گرچه سیل در آغازین روزهای سال جدید کام ملت را تلخ کرد اما سیل مهربانی مردم عزیز ایران اسلامی، این تلخی را شیرین‌تر از قند کرد و بهار همدلی و وحدت در ایران اسلامی بار دیگر در بهار طبیعت شکوفه‌های بسیار داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از ایلام، نوروز امسال گرچه با بروز حادثه سیل در برخی نقاط کشوری به‌ویژه مناطق غربی و جنوب کشور، کام برخی از هم‌وطنان عزیز تلخ شد اما همدلی و وحدت مردم سایر نقاط کشور در کمک‌رسانی و امدادرسانی به مناطق سیل‌زده بی‌نظیر و بسیار شایسته تجلیل و تقدیر از ملت سرافراز ایران اسلامی دارد که با هر قومیت و زبانی یکدل و پرشور همراه مسئولان و جلوتر آنان، در مناطق سیل‌زده حضور یافتند و هر چه از دستشان برمی‌آمد، دریغ نداشتند.

 

در استان ایلام نیز با طغیان رودخانه‌های سیمره و کشکان و بالاآمده حجم آب پشت سد سیمره، در دو منطقه سیروان و ماژین دره شهر دچار سیل شدند و موجب زیرآب رفتن نقاط روستایی این مناطق و در حاشیه رودخانه‌ها شد، هرچند خسارت‌های این سیل ویرانگر، مردم این مناطق را بسیار رنجانده اما مهربانی و همبستگی ملی، دردها و آلام مردم این مناطق را کاهش داده و نور امید را همچنان در دل اهالی این مناطق زنده نگاه داشته است.

 

از زمان وقوع سیل گروه‌های مردمی در قالب موکب‌هایی که در ایام اربعین حسینی به زوار خدمات‌رسانی می‌کردند، این بار با تأکید سردار دل‌ها سردار «قاسم سلیمانی» و سیار مسئولان، عزم خدمت در مناطق سیل‌زده کردند و در این راستا چند موکب از استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و اردبیل در ایلام و مناطق سیل‌زده حضور یافتند.

 

یکی از موکب‌ها، موکب شهدای آذربایجان شرقی است که از اولین روزهای وقوع سیل در ایلام حضور یافته و به مردم منطقه سیروان و عرب رودبار خدمات‌رسانی می‌کنند و در این راستا با نجف پرگله، مسئول تغذیه موکب شهدای آذربایجان شرقی شهر تبریز در کنار آشپزخانه این موکب مستقر در شهر لومار مرکز سیروان به گفت‌وگو نشستیم.

 

وی، گفت: مدت 12 روز است در شهر لومار از توابع شهرستان سیروان استان ایلام به‌منظور ارائه خدمات به مردم سیل‌زده این منطقه حضور داریم، امکانات و وسایل آشپزخانه برای تهیه غذای گرم به‌منظور توزیع در بین سیل‌زدگان این مناطق را در سپاه ناحیه سیروان مستقر کرده‌ایم.

 

پرگله، یادآور شد: با تلاش همه دوستان، روزانه 6 هزار پرس غذا شامل 3 هزار پرس نهار و 3 هزار پرس برای شام پخت و آماده و بسته‌بندی می‌شود و برای توزیع در اختیار سپاه منطقه و پاسداران سرافراز قرار می‌گیرد که به‌وسیله قایق به نقاط روستایی عرب رودبار حمل می‌گردد که واقعاً کاری بس بزرگ است.

 

مسئول تغذیه موکب شهدای آذربایجان شرقی، بابیان اینکه تاز زمانی که نیاز باشد و مسئولان تصمیم بگیرند در این منطقه حاضر خواهیم بود، ابراز کرد: دو اکیپ آشپزی در این منطقه فعال است و عمده مأموریت ما پخت غذای گرم است، البته سایر کمک‌های مردمی ازجمله جیره‌های خشک و بسته‌های فرهنگی و بهداشتی نیز توسط مردم به موکب اهدا می‌شود که در اختیار سیل‌زدگان قرار می‌گیرد.

 

وی، ابراز کرد: نزدیک به 70 کارتن اقلام بهداشتی تاکنون توسط بسیج خواهران موکب شهدای آذربایجان شرقی تهیه و ارسال‌شده که در بین سیل‌زدگان منطقه توزیع می‌شود و همچنین در حال جمع‌آوری سیار کمک‌های مردمی استان آذربایجان شرقی نیز هستیم.

 

پرگله، بیان کرد: گردانندگان این موکب از پیشکسوتان جبهه و 8 سال دفاع مقدس هستند که با هماهنگی مردم عزیز استان، کمک‌های جمع‌آوری‌شده مردمی را جمع‌آوری می و برای پخت‌وپز به مناطق سیل‌زده ارسال می‌کنند تا در اختیار مردم این مناطق قرار گیرد.

 

مسئول تغذیه موکب شهدای آذربایجان شرقی، گفت: پشتیبانی این موکب از سوی مردم صورت می‌گیرد و با همکاری نمایندگانی که در تبریز هستند پایگاه‌هایی برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی دایر شده است، روزی حداقل یک تا دو کامیون اقلام کمکی مردم استان آذربایجان شرقی به استان ایلام ارسال می‌گردد و برای توزیع در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

 

وی، یادآور شد: مسئولان استانی ازجمله امام‌جمعه و استاندار ایلام در این موکب حاضرشده و استقبال خوبی کردند و اعلام داشتند که هر کمکی که لازم باشد اقدام می‌کنند، با توجه به وسعت خرابی‌ها و زیرآب رفتن منازل روستایی در این مناطق، نیاز به کمک‌های مردمی است و مردم تا حد امکان کمک می‌کنند اما باید تدبیری اندیشیده شود که مشکلات مردم منطقه حل‌وفصل شود.

 

پرگله، خاطرنشان کرد: 60 نفر در این موکب در استان حضور دارند که در دو نوبت‌ کار می‌کنند که به‌صورت داوطلبانه در این موکب برای کمک به سیل‌زدگان حاضر هستند.

 

 

پایان پیام/92

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

21 مگاپروژه میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی در دست اجرا است

به گزارش ایرنا، مرتضی آبدار روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، ارزش این تعداد پروژه زیرساختی و عمرانی میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی را افزون بر ۱۲۶ میلیارد تومان اعلام و اضافه کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده تمام این طرح ها تا افق ۱۴۰۰ به بهره برداری رسیده وافتتاح می شوند.

وی، هتل سازی، کمپ های گردشگری، مرمت و احیای آثار و ابنیه های تاریخی، طرح های مربوط به توسعه صنعت گردشگری، ایجاد و راه اندازی شهرک های تخصصی صنایع دستی و ایجاد اقامتگاه های بوم گردی را از رئو س مهم و اصلی مگاپروژه های فوق بیان کرد.

آبدار، توجه به زیرساخت های گردشگری را مهمترین اولویت میراث فرهنگی استان نام برد و اظهار داشت: بر همین اساس سند تدبیر و توسعه این حوزه با نظرات کارشناسی استادان دانشگاه و صاحب نظران فنی، تهیه و تدوین و در شورای اداری و کارگروه گردشگری آذربایجان شرقی مصوب شد که طی آن تمامی برنامه ها و گردش کار مجموعه بر همین مبنا اجرایی می شود و در حقیقت می توان ادعا کرد امروز میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برنامه محور است.

وی استقرار جایکا (آژانس همکاری های بین المللی ژاپن) در آذربایجان شرقی را از جمله دستاوردهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری استان طی سال های اخیر دانست و اضافه کرد: در حال حاضر تبریز و آذربایجان شرقی به عنوان مرکز و محور مطالعات میراث و گردشگری شمال غرب کشور عمل می کنند.

آبدار، رویداد بین المللی تبریز ۲۰۱۸ را نقطه عطف در صنعت گردشگری منطقه دانست که طی آن تعداد ۱۶۳ پروژه به انجام رسید.

وی ۵ برابر شدن بودجه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی را از جمله دستاوردهای مهم دوره مدیریتی خود بیان کرد و گفت: در حالی که تعداد تخت های اماکن اقامتی استان ۷ هزار و ۴۰۰ تخت بود، این رقم هم اکنون به ۱۰ هزار و ۶۸۰ تحت رسیده است و در تلاش هستیم با اجرای پروژه های مختلف سرمایه گذاری این آمار تا سال ۱۴۰۰ به عدد ۱۵ هزار تخت برسد که دستاوردی بزرگ به شمار می آید.

آبدار، استاندارد سازی ۱۵ هزار تخت در اقامتگاه های دستگاه های اجرایی استان، تهیه نقشه راه برای توسعه صنعت بوم گردی، برای اولین بار، ایجاد و ارایه ۲۰۰ مسیر طبیعت گردی همراه با نرم افزارهای مربوطه، ایجاد دو بازارچه تخصصی صنایع دستی در قزلجه میدان و روستای تاریخی کندوان و همچنین احیای مجموعه عظیم حسن پادشاه را از جمله فعالیت های دوره مدیریتی خود بیان کرد.

وی با اشاره به مطرح شدن بازنشستگی خود، گفت: طبق آخرین استعلام های انجام شده از سوی نهادهای مسئول بنده ۳۴ سال و چهار ماه سابقه خدمت در دستگاه های دولتی دارم اما تاکنون نامه ای از تهران مبنی بر بازنشستگی ام ارسال نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اضافه کرد: بنده در حال حاضر مدیرکل هستم و اصراری هم برای ماندن ندارم اما در این زمینه مدیریت ارشد استان و سازمان مرکزی تصمیم نهایی را خواهند گرفت.

۳۰۳۸/‏۵۱۸

خاتمی: با جمع و تفریق آمار شورای نگهبان هم ۲ میلیون رای گم شده است| حداقل ۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۹۹۳ رأی تقلب شده است؛ فتنه واقعی این است| آبروی نظام در مواجه صحیح با خیانت است

نماینده مجلس: معنی وجود حیات شبانه این است که اجازه دهید مردم به کلوپ و کازینو بروند!

پشت پرده قضیه رقص‌ یک‌ زن در گلسار رشت و برخورد مأمور پلیس با او! +فیلم

کلیدواژه: خبرگزاری شبستان خبرگزاری نیمه شعبان رژه روز ارتش شبستان بیانیه گام دوم انقلاب سیل لرستان نماز جمعه کلیپ خسارت سیل موکب سیل آذربایجان شرقی

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۹۴۲۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • استاندار آذربایجان شرقی: تحریم ها فرصتی برای خودکفایی است
 • جوانان منطقه «عین دو»در مقابله با سیل،خوش درخشیدند/طرح جهاد همبستگی یعنی استفاده از ظرفیت مردمی برای کمک به سیل زدگان
 • رسالت سپاه و بسیج جز خدمت رسانی نیست/به خدا سوگند امکانات در کشور داریم اما مدیر جهادی نه!/استقبال کم نظیر مردم از طرح جهاد همبستگی ملی
 • گازرسانی ۵۰ درصد روستا‌های آذربایجان شرقی
 • رسالت سپاه و بسیج جز خدمت رسانی نیست/به خدا سوگند امکانات در کشور داریم اما مدیر جهادی نه!/استقبال کم نظیر مردم از طرح جهاد همبستگی
 • 359 گروه جهادی از آذربایجان شرقی به یاری سیل زدگان شتافتند
 • استاندار آذربایجان شرقی: پایه اقتصاد مقاومتی همان اقتصاد دانش بنیان است
 • مخاطره آتش جنگل های انبوه سیروان را تهدید می کند
 • مناطق سیل‌زده کشورمان با اجرای موفق طرح «جهاد همبستگی ملی» آباد خواهد شد
 • آذربایجان شرقی در توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان، خوش درخشیده است
 • محدوديت‌هاي ثبت نام موکب‌داران برداشته مي‌شود
 • رئیس جدید هیئت تیراندازی با کمان آذربایجان شرقی انتخاب شد
 • آمادگی آذربایجان شرقی در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان
 • ستاری: آذربایجان شرقی پایتخت دانش‌بنیان می‌شود
 • کشف ۴ فقره انواع سرقت در سیروان
 • طرح «جهاد همبستگی ملی»؛ آغازی برای پایان دادن به مشکلات سیل‌زدگان
 • دعوت از تمامی رسانه های استان البرز جهت پوشش خبری "طرح جهاد همبستگی ملی"
 • طرح جهاد همبستگی ملی آماده دریافت کمک های خیران
 • طرح جهاد همبستگی ملی همیاری و مشارکت اجتماعی مردم را در بردارد