مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان گفت: دسته‌های جدید بزرگ ملخ که از سمت شبه جزیره عربستان به سمت ایران پرواز کرده اند، بر اساس پیش بینی فائو از امروز وارد ایران می‌شوند که تهدیدی برای امنیت غذایی کشور به حساب می‌آیند.

حمید دولتی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان در گفتگو با تسنیم اظهار کرد: بعد از ۴۰ سال با بزرگترین سطح حمله ملخ به کشور مواجه شده ایم که در این میان ارضی استان هرمزگان با بیشترین میزان هجوم مواجه است.

وی افزود: در گذشته دسته‌هایی در حد دو تا سه هزار هکتار را برای مبارزه در سطح کشور تجربه کرده بودیم، اما اکنون بالغ بر ۱۸ هزار هکتار مبارزه داشته ایم و روزانه هزار هکتار به این سطح اضافه می‌شود. با وجود مبارزاتی که با این ملخ‌ها انجام می‌شود، اما باتوجه به حجم پوره‌ها (بچه) تکثیر انجام میشود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان ادامه داد: از امروز ناوگان هوایی نیز به ناوگان زمینی اضافه می‌شود تا مبارزه در سطح گسترده تری انجام شود.

وی تصریح کرد: با توجه به هشدار فائو بارندگی که در هفته‌های اخیر در کشور داشته ایم به عنوان یک جاذب برای ورود و حمله حجم عظیمی از گله‌های ملخ شده است که به صورت پروازی از شبه جزیره عربستان به ایران می‌آیند و ما به زودی مورد حمله دسته‌های بزرگ ملخ قرار خواهیم گرفت.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان گفت: این ملخ با توجه به قدرت پروازی بالا، ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلومتر در روز را طی میکنند که در صورت وزش باد موافق، میتوانند روزانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر طی مسافت داشته باشند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر استان‌های جنوبی کشور نظیر سیستان و بلوچستان، کرمان، بوشهر، جنوب فارس و هرمزگان درگیر این رویداد هستند، اما با توجه به اینکه هرمزگان پیشانی ورود این ملخ‌ها به حساب می‌آید، بیشترین میزان درگیری را دارد.

دولتی گفت: ۴۰ نقطه استان درگیر ملخ‌ها شده است و ملخ‌ها تا عمق ۲۰۰ کیلومتری ورود کرده اند و در مناطق استراتژیک کشاورزی مانند حاجی آباد درگیر هستیم. برای همین منظور اقدامات مقابله‌ای و مایه کوبی انجام شده است، اما با توجه به اخطار‌های فائو مبنی بر اینکه با موج دوم حمله ملخ مواجه خواهیم بود؛ منتظر موج جدیدی هستیم که نمی‌دانیم به درستی چقدر بزرگ است، اما تراکم این دسته بالا پیش بینی شده است.

هجوم دسته‌های ملخ به کشور تهدید برای امنیت غذایی کشور به حساب می‌آیند
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان گفت: دسته‌های ملخی که به ایران می‌آیند هر کدام ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون جمعیت دارند و در دو ماه و نیم گذشته با ۴۰ تا ۵۰ دسته ملخ در نقاط مختلف استان مبازره صورت گرفته است و ما بیش از ۱۸ میلیون هکتار مبارزه شیمیایی علیه ملخ‌ها و پوره‌های ملخ (بچه ملخ) داشته ایم.

وی تصریح کرد: در صورتی که ما نتوانیم به درستی در استان هرمزگان با ملخ‌ها مبارزه داشته باشیم امنیت غذایی کشور به خطر خواهد افتاد، زیرا به سایر استان‌ها نیز ملخ‌ها حمله خواهند داشت و تمام سبزینه‌ها را از بین می‌برند.

دولتی گفت: در حال حاضر تقریبا تمام استان هرمزگان درگیر ملخ‌ها هستند، اما اکنون بیشترین میزان ریزش ملخ در بندر لنگه و بندر عباس شاهد هستیم.   کد ویدیو دانلود فیلم اصلی ویدیوی از حرکت ملخ‌ها در عربستان
بر اساس مبازرات صورت گرفته ملخ‌ها تا به امروز هیچ خسارتی به بخش کشاورزی نزده اند
وی اظهار داشت: ورود دسته‌های ملخ تهدید کننده امنیت غذایی کشور است، اما تا به امروز بر اساس تلاشی که صورت گرفته است در عرصه‌های منابع طبیعی توانسته ایم جلوی آن‌ها را بگیرم و تا به امروز هیچ خسارتی به زمین‌های زراعی مردم وارد نشده است.

دولتی با بیان اینکه هر روز یک تن سم علیه دسته‌های ملخ استفاده می‌کنیم گفت: این حشره کش‌ها دوره عمر کوتاه ۱۲ تا ۱۴ روزه دارند و بعد از این مدت از محیط حذف میشوند و برای همین به مدت ۱۵ روز تا ۳۰ روز از ورود هرگونه انسان یا حیوان اهلی به این مناطق جلوگیری میشود.

کشاورزان همه استان‌ها آماده مبارزه احتمالی با ملخ باشند
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان گفت: در صورتی که تخصیص اعتبارات به این استان بیشتر باشد می‌توانیم مبارزه بهتر و بیشتری داشته باشیم از همه کشاورزان استان و دیگر استان‌ها می‌خواهیم که آماده مبارزه احتمالی با ملخ باشند.

وی اظهار داشت: موضوع مبارزه با ملخ در استان به صورت ملی دنبال می‌شود و تمام امکانات ملی در بسیج شده است تا به مزارع کشاورزان خسارت وارد نشود.   ملخ‌ها وارد کشور شدند! به گزارش رجا نیوز دسته‌های چند صد میلیونی ملخ‌های پرنده با پرواز از شبه جزیره عربستان به جنوب ایران به ویژه به استان هرمزگان آمده اند؛ مسئولان سازمان حفظ نباتات در تلاش‌اند تا از ورود آن‌ها به اراضی و باغات کشاورزان خودداری کنند.
بارش شدید باران در هفته‌های گذشته در مناطق مختلف کشورمان جاذبه ایران را برای حضور این موجودات افزایش داده است؛ گله‌های چند صد میلیونی ملخ با ورود به اراضی کشاورزان محصولات تولیدی آن‌ها را نابود می‌کنند.   کد ویدیو دانلود فیلم اصلی ویدئویی از ورود ملخ‌ها به کشور

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مبارز با ملخ صحرایی در چابهار از مرز 12 هزار هکتار گذشت

چابهار- ایرنا- مبارز با ملخ صحرایی که از اسفند سال گذشته آغاز شده هم اینک در چابهار از مرز 12 هزار هکتار گذشته و همچنان بر سطح آلودگی آن افزوده می شود.

به گزارش ایرنا، ملخ های صحرایی بر خلاف گفته های مسئولان علاوه بر مراتع و طبیعت به زمین های کشاورزی چابهار هجوم آورده و برخی کشت های دیم و انواع درختان را از بین برده اند.
سمپاشی غیراصولی و کمبود شدید امکانات، خودرو، تجهیزات و نیروی انسانی سبب شده تا پرندگان و دام ها در برخی نقاط روستایی با سم های بجای مانده برای مبارزه با ملخ، تلف شوند و ضرر و زیان هایی متوجه مردم محروم روستایی چابهار شود.
دوست محمد بلوچ یکی از شهروندان چابهاری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگر مقابله اصولی با ملخ ها نشود ادامه فعالیت آنها در نقاط دیگر مخرب تر از سیل، بارندگی، زلزله و هر حادثه غیرمترقبه دیگر است.
وی اظهار داشت: سمپاشی در مناطق آلوده به ملخ سبب شده برخی از دامها تلف شوند و در این باره متاسفانه کسی پاسخگو نیست.

**سه ماه مبارزه با ملخ صحرایی
معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیش از سه ماه در حال دیدبانی و مبارزه با ملخ های صحرایی هستیم.
نورالدین میرلاشاری افزود: سطح مبارزه با ملخ ها از مرز 12 هزار هکتار گذشته است و از اسفند سال گذشته تاکنون حتی یک ریال اعتبار ملی برای مبارزه با ملخ ها در چابهار پیش بینی نشده است.
وی بیان کرد: برای مبارزه اصولی با ملخ های صحرایی شدیدا نیازمند جبران هزینه سوخت، تعمیر و نگهداری خودروها، تهیه کفش و لباس مخصوص مبارزه با ملخ ها، تهیه ماسک، آب، غذا، هزینه کارگر، 20 دستگاه لودر و گریدر، خودروهای کمک دار و نیروهای انسانی کافی و از همه مهمتر دستگاه ULV سمپاش هستیم.
مدیر جهاد کشاورزی چابهار افزود: بیش از پنج هزار کیلوگرم سم دلتامترین و مالاتیوم برای سمپاشی اراضی آلوده به ملخ ها استفاده شده که توصیه اکید به دامداران و روستاییان این است که سه روز تا 2 هفته و حتی 20 روز از ورود دام هایشان برای چرا به مناطق سمپاشی شده جلوگیری و پرهیز کنند چون احتمال تلف شدن دام ها جدیست.
وی با بیان اینکه 6 گروه 2 نفره هر کدام با خودرو هر روز براساس گزارش های مردمی و دیده بانی های انجام شده برای مقابله به مناطق مختلف اعزام می شوند، خاطرنشان کرد: مهمترین نیاز برای این منظور وجود دستگاه ULV است که سم خالص را پودر و مصرف اندکی برای مقابله با ملخ ها دارد زیرا با نیم لیتر سم می توان یک هکتار را سمپاشی کرد.
میرلاشاری با اشاره به اینکه نقاط مختلف شهرستان چابهار مورد هجوم ملخ ها قرار دارد، از مسئولان درخواست کرد به منظور تهیه حداقل 20 دستگاه سمپاش ulv و 20 دستگاه لودر و گریدر برای تسطیح مسیر خودروهای سبک و رسیدن سریع به اراضی و مراتع همکاری و مساعدت کنند.
وی تصریح کرد: بیشتر زمین های کشاورزی و مراتع دارای بندهای خاکی بلند و یا اراضی شخم زده نرم بوده و غیر قابل تردد برای خودروهای سمپاشی هستند و باید مسیر راه با گریدر و لودر تسطیح و رگلاژ شود.
مدیر جهادکشاورزی چابهار گفت: توان شهرستان برای مقابله اصولی با ملخ ها ناچیز است و پس از پیگیری های فرمانداری و مدیریت جهاد کشاورزی تاکنون در طول سه ماه اخیر، منطقه آزاد، شرکت نفت، محیط زیست، گمرک، شیلات و شبکه بهداشت و درمان هر کدام یکدستگاه خودرو برای چند روز و برخی ها خودرو با ساعت های مشخص اختصاص داده اند.
وی ادامه داد: چابهار در طول چند دهه اخیر هر سال مورد هجوم ملخ ها بوده و به دلیل شرایط آب و هوایی، رطوبت کافی، بارندگی ها و شرجی بودن هوا ملخ ها تخم ریزی کرده و به سرعت تبدیل به پوره و ملخ بالغ شده و کار برای مقابله سخت می شود.
میرلاشاری تصریح کرد: مسئولان باید چابهار را به ستاد و مرکز فرماندهی قوی همراه با تجهیزات و نیرو و اختصاص اعتبار لازم تبدیل کنند و از اینجا تصمیمات اتخاذ و اجرایی شود.
وی ادامه داد: با وجود مشکلات موجود 6 گروه اعزامی در منطقه فعالند که هر گروه شامل یک راننده و کارشناس روزانه 200 هکتار را سمپاشی می کند.
به گزارش ایرنا، سازمان خواربار کشاورزی (فائو) وابسته به سازمان ملل متحد هجوم ملخ ها در چابهار را از بهمن سال گذشته (1397) اعلام کرده و مبارزه با ملخ های صحرایی توسط مدیریت جهاد کشاورزی در نیمه دوم اسفند در مناطق مختلف آغاز شده است.
3043**3213

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

دانلود آهنگ جديد مجيد ماندگاري بنام دود شد

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۶۶۹۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ملخ‌های مزارع و باغات ثلاث‌باباجانی را بومی منطقه است
 • مبارزه با آفت ملخ در 40 هزار هکتار ازمراتع گچساران/عملیات مهار ملخ ها دربام نفت ایران ادامه دارد+تصاویر
 • معین اقتصادی قلعه گنج به جمع مبارزان با آفت ملخ ملحق شد
 • ۴۹ هزار هکتار اراضی استان‌ بوشهر علیه آفت ملخ صحرایی سم‌پاشی شد
 • آغاز سمپاشی زمینی علیه آفت ملخ صحرایی در کازرون
 • حمله ملخ‌ها به کجا رسید؟
 • همکاری جهاد دانشگاهی و کشاورزی برای انهدام سیل بزرگ ملخ‌های کرمان / خطر حمله ملخ‌ها به روستا‌های جازموریان وجود دارد
 • کانون کوبی ملخ های دریایی در بخشی ازمزارع رامهرمز ادامه دارد
 • آفت سن گندم در طبس مهار شد
 • سطح مبارزه با ملخ صحرایی در 8 استان کشور 295 هزار هکتار است
 • آخرین وضعیت پیشروی ملخ‌ها از زبان نجار
 • مبارزه با ملخ در 8 استان
 • مبارزه با ملخ‌ها در بیش از ٢٩٥هزار هکتار از اراضی مرتعی ۸ استان کشور
 • اراضی مرتعی ۸ استان درگیر مبارزه با ملخ‌های مهاجم
 • پیشروی ملخ‌ها به کجا رسید؟
 • ملخ‌های صحرایی وارد مزارع و باغات شدند/ ملخ‌های بومی( مراکشی) تحت کنترل است/ جمعه دبیر سواک به ایران می‌آید
 • چالش های مبارزه با ملخ در کهگیلویه و بویراحمد
 • ورود موج جدید ملخ ها به جازموریان و ادامه سم پاشی هوایی
 • مبارزه با آفت ملخ‌های شکم بادمجانی در کالپوش