به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر حمید آقا علی نژاد مدرس بدنساز، در پاسخ به این پرسش که شروع رشته‌های قدرتی و استقامتی در کودکان آیا تأثیری در قد آن‌ها دارد یا خیر؟ افزود: تمام پژوهش‌های صورت گرفته در این زمینه نشان می‌دهد که هیچ ارتباطی بین قد کودکان و ورزش وجود ندارد و کوتاهی و بلندی قد جنبه‌ی ژنتیک دارد. به طوری که اگر والدین کودکی کوتاه قد باشند، از نظر ژنتیک کودک نیز کوتاه قد خواهد بود و این مساله ارتباطی به ورزش ندارد.

وی گفت: این که برخی از افراد معتقدند والیبال یا بسکتبال سبب بلند شدن قد و برعکس رشته‌های قدرتی همچون وزنه‌برداری، کشتی و جودو سبب کوتاه شدن قد کودک می‌شود، تصور نادرستی است. هر ورزشی که در آن شدت، حجم، بار تمرینات و تعداد جلسات تمرین به شکل درست و اصولی انجام شود که به صفحات رشد کودک فشاری وارد نشود، تأثیری در کوتاهی قد کودک نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید : کمبود کدام ویتامین‌ها باعث کوتاهی قد می‌شود؟

این مدرس بدنساز خاطرنشان کرد: زمانی که کودک در حال رشد است انجام تمرینات با حجم و فشار بالا و طولانی بودن تعداد جلسات جلوی رشد کودک را می‌گیرد و سبب کوتاه شدن قد او می‌شود.

آقا علی نژاد در پایان تصریح کرد: حتی دویدن غیر اصولی و نادرست با شدت تمرینی بالا روی صفحات رشد اثرات نامطلوبی می‌گذارد. در طراحی تمرین باید ویژگی‌های فیزیولوژیکی و روانشناختی کودک و نوجوان در نظر گرفته شود؛ بنابراین والدین قبل از این که تصمیم بگیرند کودکان خود را در چه رشته ورزشی ثبت‌نام کنند باید بدانند که مربی آن باشگاه از نظر روانشناختی و فیزیولوژیکی شناخت کافی نسبت به کودکش دارد یا خیر تا در آینده از نظر رشد قدی دچار مشکل نشود.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

والیبال و بسکتبال قد کودک را بلند می‌کنند؟

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

باید و نباید‌های تنها گذاشتن کودکان در خانه

خبرگزاری میزان- تنها گذاشتن کودکان در خانه، شاید انتخاب بسیاری از والدین نباشد، اما به واسطه سبک زندگی این روزها، بسیاری ناچارند برخی اوقات تن به این گزینه دهند و فرزندشان را در خانه تنها بگذارند.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،تنها گذاشتن کودکان در خانه، شاید انتخاب بسیاری از والدین نباشد، اما به واسطه سبک زندگی این روزها، بسیاری ناچارند برخی اوقات تن به این گزینه دهند و فرزندشان را در خانه تنها بگذارند. اگر شما هم جزو این گروه هستید، این نکات را در نظر داشته باشید.

۱- اول این که برای تنها گذاشتن فرزندتان از زمان‌های کوتاه شروع کنید. به عنوان مثال برای شروع او را زمان خرید از مغازه محل همراه خود نبرید و برای ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت او را تنها بگذارید. سپس آرام آرام مدت زمان را افزایش دهید.

۲- از بازی کردن نقش‌های مختلف بهره بگیرید و با کودک‌تان تمرین کنید که چه جملاتی را می‌تواند در وقت تماس‌های تلفنی یا وقتی غریبه‌ای زنگ در را می‌زند، بگوید. به عنوان مثال اگر کسی از حضور مادر در خانه پرسید، بگوید: «مامانم الان نمی‌تونه با شما صحبت کنه و گفته پیغامتون رو بگویید» یا «اسم‌تون چیه که به پدرم بگم با شما تماس بگیره». هدف از این تمرین‌ها این است که فرزندتان بدون دادن اطلاعات بیش از حد، بتواند اطلاعات لازم را از فرد مقابل کسب کند.

۳- درباره موقعیت‌های خطر یا اورژانس، حتما برای کودک‌تان توضیح دهید، اما از ترساندن بیش از حد او خودداری کنید. چهره فرزندتان در زمانی که به او توضیح می‌دهید، بهترین معیار برای این است که متوجه شوید آیا او ترسیده یا خیر.

۴- قوانین پاسخ دادن به تلفن و زنگ در را به صورت جزئی با او هماهنگ کنید. پیشنهاد می‌شود که کودکان تلفن‌ها و زنگ در را پاسخ بدهند، اما در را به هیچ عنوان روی غریبه باز نکنند و در صورت اصرار فردی که پشت در است، به همسایه یا پلیس تلفن بزنند.

۵- بعد از برگشت به خانه، با کودک‌تان صحبت و از تجربه او سوال کنید. این کار کمک می‌کند تا ایرادات روش شما مشخص شود.

۶- و نکته پایانی این‌که در تابستان از گزینه‌های دیگر مانند کلاس‌های ورزشی، خانه اقوام، کلاس‌های مساجد و مدارس و ... برای پر کردن زمان فرزندتان استفاده کنید چراکه تنها ماندن در خانه شاید به صرفه باشد، اما مهارت و توانایی چندانی را به فرزندتان آموزش نخواهد داد.

این فهرست را بررسی کنید
اگر ناچار از تنها گذاشتن فرزندتان هستید، فهرستی از کار‌هایی را که باید پیش از ترک خانه انجام دهید تهیه کنید. این فهرست شامل موارد زیر باشد. البته با توجه به شرایط خانوادگی، شاید لازم باشد شما مواردی را به آن اضافه کنید.

فرزندتان شماره تلفن پدر و مادر خود را بلد است و توان گرفتن شماره آن‌ها یا پلیس را دارد. گذاشتن فهرست مکتوب شماره تماس‌ها کنار تلفن توصیه می‌شود.

فرزندتان می‌داند در چه موقعیت‌هایی باید با پلیس تماس بگیرد؛ به عنوان نمونه اصرار یک فرد به ورود به ساختمان یا در وقت شنیدن صدای شکسته شدن شیشه با همسایه‌ای مورد اعتماد یا دوستی که نزدیک خانه شما ساکن است، هماهنگ کرده‌اید و او می‌داند فرزندتان در خانه تنهاست.

فرزندتان می‌داند در موقعیت‌های اورژانسی که نیاز به کمک بلافاصله یک بزرگ‌تر را دارد (مانند بریدن دست خود)، از کدام همسایه می‌تواند کمک بگیرد.

با فرزندتان هماهنگ کنید که اگر بسته‌ای برای شما آورده شد، یا اگر کسی چنین ادعایی کرد، آن فرد را به کدام همسایه یا مغازه محلی ارجاع بدهد تا ناچار از باز کردن در نباشد.

آموزش‌های مختصری درباره مسائل ایمنی به فرزندتان داده‌اید (مواردی، چون آتش سوزی یا ترکیدگی لوله آب یا بریدن دست با چاقو).

با مشارکت او قوانینی برای این زمان مشخص کرده‌اید؛ شامل میزان استفاده از تلویزیون، دسترسی به اینترنت، مرتب نگه‌داشتن خانه و...

امکانات اولیه برای فعالیت‌های مختلف مانند نقاشی، کاردستی، کتاب خوانی، بازی رایانه‌ای و... متناسب با مدت زمانی که باید تنها باشد، فراهم کرده‌اید.

غذا و خوراکی به قدر کافی برای او تهیه کرده یا به او آموزش‌های لازم در این باره را داده‌اید.

در این موارد، کودک را تنها نگذارید درباره برخی کودکان و در برخی شرایط، تنها گذاشتن کودکان به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. این موارد ممنوع عبارتند از:

کودکان زیر دبستان به ویژه برای مدت زمانی بیش از نیم ساعت نباید در خانه تنها گذاشته شوند.

تنها گذاشتن در صورتی که تلفن خانه قطع است. کودک باید امکان تماس تلفنی با شما، پلیس یا افراد قابل اعتماد نزدیک خانه را داشته باشد.

اگر کودک می‌ترسد و ناآرام است. توجه به احساسات فرزند حتی در سنین نوجوانی نیز اهمیت دارد. در مقابل اگر خود شما نیز بسیار نگران هستید، این کار را به تعویق بیندازید.

کودک مهارت‌های ضروری را (مواردی، چون تلفن زدن، قفل کردن در و باز کردن آن، آماده کردن غذا برای خود، توان مدیریت موقعیت‌های اورژانسی و ...) فرا نگرفته است.

تنها گذاشتن برای زمان طولانی- برای سنین دبستان بیش از پنج، شش ساعت نباشد و در دوره دبیرستان بیش از ۱۰، ۱۲ ساعت نباشد.

اگر بیش از یک فرزند دارید و این فرزندان رابطه خوبی با هم ندارند، آن‌ها را با هم تنها نگذارید.

انتهای پیام/
منبع:روزنامه خراسان
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

دانلود آهنگ جديد مجيد ماندگاري بنام دود شد

کلیدواژه: اخبار ورزشی بسکتبال والیبال

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۵۰۰۵۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فوتسال به شب‌های حساس رسید/ سومین تیم نیمه نهایی والیبال مشخص شد
 • ارز دولتی چه تأثیری بر روی قیمت تمام شده محصولات دارد؟
 • اتاق کودک به صحن مسجد النبی اضافه شد
 • بیش از ۱۵۰ کودک بازمانده از تحصیل در قزوین شناسایی شد
 • ارز دولتی تأثیری بر روی قیمت تمام شده محصولات ندارد
 • آموزش سلام کردن به کودکان
 • ساعت خواب با چاقی کودکان ارتباط دارد؟
 • از آثار منفی کودک آزاری بیشتر بدانیم
 • بیش از ۲۲۰ میلیون ریال به حوزه کودکان کار در اراک تخصیص یافت
 • تحریم ها کودکان سیل زده را از کمک های بین المللی محروم کرد
 • کودکان و نوجوانان مکبر و موذن، مسابقه می‌دهند
 • اعضای مرجع ملی حقوق کودک از دادگاه اطفال استان تهران بازدید کردند
 • فیلم کوتاه حرمان در کرج آماده نمایش شد
 • ارتباط ساعت خواب با چاقی در کودکان
 • ۸ تیم پایانی فوتسال بسیج مشخص شدند/ بسکتبال وارد پلی آف شد
 • یزد| سهل‌انگاری که سبب مرگ ۲ کودک در شهرستان میبد شد
 • اکران فیلم های کودک و نوجوان همزمان با جشنواره در سراسر کشور
 • دو خبر کوتاه از آستارا و رشت
 • تور‌های توکیو در انتشار توپ‌های ایرانی/ راه سخت تا کسب مجوز