به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، امروزه از ربات‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله پزشکی، امداد و نجات، انجام کار‌های ساخت و نصب، نیروی پلیس، فضانورد، غریق نجات و حتی در زمینه خاموش کردن آتش استفاده می‌شود.   در این بین استفاده از ربات‌های آتش نشان چند سالی است که مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است؛ تکنولوژی که با توجه به حرارت بالا و افزایش خطر مرگ و میر آتش نشان‌ها و صعب العبور بودن برخی مسیر‌ها برای خاموش کردن آتش، استفاده از ربات‌های آتش نشان می‌تواند بسیار اثربخش باشد.  
در یکی از جدیدترین موارد استفاده از ربات آتش نشان، یکی از نمونه‌های ساخته شده به کمک ۴۰۰ آتش نشان فرانسوی آمد و سهم زیادی در خاموش کردن آتش کلیسای نوتردام داشت.   در این حادثه هیچ شهروند یا آتش نشانی کشته نشد و آتش نشان‌ها موفق شدند با استفاده از فناوری‌های به کار رفته در ربات کلیسای ۸۵۰ ساله را نجات دهند.  
ربات آتش نشان به کار رفته دراین ماموریت Colossus نام دارد که می‌تواند آب را با سرعت به ارتفاع مورد نظر برساند. شلنگ‌های بلند آب به ربات متصل می‌شود و به این ترتیب می‌تواند وارد محوطه‌های خطرناک شود.  
کارشناسان اعتقاد دارند درسال‌های نه چندان دور ربات‌های آتش نشان جانشین انسان‌ها می‌شوند و به این ترتیب میزان تلفات انسانی دراین شغل کاهش می‌یابد و آتش با سرعت بیشتری مهار می‌شود.  
ربات‌های آتش نشان به دو روش عمده به کمک آتش نشان‌ها می‌شتابند، ازجمله با ایمن کردن محیط و خاموش کردن آتش سبب افزایش ایمنی آتش نشان می‌شوند و با ارسال آب به میزان فراوان به منطقه مورد نظر این امکان را به آتش نشان می‌دهند تا به انجام کار‌های دیگر بپردازد و به این ترتیب آتش زودتر خاموش می‌شود.  
رباتی که در جدیدترین عملیات اطفای حریق درکشور فرانسه مورد استفاده قرار گرفت، تنها دومتر و نیم طول دارد و با وزنی حدود ۵۰۰ کیلوگرم قادر به حمل حدود ۵۰۰ کیلوگرم انواع تجهیزات مورد نیاز است.   از جمله مشهورترین ربات‌های آتش نشان می‌توان رباتی به شکل مار را نام برد که به وسیله محققان ژاپنی دانشگاه Tohoku و Hachinohe در کشور ژاپن ساخته شده است. این ربات می‌توان آب را با استفاده ازموتور‌های تعبیه شده برروی بدنه خود به مناطق غیرقابل دسترس برای آتش نشان‌های انتقال دهد.  
ربات آتش نشان مشهور دیگر SAFFiR نام دارد که به وسیله نیروی دریایی آمریکا ساخته شده و از گونه ربات‌های انسان نماست.   افزون بر ربات ها، هواپیما‌های بدون سرنشین نیز درماموریت‌های خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار می‌گیرند. پهپاد‌ها می‌توانند تا ارتفاع مناسب پرواز کنند و به آتش نشان‌ها درباره وسعت و شدت آتش سوزی اطلاعات مورد نیاز را ارائه کنند.  
از پهپاد‌های امدادی همچنین می‌توان برای شناسایی افراد درمحاصره آتش استفاده کرد و به نجات آن‌ها پرداخت. از ربات‌ها برای ورود به مناطق پرخطر، چون هسته نیروگاه‌های اتمی یا ورود به مناطق زلزله زده نیز استفاده می‌شود و به این ترتیب سبب نجات جان انسان‌ها می‌شوند.   منبع: popularmechanics   انتهای پیام/ ربات‌هایی که کلیسای نوتردام را خاموش کردند

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پول نرسد، چراغ قطعه‌سازی خاموش می‌شود

به اعتقاد دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ایران در صورتی که تدابیر لازم برای پرداخت تسهیلات ۷۰۰۰ میلیارد تومانی آن هم به صورت اضطرار به قطعه‌سازان و خودروسازان اتخاذ نشود، صنعت قطعه‌سازی با توقف جدی ناشی از عدم تأمین مواد اولیه مورد نیاز روبرو شده و زمین‌گیر خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مازیار بی گلو در نشست خبری انجمن سازندگان قطعه و مجموعه‌های خودرویی ایران که امروز (شنبه) در جمع اصحاب رسانه برگزار شد، گفت: مشکل همیشگی تأمین نقدینگی سالیان سال است که گریبان‌گیر صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی شده است. در پی مصوبه‌ای که دولت در سه ماه سوم سال ۱۳۹۷ در رابطه با ارائه تسهیلات ۴,۰۰۰ میلیارد تومان و ۷,۰۰۰ میلیارد تومان معادل ۸۴۴ میلیون یورو به قطعه سازان به تصویب رساند و پس از ارائه ۴,۰۰۰ میلیارد تومان اولیه‌ای که به قطعه‌سازان توزیع شد، دیگر هیچ اتفاقی تا همین امروز برای تخصیص باقی این تسهیلات علیرغم همه پیگیرها و نامه‌نگاری‌ها انجمن قطعه‌سازی و خودروسازان از سوی بانک مرکزی و معاون اول رئیس جمهور، اقدامی صورت نگرفت.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرویی اظهار کرد: در تاریخ ۲۲ اسفند ماه سال گذشته، نامه‌ای از طرف هر دو انجمن قطعه‌سازان و خودروسازان به آقای جهانگیری ارسال شد که طی آن ما اعلام کردیم که در صورت عدم دریافت این ۷۰۰۰ میلیارد تومان، صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی ایران به شدت دچار بحران خواهد شد. ظرف شش روز ایشان نامه‌ای را به بانک مرکزی ارجاع داده و نظر مساعد خود را برای تخصیص این تسهیلات اعلام کردند. اما تا پایان اردیبهشت ماه اتفاقی نیفتاد. مجدد انجمن قطعه‌سازی نامه‌ای ۱۴ اردیبهشت ماه به رئیس کل بانک مرکزی ارسال کرد که ضمن آن به رشد سه برابری تهیه مواد اولیه و نبود فرصت کافی قطعه‌سازان و خودروسازان در تأمین مواد که منجر به عدم اطمینان در صنایع و سوءاستفاده دلالان و سودجویان می‌شود، تاکید کرد.

بی گلو افزود: در این نامه از رئیس کل بانک مرکزی درخواست شد تا تدبیری اتخاذ شود تا تسهیلات ۷۰۰۰ میلیارد تومانی به صورت اضطرار در اختیار صنایع قطعه‌سازی و خودروسازی قرار گیرد؛ چراکه در صورت تعلل در پرداخت این تسهیلات از خردادماه، مجدد صنایع قطعه‌سازی به دلیل عدم تأمین مواد اولیه مورد نیاز متوقف خواهند شد.

دبیر انجمن قطعه سازان تصریح کرد: در ۲۵ اردیبهشت ماه از سوی بانک مرکزی دریافت کردیم که تعجب ما را برانگیخت. بانک مرکزی از دو رسالت اصلی خود یعنی حفظ ارزش پول ملی که بر همه عیان است و موضوع مطالبات ارزی از محل فروش دارایی‌های ملی کشور که طبق آمار بانک‌های جهانی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار است، باز مانده است. اعتبارات بانک مرکزی در پاسخ به نامه مذکور اعلام کرد که بر اساس ماده ۶ آئین نامه تسهیلات و تعهدات کلان، حداکثر مجموع تسهیلات و تعهدات به هر ذینفع واحد نباید از ۲۰ درصد سرمایه پایه مؤسسه اعتباری تجاوز کند. از این رو اعطای تسهیلات از سوی بانک‌ها به قطعه سازان و خودروسازان با رعایت سایر ضوابط و مقررات امکانپذیر است بنابراین متقاضیان می‌توانند تقاضای خود را همراه با توجیهات فنی، مالی و اقتصادی کافی نزد بانک‌های عامل مطرح و از آن طریق پیگیری کنند.

وی با تاکید بر اینکه این نامه موجب بهت قطعه سازان شد، افزود: در جنگ اقتصادی که در خط مقدم آن قطعه‌سازان و خودروسازان قرار گرفته‌اند، ما به عنوان سرباز این جنگ جلو فرستاده شده‌ایم؛ اما سیستم اقتصادی حاضر به همکاری نیست و در صورت ادامه این روند تا ۲۰ روز آینده، صنعت قطعه‌سازی قطع به یقین زمین‌گیر خواهد شد. اگر بانک مرکزی در شرایط ویژه قرار دارد باید قبول کند که ما هم دچار تحریم‌ها هستیم و باید دست ما را بگیرند. نهادهایی که عدم همکاری و حمایت از این صنعت را به اثبات رسانده و کارشکنی می‌کنند، باید مسئولیت ۷۵۰ هزار شغل را برعهده بگیرند.

وی مدعی شد: قطعه‌سازان برادری خود را یک بار به اثبات رسانده‌اند، به طوری که شاهد بودیم با آغاز پرداخت تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی، ظرف چهار هفته میزان تولید قطعه را صد درصد افزایش داد.

دبیر انجمن قطعه سازان ضمن تاکید بر اینکه در حال حاضر تمامی خرید مواد اولیه صنعت قطعه به صورت نقدی انجام می‌شود، اظهار کرد: آنچه که در گذشته با یک میلیارد تومان می‌توانستیم خریداری کنیم، اکنون باید ۲۰ میلیارد تومان بابت همان خرید هزینه کنیم. نه تنها ارزش پایه پولی ما از بین رفته بلکه خریدهای ما از مدت‌دار به نقد و چه بسا پیش پرداخت تبدیل شده است.

وی افزود: همه این‌ها برای نهادهای درگیر علی‌الخصوص بانک مرکزی توضیح داده شده است؛ اما هیچ درک مشترک از این قضیه وجود نداد و ما به صراحت اعلام می‌کنیم از این پس هر اتفاقی که بیفتد، دلیلش عدم تأمین نقدینگی از جانب بانک مرکزی و نهادهای کارشکن است. انجمن قطعه‌سازی در کنار دو خودروساز بزرگ وظیفه خود که رونق تولید ملی بوده را پیگیری کرده و راهکارهای رونق را اعلام کرده و در این میان لازم است، نسبت به اجرایی شدن آن اقدام شود.

انتهای پیام

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تشکیل پرونده تک‌خوانی یک زن در ابیانه

عذرخواهی علیرضا بیرانوند از نیروی انتظامی

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۵۰۰۷۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • الگوریتمی برای بهبود عملکرد ربات‌ها در محیط انسانی
 • در آزمایشگاه رباتیک فیسبوک چه می‌گذرد؟ +عکس
 • ربات دو پای فورد برای حمل و نقل پستی +عکس
 • کویت: اوضاع منطقه حساس و بسیار خطرناک است
 • الجارالله: اوضاع منطقه حساس و بسیار خطرناک است
 • کویت: اوضاع منطقه بسیار خطرناک است
 • اوضاع منطقه حساس و بسیار خطرناک است
 • دوره آشنایی با آئین نامه اجرایی حمل و نقل مواد خطرناک برگزار شد
 • دبیر انجمن قطعه‌سازان: پول نرسد، چراغ قطعه‌سازی خاموش می‌شود
 • پرفشاری خون، قاتلی خاموش در جوامع کنونی
 • تولید ربات ارزان برای یاری کهنسالان
 • پرستار رباتیک سلامت کودکان را رصد می کند
 • آغاز ثبت نام برای جذب آتش نشان در هرمزگان
 • درآمد ۵ کشور دنیا از دانشجویان بین‌المللی ۲۵ درصد GDP ایران
 • رباتی که سلامت دانش‌آموزان را بررسی می‌کند + عکس
 • رباتی که هر گیاهی را آفتابگردان می‌کند + فیلم
 • بررسی سلامت کودکان با ربات جعبه‌ای!
 • ربات دوپای فورد را ببینید که قدم‌زنان بسته‌ها را دم در خانه‌تان می‌آورد + ویدئو
 • توبه و استغفار دو عامل خاموش‌کننده آتش سوزان گناهان/ بخشیدن خطای دیگران، کلید بخشش خداوند در شب های قدر است