت و کمیت خوب باشد. به اندازه‌ی کافی نخوابیدن می‌تواند موجب بیماری‌های مزمن شود و به طور کلی خواب خوب نداشتن علامتی از یک مشکل در سلامتی است، مانند اضطراب، افسردگی، آسم و بیماری قلبی. اگر هر کدام از علامت‌های زیر را در خواب دارید باید آن را جدی بگیرید و توجه کنید بدن‌تان چه پیامی به شما می‌رساند.

مدام خروپف می‌کنید

نترسید! خیلی از آدم‌ها خروپف می‌کنند و لزوما به معنی زنگ خطر نیست. اما اگر صدای خروپف‌تان بیشتر شبیه خرناس کشیدن یا غرش کردن و یا نفس تنگی است، و در طول روز نیز خیلی احساس خواب آلودگی می‌کنید، احتمالا دچار مشکلی به نام آپنه خواب هستید.

اساسا آپنه خواب به یک یا دو دلیل روی می‌دهد. زمانی که سیستم تنفسی فوقانی حین خواب مکررا مسدود می‌شود می‌تواند جریان هوا را محدود یا متوقف کند. در سایر موارد، مغز ممکن است سیگنال‌های لازم برای تنفس را ارسال نکند. در نتیجه در طول خواب شبانه، مکررا دچار ایست تنفسی می‌شوید.

اگر خروپف کردن‌تان تبدیل به مشکل جدی شده که خواب‌تان را بهم می‌زند و علائم دیگری از آپنه خواب را نیز دارید، مثلا بیدار شدن با سر درد و یا خشکی دهان، باید به پزشک مراجعه کنید. آپنه خوابی که درمان نشده رها شود می‌تواند موجب افزایش فشار خون و وارد کردن فشار اضافی به قلب شود.

خیس عرق از خواب بیدار می‌شوید

هر شب خیس عرق از خواب بیدار می‌شوید؟ اول محیط تان را تغییر دهید، مثلا دمای اتاق را کمتر کنید و لباس خواب‌تان را سبُک‌تر کنید. اگر فایده‌ای نداشت ممکن است پای هورمون‌های‌تان در میان باشد. اختلالات تیروئید و پیامد‌های یائسگی می‌توانند موجب تغییرات هورمونی و بهم خوردن تعادل آن‌ها شده و باعث شوند تعریق شبانه داشته باشید؛ بنابراین اگر فکر می‌کنید هورمون‌ها عامل عرق‌های‌تان هستند، حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید. دارو‌هایی وجود دارند که می‌توانید با کمک آنها، تیروئیدتان را تنظیم کنید یا علائم یائسگی‌تان را تخفیف دهید.

تمام وقت دندان قروچه می‌کنید

دندان قروچه زمانی است که دندان‌های‌تان را بالا و پایین‌تان را به سمت عقب و جلو روی هم فشار می‌دهید. دندان قروچه در هر زمانی از روز می‌تواند باشد، اما معمولا شب‌ها که در خواب هستید، دردسرسازتر است، زیرا نمی‌توان آن را کنترل کرد.

داندان قروچه می‌تواند علت‌های زیادی داشته باشد: استرس و اضطراب، برخی از داروها، مصرف کافئین و الکل، و یا حتی آناتومی فک. هیچ کدام از این علت‌ها جای نگرانی ندارند، اما اگر دندان قروچه تبدیل به یک عادت همیشگی شده باید آن را بررسی کنید. دندان قروچه‌های مکرر به مرور زمان مینای دندان را از بین می‌برد و دندان‌ها را حساس می‌کند، موجب آرواره درد و سر درد و سایر مشکلات مانند ترک خوردن دندان و اختلال مفصل گیجگاهی – فکی می‌شود.

با گرفتگی عضلانی بدی از خواب بیدار می‌شوید

در حال دیدن یک خواب شیرین هستید که با اسپاسم بسیار بدی در ساق پای‌تان ناگهان از خواب بیدار می‌شوید. گرفتگی‌های عضلانی فوق العاده دردناک هستند و اگر به ندرت در خواب دچارش شوید نشاندهنده‌ی مشکلی جدی در سلامتی‌تان نیستند. اما اگر مکررا دچار این اسپاسم‌ها می‌شوید و با حالت بدی از خواب بیدارتان می‌کنند ممکن است علامت دهیدراته شدن بدن، کم خونی، کمبود الکترولیت‌ها در بدن (مانند کلسیم یا منیزیم)، آتریت و یا عارضه‌ای ارتوپدیک مانند صافی کف پا باشند. این مشکلات راه حل دارند، اما بهتر است با مشورت پزشک راهکار مناسب را پیدا کنید.

به شما می‌گویند در خواب کار‌های عجیبی می‌کنید، اما شما یادتان به خاطر نمی‌آورید

حرف زدن (و یا حتی راه رفتن) در خواب عموما «نرمال» تلقی می‌شود، یعنی در واقع زنگ خطر نیست. این اتفاق‌های زمانی می‌افتند که شما در مرحله‌ی خواب عمیق از خواب بیدار می‌شوید و در وضعیتی بین خواب و هوشیاری قرار می‌گیرید.

هرچند بیشتر این حالات بد و مضر نیستند، اما اگر مکررا روی بدهند کیفیت خواب را تحت تاثیر قرار می‌دهند. همچنین ممکن است دچار پاراسومنیا یا خواب پریشی باشید. پاراسومنیا نوعی اختلال خواب است که باعث تجربیات ناخواسته طی خواب می‌شود. مراجعه به پزشک متخصص خواب می‌تواند در رفع این مشکل به شما کمک کند. راه حل بیشتر موارد اینچنینی می‌تواند راهی به سادگی عادت سالم خواب یا ترک کافئین و الکل باشد. گاهی نیز ممکن است فرد نیاز به درمان آپنه خواب پیدا کند.

مکررا برای دستشویی رفتن بیدار می‌شوید

پُرکاری مثانه یا سایر مشکلات مربوط به مثانه می‌توانند باعث شوند طی شب بار‌ها از خواب بیدار شوید تا به دستشویی بروید. اما یک احتمال دیگر نیز وجود دارد: این مثانه‌ی شما نیست که مکررا از خواب بیدارتان می‌کند، بلکه در واقع چیزی مانند آپنه خواب است که باعث می‌شود بیدار شوید و به محض بیدار شدن احساس کنید نیاز به دستشویی و تخلیه‌ی مثانه دارید. پیش از مراجعه به پزشک، عادات پیش از خواب‌تان را بررسی کنید، آیا پیش از خواب زیاد آب می‌نوشید یا داروی مدر مصرف می‌کنید؟ اگر این‌ها علت مشکل شما نبودند به پزشک مراجعه کنید.

سرفه‌های‌تان شب‌ها شما را بیدار می‌کنند

سرفه‌های زیاد طی شب می‌تواند علامت آسم یا بیماری قلبی باشد، بنابراین اگر سرماخوردگی ندارید، اما تمام طول شب با سرفه از خواب بیدار می‌شوید، باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید. آسم معمولا شب‌ها بدتر می‌شود و افرادی که بیماری قلبی دارند نیز ممکن است در اثر درازکشیدن برای ساعت‌های طولانی دچار سرفه شوند، زیرا سبب بازگشت مایعات به سمت ریه‌های‌شان می‌شود.

البته این سرفه‌ها می‌توانند نشاندهنده‌ی ریفلاکس یا سوزش سر دل نیز باشند. هر دوی این عارضه‌ها می‌توانند سبب سرفه‌های شبانه شوند، زیرا دراز کشیدن و در حالت افقی قرار گرفتن فرصت مناسبی فراهم می‌کند که اسید‌های گوارشی از معده به سمت مری برگردند و آن را تحریک کنند.

به محض بیدار شدن از خواب در سرتان احساس سنگینی و درد می‌کنید

انگار که با صدای گوشخراش زنگ آلارم از خواب بیدار شده باشید دچار سر درد می‌شوید. سر درد‌های هیپنیک (مربوط به خواب) تنها طی خواب روی می‌دهند و آنقدر دردناکند که شما را از خواب بیدار می‌کنند. این سر درد‌ها نسبتا نادرند، اما اگر هر شب سر ساعت مشخصی با این درد از خواب بیدار می‌شوید باید به پزشک مراجعه کنید.
شروع روز با سر درد می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد مانند میگرن (تقریبا نیمی از این سر درد‌ها بین ساعت ۴ تا ۹ صبح بروز می‌کنند)، دندان قروچه و البته باز هم آپنه خواب!

در واقع در طول شب اصلا نمی‌خوابید!

اگر مکررا در طول شب از خواب بیدار می‌شوید و دلیلی نمی‌توانید برایش پیدا کنید و به سختی هم می‌توانید مجددا به خواب بروید یا اینکه صبح خیلی زود (حدود ساعت ۴) از خواب بیدار می‌شوید ممکن است دچار افسردگی یا اضطراب باشید. خواب بی‌کیفیتی که مدام تکرار شود و هیچ دلیل فیزیکی برایش وجود نداشته باشد، می‌تواند شیوه‌ی بدن شما برای اعلام این باشد که چیزی در سلامت روان‌تان دچار مشکل است. حتما به یک روان درمانگر مراجعه کنید تا با راهکار‌های مناسب بتوانید علائم‌تان را تسکین داده و چند ساعت راحت بخوابید.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

در چه مواقعی باید به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

با وجود آنکه دندان‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد، بسیاری از مردم از مراجعه به دندانپزشک طفره می‌روند و این کار را آنقدر به تعویق می‌اندازند که مشکلات دندانی شان تبدیل به دردسری بزرگ و پر هزینه می‌شود. آفتاب‌‌نیوز : بدن ما سعی می‌کند با نشانه‌هایی به ما بفهماند وقتش رسیده سری به دندانپزشک بزنیم و البته ممکن است ابتدا متوجه این علائم هشدار دهنده نشویم. در ادامه می‌خواهیم ببینیم از کجا بفهمیم که باید به دندانپزشک مراجعه کنیم.
۱- دندان هایتان به گرما، سرما یا شیرینی جات حساس شده اند
ایلنا به نقل از روزیاتو نوشت: اگر متوجه شده اید که دندان هایتان به مواد غذایی گرم، سرد یا شیرین حساس شده اند، احتمالاً به این معنی است که یکی یا تعدادی از دندان هایتان پوسیده شده است. با این حال، چنین حساسیتی می‌تواند نشانه‌ی مشکل جدی تری هم باشد.
در بسیاری از موارد، علت حساسیت شدید دندان به گرما و سرما، بیرون آمدن ریشه‌ی دندان و تحلیل رفتن لثه است.
۲- دهان تان همیشه بوی بدی می‌دهد
اگر دهان تان همیشه بوی بدی می‌دهد شاید به خاطر آن نباشد که بهداشت دهان و دندان تان را چندان جدی نمی‌گیرید. این مسأله می‌تواند از نشانه‌های اولیه‌ی یک عفونت یا دیگر مشکلات دندانی‌ای باشد که تنها دندانپزشک قادر به تشخیص آن‌ها است.
۳- درون دهان، روی زبان یا گونه هایتان، یک برآمدگی احساس می‌کنید
اگر درون دهان تان یک برآمدگی، چیزی سفت یا یک بریدگی احساس می‌کنید که مدت‌ها است وجود دارد و خوب نمی‌شود، این مسأله می‌تواند نشانه‌ی بیماری اچ پی وی یا سرطان دهان باشد.
توجه داشته باشید که این مسأله فقط برای افراد سیگاری یا کسانی که درون دهان خود احساس درد می‌کنند نگران کننده محسوب نمی‌شود و هر کسی که چنین علائمی داشته باشد باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کند.
۴- دندان هایتان تغییر رنگ داده اند
تغییر رنگ یک دندان می‌تواند منجر به مشکلات زیادی در دهان شود. این مسأله معمولاٌ نشانه‌ی یک آسیب دندانی است و می‌تواند منجر به بروز عفونت شود.
۵- هنگام استفاده از مسواک یا نخ دندان، از لثه هایتان خون می‌آید
اگر هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان از لثه هایتان خون می‌آید، این مسأله می‌تواند نشانه‌ی بیماری لثه باشد.
پلاک‌های پیرادندانی‌ای که باعث بروز مشکلات دندانی درون دهان می‌شوند، از طریق سرخرگ‌ها به سراسر بدن منتقل می‌شوند و می‌توانند باعث مشکلات قلبی هم شوند. اگر جایی از بدن تان زخم شود و متوجه شوید که خون آن بند نمی‌آید حتماً نگران خواهید شد. خونریزی مداوم لثه‌ها هم همینقدر اهمیت دارد و هرگز نباید به آن بی توجه بود.
۶- دندان ها، دهان و فک تان درد می‌کنند
احساس درد، اولین علامت هشداری است که بدن از طریق آن سعی می‌کند به ما بفهماند که دچار مشکل شده است. اگر در هر قسمتی از دهان تان احساس درد می‌کنید یا وقتی از خواب بیدار می‌شوید، فک تان بی وقفه درد می‌کند، این مسأله می‌تواند علامت واضحی باشد که وقتش رسیده به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی کوچک‌ترین احساس دردی هم می‌تواند به مشکلات بزرگی منتهی شود.
ممکن است دندان تان پوسیده، لثه هایتان تحلیل رفته یا دندان تان شکسته باشد. فقط دندانپزشک است که می‌تواند علت اصلی این درد‌ها را تشخیص دهد.
۷- فک تان درد می‌کند
درد فک می‌تواند علت‌های مختلف و زیادی داشته باشد. یکی از رایج‌ترین دلایل آن، فشار ناشی از دندان‌های عقل است، اما این مسأله می‌تواند دلیل مهم تری مثل وجود یک تومور در حال رشد یا سرطان در حال گسترش هم داشته باشد.
۸- دائماً سردرد دارید
دندان قروچه‌ی شبانه در خواب، فشار بسیار زیادی به دندان‌ها و عضلات فک به ویژه ماهیچه‌های جَوِشی و گیجگاهی وارد می‌کند و این مسأله می‌تواند باعث بروز سردرد شود.
۹- دندان هایتان کوتاه شده اند
یک علامت هشدار دهنده‌ی دیگر که نشانه‌ی دندان قروچه است، تغییری است که در اثر این کار در ظاهر دندان‌ها ایجاد می‌شود.
اگر با بررسی دندان هایتان متوجه شده اید که نسبت به قبل کوتاه شده اند، این مسأله می‌تواند در اثر دندان قروچه رخ داده باشد.
دندان قروچه منجر به از بین رفتن مینای دندان‌ها و آسیب پذیر شدن آن‌ها در برابر مشکلاتی مانند پوسیدگی، بیرون آمدن عصب دندان‌ها و ... شود.
۱۰- دهان تان مزه‌ی بدی می‌دهد
اگر احساس می‌کنید دهان تان مزه‌ی بدی دارد، علت این مسأله می‌تواند آبسه کردن باشد. آبسه به توده‌های چرکینی اطلاق می‌شود که در اثر بروز عفونت، درون دهان ایجاد می‌شوند. در نتیجه، با ترشح چرک‌ها به درون دهان، مزه‌ی بدی را احساس می‌کنید.
۱۱- از آخرین باری که پیش دندانپزشک رفته اید مدت زیادی گذشته
اگر بیشتر از شش ماه است که به دندانپزشک مراجعه نکرده اید، خیلی زود برای وقت گرفتن از دندانپزشک دست به کار شوید و جلوی مشکلات شدید و پرهزینه‌ای که در آینده گریبانگیر سلامت دندان‌ها و تمام بدن تان خواهد شد را بگیرید.

محسن جهانگیری درگذشت

پزشکی که خودش را دیپلم معرفی کرد تا ببیند در بیمارستان با او چه می کنند؟

تهیه عکس های شبه پورن از کودکان توسط یک آتلیه/عکس

کلیدواژه: خواب آلودگی مغز تنفس درمان فشار خون قلب استرس سرماخوردگی بیماری قلبی افسردگی سلامت پزشک خواب خواب آلودگی عجیب و غریب مغز

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۵۳۴۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فسیل ۲۰ میلیون ساله یک درنده بزرگ در موزه نایروبی کشف شد
 • کشف فسیل ۲۰ میلیون ساله یک درنده بزرگ در موزه نایروبی
 • طرح غربالگری و معاینه 25 هزار دانش آموز در البرز انجام شد
 • فعالیت خانه بهداشت کارگری ویژه کودکان در «حلقه دره» کرج
 • پر کردن دندان بیشتر هشت عدد خطر دارد
 • رئیسی: وجدان‌های بیدار جنایات آمریکا را بی‌پاسخ نمی‌گذارند؛‌ کاهش پرونده‌های قضایی نیازمند اقدام جهادی است
 • هشت خطر خواب زیاد
 • اعلام علت حادثه مرگبار اتوبوس در لرستان: خواب آلودگی راننده
 • خستگی و خواب آلودگی راننده اتوبوس علت واژگونی حادثه شب گذشته است
 • علت حادثه مرگبار اتوبوس در لرستان اعلام شد؛ خواب آلودگی راننده
 • خستگی و خواب آلودگی راننده اتوبوس علت واژگونی اتوبوس در شب گذشته
 • ویزیت رایگان دندان پزشکی در منطقه نیار اردبیل + تصاویر
 • خدمت رسانی ۳۳۴ میلیون تومانی گروه جهادی شهید شکری در طبس
 • وجود مشکل در تامین مواد مصرفی دندانپزشکی در مناطق سیل‌زده
 • امنیت کشور مرهون ایثار و چشمان بیدار سربازان گمنام است
 • چشمان بیدار سربازان گمنام امام زمان(عج) حافظ حریم امنیت کشور است
 • محمدرضا تاجیک:دم مسیحایی ما، زیبای خفته جامعه را بیدار نمی کند
 • علل مورمور انگشتان را بشناسید+ ورزش های مناسب برای رفع خواب رفتگی
 • یونیت دندان پزشکی ساخت ایران صادر می شود