اهواز- ایرنا- استاندار خوزستان گفت: محور همه تلاش ها در سیلاب اخیر خوزستان کاهش خطر احتمالی آن در همه نقاط بود.

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی شامگاه شنبه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران که با حضور رئیس جمهوری در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار داشت: تلاش ما در مدیریت سیل بر اساس نظام نامه های وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه با هدف کاهش تلفات جانی است.
وی با بیان اینکه اولویت دوم نیز پایداری سدها بوده است عنوان کرد: تلاش شد از این طریق با حفظ تاسیسات و زیرساخت سدها آب مناسبی در سدها نیز ذخیره شود.
نماینده عالی دولت تصریح کرد: اگر خارج از این الزامات اقدامی صورت می گرفت ممکن بود هر اتفاقی رخ دهد و در جریان آن سیل می توانست از کنترل خارج شود و برای پایین دست به شکل بی سابقه ای خسارت ایجاد کند.
وی با اشاره به اینکه اولویت سوم استان مدیریت ریسک بوده است، گفت: در این زمینه نیز تلاش شد تا پایین دست همواره مورد توجه قرار گیرد و رهاسازی به گونه ای باشد که کمترین خسارت زیربنایی و مالی را برای پایین ایجاد کند.
استاندار خوزستان نقش سدها برای جلوگیری از کنترل سیل در استان را ویژه توصیف کرد و گفت: در بهمن ماه سال 1302سه چهارم دشت خوزستان را آب فراگرفت و طبق سوابق که در سال 1342 ثبت شده بیش از سه هزار نفر در سال 1302کشته و تعداد بیشماری از چهارپایان و احشام نیز تلف شده اند.
وی ادامه داد: سیلاب ها در سال های 1307، 1316، 1318، 1328 هر کدام به نوبه خود بدون حضور سدها در استان خسارت زیادی را وارد کرده اند که از میزان خسارات وارد شده اطلاعاتی دقیقی در دست نیست اما در ثبت سوابق یکی از این سیلاب ها آمده است که راه آهن اهواز- خرمشهر بیش از 100 روز مسدود شد.
نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه اگر سدهای استان نبودند واقعا معلوم نبود با توجه به حجم آب وارد شده دچار چه معضلاتی می شدیم، گفت: در دولت های آیت الله رفسنجانی کارهای بزرگی برای استان صورت گرفت و شرایط به وجود آمد که در رنج کمتری قرار بگیرم.
وی گفت: اگر به آمارهای جهانی نگاه کنیم در 10 واقعه طبیعی مرگبار جهان پنج بار آن مربوط به سیلاب است که در قاره آسیا به وقوع پیوسته اند.
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با تاکید بر اینکه حجم سیلی که به خوزستان وارد شده نشان دهنده عظمت و بزرگی این موضوع است، افزود: آورد آب در رودخانه های استان طی یک سال گذشته 28 میلیارد متر مکعب است اما از مهرماه سال گذشته تا کنون 35 میلیارد متر مکعب آب وارد استان شده است و پیش بینی می شود تا پایان سال آبی این میزان به 50 میلیارد متر مکعب افزایش پیدا کند و همین موضوع کار استان در مدیریت آب را سخت می کند.
شریعتی گفت در روزهای اخیر سه هزار و 300 متر مکعب بر ثانیه خروجی رودخانه دز ، 2هزار و 400 متر مکعب بر ثانیه خروجی کرخه، یک هزار 700 متر مکعب بر ثانیه خروجی کارون و 600 متر مکعب بر ثانیه خروجی مارون بوده است و خوشبختانه در این مدت هیچگونه تلفاتی نداشته ایم.
وی با بیان اینکه باید بر اساس دستورالعمل ها خیلی از منازل را تخلیه می کردیم گفت: به همین منظور سعی شد تا حداقل جابجایی در استان خوزستان صورت بگیرد و این ناشی از کار جهادی بود که همه دستگاه ها در آن همکاری و مشارکت کردند.
به گفته وی همین تلاش ها باعث شد تا اولویت های استان که شامل حفظ جان مردم، حفظ سد ها و پایداری زیرساخت های شهری است رعایت شوند.
استاندار خوزستان تصریح کرد: نمونه بارز این تلاش ها ساخت 21 کیلومتر دایک در 54 ساعت و ایجاد سیل بند کانال سلمان در عرض چند روز جزو کارکردهایی است که سبب شد تا تنش های اجتماعی به جامعه کاهش پیدا کنند.
وی با اشاره به جنبه های مثبت سیل در استان، گفت: به عنوان مثال آب قابل توجهی در پشت سدها ذخیره و حجم زیادی از آب ها به سمت کانون های ریزگرد هدایت شد که باعث بهبود وضعیت استان در این زمینه گردید.
وی گفت: محیط زیست خوزستان با آبگیری تالاب ها بر اثر سیلاب اخیر احیا شد که در کنار آن نیز منابع آب های سطحی و زیر زمینی تجدید و جنگل ها کاملا آبیاری شدند.
استاندار خوزستان با تاکید بر اینکه لازم است که برای کنترل سیلاب ها پروژه های تکمیلی در استان اجرا شود، گفت: علاج بخشی و افزایش ارتفاع سد دز یکی از اولویت هایی است که باید به آن توجه شود و در ادامه نیز احداث سد و نیروگاه جریانی دز در پایین دست این سد می تواند به این مسئله کمک کند.
شریعتی با بیان اینکه در حوضه مارون و زهره دو کانال سیلاب بر داشتیم که سیلاب را به دشت های مرکزی هدایت کردند، گفت: بر همین اساس نیاز است تا کانال نهر ماله به عنوان یک سیلاب بر احیا شود تا بتواند نقش مهمی در موضوع کنترل سیلاب ایفا کند.
وی همچنین یادآور شد: در دز مسیر قدیمی این رودخانه که به دوره ساسانیان برمی گردد در حال حاضر خشک است و نیاز به احیا دارد تا این مسیر نیز به عنوان یک کانال سیلاب بر نقش آفرینی کند.
حجت الاسلام حسن روحانی ظهر شنبه برای بازدید هوایی از نقاط درگیر سیل خوزستان، حضور در اردوگاه اسکان سیل زدگان و شرکت در شورای هماهنگی مدیریت بحران از طریق فرودگاه دزفول وارد خوزستان شد.
حجت الاسلام روحانی پیش از سفر به خوزستان از مناطق سیل زده لرستان و ایلام دیدن کرد.
در اثر سیلاب و طغیان رودخانه های کرخه، دز و کارون تاکنون بیش از12 شهرستان در حاشیه ها این رودخانه ها دچار آبگرفتگی یا در معرض سیلاب قرار گرفته اند.
9931/6064

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سیلاب، تاوان تخریب طبیعت

شهرکرد- ایرنا- در یک چشم بر هم زدن مال و اموال مردم را آب برد و کسی نتوانست در برابر قهر طبیعت ایستادگی کند.

به گزارش ایرنا، رودخانه مسیر اصلی خود را نمی رود، چون آنقدر در طول مسیرش کنده کاری و خانه های بی پای بست بنا شده که مجبور است از مسیر دیگری برود.
جنگل نیمه عریان است و توان ایستایی در برابر رودخانه خروشان را ندارد و در نهایت آب به خانه ها می زند و در یک لحظه مانند زلزله ویرانگر می شود.
فروردین سال 98 را باید ماه سیلاب دانست، زیرا در یک هفته بیش از 350 هزار میلیارد ریال به تاسیسات و زیربناها و خانه های کشور آسیب زد، این برآورد فقط در حوزه های زیربنایی است، چرا که خسارت به منابع طبیعی و روح انسان ها قابل قیاس و اندازه گیری نیست.
سیل یکی از پیچیده ترین و مخرب ترین رویدادهای طبیعی است و بیش از هر بلای طبیعی دیگر جان و مال انسان و شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه را به مخاطره می اندازد، هرچند مدیریت صحیح آن می تواند منبع بزرگی جهت تامین نیازهای آبی یک منطقه باشد.
بررسی مجموعه عوامل محیطی که موجب ایجاد سیل است، نشاندهنده دخالت انسان در چرخه طبیعی آب از طریق تخریب پوشش گیاهی در عرصه های آبخیز، کاربری غیراصولی اراضی، توسعه سطوح نفودناپذیر و اقداماتی از این قبیل و امکان وقوع سیل را در مناطق گوناگون افزایش می دهد.
برهمین اساس بطور قطع و یقین می توان گفت که وجود پوشش جنگلی و مرتعی غنی، می تواند از جاری شدن آبهای سطحی جلوگیری کند.
درختان و پوشش گیاهی این قابلیت را دارند که تا حد قابل توجهی سرعت آب را کنترل و باعث نفوذ آب به سفره های زیرزمینی شوند. در واقع زمانی که شاخه ها و برگ های درختان به صورت انبوه و فشرده در کنار هم قرار می گیرند سایه بانی ایجاد می کنند که جلوی ضربات باران به خاک را خواهد گرفت و از جاری شدن آب جلوگیری خواهد کرد، از طرف دیگر برگ های درختان نیز در سطح جنگل ها، حکم اسفنج را داشته که آب را در خود نگهداری می کند. اما متاسفانه زمانی که درختان از بین می روند و پوشش گیاهی غنای خود را از دست می دهد آب باران بدون آنکه جذب خاک شود روی زمین راه افتاده و پدیده ای به نام سیل را بوجود می آورد.
سیلاب های اخیر فرصتی را فراهم کرده است تا ضمن بررسی علل وقوع این رخداد ویرانگر، توجه به محیط زیست و منابع طبیعی و حراست بیش از پیش از آن را بار دیگر به مسئولان و مردم گوشزد کند.
چهارمحال و بختیاری جزو 5 استان اول پربارش و سیل خیز از نظر حجم خسارت در فروردین ماه امسال با سیلاب های مخرب مواجه شد.
این در حالی است که این استان در زاگرس مرکزی قرار دارد و بخشی از پوشش گیاهی جنگل های زاگرس در این استان قرار دارد، اما بنابر نظر کارشناسان مربوطه تخریب پوشش گیاهی این استان ارتباط مستقیمی با وقوع سیلاب های اخیر داشته است.
در همین راستا با برگزاری میزگردی با حضور مسئولان منابع طبیعی، محیط زیست و کارشناسان و محققان این حوزه ضمن تشریح وضعیت فعلی این استان در حوزه تخریب پوشش گیاهی در سالهای اخیر، میزان اثرگذاری این موضوع در وقوع سیلاب های اخیر بررسی شد.
کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنای مرکز شهرکرد تاکید کردند؛ وقوع سیلاب های اخیر پیامد ناگوار تخریب پوشش گیاهی و جنگلی و بی توجهی در حراست از منابع ارزشمند طبیعی است.

**فشار بیش از حد بر جنگل ها و مراتع
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی چهارمحال و بختیاری در این میزگرد به تشریح وضعیت فعلی پوشش گیاهی استان و تغییراتی که در سالهای اخیر بوم سازگان این استان را دستخوش تغییر کرده است، پرداخت و اظهار داشت: تحقیقات علمی و پایش های صورت گرفته حاکی از آن است که تخریب اکوسیستم ها یا به عبارت دیگر بوم سازگان در استان نشان از فشار بین از حد بر جنگل ها و مراتع دارد که این امر فرایند طولانی را طی سالهای متمادی طی کرده است و مربوط به پنج یا 10 سال اخیر نیست.
حسین جهانبازی ادامه داد: با رجوع به مطالعات موجود در می یابیم که 2 اتفاق مهم در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست استان شامل تخریب کمی و تخریب کیفی طی سالهای گذشته رخ داده که آثار و پیامدهای تخریب کیفی بسیار بیشتر از تخریب کمی بوده است.

**انقراض گونه های مرتعی و جنگلی در سالهای اخیر
وی با اشاره به تخریب کیفی پوشش گیاهی استان، تصریح کرد: در سالهای دور در جنگل های استان، بوم سازگان یا اکوسیستم متنوعی داشتیم و انواع گونه های درختی و درختچه ای در جنگلهای استان وجود داشته اما غنای گونه ای این جنگلها در چند دهه اخیر بسیار کمتر از گذشته شده است.
جهانبازی با بیان اینکه در گذشته یک هزار و 400 گونه گیاهی در مراتع و 80 گونه درختی و درختچه ای در جنگل های استان شناسایی و ثبت شده است، افزود: در حال حاضر اگرچه به سبب نبود سیستم های پیشرفته پایش نمی توان بطور دقیق آماری از انقراض این گونه ها را اعلام کرد اما بسیاری از آنها از بین رفته و از تنوع گونه های درختی و درختچه ای نیز محروم شده ایم بطوریکه هم اینک 90 درصد جنگل های استان توده های خالص بلوط است.

**کاهش 30 هزار هکتاری سطح جنگلهای استان
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان در خصوص تخریب کمی جنگلهای استان نیز گفت: سطح جنگلهای استان درگذشته 340 هزار هکتار بوده است، اما طی سه دهه اخیر با تخریب 30 هزار هکتار از آن هم اینک عرصه جنگلی در استان به 315 هزار هکتار کاهش یافته است.
جهانبازی ادامه داد: همچنین جنگلهای استان به شدت از تخریب تاج پوشش رنج می برند، به گونه ای که در گذشته درصد تاج پوشش جنگلها 50 درصد اما با تخریب های صورت گرفته تراکم تاج پوشش جنگلها به 5 درصد رسیده است.

**عامل انسانی علت 95 درصد تخریب ها
این محقق و پژوهشگر، عامل 95 درصد تخریب های صورت گرفته در پوشش گیاهی استان را عامل انسانی اعلام کرد و گفت: وابستگی مردم به جنگل و مرتع، زراعت، چرای بیش از حد دام، قطع درخت برای سودجویی و رشد پدیده قاچاق چوب و زغال، توسعه فعالیتهای عمرانی و آتش سوزی های عمدی از جمله علل انسانی تخریب جنگلها و مراتع به شمار می رود.
جهانبازی افزود: سهم عوامل طبیعی نیز همچون صاعقه، آتش سوزی طبیعی و خشکیدگی های ناشی از تغییر اقلیم در این تخریب های صورت گرفته بسیار ناچیز است و تنها 5 درصد را به خود اختصاص داده است.
وی خاطرنشان کرد: منابع طبیعی و محیط زیست استان در شرایط خوبی قرار ندارد و غنای گونه ای و تنوع زیستی در بسیاری از نقاط استان از بین رفته و در واقع امانت دار خوبی برای طبیعت نبوده ایم.

**تخریب پوشش گیاهی در آینده فاجعه می آفریند
رئیس دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد نیز در این میزگرد با تایید وضعیت ناگوار پوشش گیاهی استان به پیامدهای ناشی از این وضعیت پرداخت و گفت: این موضوع نه تنها در زمان حال ما را با چالش های بسیاری مواجه کرده بلکه اگر همین روند در خصوص تخریب پوشش گیاهی استان تداوم داشته باشد در آینده با فاجعه روبرو خواهیم شد.
عطاء‌الله ابراهیمی، وقوع سیلاب های اخیر را از مهمترین پیامدهای تخریب پوشش گیاهی در استان عنوان کرد و افزود: نتیجه مطالعات انجام شده در دانشگاه شهرکرد گویای این است که اگر سطح جنگلها تاج پوششی کمتر از 10 درصد داشته باشند، 55 درصد بارش هایی که در این مناطق رخ می دهد به شکل رواناب خارج می شوند اما چنانچه تاج پوشش درختان 50 درصد باشد میزان خروج رواناب ها به 17 درصد کاهش می یابد.
وی تصریح کرد: طبق این تحقیقات باید اعلام کرد، هم اینک که درصد تاج پوشش جنگلهای استان به 5 درصد رسیده است، پس بخش بسیار زیادی از بارش ها به شکل رواناب خارج می شود و سیلاب های اخیر نمونه بارز این پیامد است.
ابراهیمی با اشاره به نقش پوشش گیاهی در تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینی، اظهار داشت: مطالعات انجام گرفته نشانگر آن است که یک جنگل تنگ در یک بارش متوسط 105 مترمکعب آب را ذخیره می کند، یک جنگل نیمه انبوه 150 مترمکعب و یک جنگل انبوه 188 مترمکعب آب را می توان در خود ذخیره کند.
وی تصریح کرد: از همین رو اگر بخواهیم در بخش مقابله با خشکسالی از یک سو و از سوی دیگر در مهار سیلاب ها و رواناب ها موفق عمل کنیم ، چاره ای جز توجه به پوشش گیاهی و محیط های طبیعی اطراف خود داریم، این موضوعی است که در سالهای گذشته مورد غفلت و کم توجهی قرار گرفته که تبعات آن را نیز شاهد هستیم.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد به وضعیت خشکسالی و کمبود آب در استان اشاره کرد و گفت: آبرسانی سیار به 150 روستای استان، خشکیدگی 50 تا 60 هزار هکتار از جنگلها، بحرانی شدن دشت ها و خشک شدن چشمه ها، قنات ها و کم شدن آب رودهای خروشان استان همگی ریشه در تخریب جنگلها و پوشش گیاهی استان دارد .
ابراهیمی یادآور شد: اگر در طبیعت دستکاری نمی شد و می گذاشتیم طبیعت بصورت خودجوش به تعادل برسد با چنین بحران هایی مواجه نمی شدیم.

**سیلاب، انتقام طبیعت از بشر
ابراهیمی سیلاب اخیر را انتقام طبیعت از بشر عنوان کرد و گفت: در این مساله می توان به طور قطع و یقین اظهار نظر کرد که اگر بارش های اخیر در کشور در بازه زمانی 20 سال گذشته رخ می داد هیچگاه منجر به وقوع سیلاب نمی شد.
وی خاطرنشان کرد: تخریب جنگلها که تعادل اکولوژیکی را به هم می زند تاثیر زیادی روی خروجی آب از استان داشت و ما نه تنها نتوانستیم از این منبع آب برای نیازهای خود و احیای دشت ها استفاده کنیم بلکه با تبدیل آن به سیلاب متحمل خسارت های بسیاری شدیم.
وی افزود: در این میان علاوه اینکه حفظ و حراست از منابع طبیعی یک وظیفه ملی است و بر همه ما انسانها واجب است که به رغم وظیفه دینی، شرعی، انسانی و به خاطر حفظ جان و مال خود، از تخریب این منابع ارزشمند خودداری کنیم و در راستای حفاظت و صیانت از این منابع خدادادی کوشا باشیم اما نمی توان از نقش سیستم مدیریت و عوامل آن چشم پوشی کرد.

**وظیفه سنگین اداره کل منابع طبیعی در صیانت از جنگلها
یکی از نهادهایی که تصمیمات و فعالیت های آن در ارتباط مستقیم با این موضوع است، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری است که بیش از هر نهادی باید در حفظ و حراست از جنگلها و منابع طبیعی دقت و توجه لازم را داشته باشد.
از آنجا که طبق گفته نظر کارشناسان در حدود 95 درصد تخریب هایی که در خصوص پوشش گیاهی استان شکل گرفته عامل انسانی، به نظر می رسد این نهاد باید بیش از پیش به وظایف و رسالت خود در این حوزه اشراف داشته باشد و درصدد جبران غفلت هایی که در گذشته رخ داده برآید.

**حراست از منابع طبیعی فراسازمانی است
معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در میزگرد ایرنا، حفظ و حراست از منابع طبیعی را یک امر فراسازمانی دانست و گفت: برای بررسی عوامل تخریب منابع طبیعی باید قائل به تحلیل سیستمی باشیم و به بررسی یک یا چند عامل اکتفا نکرد.
برمک اسلامی، اتکای محض به اقدامات فیزیکی و قضایی برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی را نادرست دانست و گفت: گرچه اقدامات فیزیکی بطور مقطعی موثر است اما باید بر عواملی همچون فرهنگسازی بیشتر تاکید کرد.
وی با اشاره به نقش جنگلها در تهیه سوخت روستاییان جنگل نشین، اظهار داشت: این افراد نه از سر سودجویی بلکه از سر اجبار برای تامین معیشت خود اقدام به استفاده از چوب های جنگلی می کنند که باید در این خصوص عزم ملی بری تعیین تکلیف معیشت این خانوارها شکل گیرد.
معاون حفاظت امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، تعداد جنگل نشینان استان را 20 هزار خانوار برآورد و گفت: با این وجود هنوز اطلاعات دقیقی در این خصوص جمع آوری نشده است تا بتوان بر اساس آن مشخص شود که خانوارهای جنگل نشین چه میزان در تخریب جنگلها نقش آفرین هستند.

**بی توجهی به پوشش گیاهی در طرح های عمرانی
اسلامی، فعالیت های عمرانی و توسعه ای را از دیگر عوامل تخریب جنگلها برشمرد و افزود: در مقابله با چنین اقداماتی، زمانی که اجرای یک طرح عمرانی به تصویب برسد، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری توان مخالفت یا رد این طرح را ندارد بلکه می تواند با مشاوره های خود از حجم خسارت های وارده بر منابع طبیعی بکاهد.
وی با بیان اینکه جرائم مرتبط با تخریب پوشش گیاهی در استان طی سالهای اخیر افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: سال گذشته 512 فقره پرونده چرای بیش از حد دام، 179 فقره پرونده در حوزه قطع درختان، 141 مورد تصرف اراضی جنگلی و 269 فقره پرونده در خصوص قاچاق چوب و ذغال در استان تشکیل شد.
وی، فرهنگسازی را از مهمترین راهکارهای حفظ و حراست از جنگلها دانست و اظهار داشت: اگر چه یگان حفاظت این اداره کل با نظارت مستمر خود، متخلفان را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی می کند اما فرهنگسازی موثرتر از اقدام های سلبی است.

**چالش محیط زیست در برابر تخریب کنندگان طبیعت
مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری نیز در این میزگرد مهمترین چالش های فراروی این حوزه را اجرای طرح های عمرانی، آتش سوزی، چرای بیش از حد دام، زوال اکوسیستم، تغییر اقلیم و چرای بیش از حد دام برشمرد.
شهرام احمدی، با بیان اینکه بحث محیط زیست یک مقوله فراگیر است، افزود: یکی از خلاهایی که در این حوزه وجود دارد موازی کاری دستگاه هاست با وجود اینکه قوانین مجزایی در این حوزه وجود دارد.
وی با تاکید بر شان بخشی به دستگاه های مرتبط با محیط زیست و منابع طبیعی، تصریح کرد: اگر به سلامت کشور و حیات انسان و محیط طبیعی اعتقاد داریم، باید در حفظ و حراست از محیط زیست قاطعانه و بدون هرگونه تسامحی اقدام کرد.
احمدی، معیشت ناپایدار روستاییان را از مهمترین آسیب های این حوزه عنوان کرد و گفت: باید در این خصوص سریع تر اقدام شود چراکه از بین رفتن محیط زیست امری است که به راحتی جبران نمی شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه بر منابع طبیعی و محیط زیست باید ارزش گذاری معنوی انجام گیرد، اظهار داشت: در سیلاب اخیر نه تنها شاهد تخریب محیط زیست و خسارت های اجتماعی و اقتصادی آن بودیم بلکه خاک که از ارزشمندترین منابع طبیعی به شمار می رود فرسایش پیدا کرد و بخش زیادی از آن از بین رفت.

**ضرورت پیوست زیست محیطی در طرح های عمرانی
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان، توجه به تهیه پیوست زیست محیطی در اجرای طرح های عمرانی را از ضروریات این حوزه عنوان کرد و گفت: بایستی تصمیماتی که در حوزه عمرانی گرفته می شود منطبق با حفظ محیط زیست باشد.
احمدی ، با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست یک امر دستوری نیست، تصریح کرد: مشارکت دهی مردم می تواند در حراست از محیط زیست موثرتر از سایر عوامل عمل کند.

**برخورد دستگاه قضا با تخریب کنندگان طبیعت
معاون دادستان چهارمحال و بختیاری نیز در این میزگرد به ابعاد حقوقی حفظ و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست اشاره کرد و گفت: قوانین مجزایی در این حوزه وجود دارد که پس از تغییر و تحولاتی در سال 95 رای وحدت رویه ای از سوی دیوان عالی کشور صادر شد که می توان آن را نقطه عطفی در حمایت از ذخایر جنگلی و مسائل زیست محیطی به شمار آورد.
علی خسروی ادامه داد: برای هریک از تخلفاتی که در حوزه تخریب منابع طبیعی شکل گیرد قانون مجازات هایی در نظرگرفته اما در استان ما تخلفاتی نظیر قاچاق چوب و زغال و چرای غیرمجاز دام بیش از سایر تخلفات ثبت شده است.
وی با بیان اینکه پرونده های مربوط به تخریب منابع طبیعی، فصلی است، تصریح کرد: رسیدگی به تخلفات قاچاق چوب و زغال در صلاحیت تعزیرات حکومتی و قطع درخت در صلاحیت دادسرا است.
معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه برخورد قضایی برای جلوگیری از تخلفات حوزه منابع طبیعی کافی نیست، اظهار داشت: آنچه باید بیش از هر امر دیگری به آن پرداخته شود، فرهنگسازی است.
خسروی خاطر نشان کرد: ایجاد اشتغال برای روستاییان جنگل نشین، اطلاع رسانی به مردم در راستای آگاهی بخشی درخصوص تبعات تخریب منابع طبیعی و بی نیاز کردن مردم بومی به سوخت های فسیلی از مهمترین اقداماتی است که در این حوزه باید به آن توجه داشت.
به گفته وی، دستگاه قضا در استان در خصوص برخورد با ساخت و ساز در حریم رودخانه با قاطعیت ورود پیدا کرده است و در این زمینه نیز دستور عقب نشینی برخی از ساخت و سازهای درون حریم رودخانه را صادر کرد.
به گزارش ایرنا، در سیلاب اخیر بیش از 6 هزار میلیارد ریال به چهارمحال و بختیاری خسارت وارد شد.
7363/2097/6021

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

دانلود آهنگ جديد مجيد ماندگاري بنام دود شد

کلیدواژه: اجتماعي سيل 98 خوزستان رئيس جمهوري

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۵۰۰۳۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مقاومت راه‌‍ حل برون رفت از بحران اقتصادی است/تمامی چادرهای سیل‌زدگان خوزستان توسط سپاه برچیده می‌شود
 • سیل زدگان خوزستان در چادر و جنگل‌ها زندگی می‌کنند
 • استاندار خوزستان: وجود احزاب لازمه پیشرفت و توسعه کشور است
 • تمامی چادرهای سیل‌زدگان خوزستان توسط سپاه پاسداران برچیده می‌شود
 • روزه‌داری مردم سیل‌زده روی شن‌های ۴۴ درجه
 • رئیس جمهور به تبریز سفر میکند
 • رئیس جمهور به تبریز سفر می‌کند +برنامه‌ها
 • رئیس جمهور به تبریز سفر می‌کند
 • تأمین نیاز‌های ضروری مردم روستای سیل زده شیرگ سربیشه
 • آخرین تلفات سیل در خراسان جنوبی‌؛ ۳ نفر در ‌درمیان‌ مفقود و ۵ ‌گردشگر اسیر سیلاب شدند
 • خسارت سیلاب به ۳۰۶۱ واحد مسکونی چهارمحال و بختیاری؛ ۸۵ روستا در معرض خطر هستند
 • پایان کارشناسی و ارزیابی خسارت بیمه میهن در مناطق سیل زده خوزستان
 • نظارت بر ساخت‌وساز منازل آسیب‌دیده در سیل
 • تاسیسات شبکه برق خوزستان فرسوده است
 • مهار کانون های ریزگرد توسط سیلاب آدرس غلط دادن به مردم است
 • آخرین وضعیت زندگی روزه‌داران سیل‌زده در کمپ جنگل‌های حمیدیه خوزستان + تصویر
 • 117 درصد افزایش ورودی به سدهای پنجگانه/ سدهای تهران نسبت به پارسال 342 میلیون متر مکعب آب بیشتری دارند
 • اختصاص۲۵۰۰ میلیارد وام ساخت و تعمیر مسکن به سیل‌زدگان ۴ استان
 • استاندار قم: قطعی برق در تابستان امسال باید به حداقل برسد