تهران - ایرنا - بازداشت چندین عضو سرشناس حزب کنگره مردمی و مقام های دولت «عمر البشیر» رئیس جمهوری مخلوع سودان، دیدار رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا با مقام های شورای نظامی، بازنشست شدن اجباری افسران بلندپایه امنیتی و اطلاعاتی در صدر اخبار سودان بوده است.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز،ساعاتی پس از انتشار خبر متهم شدن رئیس‌ جمهوری پیشین سودان به پولشویی، منابع خبری بامداد یکشنبه از بازداشت چندین تن از اعضای حزب کنگره مردمی (حزب حاکم) این کشور خبر دادند.
«احمد هارون» رئیس حزب کنگره مردمی یمن و «علی عثمان» معاون اول البشیر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.
همچنین خبرها از بازداشت «احمد ابراهیم الطاهر» رئیس پیشین مجلس نمایندگان سودان و انتقال وی به زندان کوبر خارطوم حکایت دارد.
از سوی دیگر «نافع علی نافع» یکی از اعضای ارشد کنگره مردمی سودان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
در همین راستا، دادستان کل سودان در بیانیه ای خواستار لغو مصونیت افسران دستگاه امنیت و اطلاعاتی شده است.

*بازنشستگی اجباری فرماندهان ارشد ارتش و افسران دستگاه امنیتی و اطلاعاتی توسط شورای نظامی سودان از دیگر اخبار مهم این کشور است.
پس از بازنشسته شدن اجباری «عوض بن عوف» وزیر دفاع دولت البشیر و رئیس پیشین شورای نظامی انتقالی سودان، این بار هشت تن دیگر از افسران بلندپایه بازنشست اجباری شدند.
براساس این حکم که «عبدالرحمن البرهان» رئیس شورای نظامی انتقالی سودان آن را قرائت کرد، هشت نفر از سپهبدهای دستگاه امنیتی و اطلاعاتی این کشور بازنشست شدند.

**رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا نیز به دیدار مقام های شورای انتقالی و مخالفان سودانی رفت.
«موسی فکی» روز شنبه با ژنرال «عمر زین العابدین» رئیس کمیته سیاسی شورای نظامی انتقالی سودان در کاخ ریاست جمهوری دیدار کرد.
به گفته رسانه های سودانی، در این دیدار، نقش اتحادیه آفریقا برای کمک به سودان برای عبور از این مرحله مهم از تاریخ سیاسی این کشور تاکید شده است.
فکی در این دیدارها اعلام کرد: سودان یک کشور محوری در قاره آفریقا است و ما انقلاب مردمی در این کشور و نقش مهم نیروهای مسلح را به درستی دریافته ایم.
رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا در دیدار با مقامات سودان بر اهمیت تلاش ها جهت همگرایی بیشتر تاکید و گفت: توافق سیاسی میان گروه های سیاسی در دوره انتقالی یک موضوع کاملا بنیادی و مهم است.
فکی همچنین با نمایندگان سندیکای کارگری سودان و سازمان های جامعه مدنی، نماینده حزب اتحاد دمکراتیک و هیات جبهه ملی تغییر به ریاست «غازی صلاح الدین» رئیس شورای این جنبش دیدار کرد.
غازی به موضوع مهلت 15 روزه ای اشاره کرد که اتحادیه آفریقا به سودان داده است.
این رهبر جنبش ملی تغییر تاکید کرد:در این شرایط، مجازات سودان مفید نخواهد بود بویژه آن که فرصت یافتن راه حل برای خروج از بحران سیاسی در کشور وجود داشته باشد.
از سوی دیگر فکی در دیدار با «علی الحاج» دبیرکل حزب کنگره مردمی سودان که آن را مفید توصیف کرد، هم گفت که اتحادیه آفریقا تصمیم دارد با دولت های نظامی تعامل نداشته باشد.
دبیرکل حزب کنگره مردمی سودان تصریح کرد که حزبش از واگذاری قدرت به دولت غیر نظامی حمایت می کند و اقدامی که ارتش انجام داد در واقع برای جلوگیری از کشیده شدن کشور به ناآرامی و هرج و مرج بود.
ارتش سودان 11 آوریل (22 فروردین ماه) در نتیجه اعتراضات چهارماهه مردم، عمر البشیر را از ریاست جمهوری خلع کرد و شورای نظامی قدرت را به مدت دوسال در دست گرفت و وعده داد که انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در این مدت برگزار و قدرت به یک دولت مردمی منتخب واگذار شود.
وعده های نظامیان، نتوانست تظاهرکنندگان را آرام کند و مردم معترض خواستار برگزاری انتخاباتی دمکراتیک و شفاف و واگذاری فوری قدرت به دولتی منتخب شدند.
اتحادیه آفریقا هم در واکنش به حوادث جاری در سودان دوشنبه گذشته (26 فروردین ماه) این کشور را تهدید کرد که در صورتی که تا 15 روز، ارتش به نفع یک دولت سیاسی غیر نظامی کنار نرود، عضویتش در این اتحادیه تعلیق خواهد شد.
شبس**9363**1917

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مزرعه‌ای سبز در دل زمین‌های خشک آفریقا

کشت گسترده سیب‌زمینی شیرین، بادام زمینی و فلفل دلمه‌ای قرمز در زمین‌های خشک و وسیع جنوب شرق آفریقا، شرایط و دیدگاهی متفاوت برای مزارع گروهی در لیلونگوه، پایتخت کشور مالاوی به وجود آورده است.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، Horizon Farm یکی از مزارع گروهی در مالاوی است که با وجود عبور از یک تابستان طولانی و در حالی که بقیه زمین‌های منطقه کاملا خشک و در انتظار بارش باران هستند، سیب‌زمینی‌های شیرین و فلفل‌های دلمه‌ای کاشته شده در آن جوانه زده و با سرعت رشد می‌کنند.

این مزرعه تحت حمایت برنامه Feed The Future"" که ابتکار دولت ایالات متحده آمریکا برای تامین امنیت غذایی جهان و رفع ناامنی ناشی از گرسنگی و کمبود مواد غذایی است، از چندین تکنولوژی‌ کشاورزی نظیر سنسورهای تحلیل آب و هوا و نوآوری‌های مبتنی بر سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) بهره می‌برد که البته مهم‌ترین این فناوری‌ها، آبیاری قطره‌ای است. این تکنولوژی با تبدیل زمین‌های خشک و خاکی آفریقایی به مزارعی سرسبز و قابل کشت، به اهالی مالاوی برای تأمین امنیت غذایی حتی خارج از فصل بارانی، کمک می‌کند و امکان تولید موادغذایی مختلف در طول سال را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. هدف Feed the Future از این حمایت‌ها بهبود بهره‌وری کشاورزی، برطرف کردن فقر و کاهش گرسنگی و سوء تغذیه در مالاوی است.

البته مالاوی در گذشته نیز از شیوه‌های گوناگون آبیاری همچون استفاده از آب‌فشان‌ها و پمپ‌های آب بهره برده ولی استفاده از آبیاری قطره‌ای برای نخستین بار  است که در این کشور مرحله اجرا درآمده و از آنجایی که روش‌های قبلی نیازمند حجم بالایی از آب بوده‌اند، این شیوه جدید به طرز چشمگیری با موفقیت همراه بوده است چرا که آب را به صورت قطره‌ای و مستمر از طریق لوله‌های پلاستیکی سوراخ‌شده و در مقادیر بسیار پایین به ریشه‌های گیاهان رسانده و حدود ۳۵ تا ۵۰ درصد از مصرف آب می‌کاهد.

موفقیت این مزرعه سبب شده است که دیگر سازمان‌های فعال در بخش کشاورزی و سازمان‌های غیر دولتی که به دنبال حداکثر بهره‌وری از زمین و کمک به جوامع خود هستند نیز به استفاده از این روش مقرون به صرفه روی بیاورند. این سازمان‌ها به منظور بهبود بهره‌وری کشاورزی خود، به تهیه بسته‌های آبیاری قطره‌ای (drip kits) اقدام کرده‌اند.

از سوی دیگر استفاده از این فن‌آوری از حمایت‌های دولتی برخوردار است و در ۱۰ مزرعه گروهی شهر لیلونگوه با فعالیت دو هزار خانواده کشاورز اجرا می‌شود و استفاده گسترده از آن منجر به ایجاد یک دیدگاه کلی در کشور برای حل بحران "ناامنی غذا" شده است.

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

دانلود آهنگ جديد مجيد ماندگاري بنام دود شد

کلیدواژه: سياسي سودان آخرين تحولات

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۵۰۰۵۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سودان آرام نمی‌شود!
 • مصلای بزرگ لارستان، پروژه ای که 20 سال از بی توجهی آن می گذرد/ مقصر چه کسی هست؟
 • واکنش شورای نظامی سودان به اعتراضات
 • اشتغال پایدار از دالان مهارت آموزی می گذرد
 • تظاهرات میلیونی مردم سودان ضد حاکمان نظامی
 • در هوآوی چه می گذرد؟ (+گزارش تصویری)
 • دعوت نیروهای «آزادی و تغییر» سودان به حرکت میلیونی
 • دعوت نیروهای «آزادی و تغییر» سودان به حرکت میلیونی برای ایجاد حکومت مدنی
 • واکنش شورای نظامی سودان به اعتراضات : ارتش به پادگان‌ها باز نخواهد گشت
 • یک بام و دوهوای عربی
 • اتحادیه اصناف سودان: برای اعتصاب فراگیر آماده‌ایم
 • پدافند غیرعامل در مواضع نظامی به دفاع عمق داده است
 • شورش و اعتصاب دوباره مردمی در سودان
 • شکست مذاکرات مخالفان و شورای نظامی/ شورش و اعتصاب دوباره مردمی در سودان
 • تحولات سودان|جلوگیری از اجرای حکم قضایی علیهقوش/ شورای حاکمیتی و شکاف در ائتلاف آزادی و تغییر
 • فراخوان برای اعتصاب سیاسی عمومی در سودان
 • بهره‌مندی برابر دو اتحادیه قرآنی از بودجه / ادغام، بخشی از ظرفیت قرآنی نظام را نابود می‌کند
 • در دهیاری‌های استان بوشهر چه می‌گذرد/ جوان‌گرایی در سطح مدیران کشور ضروری است
 • مذاکرات شورای نظامی سودان و معارضان شکست خورد