به گزارش به گزارش امتداد به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، سعید محمد در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: با برقراری ثبات و رفع آبگرفتگی در استان گلستان به خصوص شهرهای آق قلا و گمیشان، کانالی بالاتر از وشمگیر بر روی گرگان رود احداث شده که عملکرد این کانال مانند سوپاپ اطمینانی برای گرگان رود است که با طغیان این رود آب‌های مازاد به کانال سرازیر شوند ظرفیت این کانال چیزی حدود ۴۰ الی ۵۰ متر مکعب در ثانیه است که در نهایت آب‌ها به محدوده طبیعی به نام حوض شورریخته می‌شود. گفتنی است ظرفیت این حوض شور حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب است البته احداث چنین کانالی و همه اقدامات انجام شده ما درمان اساسی نیست.

او ادامه داد: درمان اساسی، احداث سدهایی است که پیشتر هم پیش بینی شده بودند و از آن میان می‌توان به سد نرماب، چهل چای‌و خرمالو اشاره کرد زیرا این رودخانه بیشترین سهم جاری شدن سیل را به خود اختصاص می‌دهند و به این خاطر نیازمند سد هستند.

دکتر محمد از احداث ۸۵ درصدی سدهای نرماب، چهل چای و خرمالو خبر داد و تصریح کرد: ساخت این سدها را قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) برعهده دارد. تأخیرهای ایجاد شده در اجرای این پروژه به سبب نبود منابع مالی کافی و عدم تخصیص آن بوده است. اگر منابع کافی تخصیص یابد این سدها امسال به بهره برداری می رسند.

او از پیش بینی سدهای متناسب با رودخانه‌های استان لرستان و ایلام خبر داد و افزود: دوره‌ای بود که هجمه زیادی به صنعت سدسازی کشور وارد شدو سدهای ساخته شده زیر سوال رفتند دلیل آن‌هم خشکسالی مکرر کشور بود. با توجه به شرایط غیر قابل پیش بینی آب و هوایی کشور نباید بخاطر خشکسالی و ترسالی، برنامه ریزی صرف داشته باشیم طراحی‌ها باید بر اساس برنامه ریزی های ۱۰۰ یا ۲۰۰ ساله انجام شود.

دکتر محمد ادامه داد: بعد از مغفول ماندن صنعت سدسازی در کشور، اخیراً اقدامات خوبی صورت گرفته، ایجاد سد بختیاری و ارتفاع دادن به سد دز مشمول سرعت بخشی شده‌اند.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) گفت: قطع راههای ارتباطی و پل‌ها از عمده مشکلاتی بود که گریبانگیر استان‌های ایلام و لرستان شد اما با همکاری نیروهای امدادی سپاه و هلال احمر و ارتش و سایر نیروهای مسلح بخوبی این مشکلات رفع شد.

او از توافق فی مابین قرارگاه و وزارت راه و شهرسازی برای جایگزین کردن راههای ارتباطی شهرهای استان لرستان و ایلام خبر داد و افزود: راههای جدید در حاشیه امنیت قرار خواهند داشت اما عملیاتی شدن آنها زمان بر است با احداث پلهای موقت بر روی رودخانه سمیره، پل ارتباطی میان ایلام و لرستان برقرار شده است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) گفت: وضعیت راههای استان‌های لرستان و ایلام تا یک ماه آینده به وضعیت متعادل می‌رسد.

دکتر سعید محمد افزود: احداث پل‌های دائمی میان شهری در استان‌های سیل زده تا یک سال آینده به اتمام می‌رسد.

دریادار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه در ارتباط زنده تصویری با این برنامه گفت: در حادثه سیل استان خوزستان، اولین تجربه بسیج دریایی بدست آمد. در این حرکت امدادی بالغ بر ۱۰۰ فروند شناور و قایق بسیجی و حدود ۲۰۴ شناور سپاه همکاری و حضور داشتند. در این اقدام ۳ محور امدادی ایجاد کردیم.

او ادامه داد: در این تجربه بسیج دریایی، ۷۰ شناور در سوسنگرد، ۶۰ شناور در حمیدیه و ۱۷۴ فروند شناور هم در اهواز مستقر شدند.

دریادار تنگسیری از احداث ۱ بیمارستان صحرایی با ۱۱ مجموعه تخصصی در یادمان شهدای هویزه خبر داد و افزود: این بیمارستان بسیار مجهز است در این مرکز ۱۱ متخصص بکارگیری شدند گفتنی است ما تا زمانی که آبگرفتگی ها کاملاً فروکش کند در منطقه خواهیم ماند.

تنگسیری تصریح کرد: در جنوب شوش نبود یک پل ارتباطی میان ۱۵ روستا احساس می‌شد که البته با تلاش گروه مهندسی ما این پل ساخته و به مورد استفاده این ۱۵ روستان رسید. در شمال اهواز و جنوب شوش و شوشتر آبگرفتگی ها فروکش کرده و ارتباط خودرویی برقرار است اما هنوز برای روستاهای حاشیه رود کرخه قایق و شناور مستقر است.

true برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true

منبع: امتداد نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بنیاد مسکن اردبیل 1100 منزل آسیب دیده سیل لرستان را بازسازی می کند

اردبیل- ایرنا- بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل بازسازی یک هزار و 100 واحد مسکونی آسیب دیده سیل اوایل امسال در استان لرستان را بازسازی می کند.

فرهاد سبحانی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: بازسازی شهر معمولان و 125 روستای شهرستان پلدختر به استان اردبیل واگذار شده است.
افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل با تشکیل ستاد معین عملیات بازسازی را از روزهای نخست وقوع سیل بر عهده گرفته و بر این اساس ارزیابی های فنی برای اقدامات اجرایی به اتمام رسیده است.
وی بیان کرد: بنیاد مسکن استان اردبیل در شهر معمولان 300 واحد آسیب دیده از سیل را بازسازی می کند که 185 واحد آن به علت قرار گرفتن در بستر خطرآفرین رودخانه قرار است با جا به جایی، در محل جدید احداث شود.
وی اضافه کرد: 800 واحد مسکونی آسیب دیده نیز قرار است در سطح 125 روستای سیل زده شهرستان پلدختر توسط با ستاد معین بنیاد مسکن استان اردبیل بازسازی شود.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل همچنین اعلام کرد: قرار است با نظارت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل، یکهزار و 400 واحد آسیب دیده از سیل نیز در سطح شهر معمولان و روستاهای شهرستان پلدختر تعمیر شود.
وی از تدوین برنامه زمان بندی شده برای اتمام همه اقدامات بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل در لرستان توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل تا آذرماه امسال خبر داد.
سبحانی همچنین اعلام کرد: تعمیر واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل توسط بنیاد مسکن استان اردبیل نیز تا 15 تیرماه به تمام می رسد.
وی گفت: برای امر بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل در روستاهای لرستان، علاوه بر160 کیسه سیمان رایگان اعطایی از سوی بنیاد مستضعفان به هر واحد آسیب دیده، 400 میلیون ریال وام شامل 100 میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می شود.
سبحانی اضافه کرد: علاوه بر این با نظارت بنیاد مسکن، 150 میلیون ریال وام معیشتی نیز به آسیب دیدگان از سیل پرداخت می شود که 50 میلیون ریال آن بلاعوض خواهد بود.
وی بیان کرد: علاوه بر این بابت اسکان موقت روستاییان آسیب دیده از سیل هم که منزل مسکونی آنها قابل سکونت نیست، پرداخت 60 میلیون ریال کمک بلاعوض پیش بینی شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل افزود: در شهر معمولان نیز پرداخت 500 میلیون ریال وام بازسازی، 150 میلیون ریال وام معیشتی و 120 میلیون ریال کمک بلاعوض بابت اسکان به سیل زدگانی که منزل مسکونی آنها تخریب شده و یا قابل سکونت نیست، پیش بینی شده که عملیات پرداخت آن پس از ارزیابی های کارشناسی آغاز شده است.
وی از آغاز عملیات اولیه ساخت واحدهای مسکونی آسیب دیده در شهر معمولان و مناطق روستایی شهرستان پلدختر توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل از جمله مرحله آواربرداری 100واحد، صدور پروانه ساختمانی و واگذاری طرح ساخت به پیمانکاران خبر داد.
سبحانی با اشاره به حضور و فعالیت 65 نیروی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل در شهر معمولان و 125 روستای شهرستان پلدختر برای بازسازی مناطق سیل زده گفت: در مناطق روستایی احداث واحدهای مسکونی بر اساس طرح هادی موجود و در چارچوب فنی و در مناطق ایمن سازی شده انجام می شود.
بر اساس اعلام احمد مرادپور معاون امور عمرانی استانداری لرستان، سیل 12 فروردین ماه امسال به 18 شهر و یکهزار و 200 روستای این استان خسارت زد و موجب تخریب کامل یک هزار و 855 واحد شهری و 15 هزار و 550 واحد مسکونی روستایی در لرستان شد.
بنا به اعلام مسئولان این استان، پنج هزار و 875 واحد مسکونی شهری و 12 هزار و 247 مسکن روستایی لرستان نیز در جریان سیل فروردین ماه آسیب دیده اند و نیازمند تعمیر هستند.
همچنین سیل فروردین امسال لرستان موجب خسارت 80 هزار میلیارد ریالی به زیرساختها و 15 هزار میلیارد ریالی به بخش کشاورزی لرستان شد.
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل که تجربه حضور در بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه را داشت، بنا به تصمیم مسئولان ستاد بحران، به عنوان ستاد معین بازسازی شهر معمولان و 125 روستای شهرستان پلدختر را بر عهده گرفت.
1905/6016

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

دانلود آهنگ جديد مجيد ماندگاري بنام دود شد

منبع این خبر، وبسایت www.emtedadnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۵۰۰۵۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شروع فعالیت شناور ایرانی در مسیر چابهار-مسقط/ آغاز مذاکراه برای راه اندازی خط دریایی مسافری چابهار-کراچی
 • شرحی مستند بر راهبری یکساله منابع و برنامه توسعه ایلام
 • بیش از هزار کتب درسی به مناطق سیل زده لرستان ارسال شد
 • تشدید سردرگمی آمریکا میان سیاست های بازدارندگی و رویارویی
 • عملکرد قابل قبول هیات کبدی مازندران
 • مشارکت صنایع در بازسازی مناطق سیل زده لرستان
 • پرداخت بالغ بر ۱۶ میلیارد تسهیلات بلاعوض به سیل زدگان لرستان
 • بهره مندی ۱۲۰ نفر از کودکان و دانش آموزان مناطق سیل زده از خدمات تیم سحرهلال احمر ایلام
 • تسهیلات بازسازی با ضمانت زنجیره‌ای به سیل‌زدگان لرستان پرداخت می‌شود
 • کاروان سلامت هلال احمر ایلام به روستاییان سیل زده خدمت رساند
 • ارسال کتب کمک آموزشی به مناطق سیل‌زده لرستان
 • میزان خروج بیماران از استان ایلام جهت درمان به سایر استان‌ها قابل تامل است
 • فرمانده سپاه لرستان: اصحاب رسانه سربازان خط مقدم انقلاب اسلامی هستند
 • ساخت منازل سیل زدگان با جهاد همبستگی ملی/ احداث 450 واحد منزل در گلستان
 • 5 علتی که آمریکا جرات رویارویی نظامی با ایران را ندارد/ وقتی بلوف آمریکایی با آرزوی های جنگ طلبان گره می خورد
 • 1.5 تن مواد غذایی اهدایی کردستان به سیل زدگان ایلام اهدا شد
 • کمک یک میلیارد ریالی دانش آموزان و معلمان ایلام به مناطق سیل زده
 • عملکرد آقای سلطانی فر قابل تقدیر است/ با طرح استیضاح مخالفم
 • یکی از مشکلات ما، مصرف‌گرایی است/ اشرافیگری متأسّفانه از طبقات بالا سرریز می‌شود به طبقات پایین