معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در بخش دوم گفتگوی خود با خبرگزاری دانشجو از دلایل نبود پیوند مناسب دانشگاه‌ها با صنعت و تقاضا برای پایان‌نامه‌های دانشگاهی گفت.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو؛ نگاه عمیق به پژوهش این امکان را فراهم می‌سازد تا کشوری مثل ایران که از ظرفیت‌های انسانی و جغرافیایی خوبی برخوردار است با سرعت بیشتری به سمت توسعه حرکت کند و از جهان سومی خارج شود.

 

از آنجا که پژوهش می‌تواند نقش کلیدی در تصمیم گیری­‌های کلان یک جامعه در مقایسه با سایر کشور‌های جهان داشته باشد، با محمدرضا موحدی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف به گفتگو نشسته‌ایم در بخش اول این گفتگو درباره بودجه این حوزه و نحوه کاربردی تر شدن بیشتر پژوهش ها صحبت کردیم، برای مطالعه قسمت دوم گفتگو با ما همراه باشید.


دانشگاه شریف بیشترین ارتباط با صنعت را دارد؛ دلیل این چیست؟ چه دستاورد‌هایی داشته‌اید؟
ما به دنبال این بودیم که از پتانسیل اعضای هیئت علمی و دانشگاه، برای رفع نیاز‌های صنعتی و اقتصادی کشور استفاده کنیم. الحمدالله در سال‌های گذشته دانشگاه شریف تعامل خوبی با صنعت داشته و ثمردهی آن با صنعت وضعیت متمایز کننده‌ای با دانشگاه‌های دیگر دارد و در بسیاری از حوزه‌ها صنعت به ما اعتماد کرده است.   در مسئله ارتباط دانشگاه با صنعت، اشکال کار به جایی بر می‌گردد که این ارتباط واقعی شکل گرفته و نیاز وجود داشته باشد، وقتی دانشگاه احساس نیاز می‌کند که در صنعت فعال بوده و بتواند توسعه پیدا کند؛ پس باید نیاز متقابل به وجود آمده، باقی مانده و توسعه پیدا کند.   برای داشتن وضعیتی مناسب باید به سمت دانشگاه رفت؛ اگر این نیاز در دانشگاه پیدا نشود ما با تحریکات و تبلیغات می‌توانیم بعضی از کارها را انجام دهیم، اما صنعت و دانشگاه به صورت موازی، کار خودشان را انجام خواهند داد. دانشگاه مجموعه‌ای از ارزش آفرینی را در جامعه ایجاد می‌کند؛ استاد دانشگاه تحقیقات خودش را به نتیجه می‌رساند؛ اگر این تحقیقات  در راستای نیازی باشد که به او اعلام می‌شود، مورد استفاده قرار خواهد گرفت اما وقتی مشتری در داخل کشور نباشد یا کسی به او نگوید که روی چه موضوعی کار کند؛ استاد دانشگاه تحقیقاتش را بر اساس علایق شخصی خود و یا براساس نیاز بین المللی تنظیم خواهد کرد.  
این امر به دلیل بی اعتمادی نیست؟
نه، از ابتدا به دلیل اعتماد نیست. صنعت سود و درآمد زودبازده می‌خواهد و این عوامل باعث می‌شود به سمت خارج برود به عنوان مثال صنعت خودرو سازی فکر می‌کند چرا باید در دانشگاه سرمایه گذاری کرد تا برای من خودرو برقی طراحی کند، اگر با خارج قرارداد ببندم زودتر به نتیجه می‌رسم. یک راه میانبر مبتنی بر اداره درآمد نفتی است و از این طریق زود‌تر به نتیجه می‌رسند.   عدم سیاست گذاری درست در خصوص ارتباط صنعت و دانشگاه موجب دوری این دو از یکدیگر شده است؛ سیاست گذار‌ی مناسب باعث تشویق صنعتگر به سرمایه گذاری در دانشگاه می شود که توسعه خود را در تعامل با دانشگاه ببیند. اگر این اتفاق رخ ندهد صنعت راه خودش را می رود و دانشگاه هم کار خودش را می‌کند. تا وقتی که این دو باهم تعامل نکنند اعتماد به وجود نخواهد آمد. قطعا اعتماد در یک فرآیند طولانی به وجود خواهد آمد.   برای اینکه صنعت با دانشگاه تعامل درست داشته باشد اول باید زبان یکدیگر را درک کرده و آزمون و خطا داشته باشند، بعد ازمدتی توانمندی تحقیقات علمی به وجود آمده و سهم مناسب در دانشگاه پدیدار شده و فهم مناسب در صنعت به وجود می‌آید. برای اینکه هر دو گروه بتوانند به طور مداوم با هم همکاری کنند نباید صنعت نتیجه بی نقص و سریع از دانشگاه بخواهد؛ در واقع کارکرد دانشگاه این طوری نیست، مثلا اگر صنعت خودرو سازی با دانشگاه قرارداد طراحی خودرو ببندد نباید توقع داشته باشد محصولی در حد شرکتهای مطرح جهان ارائه شود، باید شرکت خودروساز فرصت کافی را در اختیار دانشگاه قرار دهد تا فرآیند درست اتفاق افتاده و حلقه‌های زنجیره‌ای که در صنعت وجود دارد اتصال پیدا کند و بتواند در دراز مدت فن آوری جدیدی ارائه دهد.   یک سمت دیگر این قضیه صنعت کشور است که در بسیاری از حوزه‌ها برای بقای خود احساس نیاز به تکنولوژی جدید نمی‌کند، از مثال خودرو استفاده می‌کنیم، چون به هر حال مردم با این صنعت در گیر هستند؛ وقتی یک خوردوساز بتواند تکنولوژی بیست سال پیش خود را مثل آب خورن به فروش برساند هیچ وقت برای اینکه در بازار بماند سرمایه گذار‌ی نمی‌کند، در حالی که شرکت ها ی مطرح دنیا می‌دانند باید در بازار رقابتی شدیدا فعالیت کنند تا از بازار بیرون انداخته نشوند و در همین راستا شرکت‌ها از دانشگاه استفاده و ازآن جا ایده می‌گیرند، اما صنعت در کشور ما از دانشگاه طرح کلی نمی‌خواهد مثلا از دانشگاه برای رفع مشکلات احتمالی در این صنعت راه حل نمی خواهد. صنعت زمانی به دانشگاه رفته که یا نتوانسته از خارج استفاده کند یا در زمینه‌هایی که تحریم رخ داده، از دانشگاه استقبال می‌کنند.  
با تحمیل فشار، صنعت از دانشگاه استفاده می‌کند؟
بله، نقش عمده را دولت با سیاست گذاری مناسب باید اجرا کند، صنعت ما اکثرا دولتی است و دولت هر زمان که کشور در زمان تحریم باشد از دانشگاه استفاده کرده است. نمونه این را در تحریم قبلی مشاهده کردیم، صنایع از دانشگاه برای طراحی خودرو برقی استقبال کرد به محض اینکه تحریم‌ها کاهش یافت دوباره راه قبلی را پیش می‌گیرد، چون احساس می‌کنند این راه خیلی سریعتر است یعنی شاید این باور هم در آن‌ها وجود داشته باشد؛ یا هیچ سیاست حمایتی مناسبی طراحی نشده که صنعت نفع خودش را در همکاری با دانشگاه ببیند و در این شرایط می‌گویند که پایان نامه‌ها مثلا کاربردی نیستند.   دانشگاه باید چه کاری انجام بدهد وقتی که بازاری برای پایان نامه‌هایش وجود ندارد، دانشگاه نمی‌تواند خودش را به زور به بازار تحمیل کند، ما در فرهنگمان دو عامل داریم یکی فشار فناوری که کشش بازار است و این کشش بازار باید از سوی صنعت وجود داشته باشد که بخواهد و دیگری فشار فناوری که باید از دل دانشگاه بیرون بیاید ، آن هم با تعمیم هزینه تحقیقاتی مناسب برای حمایت از آن‌ها است تا در دانشگاه‌ها فناوری توسعه پیدا کند.
به جایگاه خوب دانشگاه شریف در زمینه قرارداد ارتباط با صنعت اشاره می‌کنم؛ گردش مالی مناسبی که دانشگاه در ارتباطات خود با صنعت دارد باعث شده به لحاظ مبلغ ریالی تقریبا چیزی حدود نصف بودجه تحقیقاتی‌مان درآمد داشته باشیم؛ البته قرارداد‌های ارتباط با صنعت جزء درآمد‌های دانشگاه نیست بلکه این قرارداد صرف کار می‌شود و شاید درنهایت پس از پرداخت هزینه‌های ضمن کار (مثل خرید تجهیزات و خدمات، هزینه های پرسنلی، مالیات و غیره) حدود ۱۵ درصد مبلغ به دانشگاه برسد.
بودجه دانشگاه شریف به صورت دولتی بوده و هزینه بودجه در سال ۹۷ حدود ۱۷۷ میلیارد تومان بود. قرارداد صنعتی ما نصف این بودجه است و شرایط اقتصادی معمولا روی قراداد‌های دانشگاه تاثیر می‌گذارد؛ زیرا بسیاری از شرکت‌هایی که با دانشگاه ما قرارداد می‌بندند اعم از شرکت‌های دولتی یا خصوصی معمولا شرایط اقتصادی، درآمدها و هزینه کارکردشان روی تحقیقات هم اثر می‌گذارد. وصولی قرارداد‌ها معمولا خیلی سخت‌تر و کند‌تر انجام می‌شود اما با وجود همه این مشکلات در سال‌های گذشته از نظر ریالی این مبالغ در حال افزایش بوده البته اگر تورم را هم لحاظ کنیم شاید دانشگاه در جایگاه بهتری قرار بگیرد.   ادامه گفتگوی خبرگزاری دانشجو با معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف را در بخش آخر دنبال کنید...

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: دانشگاه صنعتی شریف پژوهش در دانشگاه ارتباط با صنعت دانشگاه پایان نامه های دانشجویی رساله های دکتری

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۵۰۰۷۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دعوای تقلب بین اصولگرایان بر سر انتخاباتِ بدون حضور اکثریت مردم

فوت ۵۰ نفر بر اثر کرونا در قم| نماینده مجلس: چرا به مردم دروغ می‌گویید؟ | روزانه ۱۰ نفر در قم از بین می‌روند| اولین نفر در ۲۴ بهمن فوت شده| قرنطینه صد‌ها نفر در قم| حرم باید تعطیل شود

ایران در لیست سیاه FATF؛ تشخیص‌دهندگان مصلحت نظام در دسترس نیستند

پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم در تاریخ انقلاب اسلامی؛ ۴۲ درصد در سراسر کشور، ۲۶ درصد در تهران| تاثیر کرونا، حوادث آبان و هواپیمای اوکراینی بر میزان مشارکت

تخریب نمایشگاه عکس اقتصاد مقاومتی در دانشگاه تهران!

خبر بعدی:

عملکرد 98 بانک صادرات را با سود می بندیم

مدیر عامل بانک صادرات ایران در گفت و گویی اطمینان داد که این بانک صورت‌های مالی سال 98 را با سود به پایان خواهد رساند، فروش اموال مازاد با جدیت ادامه خواهد یافت و در آینده نزدیک شاهد عرضه سهام گروه مالی سپهر صادرات در بورس خواهیم بود.

 

به گزارش گروه بانک و بیمه پول نیوز، حجت‌اله صیدی درباره آخرین اقدامات صورت گرفته در بانک صادرات ایران در راستای خروج از زیان و بهبود عملکرد گفت: بر اساس چشم انداز و نقشه راهی که در ابتدا اعلام کردیم، اولین گام ما برای بهبود شرایط در بانک کاهش زیان و ورود به سودآوری بود. این اقدام را با اصلاح ساختار مالی بانک شروع کردیم که شامل بهینه سازی ترکیب سپرده ها بود. سعی کردیم منابع گران قیمت را کاهش دهیم و به سمت سپرده های ارزان قیمت حرکت کنیم، با اقداماتی که صورت دادیم تلاش شد تا وزن سپرده های ارزان قیمت افزایش پیدا کرده و با جذب سپرده های بیشتر سهم از بازار بانک را افزایش دادیم.

مدیر عامل بانک صادرات ایران اظهار کرد: از موارد دیگری که در راستای بهبود آن اقدام شد این بود که هزینه‌های مالی را کاهش دادیم. گاهی برای تامین وجه از بازار بین بانکی به طور شبانه اقدام می‌شد و همین طور گاهی اضافه برداشت بانکی در سال‌های 95 و 96 داشتیم که این موارد به طور کامل متوقف شد و این امر منجر به کاهش هزینه های مالی بانک شد.

وی افزود: از طرفی سمت دارایی‌های ترازنامه اقلام مهم ما مطالبات بود که تلاش شد برای اولین بار در سال 98 مطالبات معوق ما سیر کاهشی داشته باشد، این امر منجر می‌شود که از ذخیره‌گیری بیشتر در حساب‌ها کاسته شود و با کاهش حجم مطالبات، بخشی از ذخائری که مابه ازای وصول مطالبات گرفته بودیم، کاهش یابد.

صیدی گفت: از دیگر اقدامات که در راستای بهبود عملیات در بانک صورت گرفت بحث افزایش درآمدهای کارمزدی بود و خوشبختانه در دو بخش درآمدهای حاصل از فعالیت‌های ارزی و درآمد‌های کارمزدی همانطور که در صورت‌های 9 ماهه دیده می‌شود، نسبت به 6 ماهه و همچنین سه ماهه وضعیت درآمدها بهبود داشته است. انتظار داریم این روند تا پایان دوره مالی 12 ماهه سال جاری ادامه‌دار باشد و امسال را با سود به پایان ببریم.

مدیر عامل بانک صادرات ابراز کرد: البته این سود رقم قابل ملاحظه‌ای نخواهد بود چرا که اهتمام ما در این مرحله تماما بر کاهش زیان و خروج از زیان‌دهی بود که این مهم در حال عملیاتی‌شدن است و امیدواریم با تداوم مدیریت هزینه ها و افزایش درآمدها بتوانیم سال آینده سود مناسب تری را به نسبت سال جاری محقق کنیم.

صیدی درباره مطالبات این بانک از شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی نیز گفت: در مورد طلب از شرکت خوارزمی با این شرکت به توافق رسیدیم و بخشی از مطالبات را به صورت دارایی وصول کردیم و در جدول اقساط تجدید نظر کردیم. از طرفی با توجه به این که نیروگاه‌ها در دریافت وجوه حاصل از برق با تاخیر مواجه‌اند، بخشی از مطالبات را نیز در غالب اوراق بدهی تهاتر کردیم.

مقام ارشد مدیریتی بانک صادرات درباره برنامه بانک در خصوص فروش اموال مازاد هم گفت: در سال جاری فروش‌های خوبی داشتیم و در برنامه داریم تا در اسفندماه آگهی سراسری فروش ویژه برای املاک مازاد داشته باشیم و در سال جاری رقم خوبی را از بابت فروش اموال مازاد در صورت های مالی شناسایی کنیم.

صیدی به عرضه سهام شرکت‌های در اختیار بانک نیز اشاره داشت و گفت: عرضه سهام شرکت‌های زیر مجموعه توسط گروه مالی سپهر صادرات در حال طی کردن فرآیندهای اداری است، با توجه به این که برنامه عرضه گروه مالی سپهر صادرات را در دستور کار داریم، باید اقدامات لازم در راستای تبدیل شرکت به سهامی عام، آماده‌سازی صورت‌های مالی تلفیقی و ... را عملیاتی می‌کردیم که این اقدامات در حال اجراست. همچنین انتقال سهام شرکت‌های زیر مجموعه بانک به گروه مالی در دست اجرا بود که نهایی شد و انتظار داریم در آینده‌ای نزدیک شاهد عرضه سهام گروه مالی سپهر صادرات در بورس باشیم.

دیگر خبرها

 • ارائه دروس دانشگاه علم و صنعت تا پایان سال غیرحضوری شد
 • تخلف قالیشویی‌ها پایان سال قوت می‌گیرد/تعیین نرخ‌نامه قالیشویی‌های همدان در انتظار سازمان صمت
 • رییس اتاق ایران و چین: نپیوستن به FATF تاثیر چندانی بر تجارت خارجی ندارد
 • کارت‌های بازرگانی تا ۲۹ فروردین ۹۹ به‌صورت خودکار تمدید می‌شود
 • ادامه واریز سود سهام عدالت تا پایان اسفند/ فراخوان برای ثبت‌نام جدید نداریم
 • تصمیم دانشگاه تربیت مدرس برای جلسات دفاع از پایان‌نامه
 • نپیوستن به FATF تاثیر چندانی بر تجارت خارجی ندارد
 • خط تولید ساخت اتوبوس در شرایط تحریم فعال است
 • دانشجویان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی خواستار استفاده از آموزش الکترونیک تا پایان تعطیلات نوروز شدند
 • ک مثل کرونا/ بازاری که تنگی نفس گرفت/ والدین بی احتیاط/ بازارگردی و قیمت پرسی
 • اعتبار کارت‌های بازرگانی تا پایان فروردین ٩٩ تمدید شد
 • هشدار ترامپ درباره امکان اعمال تحریم‌های بیشتر علیه صنعت نفت ونزوئلا
 • ۵۰ هزار تومان؛ قیمت هر کیلو گوشت تنظیم بازاری
 • توزیع ۱۰ هزار تن گوشت تنظیم بازاری
 • توزیع مجدد گوشت تنظیم بازاری به قیمت ۵۰هزار تومان
 • توزیع 20 هزار تن گوشت تنظیم بازاری به قیمت ۵۰ هزار تومان
 • توزیع مجدد گوشت تنظیم بازاری به قیمت ۵۰ هزار تومان
 • مدیر روابط بین‌الملل باشگاه پرسپولیس: نامه‌ای در خصوص لغو دیدار مقابل التعاون دریافت نکردیم
 • حسینی: نامه‌ای در خصوص لغو دیدار مقابل التعاون دریافت نکردیم
?>